بررسی محدودیت سنی برای اپلای در کشورهای خارجی

برای گرفتن پذیرش موارد بسیاری را باید رعایت کرد تا بدین ترتیب در این راه بتوانیم موفق شویم. شاید یکی از اصولی ترین موارد در تحصیل در کشورهای خارجی بررسی محدودیت سنی باشد. یکی از مسائل مهاجرت دانشجویی که متاسفانه بسیاری از متقاضیان در ایران اطلاعات دقیقی راجع به آن ندارند محدودیت سنی تحصیل در خارج می باشد. در هر کشوری برای هر رشته و هر مقطع شرایط خاص سنی تعریف شده است. با توجه به تجربه داشتن سابقه کاری بسیار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی امکان تغییر محدودیت سنی برای سفارت و انعطاف پذیری در این زمینه مشاهده شده است.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید  

محدودیت سنی گاهی برای کشور مقصد اهمیت چندانی ندارد. به طور مثال برای گرفتن اقامت و یا سرمایه گذاری تنها موردی که باید به آن توجه ویژه داشت گردش حساب بانکی و شرایط مالی در نظر گرفته میشود. بدیهی ست در صورتی ک فرد بخواهد برای ویزای تحصیلی اقدام کند باید محدودیت سنی را برای کشور مورد نظر در نظر بگیرد.

شرط سنی تحصیل در اروپا 
در کشور های اروپایی محدودیت سنی برای تحصیل وجود ندارد. به طور کلی وقتی حداقل شرط سنی را فردی داشته باشد که همان 18 سال است، می تواند برای تحصیل در اروپا اقدام کند. از نظر محدودیت سنی، هیچ گونه محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و به عنوان نمونه کشور آلمان به داشتن قدیمی ترین فارغ التحصیلان با داشتن بیشترین سن مشهور می باشد. مثلا در مقطع دکترا دانشجویان عمدتا بیش از 40 سال سن دارند.

بطور کلی در مقاطع تحصیلی بالاتر این میانگین سنی افزایش می یابد. اما انتظار می رود که سال های گپ های تحصیلی خود را با نشان دادن تجربه کاری یا فعالیتهای مربوطه توجیه کنید و این امر عمدتا در فرآیند ویزا اهمیت قابل ملاحظه ای می یابد.

البته چون قوانین از یک کشور به کشور دیگر و از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است، امکان دارد برخی رشته ها در اروپا نیز دارای محدودیت سنی باشند و ممکن است در سنین بالای 35 سال امکان دریافت بورسیه های تحصیلی وجود نداشته باشد. همچنین در خصوص دریافت اجازه ی کار نیز فرایند ممکن است که کمی متفاوت شود.

➕ بیشتر بخوانید:
ترفند هایی برای توجیه گپ تحصیلی (Study Gap)

شرط سنی تحصیل در اتریش
تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی از سن 18 سالگی شروع می شود و دانشجویان می توانند با تحصیل در این مقطع به مدت 4 سال مدرک کارشناسی خود را دریافت نمایند. تحصیل در اتریش بدون محدودیت سنی در مقطع کارشناسی امکان پذیر می باشد اما دانشجویان خارجی که برای تحصیل در اتریش نیاز به ویزا خواهند داشت بهتر است برای تحصیل در این کشور و بالا بردن شانس ویزای خود نهایتا با گپ تحصیلی 6 ساله اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش نمایند. قابل ذکر است که طبق قوانین کشور اتریش برخی از رشته های پزشکی تحصیلی محدودیت هایی برای پذیرش در نظر دارند. تحصیل در اتریش و محدودیت های سنی برای پذیرش و تصمیم مراحل پذیرش در دانشگاه های اتریش تحت نظر معاونت آموزشی دانشگاه های اتریش صورت می پذیرد.

تحصیل در اتریش بدون محدودیت سنی در مقطع کارشناسی ارشد برای تمام دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد و افراد بسیاری علاقه مند هستند که بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش تحصیل نمایند. همانطور که میدانید تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد دارای محدودیت سنی خاصی نمی باشد و تمام افراد می توانند با هر سنی در دوره کارشناسی ارشد شرکت نمایند. 

تحصیل در اتریش بدون محدودیت سنی در مقطع دکتری هم به صورت self found (با هزینه های شخصی) و هم به صورت استفاده از تحصیل رایگان در دانشگاه های ملی این کشور امکان پذیر می باشد که با توجه به تامین بودجه های دولتی صورت می گیرد. 

از شرایط دریافت بورسیه در اتریش می توان به معدل بالا، دانش زبان آلمانی، گذراندن واحد های درسی در دانشگاه های ملی کشور خود و یا قبولی در دانشگاه های ملی اتریش از طریق آزمون شرط آزمون. اما تحصیل در اتریش بدون محدودیت سنی و دریافت بورسیه تحصیلی برای تمام افراد و متقاضیان امکان پذیر نمی باشد چرا که برای دریافت بورسیه تحصیلی متقاضیان باید پرونده بسیار قوی را ارائه دهند که شانس آنان نسبت به متقاضیان دیگر بالاتر باشد. به همین دلیل گپ تحصیلی یکی از موارد مهم در بحث دریافت بورسیه تحصیلی می باشد.

شرط سنی تحصیل در آلمان
افرادی که قصد شروع یا ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس در این کشور را دارند باید به موضوع محدودیت سنی تحصیل در آلمان بسیار توجه کنند. درست است که کشور آلمان بسیار مهاجرپذیر است و سیاست های مهاجری خوبی دارد و اجازه ی حضور و تحصیل به مهاجرین در مقاطع مختلف را اهدا میکند، اما برای محدودیت سنی تحصیل در کشور، محدودیت های قائل است که باید آن را در نظر گرفت. افرادی که قصد شروع تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارند، باید تحصیلات دوازده ساله ی خود را پشت سر گذاشته باشند و گپ تحصیلی بیشتر از دو یا سه سال نداشته باشند. به طور مثال متقاضیان ایرانی تحصیل در آلمان، به شرط داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا مقطع دوازدهم، نهایتا تا سن 21 سال امکان گرفتن ویزای تحصیلی دارند و اگر سنشان بیشتر باشد، ریسک ویزا خواهند شد و اقدام برای گرفتن ویزای تحصیلی منطقی نمی باشد.

کشور آلمان شرایطی را برای متقاضیان تحصیل در این کشور فراهم آورده است که بتوانند در مقطع دکتری نیز مشغول به تحصیل شوند. علاوه بر محدودیت سنی تحصیل در آلمان در مقطع دکتری که بسیار مهم است، برخی شرایط دیگر نیز اهمیت ویژه ای دارد؛ زیرا مقطع دکتری تنها یک دوره ی آموزشی محسوب نمیشود و بیشتر دوره ی آموزشی-پژوهشی می باشد که بیشتر واحدهای درسی از قالب آکادمیک خارج میشود و به صورت تحقیقاتی و آزمایشگاهی برگزار میشود. 

بیشتر دانشگاه های آلمان شهریه های بسیار کمی دریافت میکنند و تقریبا رایگان محسوب میشوند و دانشجویانی که محدودیت سنی تحصیل در آلمان را رعایت میکنند و مدرک زبان آلمانی دارند، به راحتی میتوانند پذیرش این دانشگاه ها را دریافت کنند. البته در کنار این شرایط تحصیلی، برخی از دانشجویان علاقه دارند از بورسیه های تحصیلی این کشور نیز استفاده نمایند. بورسیه های تحصیلی یا توسط خود دولت به دانشجویان اهدا میشود که بسیار رقابتی است و متقاضیان دریافت آن باید شرایط ویژه و خاصی داشته باشند، یا توسط خود دانشگاه ها با توجه به ظرفیت های موجود اهدا میشود.

شرط سنی تحصیل در کانادا
محدودیت سنی تحصیل در كانادا برای كودكان از سن ٣ تا ٦ سالگی می باشد که این سن در مقطع پیش دبستانی قرار می گیرند و آموزش داده می شوند. دوره ابتدایی در کانادا از سن ٦ سالگی شروع می شود. طبق قانون كشور كانادا تمام بچه های بین سنین ٦ تا ١٨ سال باید در  مدارس تحصیل كنند و تحصیل تا این سن در مدارس کانادا اجباری می باشد.

محدودیت سنی تحصیل درکانادا برای تحصیل در مقطع كارشناسی به این صورت است که پس از اتمام دوره ١٢ ساله و گرفتن مدرك دیپلم امکان پذیر می باشد. طبق قانون كانادا هیچ محدودیت سنی برای  اخذ ویزای تحصیلی کانادا درمقطع لیسانس وجود ندارد ولی آفیسر اداره مهاجرت  فاكتور سن را ارزیابی می كند و آن را در نظر می گیرد. برای مثال، كسی كه ٥٠ سال سن دارد و قصد تحصیل در كشور كانادا دارد به سختی می تواند با مدارك خود آفیسر را قانع به صدور ویزای تحصیلی كند. پس بایستی  برای اداره مهاجرت کانادا سن شما توجیه پذیر باشد.

محدودیت سنی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به این صورت است که دانشجو بایستی مدرک کارشناسی را اخذ نموده باشد و فاصله زمانی بین اخذ مدرک کارشناسی و ورود به دوره کارشناسی ارشد در کانادا نباید بیشتر از 5 سال باشد. محدودیت سنی كه برای این مقطع در كشور كانادا مشخص شده این است كه گپ تحصیلی بین كارشناسی و كارشناسی ارشد نباید بیشتر از4 یا 5 سال باشد و بهتر است سن دانشجو برای تحصیل در این مقطع از ٣٢ سال كمتر باشد.

تحصیل در کانادا برای مقطع دكترا مانند بیشتر كشور های دیگر نیاز به استاد راهنما بوده و دانشجویان بایستی با آن اساتید در ارتباط بوده و در صورت تائید، دانشجو بتواند جهت پیگیری ویزا اقدام نماید. برای پذیرش در مقطع دكترا باید معدل دوره كارشناسی و كارشناسی ارشد بالای ١٣ داشته باشید و مدرك معتبر زبان ایلتس ٧  با توجه به نوع دانشگاه و رشته نیاز است. مقطع دكترا در كشور كانادا یك دوره ٣ تا ٥ ساله است و دانشجو می تواند كورس یا پژوهش و آموزش و یا پروژه را عهده بگیرد. این پروژه ها از طرف شركت ها حمایت می شوند و می تواند كمك  هزینه ای برای تحصیل دانشجو باشد. ذكر این مسئله لازم است كه در مقطع دكترا در كانادا فاصله تحصیلی دارای اهمیت زیادی نبوده و دانشجو با نشان دادن سوابق كاری مرتبط، تالیف و پژوهش و سوابق تدریس می تواند در هر سنی حتی در محدوده  سنی ٤٠ الی ٤٥ برای این مقطع اقدام كند.

محدودیت سنی تحصیل در کانادا برای گرفتن بورسیه تحصیلی در كانادا هر دانشگاه شرایط مختلف و مخصوص به خود را دارد  ولی یك سری قانون ها به صورت كلی برای بورسیه تحصیلی است كه با استفاده از آن می توان اپلای كرد. . یكی از مورد هایی كه در بورس بسیار مهم است نداشتن گپ تحصیلی است چونکه نشان دهنده آن است كه فرد آمادگی علمی نداشته و تقاضای آن رد می شود. 

شرط سنی تحصیل در آمریکا
دانشجویان با هیچ محدودیت سنی تحصیل در کشور آمریکا روبرو نیستند. دانشجویان در این کشور تا سن 50 سالگی نیز می توانند برای تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. جالب است بدانید آمریکا دارای قوانینی می باشد که هیچ فرد و یا سازمانی اجازه ندارد در مورد سن، نژاد، جنسیت و یا رنگ از دیگران سوالی بپرسد. البته اگر سوالاتی در زمینه های فوق در فرم های پذیرش مطرح گردیده باشد، متقاضیان می توانند به دلخواه به آنان پاسخ دهند و اجباری برای پاسخ دادن به سوالاتی در این زمینه وجود ندارد.

کارشناسی در آمریکا بمدت 4 سال طول می کشد و متقاضیان تحصیل در این مقطع می باید تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانیده و مدرک دیپلم خود را اخذ نموده باشند. با توجه به اینکه دانشگاه های آمریکا برای پذیرش دانشجویان بین المللی آزمون ورودی اخذ می نماید، برخی از دانشجویان سعی می نمایند، ابتدا برای تحصیل در آمریکا در دبیرستان اقدام نمایند و با اخذ مدرک دیپلم از کشور آمریکا به دانشگاه های این کشور وارد گردند. محدودیت سنی تحصیل در کشور آمریکا در مقطع کارشناسی حداقل 25 سال در نظر گرفته شده است. دانشجویان با تحصیل دو ساله در کالج های آمریکا مدرک فوق دیپلم و با تحصیل بمدت 4 سال می توانند مدرک کارشناسی خود را در آمریکا دریافت نمایند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا را دارند، از فرصت های بیشتری برای پذیرش برخوردار خواهند بود. زیرا دانشجویان محلی آمریکا تمایل کمتری به تحصیل در این مقطع دارند. از همین رو شرایط پذیرش در این مقطع در مقایسه با مقطع کارشناسی براحتی انجام می پذیرد. طول دوره کارشناسی در آمریکا معمولاً بمدت 2 الی 3 سال می باشد و شرط سنی تحصیل در این مقطع بالای 25 سال تعیین گردیده است. 

افرادی که متقاضی تحصیل دکترا در آمریکا هستند، می باید حداقل از 40 سال سن برخوردار باشند.

بطور کلی محدودیت سنی تحصیل در کشور آمریکا به شرح زیر است:
 
مقطع تحصیلی محدودیت سنی
کالج بیشتر از 23 سال
کارشناسی بیشتر 25 سال
کارشناسی ارشد بیشتر از 28 سال
دکتری حداقل 40 سال

➕ بیشتر بخوانید:
نکاتی مهم برای اپلای با معدل پایین
تاثیر مدرک دانشگاه دولتی و آزاد در فرآیند اپلای
چطور برای اپلای استاد راهنما پيدا كنيم و به آنها ایميل بزنيم؟

10 روش برای یافتن بهترین دانشگاه متناسب با وضعیت تحصیلی و مالی برای اپلای

12 دیدگاه

 • Emad Karimian
  1399-03-10 10:51:52
  سلام وقت بخیر در رابطه با گپ تحصیلی در مقطع ارشد میخواستم بپرسم اگر کسی بعد از فارغ التحصیل شدن در مقطع کارشناسی شاغل شده البته در زمینه تحصیلی که همراه با سابقه بیمه است این میتونه توجیه بشه یا خیر؟ با تشکر
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-10 22:39:26
   سلام دوست عزیز. بله گپ تحصیلی با کار مربوطه قابل توجیه ولی نباید سالهای زیاد باشه.
 • Emad Karimian
  1399-03-11 17:10:33
  سلام ممنون از جوابتون میتونم بپرسم چندسال منظورتونه چون من در حال حاضر 5 سال دارم از زمان فارغ التحصیلی در کارشناسی
  • خانم اسفندیاری
   1399-03-11 22:40:09
   سلام مجدد. سعی کنید بیشتر از 7 سال نشه. موفق باشید
 • سمیرا
  1399-04-04 16:58:34
  سلام یه سوال داشتم اینکه من به دلیل مشکلات مالی وخانوادگی کارشناسیم رو از ۲۷ سالگی شروع کردم، دوره ی کارشناسیم سه ساله تموم شد و بلافاصله هم ارشدم رو با رتبه ی عالی کنکور تو یکی از داشنگاهای تهران شرو کردم،میخاستم ببینم برای توجیه تاخیر تحصیلم برای مقطع دکترا خارج از ایران میتونم دلایل مالی و مشکلات خانوادگی رو مطرح کنم؟
 • سیما کاتب
  1399-08-30 09:22:50
  خسته نباشین من ۳۸ ساله ام میخوام بدون واسه رشتهای پیرا پزشکی از دیپلم کشوری هست که بتونم برم و تحصیل رایگان باشه و سرمایه ای که لازم واسه مهاجرت چقدر هستش ممنون
  • خانم اسفندیاری
   1399-08-30 21:36:45
   سلام . معمولا در رشته های پزشکی تحصیل رایگاان نیست.روسیه و آلمان شهریه کمتری نسبت به بقیه کشورها در رشته های پزشکی میگیرن. با توجه به نرخ ارز و مقصد شما نمیشه رقم دقیقی گفت
 • عابدی
  1399-09-23 11:07:30
  با سلام و درود من 9 سال از مدرک کارشناسی ارشدم در رشته مهندسی گذشته و تو این مدت هم در حیطه تخصصم مشغول به فعالیت بوده ام. شرایط اپلای رو دارم؟
 • عابدی
  1399-09-23 11:07:41
  با سلام و درود من 9 سال از مدرک کارشناسی ارشدم در رشته مهندسی گذشته و تو این مدت هم در حیطه تخصصم مشغول به فعالیت بوده ام. شرایط اپلای رو دارم؟
 • ملیسا
  1399-09-30 15:29:01
  سلام . ببخشید برای بورسیه کره ی جنوبی چند سال باید داشت ؟
 • سارا
  1399-11-18 21:10:30
  با سلام، حداکثر سن برای تحصیل دکتری در آمریکا، آلمان، اتریش و کانادا چند سال است؟ و کدام کشورها از این نظر محدودیت کمتری دارند؟
 • نسیم
  1400-03-24 16:32:40
  سلام ببخشید میخواستم بپرسم طول تحصیل پزشکی در سوئد چند سال ؟ چند سالگی دانشگاه شروع میشه؟ تحصیل زیر ۱۸ سال برای مهاجران داره؟ اگه داره خوبه؟ خواهش میکنم جواب بدید
  • خانم اسفندیاری
   1400-03-25 21:56:25
   سلام . دوره پزشکی در سوئد 5 ساله هست. دانشگاه هم بعداز اتمام دوره دبیرستان شروع میشه. در صورت داشتن اقامت بله امکان تحصیل زیر 18 سال هم هست.
 • سهیلا
  1400-05-12 17:53:25
  با سلام و احترام؛ اطلاعات بسیار خوب و مفیدی در سایت شما بود و من به نوبه خودم از شما بسیار ممنونم
 • ناشناس
  1400-05-15 12:30:51
  سلام وقت بخیر ، بنده 15 ساله هستم ببخشید میخواستم بدونم برای تحصیل موسیقی در کشورهایی مثل اتریش و آلمان و... ، با توجه به سربازی دقیقا تا کی وقت هست ، برای کارشناسی ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
 • بهروز
  1400-06-16 01:53:10
  سلام. من ۴۳ سال دارم. رزومه ام خیلی خوبه. معدل ارشد ۱۹.۵ چهارتا مقاله isc دارم ۱۵ سال سابقه کار. رشته MBA ایلتس ۷ لازم باشه GMAT هم میگیرم. میخواستم ببینم با توجه به سنم کدام کشورها میتونم برای دکترای فول فاند اپلای کنم.
  • خانم اسفندیاری
   1400-06-20 18:01:34
   سلام. نمیشه این مورد رو به طور قطع گفت کدوم کشور میتونید فاند دریافت کنید.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 روز پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش