نظام رتبه بندی تایمز: ۱۵ دانشگاه ایران در جدول دانشگاه های عصر طلایی جهان 2020

به گزارش ویکی گرام، جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه  ۱۵ دانشگاه جمهوری اسلامی در جدول دانشگاه های عصر طلایی جهان  قرار گرفتند، گفت: رتبه‌ بندی تایمز ویرایش ۲۰۲۰ دانشگاه های عصر طلایی را منتشر کرد. در این سیستم، دانشگاه هایی که در فاصله سال های بعد از جنگ جهانی دوم یعنی بین ۱۹۴۵ و۱۹۶۷ تاسیس شده اند رتبه بندی می شوند. صفت بارز دانشگاه‌های عصر طلایی گسترش سریع و افزایش سرمایه گذاری در پژوهش‌های علمی است.

به کانال ویکی گرام در تلگرام بپیوندید

وی ادامه داد: این سیستم رتبه بندی دانشگاه‌های عصر طلایی از شاخص های کلی رتبه بندی تایمز استفاده می‌کند. این شاخص ها تحت عناوین اموزش ( محیط یادگیری)، پژوهش ( حجم، درامد، و شهرت و اعتبار )، استناد ( تاثیر پژوهش)، چشم انداز بین المللی ( اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهش) و درآمد صنعتی ( انتقال دانش) گروه بندی شده است.

➕ بیشتر بخوانید:
نظام رتبه‌ بندی QS
نظام رتبه‌ بندی رَوند 
نظام رتبه‌ بندی لایدن  


 مهراد افزود: جدول رتبه بندی دانشگاه‌های عصر طلایی شامل ۳۰۸ دانشگاه برتر جهان است که از آن، تعداد ۱۵۹ دانشگاه در آسیا و ۱۵ دانشگاه در ایران قرار دارد که رتبه های اول تا دهم این ویرایش به ترتیب به دانشگاه سان دیه گو در کالیفرنیا، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه چینی هنگ کنگ، دانشگاه ملی سئول، دانشگاه تیپ ساوت ولز استرالیا، دانشگاه موناش در استرالیا، دانشگاه وارویک در بریتانیا، دانشگاه علوم و فناوری چین، دانشگاه ایرواین در کالیفرنیا و دانشگاه برلین تعلق دارد.

 وی تصریح کرد: در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر نخست، از مجموع کشورهای اسلامی، عربستان سعودی با ۳ دانشگاه ملک عبدالعزیز تاسیس در سال ۱۹۶۷ با رتبه ۲۸، دانشگاه ملک فهد تاسیس در سال ۱۹۵۷ با رتبه ۷۷ و دانشگاه نفت و معدن ملک فهد تاسیس در سال  ۱۹۶۳ با رتبه ۹۲، نیجریه با یک دانشگاه شامل دانشگاه ایبادان تاسیس در سال ۱۹۴۸ با رتبه ۸۱، ترکیه با یک دانشگاه شامل دانشگاه حاجت تپه تاسیس در سال ۱۹۶۷ با رتبه ۸۴ و ایران با ۳ دانشگاه شامل دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاسیس در سال ۱۹۴۹ با رتبه ۸۵، دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاسیس در سال ۱۹۵۸ با رتبه ۸۶ و دانشگاه صنعتی شریف تاسیس در سال ۱۹۶۶ با رتبه ۸۹ رتبه بندی شده اند، این در حالی است که رتبه این سه دانشگاه برتر ایران نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی بسیار بهتر شده و ارتقا پیدا کرده اند. دانشگاه های یاد شده در ویرایش ۲۰۱۹ در فاصله ای بین ۱۰۱ تا ۱۵۹ قرار داشتند.
دانشگاه های عصر طلایی جهان 2020-wikigeram.jpg
 مهراد اضافه کرد: در رتبه‌های ۱۰۱ تا ۱۵۹ که اسامی دانشگاه ها در قالب دامنه تعریف شده است نام سه کشور اسلامی دیده می شود. از نیجریه دانشگاه لاگوس، از ترکیه دانشگاه فنی خاورمیانه و از ایران به ترتیب تنها دانشگاه های شهید بهشتی، علوم پزشکی شهید بهشتی، تبریز و علوم پزشکی تبریز در این رده قرار دارد.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری ادامه داد: دامنه بعد، رده های ۱۵۱ تا ۲۰۰ است که در آن به ترتیب از ایران: دانشگاه شهید چمران اهواز، از مصر دانشگاه عین شمس، از عراق دانشگاه بغداد، سپس دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه غنا، دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم‌پژشکی اصفهان، دانشگاه اردن، دانشگاه کویت و دانشگاه شیراز موفق به کسب رتبه در جمع دانشگاه های عصر طلایی شده اند.

وی گفت:  در مجموعه دیگر که شامل رتبه های ۲۰۱ تا ۲۵۰ است، در بین کشورهای اسلامی دانشگاه اناندولو از ترکیه، دانشگاه اسیوت از مصر، دانشگاه Gadjah Mada از اندونزی، دانشگاه محمد پنجم از مراکش، دانشگاه Nsukka از نیجریه، دانشگاه پیشاور، انستیتو فناوری Sepuluh Nooember  از اندونزی و دانشگاه ارومیه به کسب رتبه های برتر نایل آمده اند.همچنین در مرحله آخر که رتبه دانشگاه ها در دامنه ای بین ۲۵۱ تا ۳۰۰ درج شده است به ترتیب اسامی دانشگاه الزهرا، دانشگاه انکارا، دانشگاه کشاورزی اندونزی، دانشگاه اژه ترکیه ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه Brawijaya  از اندونزی مشاهده می شود.

مهرداد خاطر نشان کرد: نتایج رتبه بندی دانشگاه های عصر طلایی نشان می دهد هر چند که دانشگاه های ایران عمری نسبتا جوان دارند اما در طی بیش از ۷۰ سال گذشته به طور موفقیت امیزی بر روی پایه های محکم و استواری بنا شده اند. ویرایش ۲۰۲۰ رتبه بندی دانشگاه های عصر طلایی حاکی از آن است که این دانشگاه ها با حفظ وجهه و اعتبار و با هدف هم افزایی میان بازیکنان پیشرو در آموزش عالی کشور و جهان به صورت جدی وارد عرصه های آموزش و ‌پژوهش های نوآورانه شده اند.

 وی افزود: موفقیت این دانشگاه ها در راستای اهداف اسناد بالا دستی، که به‌گواه شاخص های این سیستم رتبه بندی عملکرد مناسبی را از خود نشان داده اند ایجاب می کند که بودجه این موسسات با موفقیت های که کسب کرده اند متناسب باشد. مساعدت از محل اعتبارات ورود ۵ دانشگاه ایران به جرگه ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان موردی است که لازم است حداقل در مورد این دانشگاه ها که برای کشور افتخاری بزرگ آفریده اند مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 هفته پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش