حذف شرط پذیرش در رشته مرتبط برای کنکوری‌های دارای مدال المپیاد

به گزارش ویکی گرام، معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد: شرط پذیرش در رشته مرتبط برای دارندگان نشان های المپیادی در کنکور سراسری حذف شد از این طریق ورود این دسته از استعدادهای درخشان به دانشگاه تسهیل می شود.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گزارش خبرنگار مهر، علی خاکی صدیق صبح امروز در سومین گردهمایی سالانه مجازی مدیران دفاتر استعدادهای درخشان دانشگاه‌های سراسر کشور، با همکاری دانشگاه کردستان برگزار شد گفت: استعدادهای درخشان یکی از دفترهای بسیار مهم همه دانشگاه‌ها است به دلیل این‌که با نخبگان دانشجویان و استعدادهای برتر آنها سروکار دارد.

وی با اشاره به اقدامات وزارت علوم در ۲۰ ماه گذشته در حوزه استعداد درخشان ادامه داد: در آئین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلات تکمیلی بازنگری شد.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در ارتباط با دارندگان نشان طلا، نقره و برنز کشوری المپیادهای دانش‌آموزی در آخرین جلسه شورای استعداد درخشان وزارت علوم بحث و بنا شد با کسب نصاب علمی ۸۵ درصد نمره آخرین پذیرفته شده در آزمون سراسری ما بحث شرط رشته مرتبط را حذف کنیم که این برای استعداد درخشان تسهیلات ایجاد می‌کند.

خاکی صدیق ادامه داد: لذا با حذف شرط رشته مرتبط در برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی یک مقداری راه برای این افراد برای ورود به دانشگاه هموارتر می‌شود.

وی افزود: با توجه به مشکلات همه‌گیری کرونا و تبعاتی که برای همه دانشجویان داشته است من‌جمله دانشجویان استعداد درخشان، تسهیلی در روند پذیرش دانشجویان صورت گرفته است تا مقداری این چالش‌ها را کاهش دهیم. در دانشگاه‌های کشور وقت عمده مدیران دانشگاه‌ها به ویژه معاونان آموزشی و مدیران حوزه آموزشی به بررسی مشکلات دانشجویان در کمیسیون‌های موارد خاص می‌گذرد.

وی ادامه داد: در آن‌جا عمدتاً مسائلی که مطرح می‌شود مربوط به دانشجویان ضعیف‌تر از نظر علمی است برخی مواقع دانشجویان مشکلات خاصی پیدا می‌کنند که حتماً نیاز به بررسی دارد ولی عمده مسائل مربوط به دانشجویان ضعیف‌تر بوده درحالی‌که دانشجویانی که ما آنها را استعداد درخشان می‌نامیم و یا دانشجویان برتر علمی کمتر مورد توجه مدیران دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند.
 
بیشتر بخوانید:
تصویب طرح پرداخت پژوهانه به دانشجویانِ دوره دکتری
دستمزد پایین اعضای هیئت علمی باعث مهاجرت آن‌ها می‌شود
لزوم محدودیت پذیرش دانشجوی مقطع دکتری/ اعلام ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری از سال آینده

خاکی صدیق افزود: به نظر می‌آید ضروری است به‌عنوان افرادی که در دفاتر استعداد درخشان دانشگاه‌ها کار می‌کنیم روی این مسئله یک تأملی کنیم و راهکارهایی جهت ارائه خدمات بیشتر و وسیع‌تر به دانشجویان برتر علمی و استعداد درخشان ارائه دهیم.

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش