راه‌اندازی دانشگاه تلویزیونی/ کدام دروس دانشگاهی در تلویزیون تدریس می‌شوند؟

به گزارش ویکی گرام، وزیر علوم درباره امکان راه‌اندازی دانشگاه تلویزیونی همانند مدرسه تلویزیونی توضیح داد: برای برخی گروه‌ها شدنی است، اما به سمت آن حرکت نکرده‌ایم. دوم اینکه ماهیت درس‌های عمومی اجازه دانشگاه تلویزیونی را می‌دهند، ولی محدودیت‌هایی هم داریم، زیرا هر استادی شیوه تدریس خود را دارد. وزارت علوم آمادگی دارد با همکاری صداوسیما و شبکه آموزش آموزش‌های تلویزیونی دروس عمومی و پایه دانشگاه‌ها را آغاز کند.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

وزیر علوم ادامه داد: برخی دانشگاه‌ها اجازه تغییر محتوای درسی تا ۲۰ درصد را دارند و به این دلیل امکان این امر که یک برنامه درسی مثل آموزش و پرورش ارائه شود سخت است، اما به راه‌اندازی این امکان فکر خواهیم کرد.

وزیر علوم گفت: در دنیا به علوم انسانی خیلی بیشتر از آنچه ما توجه می‌کنیم توجه می‌شود و در کشور ما کمتر مورد اقبال قرار گرفته است.

غلامی ادامه داد: کاربردی بودن آموزش‌ها و تاثیرگذار بودن این آموزش‌ها بحث دیگری است و ما امروزه در دنیا رویکردهای بین رشته‌ای را خیلی قوی‌تر از آنچه خودمان انجام داده‌ایم، می‌بینم و در پژوهش‌ها هم رشد این اقدامات بین رشته‌ای را خیلی دیده‌ایم. این پژوهش‌ها به سمت کاربردی شدن نیز پیش رفته‌اند.

به گفته این مقام مسئول، این مسائل را در پارک‌ها و واحدها فناوری می‌بینم. وزارت علوم ۴۵ پارک علم و فناوری در سطح کشور دارد. دانشگاه آزاد هم یک دانشگاه معتبر است که جایگاه خودش را در آموزش عالی دارد.

غلامی گفت: نگاه به کاربردی شدن خیلی خوب پیش رفته است. برنامه‌ریزی‌ها بر اساس آمایش آموزش عالی است که به سمت آن‌ها نیز حرکت شده است. در ۱۰ سال گذشته رویکرد آمایشی را به آموزش عالی پیدا کرده‌ایم و دانشگاه‌ها موظف هستند به ساماندهی دست بزنند.

وی ادامه داد: توسعه کمی بر این اساس کنترل و عملیاتی شده است و دانشگاه‌های بزرگ را تحت حمایت دانشگاه‌های بزرگ قرار داده‌ایم و اقدام دیگر اینکه دانشگاه‌ها باید برنامه، هدف و ماموریت خود را بدانند. وضعیت به گونه‌ای نیست که هر رشته آسان را راه‌اندازی کنیم بدون اینکه به اشتغال آن‌ها توجه کنیم. البته این کار  پر چالش است و امیدواریم بتوانیم آن را عملیاتی کنیم.

غلامی بیان کرد: در دانشگاه‌ها وظیفه آموزش علم را داریم و خوب است که بر محور نیاز جامعه هم باشد. اما تأمین نیاز جامعه جزء اهداف ما است، ولی برخی رشته‌ها هم به دلایل دیگری مثل باز کردن دریچه‌های جدید علمی و قرار گرفتن در لبه‌های علمی جهان ایجاد می‌شوند. یافته هر محققی ضرورتا مشکل جامعه را حل نمی‌کند، اما جزء ضروریات جامعه است.

وزیر علوم ادامه داد: در دانشگاه‌ها اعضای هیئت علمی به سمت حل مشکلات و ارائه دستاوردهای قابل کاربست برای حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هم پیش رفته‌اند.

غلامی گفت: صنعت باید از دانشگاه‌ها نیازهایش را بخواهد. استادان از این مسئله استقبال می‌کنند. در سال‌های اخیر دو اقدام انجام داده ایم. یکی اینکه در هفته پژوهش دو سال است که میز تقاضای پژوهش را در نظر گرفته‌ایم در صورتی که سال‌های قبل میز عرضه «اساتید اقدامات خود را ارائه می‌دادند» داشتیم. سال گذشته از ۹۰ درخواست برای ۲۰ درخواست قرارداد بسته شد. اما آمار قراردادهای امسال را نداریم. اقدام دوم این بود که دانشجویان دانشگاه را که کارورزی دارند را مکلف به حضور در صنعت کردیم که سامانه‌ای هم برای آن در نظر گرفته شد. اعضای هیات علمی که تازه استخدام می‌شوند نیز مکلف هستند یک دوره ۶ ماهه را در صنعت کار کنند که ارتباط با صنعت را قوی می‌کند و تا زمانی که این کار را نکنند قرارداد آن‌ها از پیمانی به رسمی تغییر پیدا نمی‌کند.

وزیر علوم ادامه داد: در آموزش عالی قسمت پژوهش و فناوری نیاز به حمایت بیشتر داریم. در دنیا خیلی سهل‌گیرانه‌تر با بخش پژوهش برخورد می‌شود. این حمایت می‌تواند از نظر قوانین و حمایت‌های دولتی باشد.

غلامی گفت: در دو سال اخیر بیشترین رشد اقتصادی را در بخش کشاورزی داشته‌ایم که ورود تکنولوژی به این بخش با پشتوانه علمی است. در بخش‌های دیگر که گرفتار تحریم شده‌ایم و ۶ تا ۷ دانشگاه ما فقط در زمینه استخراج نفت کار می‌کنند. دانشگاه‌ها می‌توانند جای شرکت‌های خارجی را پر کنند و این توانایی را دارند. تمام سدهای ایران را دانشگاه‌ها ساخته‌اند.

به گفته این مقام مسئول، باید به بحث انرژی‌های تجدیدپذیر توجه کرد. ما در آینده‌ای نزدیک نه تنها تأمین سلول‌های خورشیدی را خواهیم داشت بلکه در بازارهای بیرون هم حضور خواهیم یافت.

غلامی گفت: قریب به ۴۹ درصد دانشجویان ما خانم‌ها هستند که نشانه توجه انقلاب اسلامی به این قشر است. ۳۰ درصد اعضای هیئت علمی ما خانم‌ها هستند. بیش از ۴۰ درصد فارغ‌التحصیلان دوره دکتری هم خانم‌ها هستند.

بیشتر بخوانید:
فرایند پرداخت حق التدریس اساتید مدعو اصلاح شد
کلاس‌ها دانشگاه‌ها در شهر‌های آبی و زرد حضوری می‌شود
راهنمای ثبت نام در پرتال دانشجویی صندوق رفاه برای اخذ وام دانشجویی

1 دیدگاه

  • مجید شاطری
    1399-11-25 10:27:26
    سلام و درود، راه اندازی تدریس علوم پایه و علوم انسانی در دانشگاه تلویزیونی بسیار عالی است و پیشنهاد سازنده ای می باشد که در بلندمدت باعث توسعه جامعه و شکل گیری خلاقیت اجتماعی و بالتبع آن افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه های زندگی خواهد گردید

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش