مخابره تصاویر ستاره‌۷۰۰ برابر خورشید؛ فاش راز توقف مرگ «شبان‌شانه»

تازه‌ترین تصاویر مخابره شده توسط تلسکوپ هابل راز فروغ رو به افول ستاره غول پیکری را که تصور می‌شد، روند انفجارهای مرگبار آن آغاز شده، فاش کرد.

ستاره‌شناسان فوریه سال جاری میلادی و بر پایه مشاهدات نخستین از کم نور شدن ستاره قرمز «شبان‌شانه» (Betelgeuse) این فرضیه را ارائه کردند که این رویداد به منزله رخداد انفجارهای پایان عمر این ستاره است که از نوامبر سال ۲۰۱۹ آغاز شده بود.

بر همین اساس، چرخه عمر رو به پایان این ستاره صد هزار سال تخمین زده شد. اما بر خلاف باور اولیه محققان، کورسوهای این ستاره ناگهان متوقف شد و درخشش آن به حالت عادی پیش از انفجار بازگشت.

مشاهدات تلسکوپ هابل که اخیرا توسط ناسا منتشر شده، چگونگی و علل رخداد این پدیده نادر را روشن کرده است. این تصاویر نشان می‌دهد که نخست توده‌ای حاوی موادی شعله‌ور و پرحرارت با سرعت ۲۰۰ هزار مایل در ساعت به نیم کره جنوبی «شبان‌شانه» نزدیک شده است. مرکز نجوم دانشگاه هاروارد، شدت درخشندگی این توده را چهار برابر نور عادی این ستاره برآورد کرده است.

بیشتر بخوانید:
کشف سیاهچاله‌ای با بیشترین سرعت رشد
سیاهچاله‌ها می‌توانند کوچک و تبخیر شوند
راهنمای کائنات برای مبتدیان؛ سیاهچاله‌ها

این توده از یک ماه بعد شروع به سرد شدن کرده و به مرور ابر سیاه رنگ متراکمی را تشکیل داده است. حرکت این ابر سیاه در اطراف «شبان‌شانه»، ستاره شناسان را دچار خطای دید کرده و این گمانه را تقویت کرده که این ستاره غول پیکر دوره بی‌فروغ شدن خود را آغاز کرده است.

ستاره «اِبط الجوزا» یا «شبان‌شانه»(Betelgeuse) ششصد و چهل سال نوری با کره زمین فاصله دارد. این ستاره که هفتصد برابر خورشید است، در صورت فلکی «شکارچی» قرار دارد.

البته محققان ناسا بر این باورند که همچنان رفتار ستاره «شبان‌شانه» همچنان عجیب به نظر می‌رسد و از اواخر اوت و همزمان با بازگشت دوباره آن به آسمان شبانه زمین بار دیگر باید مورد رصد جدی قرار گیرد.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش