تحصیل در آلمان: مهم‌ترین و پرتکرارترین سوالات

در این مطلب قصد داریم تا ۱۵ سوال پرتکرار و بسیار مهم که بیش‌ترین میزان مخاطب را داشته است برای شما عزیزن قرار دهیم. لیست این سوالات در ادامه قرار گرفته شده است و شما می‌توانید با کلیک بر روی هر سوال به بخش مربوطه وارد گردید و مطلب مورد نظر را مطالعه بفرمایید.
 

۱- آیا می‌توانم در آلمان به صورت رایگان به ادامه تحصیل بپردازم؟

۲- دانشگاههای آلمانی چه نوع مدارکی را ارایه می‌دهند؟

۳- چطور می‌توان در آلمان در رشته پزشکی به ادامه تحصیل پرداخت؟

۴- شرایط اخذ پذیرش مد نظر دانشگاههای آلمانی چیست؟

۵- آیا باید بتوانم به زبان آلمانی صحبت کنم؟

۶- چطور باید برای گرفتن پذیرش (Apply) از دانشگاههای آلمانی اقدام کنم؟

۷- برای ادامه تحصیل در آلمان آیا به ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارم؟

۸- در کدام دانشگاههای کشور آلمان می‌توانم ادامه تحصیل دهم؟

۹- تفاوت بین دانشگاه (University) و کالج (Fachhochschulen) چیست؟ 

۱۰- آیا بورسیه‌های تحصیلی موجود مخارج زندگی را پوشش می‌دهند؟

۱۱- در حین ادامه تحصیل کجا می‌توانم زندگی کنم؟

۱۲- آیا در حین ادامه تحصیل می‌توان کار کرد؟

۱۳- زمانی که تحصیل تمام شد آیا می‌توان در آلمان باقی ماند؟

.


۱- آیا می‌توانم در آلمان به صورت رایگان به ادامه تحصیل بپردازم؟

این موضوع به این بستگی به مقطع تحصیلی شما، کشور شما و ایالتی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید بستگی دارد. مبلغ شهریه دانشگاه برای تمامی دانشگاههای عمومی در سال ۲۰۱۴ رایگان اعلام گردیده است با این حال اخیرا اعلام شده است که دانشگاههای ایالت جنوب غربی بادن-وورتمبرگ مبلغ شهریه را مجددا برای دانشجویان غیر اروپایی احیا کرده‌اند و این قانون از پاییز ۲۰۱۷ اجرایی می‌گردد. مبلغ این شهریه برابر با ۱،۵۰۰ یورو در هر ترم و در نتیجه ۳،۰۰۰ یورو در هر سال (۳،۳۰۰ دلار) خواهد بود.
امکان بازگشت دوباره پرداخت شهریه به دیگر ایالات وجود دارد با این حال در حال حاضر مبلغ شهریه مقطع کارشنای در تمامی دانشگاههای دولتی رایگان می‌باشد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با وجود رایگان بودن شهریه برای مقاطع تحصیلی مختلف با این حال مبلغی ناچیز تا سقف ۳۰۰ یورو (۳۳۰ دلار) به منظور امور اداری و ثبت نام در هر ترم از شما اخذ می‌گردد.
برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی مبلغ شهریه رایگان نیست. با این حال این مبلغ شهریه چنانچه شما مقطع کارشناسی خود را در آلمان گذرانده باشید رایگان منظور می‌گردد. 
برای مشاهده مبلغ شهریه بهتر به مطلب "هزینه‌ تحصیل در آلمان چقدر است؟" مراجعه نمایید.
 

۲- دانشگاههای آلمانی چه نوع مدارکی را ارایه می‌دهند؟

بعد از اصلاحیه بولونیا تمامی دانشگاههای آلمان مدارکی اعطا می‌کنند که کاملا از لحاظ بین المللی شناخته شده‌اند.
BA یا BsC (کارشناسی هنر / کارشناسی علوم) که معمول ترین مدارک مقطع کارشناسی هستند مواردی هستند که معمولا حدود ۶ ترم تحصیل نیاز دارند.
MA یا MsC (کارشناسی ارشد هنر/ کارشناسی ارشد علوم) و PhD (دکتری) که به صورت معمول هر کدام به ترتیب ۴ و ۶ ترم طول می‌کشند. 

۳- چطور می‌توان در آلمان در رشته پزشکی به ادامه تحصیل پرداخت؟

شما می‌توانید در هر کدام از دانشگاههای دولتی آلمان به تحصیل رایگان پزشکی بپردازید با این حال این موضوع نیازمند آن است که شما علاوه بر سایر موارد و شرایط مورد نیاز تسلط خوبی به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی داشته باشید.
برنامه‌های آموزش پزشکی در کشور آلمان به صورت تفکیک شده در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار نمی‌گردند و به صورت یکپارچه اجرا می‌گردند. زمان مورد نیاز برای طی این دوره به صورت معمول حداقل ۶ سال و ۳ ماه می‌باشد.
فرصتها و موقعیتهای تحصیلی در این زمینه بسیار رقابتی می‌باشد به طوری که تعداد داوطلبان بسیار بیشتر از فرصتهای تحصیلی در این زمینه می‌باشد.
برای مشاهده اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر به این مطلب "خلاصه ای از چگونگی تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان" مراجعه نمایید. 

۴- شرایط اخذ پذیرش مد نظر دانشگاههای آلمانی چیست؟

زبان آموزش در بسیاری از دانشگاههای آلمانی، همان زبان رسمی آلمانی می‌باشد. تمام دانشجویانی که در برنامه‌های با محوریت زبان آلمانی شرکت کرده‌اند باید دارای توانایی لازم برای صحبت به زبان آلمانی باشند.
آزمون استاندارد پذیرفته شده به منطور تعیین میزان دانش زبان آلمانی، آزمونهای DSH، TestDaF و DSD است. با این حال اگر چنانچه شما یک یا دو ترم در کشور المان تحصیل کرده باشید نیازی به ارایه این مدارک ندارید. 

۵- آیا باید بتوانم به زبان آلمانی صحبت کنم؟

اگر شما در زبان آلمانی مشکل دارید می‌توانید در برنامه‌های با محوریت زبان انگلیسی شرکت نمایید. تعداد این دوره‌ها به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی روز به روز در حال افزایش می‌باشد.
اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست ممکن است نیاز داشته باشید تا دانش انگلیسی خود را با مدارکی همچون آزمونهای تافل و یا آیلتس تایید نمایید.
با این حال اگر قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان به زبان انگلیسی را دارید بهتر است برای داشتن ارتباط بهتر با افراد محلی کمی دانش پایه زبان آلمانی خود را بهبود دهید. 

۶- چطور باید برای گرفتن پذیرش (Apply) از دانشگاههای آلمانی اقدام کنم؟

فرایند گرفتن پذیرش از دانشگاهها و موسسات آموزشی مختلف کشور آلمان متفاوت است بنابراین بسیار مهم است که در زمان طی کردن روند ارسال مدارم به دقت دستورالعملها و موارد مورد نیاز برای هر دانشگاه را مطالعه نمایید.
به صورت معمول موارد خواسته شده در بخش پذیرش (Admission) در وب سایتهای هر دانشگاه قرار گرفته شده است.
ممولا موارد زیر چیزهایی هستند که در حین روند پذیرش از شما خواسته می‌شود:
 • رونوشت مدرک تحصیلی مقطع قبلی خود به زبان اصلی
 • ترجمه مدارک و ریز نمرات
 • یک عکس در قطع گذرنامه‌ای
 • رونوشت از گذرنامه (اطلاعات شخصی و عکس)
 • مدرک زبان (آلمانی یا انگلیسی)
برای اغلب دانشگاههای کشور آلمان زمان ارسال درخواست پذیرش برای ترم زمستان از اوایل ماه می (اردیبهشت ماه) تا اواسط جولای (تیرماه) است. زمان ارسال درخواست برای دوره تابستانی بین دسامبر (آذر ماه) و ژانویه (دی ماه) است.
به صورت معمول جواب پذیرش و یا رد شدن درخاوست یک تا دو ماه پس از اتمام دوره سر رسید (ددلاین) به شما اعلام می‌گردد.
برای این که بالاترین شانس پذیرش را داشته باشید کاملا دقت نمایید که تمامی موارد خواسته شده را به دقت تهیه کرده‌اید و تمامی مدارک خواسته شده تایید شده می‌باشند (کپی برابر اصل و دارای مهر رسمی) و اطلاعات خود را در زمان پر کردن فرم تقاضانامه به درستی وارد کرده‌اید. 

۷- برای ادامه تحصیل در آلمان آیا به ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارم؟

این که آیا به ویزای کشور آلمان نیاز دارید یا خیر به کشور محل تولد و اقامت شما بستگی دارد. اگر از کشورهای اروپایی و یا کشورهایی نظیر سوئیس، ایسلند، لیختن اشتاین می‌باشد نیازی به اخذ ویزا نیست. با این حال اگر از کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا، نیوزلاند، اسراييل، ژاپن و یا کره جنوبی باشید نیاز دارید به محض ورود به آلمان فرم اجازه اقامت را پر نمایید.
ساکنان کشورهای آندورا، برزیل، السالوادور، هندوراس، موناکو، سان مارینو و یا تایوان تنها در صورتی که قصد انجام در این کشور را چه قبل و چه بعد از تحصیل داشته باشند نیازمند گرفتن ویزا می‌باشند.
متقاضیان سایر کشورها از جمله ایران بایستی حداقل سه ماه قبل از ورود به آلمان اقدام به اخذ ویزا نمایند. 

۸- در کدام دانشگاههای کشور آلمان می‌توانم ادامه تحصیل دهم؟

در حال حاضر در پایگاه رتبه بندی QS در مجموع ۴۲ دانشگاه جزیی از دانشگاههای شاخص ثبت شده هستند. این به آن معنی است که تعداد انتخابهای زیادی در پیش روی شما وجود دارد. اگر قصد داری در شهرهایی که از لحاظ دانشجویی دارای اهمیت و شهرت جهانی هستند مونیخ و برلین بهترین گزینه برای شما می‌باشند. این دو شهر در بین ۱۰ شهر برتر دانشجویی جهان می‌باشند.
با این حال مناطق و ایالات مختلفی در آلمان وجود دارند که هر کدام این امکان را برای شما فراهم می‌نمایند تا تحصیلات خود را در آنجا ادامه دهید از جمله: راین-وستفالیای شمالی (شهرهای دسلدورف و کلن)، بادن-وورتمبرگ (شهر اشتوتگارت)، باواریا (مونیخ)، هسه (فرانکفورت و ماین)، لور ساکسونی (هانوور)، ساکسونی (درسدن) و هامبورگ (هامبورگ). 

۹- تفاوت بین دانشگاه (University) و کالج (Fachhochschulen) چیست؟ 

اگرچه برنامه‌های تحصیلی متعددی در کشور آلمان برای مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد با این حال برخی از کالجها و موسسات بیشتر بر روی آموزش عملی متمرکز هستند. Fachhochschulen یا همان کالج علوم کاربردی معمولا در زمینه علوم مهندسی، علوم طبیعی و مدیریت بازرگانی فعالیت می‌کند. حضور در این کالجها شما را بیشتر با صنعت آشنا می‌کند و در نتیجه فرصتهای شغلی بیشتری را بریاتان به ارمغان می‌آورد.
با این حال اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع آکادمیک را دارید این کالجها برای شما مناسب نیستند چرا که این کالج ها کمتر بر روی مسایل تئوری تمرکز دارند و فاقد مقطع دکتری هستند.
به نحوی می‌توان این کالجها را معادلی برای دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای داخل ایران در نظر گرفت. 

۱۰- آیا بورسیه‌های تحصیلی موجود مخارج زندگی را پوشش می‌دهند؟

اگرچه دانشگاههای دولتی آلمان فاقد شهریه هستند  با این حال شما هنوز بایستی به فکر تامین مخارج زندگی خود مانند هزینه مسکن و خوراک باشید.
اگر شما از لحاظ مالی تمکن لازم را ندارید تعداد نامحدودی فرصت برای شما وجد دارد تا بتوانید بورسیه و کمک هزینه لازم برای پوشش مخارج خود را به دست آورید.
بورسیه‌های تحصیل در کشور آلمان به چند طریق قابل دسترسی هستند. دولت آلمان با ارایه تعدادی بورسیه تحصیلی بین المللی از طریق موسسه دآآد یا طرح کمیسیون اروپایی اراسموس این امکان را فراهم می‌آورد. با این حال تعداد بسیار زیادی از بورسیه‌های تحصیلی توسط خود دانشگاههای آلمانی به صورت مجزا ارایه می‌گردند.
برای مشاهده بورسیه‌های تحصیلی موجود در کشور آلمان کافی است مطلب "معرفی تمامی بورسیه‌های تحصیلی آلمان" را مطالعه بفرمایید. 

۱۱- در حین ادامه تحصیل کجا می‌توانم زندگی کنم؟

متاسفانه بسیاری از دانشگاههای آلمانی برای دانشجویان ثبت نام شده محل اسکانی قایل نمی‌گردند. این موضوع به این معنی است که محل اسکان به عهده خود شما می‌باشد. با توجه به رایگان بودن مبلغ شهریه، بیشترین میزان هزینه شما در هر ماه مربوط به مخارج مربوط به مسکن می‌باشد. مبلغ اسکان از شهری به شهر دیگر متفاوت است.
به عنوان مثال هزینه زندگی در شهرهای بزرگ واقع در غرب آلمان مانند دسولدورف و کلن و شهرهای کوچکتر و دانشجویی‌تر مانند هیدلبرگ و فرایبورگ بیشتر از شرهای واقع در شرق آلمان مانند برلین است.
زمانی که شما به دنبال محلی برای اقامت در آلمان هستید گزینه‌ّای پیش روی شما اقامتگاههای دانشجویی، خوابگاههای مشترک و منازل آپارتمانی هستند.
یک آپارتمان خصوصی گران‌ترین انتخاب می‌باشد به طوری که به صورت عمومی بین ۳۰۰-۳۵۰ یورو در ماه (۳۰۰-۴۰۰ دلار) برایتان خرج بر می‌دارد. خوابگاههای مشترک ارزان‌تر هستند و در حدود ۲۵۰-۳۰۰ یورو در ماه (۲۱۰-۲۵۰ دلار) هزینه دارند با این حا اقامتگاههای دانشجویی از این هم ارزان‌تر هستند و مبلغ پرداختی برای آنها بین ۲۰۰۲۵۰ یورو در ماه (۱۷۰-۲۱۰ دلار) می‌باشد.

چنانچه شما در یافتن محل اقامت صحیح دچار مشکل هستید می‌توانید برای چند روز و یا چند هفته اول اقامات خود از محلهای موقت اسکان استفاده کنید. به عنوان مثال محلهای اسکان اضطراری و موقت در دانشگاهها و یا هتلها و مسافرخانه‌ها می‌توانند گزینه‌های شما برای این دوره باشند. 

۱۲- آیا در حین ادامه تحصیل می‌توان کار کرد؟

بله! برای دانشجویان اتحادیه تمام وقت اروپا و البته کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس هیچ محدودیت در این زمینه وجود ندارد. با این حال دانشجویان تمام وقت غیراروپایی دارای محدودیت سقف ۱۲۰ روز کاری کامل  و یا ۲۴۰ روز کاری نیمه وقت در سال هستند. 

۱۳- زمانی که تحصیل تمام شد آیا می‌توان در آلمان باقی ماند؟

بله! پس از اتمام تحصیل شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی می‌توانید تا برای گرفتن اجازه اقامت در کشور آلمان درخواست دهید و به مدت ۱۸ ماه در این کشور به دنبال کار مناسب بگردید.
اگر در این مدت کار مناسب خود را یافتید که بایستی ویزا، اجازه اقامت و یا اجازه نامه کار خود را تمدید نمایید تا از اقامت قانونی خود در کشور آلمان مطمئن گردید.

1 دیدگاه

 • Atefe
  1397-02-10 20:31:39
  سلام. برای هزینه ای که تو کشور المان باید بلوکه شه که حدود 9000 یورو هست، ایا امکانی وجود داره این هزینه کم تر بشه؟ دانشجوهایی که بورس میشن هم باید پرداخت کنن این هزینه رو؟
  • مسعود
   1397-03-21 23:44:39
   سلام مطلب مورد نظر شما مربوط به مهاجرت به آلمان هست که باید در بخش مربوطه سوال بفرمایید. شرایط دانشجویی با مهاجرت کاملا متفاوت است.

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش