در کدام کشورها اخذ اقامت پس از تحصیل راحت تر است؟

یکی از مهمترین دغدغه های یک متقاضی تحصیل در خارج این است که چگونه می توانم بعد از تحصیل اقامت کشور مورد نظر را دریافت کنم؟ اخذ اقامت بعد از تحصیل تقریبا در اکثر کشورها ممکن است. به طوری که تا ۹۰ درصد دانشجویان بعد از دریافت اقامت به دنبال شهروندی و اخذ تابعیت آن کشور می باشند.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

درباره اقامت بعد از تحصیل اول باید این موضوع را بررسی کنیم که آیا کشور مورد درخواست اجازه ماندن ما بعد از تحصیل را می دهد یا خیر؟

بعضی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه به دانشجویان خارجی بعد از تحصیل اجازه ماندن را نمی دهند و دانشجو بعد از تحصیل ملزم به خروج از کشور است.

اما در مواردی به این دلیل که در حین تحصیل دانشجو اجازه کار داشته می تواند با اخذ یک درخواست کاری و یا در حالت بهتر قرارداد کاری سریعا بعد از خروج درخواست ویزای کار نماید و دوباره بر طبق ویزای کار وارد خاک فرانسه شود و نهایتا اقامت دائم و شهروندی را اخذ نماید.

ولی در بیشتر کشورها به خصوص کشورهای غربی مثل کانادا و آمریکا و کشورهایی مثل انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی به دانشجویان خارجی این اجازه داده می شود که بعد از تحصیل در مدت زمان کمی (حدودا ۶ ماه) به دنبال کار بگردند و درصورت پیدا کردن کار ویزای خود را به اقامت بلند مدت تبدیل کنند.
اقامت پس از تحصیل -wikigeram.jpg
ولی بعضی از ویزاهای تحصیلی اجازه کار در حین اقامت در مدت زمان تحصیل را به دانشجو نمی دهد. این نوع ویزای تحصیلی عموما به صورت دوره های تحصیلی کوتاه مدت مثل کالج و یا دوره های فنی حرفه ای می باشد.

برخی کشورها در دنیا خصوصا کشورهای آسیایی به دانشجوی خارجی بعد از تحصیل به شرط یافتن کار به راحتی اقامت می دهند ولی این اقامت نیز اقامت موقت است برای مثال اشخاصی که در چین، مالزی و … تحصیل می کنند بلافاصله می توانند برای اقامت خود بعد از تحصیل اقدام کنند.

دانشجویان میتوانند با این اقامت به راحتی در کشور مقصد زندگی و کار کنند و این برای کسانی که به دنبال یک اقامت راحت و سریع هستند بهترین راه است. برای مثال می توانیم به کشورهایی مثل گرجستان، ارمنستان، ترکیه، امارات، قبرس، هند، چین، مالزی و… نام برد که همگی در اعطای اقامت به دانشجویان روش مشابهی را دارند.

کشورهایی که اخذ اقامت بعد از تحصیل در آن دشوار، اما دائمی است:
از جمله این کشورها می توانیم به کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، آفریقای جنوبی و…اشاره کرد. این کشورها در ابتدا برای پذیرش و دادن ویزا سخت گیری های خاص خود را دارند. به این معنا که در ابتدا برای اعطای ویزای تحصیلی مدرک زبان، معدل بالا، رزومه ی خوب کاری و تحصیلی و حتی تمکن مالی مناسب را می خواهند. برای همین فیلتر هست که دانشجویان خوب با شرایط بهتر می توانند پا به خاک این کشورها بگذارند.

همه دانشجویان خارجی در این کشورها در حین تحصیل اجازه کار موقت دارند. این یعنی هم می توانند بخشی از هزینه های بالای خود را با کار در خاک آن کشور تامین نمایند وهم اینکه همان کار را تابعه از تحصیل خود را ادامه دهند و به واسطه آن اقامت دائم و شهروندی را دریافت کنند.
اقامت پس از تحصیل- wikigeram.jpg
اما نکته ای که باید بیان شود این است که در مدت زمان تعیین شده بعد از تحصیل جهت پیدا کردن کار، دانشجو باید حتما کاری را پیدا کند در غیر این صورت بنا به قانون می بایست به کشور خود باز گردد.

اما به جرات می توانیم بگوییم اخذ اقامت دائم چه بعد از تحصیل و چه آنکه از روش های دیگر بخواهید اقدام نمایید کشورهایی مثل کانادا، استرالیا، نیوزلند معمولا در اعطای اقامت دائم و شهروندی با آسان تر است.

این کشورها از آن جهت که هنوز نیازمند نیروی انسانی خصوصا نیروی متخصص هستند برای جذب نیروی متخصص پیشتاز می باشند. کشورهای دیگری در دنیا وجود دارند که حتی می توان با صرف هزینه پاسپورت و تابعیت آن ها را بدون هیچ پیش شرطی اخذ نمود.

معمولا تجار و کسانی که می خواهند از برخی مزایای سیستم های مالیاتی و بانکداری بهره مند گردند برای این کشورها اقدام می نمایند. از جمله این کشورها می توان به گواتمالا، پاناما، دومینیکا و دیگر کشورها نام برد که تحت شرایط خاص اخذ می گردد.

➕ بیشتر بخوانید:
 آیا داشتن مقاله isi برای اپلای و فاند ضروری است؟
بررسی محدودیت سنی برای اپلای در کشورهای خارجی
شرط معدل برای اپلای و اخذ پذیرش در کشور های مختلف
بهترین زمان برای شروع مکاتبه و ایمیل زدن به اساتید برای اپلای

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
2 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
6 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش