اهمیت توصیه نامه یا ریکامندیشن در فرایند اپلای

در این مطلب درباره اهمیت توصیه نامه یا ریکامندیشن و فرمت آن و اینکه چه کسانی میتوانند به شما توصیه نامه بدهند توضیح میدهیم.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

برخی از جاها میشنویم که میگویند توصیه نامه هم خیلی مهم است و هم نیست. یعنی چه؟
توصیه نامه مهم است چون تقریبا همه دانشگاه ها ۲ تا سه توصیه نامه از شما میخواهند.

و چرا مهم نیست؟ به این دلیل که اساتید ایرانی معمولا معروف نیستند و اینطوری نیست که بتوانید بگوید یک استاد معروف در ایران به شما توصیه نامه داده و اساتید دانشگاه های آمریکا و کانادا او را میشناسند. این نکته را هم ذکر کنیم که جدای اینکه چه کسی به شما توصیه نامه میدهد باید حتما خیلی خوب نگارش شده باشد (تاکید میکنیم خیلی خوب، نه خوب و یا معمولی) به این دلیل که اگر توصیه نامه معمولی داشته باشید اپلیکیشن شما دچار مشکل می شود.

چه کسانی میتوانند توصیه نامه بدهند؟
بهترین توصیه نامه اگر مدرک ارشد دارید از طرف استاد راهنمای شما هست، استاد راهنمای شما می‌تواند شما را به عنوان یه دانشجوی سخت کوش، محقق قوی و منظم معرفی کند و این سه موضوع مهم رو برای شما بسط بدهد.

بعد از استاد راهنما اساتیدی که شما با آنها بیشتر کار کرده اید و دروس خود را گذرانده اید. برای مثال ممکن است شما کمک تدریس یک استاد بوده اید و می‌تواند در مورد آن به شما توصیه نامه بدهد و اساتیدی که نمره خوبی از آن دروس اخذ کرده اید و بگویند که شما نمره اول کلاس شده اید و چقدر خوب دروس را پیش برده اید و یا در کار گروهی خیلی عالی بوده اید.
توصیه نامه یا ریکامندیشن در فرایند اپلای- wikigeram.jpg
اگر سه استاد نداشتید یا مدت زیادی است درستان به اتمام رسیده چکار کنید؟
به غیر استاد, شما از مدیر یا همکاری که با اون کار میکنید هم میتواند به شما توصیه نامه بدهد، البته این نکته را هم ذکر کنیم که آن کار باید به رشته ای که میخواهید در آن ادامه تحصیل بدهید باید مرتبط باشد و این ریکامندیشن هم برای نشان دادن گپ تحصیلی می‌تواند مفید باشد.

نحوه ارسال توصیه نامه همراه اپلیکیشن
این کار نسبتا آسان است، اکثر دانشگاه ها فقط از شما میخواهند که ایمیل کسی را که میخواهد به شما ریکامندیشن بدهد رت به آنها بدهید و خودشان به استاد مورد نظر ایمیل میزنند و از شما میخواهند متنی بنویسید یا فرمی را پر کنید.

نکته نهایی:
بیشتر اساتید حوصله نوشتن توصیه نامه را ندارند (یا نمیتونن به زبان انگلیسی بنویسند) برای همین از شما میخواهند که بنویسید و آنها برای شما توصیه نامه را ارسال کنند، پس این یک موضوع عادی هست و بهتر است کم کم خودتان توصیه نامه هایی که میخواهید را بنویسید که بعدا به استاد خود تحویل دهید. 

➕ بیشتر بخوانید:
 آیا داشتن مقاله isi برای اپلای و فاند ضروری است؟
بررسی محدودیت سنی برای اپلای در کشورهای خارجی
شرط معدل برای اپلای و اخذ پذیرش در کشور های مختلف
بهترین زمان برای شروع مکاتبه و ایمیل زدن به اساتید برای اپلای

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش