نگاهی کوتاه به آزمون های پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی: GMAT، GRE، TOEFL، IELTS و LSAT

 اگر قصد ارائه درخواست برای دوره تحصیلات تکمیلی بویژه کارشناسی ارشد را دارید، احتمالا باید در یک یا چند آزمون استاندارد پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی شرکت و نمره قبولی کسب کنید. این آزمون ها در واقع آزمون های بین المللی هستند، که هدفشان تضمین آمادگی متقاضیان برای غلبه بر مشکلات ادامه تحصیل، به صورت کاملا پیشرفته، در کشور خودشان و یا خارج از کشور است.  با مطالعه این متن، بعنوان یک راهنمای سریع و اجمالی، به درستی با مواردی از این قبیل آشنا می شوید: آزمون متناسب برای ادامه تحصیل، سوالات احتمالی، و مراحلی که بدین منظور باید طی کنید. 

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

GMAT (آزمون پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی مدیریت)
مخاطبان آزمون: متقاضیان ادامه تحصیل در دانشکده کسب و کار.
مورد نیاز برای ورود به: دانشکده های کسب و کار.
هدف از برگزاری آزمون: ارزیابی شایستگی متقاضیان برای تحصیل در دانشکده کسب و کار به کمک سنجش مهارت های کلامی، ریاضی و تحلیلی آنها.
مدت زمان آزمون: 3 ساعت و 30 دقیقه (اگر از زمان در نظر گرفته شده برای استراحت اختیاری استفاده کنید، مدت آزمون، در کل، 4 ساعت خواهد بود).

محتوای آزمون: GMAT چهار بخش دارد: 
 1 
 ارزیابی نگارش تحلیلی (Analytical writing assessment): در این قسمت متقاضیان باید درباره یک موضوع یا بحث یک مقاله تحلیلی بنویسند  (نگارش یک مقاله در 30 دقیقه).
 
 2 
 استدلال یکپارچه (Integrated reasoning): بخش چند گزینه ای است که توانایی داوطلب برای ارزیابی اطلاعات ارائه شده در قالب فرمت های مختلف و برگرفته از منابع متعدد را می سنجد (پاسخگویی به 12 سوال در 30 دقیقه).
 
 3
مهارت محاسباتی (Quantitative): سوالات این بخش توانایی داوطلب را در حل مسائل و نیز درک داده ها می آزماید (پاسخگویی به 37 سوال در 75 دقیقه).
 
 4
مهارت کلامی (Verbal): این بخش دارای سوالات چند گزینه ای است که توانایی داوطلب برای درک موارد نوشتاری، ارزیابی مباحث و توانایی نوشتن مطابق با زبان انگلیسی استاندارد را می سنجد (پاسخگویی به 41 سوال در 75 دقیقه).
 

نمره دهی: نمره اختصاص یافته به هر بخش در GMAT بدین قرار است:

◾️ نمره بخش 1: 0 تا 6 (با اینکریمنت 0.5)
◾️ نمره بخش 2: 1 تا 8 (با اینکریمنت 1)
◾️ نمره هر یک از بخش های 3 و 4: 0 تا 60

 داوطلبان برای هر یک از چهار بخش یک امتیاز درصد، که نشاندهنده درصد برتری آنها نسبت به سایر داوطلبان است، و نیز نمره "کل" دریافت می کنند که بر اساس بخش های 3 و 4 محاسبه شده است و با مقیاس 200 تا 800 مشخص می شود.

ارسال گزارش نتیجه این آزمون به حداکثر پنج دانشکده رایگان است، اما ارسال گزارش به بیش از این تعداد، مستلزم پرداخت هزینه مازاد توسط داوطلب خواهد بود. اگر از نتیجه آزمون راضی نیستید می توانید مجددا در آزمون شرکت کنید (در طول یک سال حداکثر 5 بار می توانید در این آزمون شرکت کنید)، اما این نکته را در نظر بگیرید که تمام نمراتی که در 5 سال گذشته کسب کرده اید برای دانشکده های کسب و کار مورد نظرتان ارسال خواهد شد. داوطلبان می توانند بلافاصله پس از آزمون اعلام نتایج و ارسال گزارش را کنسل کنند. 

نکات مهم: بخش های چند گزینه ای آزمون با سوالی در سطح متوسط شروع می شوند. در صورتی که به این سوال درست پاسخ دهید، سوال بعدی سخت تر خواهد بود، اما اگر پاسختان صحیح نباشد، سوال بعدی نیز سطح بالاتری نخواهد داشت. برای تکمیل هر بخش باید به سختترین سوالات پاسخ دهید. اگر پاسخگویی به سوالات را در زمان مشخص شده به پایان نرسانید، جریمه می شوید. GMAT تنها به زبان انگلیسی ارائه می شود.

منابع: سایت رسمی  official site ، نرم افزاری را به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار می دهد تا برای آزمون آماده شوند، البته این امکان تنها برای کاربرانی قابل دسترسی است که در سایت ثبت نام کنند. نرم افزار ارائه شده در این سایت مانند نرم افزار آزمون است پس باید به درستی شبیه سازی شده باشد. داوطلبان در صورت تمایل می توانند در دوره آمادگی آزمون شرکت، یا از منابع آنلاین موجود استفاده کنند که شامل آمادگی آزمون رایگان از QS LEAP است.

  هزینه شرکت در آزمون: 250 دلار آمریکا (هزینه این آزمون در سراسر دنیا یکسان است)

اعتبار نتایج آزمون: 5 سال 
(نتایج تمام آزمون هایی که در آنها شرکت کرده اید موجود است، اما مسلما بعنوان معیار مناسبی جهت سنجش سطح استاندارد فعلی تان نیستند). 

 نتایج مورد نیاز:
نمره ی اکثر داوطلبان GMAT بین 400 و 600 است؛ و به ندرت شاهد نمرات خیلی بالا یا خیلی پایین هستیم. در واقع، قبولی یا عدم قبولی در این آزمون مطرح نیست، و نمره ای که نیاز دارید به دانشکده ای بستگی دارد که برای تحصیل در آن درخواست می دهید.

 
GMAT، GRE، TOEFL، IELTS و LSAT -wikigeram

GRE (آزمون سوابق تحصیلی)
مخاطبان آزمون: دانش آموزان متقاضی شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی در تمامی رشته ها.
مورد نیاز برای ورود به: دانشکده ها و دپارتمان های تحصیلات تکمیلی.
هدف از برگزاری آزمون: نمره GRE برای ارزیابی شایستگی متقاضیان شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی در زمینه موضوعات مختلف بکار می رود. برخی از دپارتمان ها از متقاضیان می خواهند تا یکی از موضوعات GRE را انتخاب کنند، اما سایر دپارتمان ها بر آزمون جنرال (عمومی) تاکید دارند. آزمون های موضوعی دانش فرد را تنها در یک حوزه خاص ارزیابی می کنند، در حالی که آزمون جنرال توانایی استدلال کلامی، استدلال محاسباتی و نوشتار تحلیلی را می سنجد. 
مدت زمان آزمون: حدود 3 ساعت و 45 دقیقه (شامل 6 بخش با زمان استراحت 10 دقیقه ای پس از اتمام یک سوم آزمون).

محتوای آزمون: آزمون GRE جنرال (که قبلا با نام آزمون GRE جنرال اصلاح شده شناخته می شد) به سه بخش تقسیم می شود:
 
 1 
 استدلال کلامی (Verbal Reasoning): بخش چهار گزینه ای است که توانایی داوطلب برای تحلیل و ارزیابی موارد نوشتاری و ترکیب اطلاعات، تحلیل ارتباط میان اجزای یک جمله، و شناسایی ارتباط میان کلمات و مفاهیم را ارزیابی می کند. (دو مجموعه از 20 سوال که زمان در نظر گرفته شده برای پاسخگویی به هر مجموعه 30 دقیقه است.)
 
 2 
 استدلال محاسباتی (Quantitative Reasoning): اکثر سوالات این بخش سوالات چند گزینه ای هستند و در تعدادی از سوالات داوطلب باید عددی را وارد کند یا یک مقایسه کمی انجام دهد. این بخش از آزمون توانایی فرد در درک مفاهیم پایه ی ریاضی، جبر، هندسه، تحلیل داده و به طور کلی استدلال داوطلب را در قالب اعداد می سنجد. (دو مجموعه از 20 سوال که زمان در نظر گرفته شده برای پاسخگویی به هر مجموعه 35 دقیقه است.) 
 
 3 
 نوشتار تحلیلی (Analytical Writing): این بخش شامل نگارش دو مقاله است. در مقاله اول از داوطلب خواسته می شود تا دیدگاه خود را در مورد یک موضوع ارائه کند؛ و در مقاله دوم باید به تجزیه و تحلیل یک مبحث یا موضوع بپردازد. این بخش توانایی داوطلب در بیان ایده ها، ارائه شواهد حمایت کننده و استفاده درست از زبان انگلیسی را می سنجد. (دو مقاله با زمان مجزا در مدت 1 ساعت).
 

◾️بخش های بدون نمره: ممکن است در آزمون یک بخش نامشخص و/یا تحقیقاتی نیز وجود داشته باشد. این بخش ها توسط طراحان سوال برای ارائه سوالات جدید یا اهداف تحقیقاتی در نظر گرفته شده اند، و در نمره داوطلب هیچ تاثیری ندارند. 

◾️نمره دهی: هر بخش نمره مجزایی دارد. نمره بخش های استدلال کلامی و محاسباتی از130 تا 170، با اینکریمنت 1، محاسبه می شود. نوشتار تحلیلی نمره ای معادل 0 تا 6، با اینکریمنت نیم دارد. ممکن است در GRE قبول یا رد شوید، اما ورود به دانشگاه ها و دپارتمان ها نیازمند کسب نمره مشخص نیست. اگر از نمره آزمون ناراضی هستید، می توانید مجددا در آزمون GRE re-take the GRE شرکت کنید (هر 21 روز و حداکثر 5 بار در طول یکسال، یا زمانی که آزمون کاغذی برگزار می شود).

◾️زمانی که کارت نمرات را به دپارتمان های پذیرش ارسال کردید، می توانید از گزینه انتخاب نمره ScoreSelect option برای انتخاب استفاده و مشخص کنید که می خواهید تنها آخرین نمره شرکت در آزمون جهت ارزیابی شما مدنظر قرار گیرد و یا تمام نمرات کسب شده در 5 سال گذشته. می توانید حداکثر 4 موسسه را برای ارسال گزارش نمرات آزمون انتخاب کنید، در صورتی که بخواهید نمرات را برای بیش از 4 موسسه ارسال کنید باید هزینه اضافی بپردازید. داوطلبان قادر هستند تا در پایان آزمون، فورا، اعلام نتیجه و ارسال گزارش را کنسل کنند. 

هزینه شرکت در آزمون: هزینه آزمون در تمام نقاط جهان بجز چین 205 دلار آمریکا است. هزینه در کشور چین معادل 220.70 دلار می باشد.

اعتبار نتایج آزمون: 5 سال
نکات مهم: آزمون GRE تنها به زبان انگلیسی ارائه می شود. آزمون کاغذی در مراکزی برگزار می شود که امکان برگزاری آزمون با کامپیوتر وجود ندارد. داوطلبان در این نوع آزمون زمان بیشتری برای بخش های کلامی و محاسباتی دارند.
منابع: سایت رسمی official site، نمونه سوالات و نرم افزار رایگان را در اختیار داوطلبان قرار می دهد که نوعی شبیه سازی آزمون است. منابع رایگان دیگری نیز موجود می باشند، که شامل آمادگی آزمون رایگان QS LEAP است.
 
GMAT، GRE، TOEFL، IELTS و LSAT -wikigeram

TOEFL (آزمون انگلیسی بعنوان زبان خارجی)
مخاطبان آزمون: افرادی که قصد ادامه تحصیل در یک برنامه آموزشی به زبان انگلیسی را دارند.
مورد نیاز برای ورود به: موسساتی که برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می کنند (از جمله دوره های آموزش انگلیسی در کشورهای غیر انگلیسی زبان). نتایج آزمون TOEFL می تواند نشاندهنده توانایی و مهارت فرد در زبان انگلیسی در کشورهایی باشد که برای دریافت ویزا تسلط کافی به زبان انگلیسی ضروری است.
هدف از برگزاری آزمون: سنجش مهارت افراد در زبان انگلیسی.
مدت زمان آزمون: در حدود 4 ساعت و 30 دقیقه، با یک زمان استراحت اجباری 10 دقیقه ای بین زمان آزمون.

محتوای آزمون: آزمون چهار بخش دارد:
 
مهارت خواندن (Reading): شامل 56-36 سوال بر مبنای 3 یا 4 متن برگرفته از متون آکادمیک (60 تا 80 دقیقه).
 

مهارت شنیداری (Listening): شامل 51-34 سوال بر مبنای فایل های صوتی سخنرانی ها، بحث ها و مکالمات کلاسی (60 تا 90 دقیقه).
 
 3   
مهارت گفتاری (Speaking): شامل شش تکلیف است. داوطلبان باید در مورد یک موضوع آشنا و نیز موضوعات مربوط به بخش های خواندن و شنیداری صحبت کنند (20 دقیقه).
 
 4   
مهارت نوشتاری (Writing): شامل نگارش دو مقاله است، که مقاله اول بر مبنای موضوعات بیان شده در بخش های خواندن و شنیداری نوشته می شود. در مقاله دوم داوطلب باید نظر خود را بیان و از آن حمایت کند (50 دقیقه).
 

نمره دهی: هر بخش 30 نمره دارد و نمره کل آزمون 120 است. آزمون دهندگان نسبت به عملکردشان بازخورد می گیرند. هزینه آزمون شامل گزارش رایگان نمرات آزمون به حداکثر چهار موسسه نیز می باشد. اگر درخواست ارسال گزارش نتیجه آزمون به بیش از 4 موسسه را داشته باشید باید هزینه اضافی بپردازید. در مورد نمره لازم برای پذیرش، از موسسه انتخابی خود راهنمایی بخواهید.

 هزینه شرکت در آزمون:‌ بر اساس محل برگزاری آزمون هزینه آن متفاوت است. چند نمونه از هزینه این آزمون در کشورهای مختلف عبارتست از: میلان 245 دلار آمریکا، صوفیه 215 دلار آمریکا، سئول 185 دلار آمریکا، حیدرآباد 170 دلار آمریکا و بوگوتا 220 دلار آمریکا.

اعتبار نتایج آزمون: ‌2 سال
نکات مهم: قبل از شرکت در آزمون سنجش مهارت در زبان انگلیسی، مطمئن شوید موسسه ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید این آزمون را می پذیرد. آزمون کاغذی در مراکزی انجام می شود که امکان برگزاری آزمون استاندارد اینترنتی در آنها وجود ندارد.

آزمون کاغذی حدودا 4 ساعت طول می کشد و چهار بخش نیز دارد:
◾️ درک شنیداری (Listening Comprehension)،
◾️ عبارات ساختاری و نوشتاری (Structure and Written Expression)،
◾️ درک مطلب (Reading Comprehension)
◾️ و سنجش مهارت نوشتاری در زبان انگلیسی (Test of Written English)

نمره کل داوطلب از 677 و نمره هر بخش نوشتاری از 1 تا 6 محاسبه می شود. 

منابع: منابع آموزشی مختلف شامل نمونه سوالات رایگان که در سایت رسمی official site موجود می باشند. 
 

IELTS (سیستم بین المللی سنجش زبان انگلیسی)
مخاطبان آزمون: افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در یک برنامه آموزشی انگلیسی زبان را دارند.
مورد نیاز برای ورود به: موسساتی که برنامه های آموزشی را به زبان انگلیسی ارائه می کنند (از جمله دوره های آموزش انگلیسی در کشورهای غیر انگلیسی زبان). نتایج آزمون IELTS می تواند نشاندهنده توانایی و مهارت فرد در زبان انگلیسی در کشورهایی باشد که

 برای دریافت ویزا تسلط کافی به زبان انگلیسی ضروری است.

هدف از برگزاری آزمون: سنجش مهارت فرد در زبان انگلیسی در زمینه آکادمیک یا جنرال (عمومی).
مدت زمان آزمون: 2 ساعت و 30 دقیقه بعلاوه 15 دقیقه برای آزمون گفتاری.

محتوای آزمون:
آزمون IELTS دو نوع دارد: آکادمیک و جنرال (عمومی). هر دو نوع آزمون چهار بخش و محتوای شنیداری و گفتاری مشابهی دارند. نوع آکادمیک بیشتر بر انگلیسی در زمینه تحصیلات عالی تمرکز دارد، در حالی که تمرکز آزمون عمومی بیشتر بر محیط کار و موقعیت اجتماعی است. 
 
 1 
مهارت شنیداری (Listening): شامل 40 سوال است که این سوالات بر اساس محتوای مکالمات و مونولوگ های چهار فایل صوتی طراحی شده اند. فایل های صوتی با لهجه های مختلف بیان می شوند (30 دقیقه).
 
2   
مهارت خواندن (Reading): شامل 40 سوال است که بر اساس محتوای سه متن هستند. در نوع آکادمیک، این متون ممکن است دارای نمودارها یا تصاویری برگرفته از منابعی مانند کتاب، ژورنال و روزنامه نیز باشند (1 ساعت).
 
 3   
مهارت نوشتاری (Writing): شامل دو تکلیف است. در IELTS نوع آکادمیک، داوطلبان ابتدا باید یک مقاله کوتاه رسمی بنویسند، سپس در مورد یک جدول، چارت یا دیاگرام توضیحاتی ارائه کنند (1 ساعت).
 
 4  آشنا پاسخ دهند، درباره یک موضوع خاص صحبت کنند (که بر روی یک کارت نوشته شده است)، و در یک بحث ساختار یافته شرکت کنند. می توانید 7 روز قبل یا بعد از سه بخش قبلی در این قسمت از آزمون شرکت کنید (سه بخش قبل همزمان برگزار می شوند). مدت زمان این قسمت 11 تا 14 دقیقه است. 
 

نمره دهی:‌ نمره اختصاص یافته به هر بخش 1 تا 9 است. نمره 1 مهارت کم و نمره 9 مهارت بالای آزمون دهنده را نشان می دهد. میانگین نمرات نیز اعلام می شود. نمره لازم برای پذیرش توسط موسسات مشخص می شود. هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در این آزمون وجود ندارد. 

 هزینه شرکت در آزمون: هزینه آزمون بسته به محل برگزاری آن متفاوت است.

اعتبار نتایج آزمون: ‌2 سال.
نکات مهم: قبل از شرکت در یک آزمون سنجش مهارت زبان انگلیسی، از پذیرش آن توسط موسساتی که قصد ادامه تحصیل در آنها را دارید مطمئن شوید.  منابع: وب سایت رسمی official website، منابعی را برای تمرین و نیز نمونه سوالات را به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار می دهد. در بسیاری از مراکز، دوره های آمادگی آزمون نیز برگزار می شود. 

LSAT (آزمون پذیرش در دانشکده حقوق)
مخاطبان آزمون: دانش آموزانی که قصد نام نویسی در دانشکده حقوق (سطح JD) را دارند. 
مورد نیاز برای ورود به: دانشکده های حقوق در ایالات متحده و کانادا، و نیز تعداد رو به رشد دانشکده های حقوق در سراسر دنیا.
هدف از برگزاری آزمون: LSAT به گونه ای طراحی شده است که مهارت های لازم برای موفقیت دانش آموزان در دانشکده حقوق را می سنجد. این مهارت ها شامل درک و تجزیه و تحلیل متون پیچیده، سازماندهی اطلاعات و ارزیابی مباحث هستند.  
مدت زمان آزمون: 3 ساعت و 30 دقیقه،‌ بدون در نظر گرفتن زمان استراحت. 

محتوای آزمون:
LSAT پنج بخش دارد، هر بخش 35 دقیقه طول می کشد و شامل سه نوع سوال چند گزینه ای است :
 
 
 درک مطلب (Reading Comprehension): این بخش از سوالات توانایی داوطلب برای درک متون طولانی و پیچیده و نیز قضاوت منطقی بر اساس اطلاعات را می سنجد.
 
 
 استدلال تحلیلی (Analytical Reasoning): این سوالات توانایی داوطلب در نتیجه گیری منطقی بر مبنای اظهارتی را نشان می دهند که توصیفی از ارتباط میان افراد، موضوعات و وقایع مختلف هستند. 
 
 3 
 استدلال منطقی (Logical reasoning):‌ با پاسخگویی داوطلبان به سوالاتی از یک متن کوتاه، توانایی آنها در ارزیابی و تکمیل مناظرات سنجیده می شود. 
 

نمره دهی:‌ نمرات خام به نمراتی با مقیاس LSAT تبدیل و از 120 تا 180 محاسبه می شوند. نمره اختصاص یافته به تمام سوالات یکسان است. یکی از پنج بخش آزمون در نمره دهی تاثیر نخواهد داشت (این کار برای سنجش سوالات جدید انجام می شود). رتبه داوطلبان نیز به صورت درصد اعلام می شود که نشانگر میزان برتری آنها نسبت به سایرین است. بیش از 3 بار در هر دو سال نمی توانید در این آزمون شرکت کنید. 

 هزینه شرکت در آزمون: 180 دلار آمریکا

اعتبار نتایج آزمون: 5 سال
نکات مهم: تمام مراکز می توانند آزمون LSAT را حداکثر تا چهار بار در سال برگزار کنند. اگر در فاصله 100 مایلی از مراکز آزمون لیست شده و معتبر زندگی می کنید می توانید از شورای پذیرش دانشکده حقوق (LSAC) درخواست کنید تا در مرکزی غیر از مراکز مذکور آزمون را برگزار کنند. هزینه اینکار در آمریکا 275 دلار و از نظر بین المللی 370 دلار آمریکا است. بسیاری از دانشکده های حقوق از متقاضیان می خواهند تا در آزمون ماه دسامبر شرکت کنند، که آخرین زمان برای پذیرش در سال تحصیلی جدید است. منابع: نمونه سوالات سال های گذشته به صورت رایگان از طریق  LSAC در دسترس داوطلبان قرار می گیرد. استفاده از سایر منابع آموزشی مستلزم پرداخت هزینه است.

 ➕ بیشتر بخوانید:
معرفی بهترین منابع برای آزمون آیلتس (IELTS)
معرفی بهترین منابع برای آزمون تافل (TOEFL)
معرفی بهترین منابع برای آزمون جی آر ای (GRE)

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش