چند نوع گرايش جنسی وجود دارد؟

حداقل ۱۵ تمایل جنسی گوناگون شناخته شده است. شما از چندتای آنها اطلاع داشته‌اید؟ بله تمایل جنسی انسانها بسیار پیچیده‌تر از آن است که تصورش را می‌کنید!
شاید تا قبل از این مطلب از تمایلات جنسی افراد به جنس مخالف (دگرجنس گرایی) و جنس موافق (همجنس گرایی) اطلاع داشته‌اید اما موضوع تمایلات جنسی وسیع‌تر از این دو دسته است. 
به نظر می‌رسد روزهایی که ما فقط به این دو دسته می‌اندیشیدییم به پایان رسیده است و بایستی با واقعیتی بزرگ‌تر روبرو شویم. با افزایش روزافزون دانش و اطلاع رسانی گسترده به تعداد افراد بیش‌تری کمک گردیده تا تمایل جنسی واقعی آن‌ها کشف و بررسی گردد.
 

دگرجنس گرایی (Heterosexuality)

همانطور که از نام آن مشخص است تمایل فرد به جنس مخالف را نشان می‌دهد (تمایل مرد به زن و برعکس). پیشوند هترو در نام اصلی از کلمه‌ای یونانی به معنای متفاوت یا دیگر است. این نوع تمایل جنسی معمول‌ترین و پذیرفته‌ترین نوع میل جنسی در جوامع انسانی می‌باشد. غالب افراد در سرتاسر دنیا دگرجنس گرا محسوب می‌گردند.
دگر جنس گرایی- ویکی گرام-گرایشات جنسی

همجنس گرایی (Homosexual) 

به جاذبه جنسی میان دو همجنس گرایی اطلاق می‌گردد (تمایل مرد به مرد و زن به زن). تا قرنها همجنس گرایی نوعی ناهنجاری به شمار می‌رفت و مجادلات بسیاری بر سر آن در جریان بود. با آغاز قرن ۲۰ میلادی و پیشرفتهای پزشکی تلاش زیادی درمان همجنس گرایی به عنوان یک بیماری صورت پذیرفته بود و با شکست روبرو شد. یکی از نمونه‌های درداور این موضوع سرنوشت آلن تورینگ نابغه و پدر علم کامپیوتر می‌باشد که در نهایت که خاطر فشار ناشی از درمانهای دارویی و الکتروشوک دست به خودکشی زد!
با اینحال سرانجام جامعه جهانی کم کم شروع به پذیرش این نوع میل جنسی گردید و در دهه‌های ۷۰ و ۹۰ میلادی به ترتیب انجمن روان شناسی آمریکا و پس از آن سازمان بهداشت جهانی این نوع میل جنسی را کاملا طبیعی اعلام نمود و از فهرست اختلات و بیماریهای جنسی خارج نمودند.
همجنس گرایی- گرایشات جنسی

دوجنس گرایی (Bisexual) 

در این نوع تمایل جنسی فرد به هر دو جنس کشش جنسی از خود نشان می‌دهد (مرد به زن و مرد، زن به مرد و زن)
دو جنس گرایی (biosexaul) - ویکی گرام بی‌جنس گرایی (Asexual)
بی‌جنس گرایی یا غیرجنس گرایی به فقدان و عدم وجود گرایش جنسی در فرد نسبت به افراد دیر اطلاق می‌گردد. اگر چه تعداد این افراد زیاد نیست با این حال وجودشان کتمان ناپذیر است! جالب است که بدانید آیزاک نیوتن نیز جزیی از این دسته بوده است.
 

 همه جنس گرایی (Pansexual) ⚣⚥⚧

همه جنس گراها افرادی هستند که دارای تمایل جنسی به تمامی جنسیتها فارغ از نوع جنسیت و تمایل جنسی آنها هستند. در اصل آن‌ها نسخه‌ای توسعه یافته‌تر از دوجنس گراها محسوب می‌گردند.
 

⚦ چندجنس گرایی (Polysexual) ⚣⚥⚧

افراد دارای این نوع گرایش جنسی در دسته بالاتری نسبت به دوجنسگرا و در دسته پایین تری نسبت به همه جنسگراها قرار می‌گیرند. آنها تقریبا می‌توانند توسط تمامی جنسیتها برانگیخته گردند با این حال این طیف شامل همه نمی‌شود. چند جنس گراها می‌توانند به تراجنسیت‌ها، خارج از جنسیت‌ها (هم مرد هم زن، نه مرد نه زن، بینابین زن و مرد، جنسیت مبهم)، جنسیت سوم‌ها (افرادی که خود را جنسیت جدیدی می‌پندارند) تمایل داشته باشند.
گرایشات جنسی- ویکی گرام

⚦ نیمه جنس گرایی (Demisexual) ⚨ ⚩

نیمه جنس گرایی حالتی خاص از گرایشات جنسی است که فرد تنها وقتی به دیگری تمایل جنسی دارد که با وی وارد رابطه احساسی و عاطفی شده باشد.


خِرَد جنس گرایی (Sapiosexual) ⚨ ⚩

زمانی که فردی بر اثر درک و یا خرد و هوش شخصی مشاهده تمایل جنسی به فرد مورد نظر پیدا می‌نماید به وی خردجنس گرا اطلاق می‌گردد. این نوع میل جنسی نیز ورای جنسیت افراد است چرا علت ایجاد میل جنسی در فرد خرد و هوش شخص مقابل بوده است و نه جنسیت وی.
 

کم جنس گرایی (Graysexual) ⚨ ⚩

افرادی که همیشه دارای گرایش جنسی نیستند و میزان تمایل جنسی آنها بسیار کم است و به ندرت به این موضوع کشیده می‌شوند. با اینحال این افراد جزو دسته بی جنس گرایی محسوب نمی‌شوند چرا که به هرحال دارای میل جنسی هر چند اندک هستند.
 

دوجنسه گرایی (Androgynsexual)

افرادی که تنها به افرادی گرایش جنسی دارند که دارای هر دو خصوصیت زنانگی و مردانگی باشند. به عبارت دیگر میل جنسی این افراد تنها در مورد افراد هرمافرودیت یا به صورت عامیانه دوجنسه می‌باشد.
 

♂️ مرد گرایی (Androsexual)

این نوع گرایش جنسی بیانگر تمایل تنها به جنس مرد است.
 

زن گرایی (Gynesexual) 

این نوع گرایش جنسی بیانگر تمایل تنها به جنس زن است.
 

جنسیت گرایی نامشخص (Pomosexual) ⚨ ⚩

افرادی که خودشان جزئی از دسته‌بندی‌های متداول در مورد گرایش جنسی نمی‌دانند و نمی‌خواهند به آن‌ها برچسب مشخصی زده شود.
 

تراجنس گرایی (Skoliosexual) ⚨ ⚩

اشخاصی که دارای گرایش جنسی نسبت به تغییر جنسیت داده‌ها و یا خارج از جنسیت‌ها (هم مرد هم زن، نه مرد نه زن، بینابین زن و مرد، جنسیت مبهم) هستند.
گرایشات جنسی -تراجنس گرایی - ویکی گرام

خودجنس گرایی (Autosexual)

افرادی که به خود گرایش جنسی دارند و میل جنسی نسبت به دیگران برایشان جذاب نیست.

👇بیشتر بخوانید:
تمایلات جنسی با بالارفتن سن به ندرت کاهش پیدا می‌کند
 آیا حیوانات از رابطه جنسی خود لذت می‌برند؟


 

3 دیدگاه

 • گمنام
  1398-04-12 10:45:27
  سلام بلخشید سوالی داشتم . بنده پسر هستم ولی تمایل لزبین دارم نمیدونم چه گرایشیه. ممکنه بیمار باشم؟
  • کارشناس ویکی گرام
   1398-04-13 12:18:55
   سلام دوست عزیز خیر شما بیمار نیستید اما توصیه می کنیم حتما به روانشناس مراجعه کنید تا بهتر بتونن راهنماییتون کنن.
 • محمدحسین
  1398-06-09 01:04:36
  BDSM گرایش جنسی هستش؟ اگر نیست پس چیه؟ به جز LGBT و BDSM باز چه چیزهایی است؟
 • Ff
  1398-09-14 00:25:05
  سلام من یک مشکل بزرگ دارم

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت من میخوام به آلمان مهاجرت کنم.
3 سال پیش

سلام
کسی تونسته یه اختراع به ثبت برسونه و در مرکزرشد دانشگاه هم فعاله و یه دفتر داره چطوری میتونه به استرالیا مهاجرت کنه؟
3 سال پیش

سلام. لطفا راجع به بورسیه زیر شاخه های رشته هنر راهنمایی میفرمایید.ممنون
3 سال پیش