گرم‌ترین روز کره زمین، دمای دره مرگ به ۵۴.۴ درجه سانتی‌گراد رسید

دمای هوا در "پارک ملی دره مرگ" در کالیفرنیا دیروز به ۵۴.۴ درجه سانتی‌گراد (۱۳۰ درجه فارنهایت)رسید. این بالاترین دمایی که تاکنون موثق به ثبت رسیده است. اداره هواشناسی ملی ایالات متحده آمریکا، این دما را تایید کرده است.

یک موج هوای گرم ساحل غربی آمریکا را دربرگرفته است و پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا افزایش یابد. هوای بسیار گرم، از دو روز پیش (شنبه) باعث ایجاد نقص در نیروگاه برق و درنتیجه قطع برق در کالیفرنیا شده است.

مقامات کالیفرنیا برای جلوگیری از قطع کامل برق در سراسر ایالت، برق را سهمیه‌بندی کرده و قطع نوبتی را در پیش گرفته‌اند تا از مصرف بیش از حد جلوگیری کنند. افزایش دما دو روز پیش باعث "گردباد آتشین" در محله لاسن کالیفرنیا هم شد.

رکورد دمای قبلی 
رکورد دمای ۵۴.۴ درجه سانتی‌گراد (۱۳۰ درجه فارنهایت)، دیروز (یکشنبه) در "فرنس کریک" در دره مرگ ثبت شد. قبل از این، گرم‌ترین دمای ثبت شده موثق در کره زمین، ۵۴ درجه سانتی‌گراد (۱۲۹.۲ درجه فارنهایت) بود در دره مرگ در سال ۲۰۱۳.

بیش از یک قرن پیش (۱۹۱۳) در همین دره مرگ دمای ۵۶.۶ درجه سانتی‌گراد (۱۳۴ درجه فارنهایت) گزارش شد اما این محل مناقشه است. بعضی از کارشناسان هواشناسی مدرن معتقدند آن اندازه‌گیری و چند دمای بالای دیگر در همان تابستان ۱۹۱۳، اشتباه بوده‌اند. براساس تحلیل‌ کریستوفر برت، کارشناس تاریخ هواشناسی، دماهای ثبت شده در مناطق دیگر در سال ۱۹۱۳، ارقام دره مرگ را تایید نمی‌کنند.

رکورد دیگری که ثبت شده ۵۵ درجه سانتی‌گراد (۱۳۱ درجه فارنهایت) است که در سال ۱۹۳۱ در تونس ثبت شد. به گفته آقای برت این رقم و ارقام دیگر در آفریقای دوره استعمار، "سوال‌های جدی در مورد اعتبار آنها" مطرح می‌کند.

موج هوای گرم اخیر از آریزونا در جنوب غربی تا ساحل ایالت واشنگتن در شمال غربی آمریکا را دربرگرفته است. انتظار می‌رود امروز یا فردا (دوشنبه یا سه‌شنبه) گرما به اوج برسد و دما در پایان هفته کمی پایین بیاید. با این حال، دمای طاقت‌فرسا حداقل ده روز دیگر ادامه خواهد داشت.
گرم‌ترین روز کره زمین.jpg
بیشتر بخوانید:
کشف سیاهچاله‌ای با بیشترین سرعت رشد
سیاهچاله‌ها می‌توانند کوچک و تبخیر شوند
راهنمای کائنات برای مبتدیان؛ سیاهچاله‌ها

تاثیر گرمای شدید بر سلامت 
کارشناسان، گرمای شدید را یک دوره دو تا سه روزه گرما و رطوبت بالا تعریف می‌کنند که در آن دمای هوا به بالای ۳۲ درجه سانتی‌گراد (۹۰ درجه فارنهایت) می‌رسد. مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌های آمریکا می‌گوید موج هوای گرم بطور متوسط، بیش از دیگر عوامل آب و هوایی باعث مرگ شده است. موج هوای گرم، همچنین تاثیر شدیدی بر کشاورزی دارد که باعث پژمردگی و مرگ و گسترش بیماری‌های گیاهی می‌شود.

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش