بانک فناوری بین‌المللی برای حمایت از تحقیقات کووید۱۹ راه‌اندازی شد

به گزارش ویکی گرام،۳۰ کشور برای حمایت از بانک فناوری کووید ۱۹ که با هدف دسترسی عمومی به فناوری‌های لازم برای تولید واکسن، توسعه آزمایش‌ها، روش‌های درمانی و سایر فناوری‌های موردنیاز برای مقابله با کووید ۱۹ راه‌اندازی شده، اعلام آمادگی کردند.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید  

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری سازمان جهانی بهداشت، این بانک فناوری که COVID-۱۹ Technology Access Pool یا  (C-TAP) نام دارد، در ماه مارس توسط کارلوس آلوارادو رئیس جمهوری کاستاریکا پایه‌گذاری شد و روز گذشته با حضور دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، تدروس آدهانوم رسما راه‌اندازی شد.

مشارکت و حمایت از این بانک فناوری، داوطلبانه و مبتنی بر همبستگی اجتماعی است. در واقع این بانک فناوری یک فروشگاه علمی است که اطلاعات و دارایی‌های فکری را به طور عادلانه در اختیار جامعه جهانی قرار می‌دهد. یکی از مهمترین اهداف راه‌اندازی این بانک فناوری، تسریع فرایند تولید انواع واکسن‌، دارو و سایر فناوری‌های موردنیاز برای مقابله با کووید ۱۹ از طریق تحقیقات باز و همچنین رهگیری سریع تولید این محصولات از طریق افزایش قابلیت نقل و انتقال سایر ظرفیت‌های تولیدی است. این رویکرد امکان دسترسی عادلانه و سریع به منابع موجود و محصولات مرتبط با کووید ۱۹ را فراهم می‌کند.
تحقیقات کووید۱۹- wikigeram.jpg
این بانک فناوری دارای ۵ عنصر کلیدی است:
- انتشار عمومی توالی‌های ژنتیکی و اطلاعات مرتبط؛
- ایجاد شفافیت در خصوص انتشار تمام نتایج حاصل از آزمایشات بالینی؛
- تشویق دولت‌ها و سایر حامیان برای درج شروط مربوط به توزیع عادلانه محصولات، قیمت‌گذاری مناسب و انتشار اطلاعات مربوط به آزمایش های بالینی در قراردادهای تامین مالی شرکت‌های داروسازی و سایر اشخاص فعال در این حوزه؛
- مجوزدهی به اداره Medicines Patent Pool وابسته به سازمان ملل متحد، در خصوص هر نوع روش درمانی و تشخیصی بالقوه، واکسن‌ها یا سایر فناوری‌های مرتبط به منظور تولید و عرضه این فناوری‌ها و داروها با قیمت مناسب در کشورهای کم‌درآمد و متوسط؛
- تشویق مدل‌های نوآوری باز و انتقال فناوری که موجب افزایش ظرفیت تامین و تولید محلی می‌شوند.


سازمان جهانی بهداشت، کاستاریکا و تمام کشورهای حامی این بانک فناوری یک فراخوان «اقدام یکپارچه» منتشر کردند و خواستار پیوستن اعضای این سازمان به جمع حامیان بانک فناوری شدند. آنها همچنین انجام اقداماتی را به گروه‌های کلیدی از جمله دولت‌ها، سرمایه‌گذاران تحقیق و توسعه، محققان و فعالان صنعت توصیه کردند.

➕ بیشتر بخوانید:
تغییرات المپیاد علمی دانشجویی ۹۹ اعلام شد
معادله‌ای حل نشدنی؛ دانشگاه‌ها باز می شوند خوابگاه‌ها خیر!
نحوه حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها/ افزایش طول امتحانات پایان‌ترم

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
3 ماه پیش

با سلام
جهت اقدام جهت اخذ اقامت ده ساله دبی چه باید کرد؟ممنون میشوم پاسخ دهید
3 ماه پیش

با سلام،‌ من کارم مهندسی نرم‌افزاره و حدود ۵ سال تو ایران سابقه کاری دارم. مدرک کارشناسی ارشدم رو هنوز نگرفتم و ترم ۵ هستم. میخواستم بدونم اگه بخوام ویزای کاری بگیرم(تو هلند)، بدون داشتن کارت پایان خدمت امکانش هست یا نه؟
سپاس
5 ماه پیش