ممنوعیت ادامه تحصیل مشمولان دیپلمه در خارج کشور

 رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح توضیحاتی را درباره مصوبه اخیر مجلس درخصوص ممنوعیت ادامه تحصیل مشمولان سربازی دارای مدرک دیپلم در دانشگاه های خارج از کشور ارائه کرد.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

سردار موسی کمالی : طبق ماده 36 قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان دارای مدرک دیپلم اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند یا می بایست وضعیت سربازی خود را به طور قطعی مشخص کرده و یا مدرک کارشناسی را در داخل کشور اخذ کرده و سپس برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند. همچنین براساس ماده 37 قانون اساسی ایرانیان مقیم خارج از کشور که در مدارس و دانشگاه ها در حال تحصیل هستند می توانند معاف تحصیلی شده و در صورتی که فاقد غیبت باشند در همان دانشگاه های خارجی ادامه تحصیل دهند.

در این قانون، قبلا اینطور آمده بود که مشمولان دیپلم و بالاتر در صورتی که غیبت نداشته باشند می توانند در داخل و خارج از کشور ادامه تحصیل دهند که این ماده دارای ابهاماتی بود و نمایندگان مجلس با مصوبه ای، این ابهامات را رفع کردند. بنابراین برای خروج از کشور برای ادامه تحصیل مواد 36 و 37 قانون وظیفه عمومی حاکم است و مشمولان دیپلم مقيم داخل کشور نمی توانند تا زمانی که وضعیت سربازی خود را به طور قطعی مشخص نکرده اند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام شوند.

آیا ممنوعیت خروج از کشور برای مشمولان دارای مدرک دیلم تماما اجرا می شود یا تنها مربوط به تحصیل است ؟ این افراد اگر غیبت نداشته باشند می توانند برای تفریح یا زیارت با دریافت مجوز موقت خروج از کشور از کشور خارج شوند اما امکان ادامه تحصیلشان در خارج از کشور وجود ندارد. مشمولان دارای مدرک دیپلم اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند یا می باید وضعیت سربازی خود را به طور قطعی مشخص کرده یا مدرک کارشناسی را در داخل کشور اخذ کرده و سپس برای ادامه تحصيل به خارج از کشور بروند

➕ بیشتر بخوانید:
سربازی و مهاجرت دغدغه مشترک همه پسرها
خروج از کشور پس از سربازی و قبل ازصدور کارت پایان خدمت


جزئیات ادامه تحصیل مشمولان دیپلم خارج کشور
مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مجلس در خصوص تصویب لایحه ممنوعیت خروج دیپلمه های مشمول از کشور به خبرگزاری های داخلی گفته : اداره قوانین مجلس می گوید که این دو ماده تعارض ندارد. قانون موجود شفاف است دولت هم دنبال استرداد این لایحه است او از نمایندگان میخوام که رای مخالف به این لایحه بدهند عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم اصفهان در مجلس به عنوان موافق لایحه پیشنهادی دولت گفتا هدف از رفتن به خارج از کشور برای چیست؟ آیا ظرفیت های داخل برای تحصیل مشمولان دیپلمه کافی نیست؟ آیا متقاضیان برای دریافت بهترین ها به خارج از کشور می روند؟» او در پایان سخنانش خواستار رأی مثبت نمایندگان شد و گفت: «نگذارید مشمولان دیپلم به خارج از کشور بروند.» همچنین علیرضا سلیمی دیگر نماینده مجلس نیز در خصوص تصویب لایحه ممنوعیت خروج دیپلمه های مشمول از کشور گفته : موضوع ماده ۳۵ مشمولان دیپلم و موضوع ماده ۳۶ مشمولان کارشناسی و بالاتر است. پس با هم تعارض ندارد. با حذف یا خارج از بن بست قانونی ایجاد می شود در ادامه نمایندگان دولت نظر موافق خود درباره این لایحه را با نمایندگان در میان گذاشتند و گفتند: اجازه دهید خروج از کشور فقط برای کسانی باشد که دارای مدارک کارشناسی و بالاتر هستند و مشمولان دیپلم فقط در داخل تحصیل کنند.» | سیدحسین نقوی حسینی هم به عنوان سخنگوی کمیسیون اصلی بررسی هم گفته گفت اعطای معافیت یک امتیاز است، جمهوری اسلامی ایران باید این امتیاز را فقط به کسانی بدهد که مدرک کارشناسی و بالاتر دارند سطح آموزشی داخل کشور بسیار مناسب است و مشمولان دیپلمه بهتر است که در داخل درس بخوانند در پایان بررسی این لایحه مسعو پزشکیان، نائب رئيس اول مجلس که ریاست بخشی از جلسه علنی را برعهده داشت لایحه پیشنهادی دولت را در میان نمایندگان به رأی گذاشت و اکثریت نمایندگان به آن رأی مثبت دادند و لایحه پیشنهادی دولت بعد از تایید شورای نگهبان قابلیت اجرا پیدا می کند و دیگر مشمولان دیپلمه برای ادامه تحصیل نمی توانند به خارج از کشور بروند.


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش