مدارک مورد نیاز برای درخواست و افزایش شانس پذیرش در مقطع ارشد از دانشگاه خارج از کشور

شرایط پذیرش برای یک مدرک کارشناسی ارشد در خارج از کشور می تواند از برنامه ای به برنامه دیگر متفاوت باشد ، اما خوشبختانه شباهت های زیادی نیز وجود دارد ، چه شما می خواهید در ایالات متحده آمریکا ، چین ، آلمان یا هرجای دیگر جهان تحصیل کنید.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

هدف از دریافت هزینه درخواست ، عکس ها و کپی شناسنامه کاملاً واضح است. دانشگاه باید بتواند شما را بشناسد و درخواست شما را بپذیرد. با این حال ، سایر الزامات رایج ممکن است تعیین کند که آیا شما در مقطع مورد نظر خود قبول می شوید یا نه.

 عناصر زیادی وجود دارند که می توانند در تصمیم دانشگاه ها تأثیر بگذارند ، که در لیست شرایط پذیرش وجود ندارد.

هنوز مطمئن نیستید که کجا می خواهید در خارج از کشور تحصیل کنید؟ در اینجا چند دانشگاه وجود دارد که می توانید همین حالا اقدام کنید:
 
بنابراین در اینجا اسناد اصلی است که دانشگاه های بین المللی در طی مراحل درخواست از شما انتظار دارند:

کپی مدارک تحصیلی قبلی شما
در برنامه کارشناسی ارشد خود برای دانشگاه خارج از کشور از شما خواسته می شود که کپی های تأیید شده دیپلم فارغ التحصیلی قبلی خود را به انگلیسی ترجمه کنید. در حالی که بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد فقط به مدرک کارشناسی نیاز دارند ، در برخی از برنامه ها دیپلم فارغ التحصیلی دبیرستان نیز درخواست می شود.

دانشگاه ها برای اینکه بتوانند در دوره تحصیلات تکمیلی شرکت کنند و مدارک تحصیلی خود را در دوره های قبلی تحصیل گذرانده باشند ، به این مدارک نیاز دارند.

با این حال ، این مدارک معمولاً شامل اطلاعاتی در مورد موسسه آموزشی که در آن شرکت کرده اید ، میانگین نمره (GPA) ، نمرات نهایی یا پایان نامه کارشناسی شماست.

هیئت پذیرش دانشگاه اعتبار دانشگاهی را که از آن فارغ التحصیل شده اید در نظر می گیرد ، اما همچنین معیارهای معدل و امتحان نهایی شما در مورد شما چه می گوید.

اگر نمرات امتحان نهایی / پایان نامه خوبی داشته باشید ، آنها می دانند که تحصیلات خود را جدی گرفته اید و توانایی تعالی تحصیلی را دارید. اما نگران نباشید ، اگر نمرات بالایی نداشته باشید ، رد صلاحیت نمی شوید. روش های زیادی وجود دارد که می توانید کمیسیون را بدست آورید: فعالیت های داوطلبانه ، انگیزه نامه قوی و منابع خوب نیز بسیار زیاد است.

ریز نمرات علمی از تحصیلات لیسانس شما
ریز نمرات دانشگاهی جزئیات کاملی در مورد دوره ها و ماژول هایی که در سطح کارشناسی خوانده اید و نمرات دریافت شده به دانشگاه می دهد. دانشگاه ها انتظار دارند که این رونوشت ها کپی رسمی باشد و نه عکس صفحه یا صفحه چاپ شده.

رونوشت تحصیلی از اهمیت برخوردار است زیرا دیدن اینکه چه دوره هایی را گذرانده اید می تواند به دانشگاه ها کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا مهارت و مهارت لازم را برای دوره کارشناسی ارشد که درخواست می کنید دارید یا خیر.

در همان زمان ، آنها می توانند ببینند که در کدام موضوعات عملکرد بهتری داشته اید و کدام موضوعات "نقاط ضعف" هستند که باید آنها را بهبود ببخشید. به همین دلیل مهم است که شما در دوره های کارشناسی نمرات بالاتری داشته باشید که بیشتر مربوط به برنامه کارشناسی ارشد شما انتخاب شده باشد.

بیایید مثالی بزنیم. بگویید شما از لیسانس علوم سیاسی فارغ التحصیل شده اید و می خواهید در رشته روابط بین الملل کارشناسی ارشد بخوانید. اگر دوره های روابط بین الملل مانند حقوق بین الملل یا مطالعات اروپا را دنبال کنید و نه دروس مانند سیاست داخلی ، کمیسیون درخواست بیشتر مورد علاقه شما خواهد بود.

بنابراین ، اگر در دوره دومی نمره پایین تری داشته باشید ، احتمالاً به اندازه نمرات پایین در دوره های مربوط به سیاست بین المللی بر درخواست شما تأثیر نخواهد گذاشت.

اثبات مهارت زبان
هنگام اقدام به گرفتن مدرک در خارج از کشور ، این احتمال وجود دارد که شما به زبان انگلیسی یا یک زبان خارجی معروف دیگر (آلمانی ، فرانسوی و غیره) تحصیل کنید. به همین دلیل ، دانشگاه ها باید بدانند که زبان مانعی در تحصیل شما نخواهد بود. که شما قادر به درک و استفاده از آن زبان در سطح دانشگاهی هستید.

برای دانشگاههای کارشناسی ارشد انگلیسی تدریس شده به طور معمول به گواهینامه های زبان رسمی مانند TOEFL ، IELTS ، C1 Advanced و غیره نیاز دارند. وقتی آنها نمره خاصی می خواهند ، به این معنی است که آنها واقعاً انتظار دارند که شما این نمره را داشته باشید. هرچه نمره بالاتر باشد ، آنها اطمینان بیشتری می یابند که به مهارت انگلیسی تسلط دارید.

همچنین موردی وجود دارد که تا زمانی که لیسانس شما انگلیسی تدریس می شود ، دانشگاه ها مدرک زبان نمی خواهند. در این صورت ، آنها به هر دوره انگلیسی زبان که در متن سوابق شما وجود دارد ، مانند "انگلیسی دانشگاهی" توجه خواهند کرد.

انگیزه نامه یا بیانیه هدف
بسیاری از دانشجویان درباره نیاز به درج بیانیه هدف یا انگیزه نامه در برنامه خود گیج می شوند. انگیزه نامه و بیانیه هدف بسیار شبیه به هم هستند ، اما یک چیز نیستند.

با این حال ، هر دو مدارک باید در زمینه سوابق و دلایل درخواست برای گرفتن مدرک خاص متمرکز باشد. به طور معمول ، آنها باید به وضوح ساختار یافته و خوب نوشته شده باشند ، اما نه چندان طولانی (داستان زندگی خود را برای دانشگاه تعریف نکنید). سعی کنید آن را به 1-2 صفحه محدود کنید.

این چیزی است که اکثر دانشگاهها انتظار دارند شما در انگیزه نامه / بیانیه هدف قرار دهید:

◾️چرا می خواهید آن برنامه خاص را در دانشگاه آنها انجام دهید و چگونه با این برنامه آشنا شده اید.
◾️چه چیزی شما را در مورد محتوای برنامه مورد توجه قرار می دهد و چه چیزی آن را به بهترین گزینه مطالعه برای شما تبدیل می کند.
◾️چه عامل خاصی شما را متقاعد به انتخاب آن برنامه کرد (شهرت ، استادان ، گزینه های استخدام و غیره)
◾️تحصیلات قبلی شما با استادی که می خواهید دنبال کنید مطابقت دارد. اگر با هم مطابقت ندارند ، باید استدلال کنید که چرا می خواهید زمینه های موضوعی را تغییر دهید.
◾️هدف شما بعد از فارغ التحصیلی برای چه شغلی است و این مدرک چگونه با برنامه شما متناسب است.

در حالی که بیانیه هدف و انگیزه نامه مشابه یکدیگر هستند ، اما تفاوت ظریفی بین آنها وجود دارد.

با انگیزه نامه ، دانشگاه ها انتظار دارند که شما بیشتر روی چگونگی ارتباط برنامه آنها با سوابق و برنامه های شغلی خود تمرکز کنید. آنها همچنین ممکن است بخواهند شما بیان کنید که این دوره یا تخصصی است که می خواهید در دوره کارشناسی ارشد خود روی آن تمرکز کنید.

با بیان هدف ، دانشگاه ها انتظار دارند شما در مورد اینکه چه کسی هستید ، آنچه تاکنون در سفر آکادمیک و شغلی ، علایق و اهداف شغلی شما تأثیرگذار بوده است صحبت کنید. به عبارت دیگر ، این یک سند شخصی تر است و فرصت شما برای درخشش در برنامه شماست.

نامه های مرجع
نامه های مرجع اجازه می دهند دیگران به جای شما صحبت کنند. به طور معمول ، آنها شواهد اضافی در مورد توانایی شما محسوب می شوند که شما با موفقیت می توانید مقطع کارشناسی ارشد را که درخواست می کنید به پایان برسانید.

اگر فقط ملزم به ارسال نامه از اساتید هستید ، این نامه ها بر مهارت ها و موفقیت های علمی شما متمرکز هستند. اگر شما مجبور به ارائه نامه مرجع از کارفرمایان هستید یا مجاز به آن هستید ، دانشگاه ها انتظار دارند که این نامه مهارت های مربوط به استاد شما را منعکس کند.

به عنوان مثال ، اگر متقاضی دریافت مدرک علوم کامپیوتر هستید ، داشتن یک نامه مرجع از سرپرست خود در یک شرکت فناوری به جای نامه مرجع از کارفرمایی که در آن در خدمات مشتری کار می کنید ، ارزش بیشتری دارد.

اطمینان حاصل کنید که نامه های مرجع را از قبل بخواهید تا به موقع به دانشگاه برسد.

شرح پروژه یا نمونه کارها
شرح پروژه یا نمونه کارها فقط برای برنامه های بسیار تخصصی مانند یک مدرک کارشناسی ارشد تحقیق یا یک مدرک کارشناسی ارشد مورد نیاز است.

نمونه کارها برای برنامه های کارشناسی ارشد در زمینه های هنری ، طراحی و معماری مورد نیاز است. دانشگاه ها انتظار دارند این نمونه کارها تجربیات شما ، و بله ، استعداد شما در زمینه تحصیل شما باشد. آنها همچنین به مشتریان و نوع پروژه هایی که انجام داده اید ، بررسی می کنند.

وقتی متقاضی برنامه ای هستید که با پایان نامه تحقیق به پایان می رسد ، شرح پروژه لازم است. این شرح پروژه باید شامل موارد زیر باشد:

◾️شما در مورد چه چیزی تحقیق می کنید و چرا
◾️در حال حاضر وضعیت تحقیق در مورد آن موضوع چگونه است
◾️چگونه می خواهید تحقیقات خود را انجام دهید
◾️چه یافته هایی را انتظار دارید و چگونه تحقیقات شما به مجموعه دانش موجود می افزاید

رزومه
CV کارت ویزیت شماست. دانشگاه ها علاقه ای به توصیف دقیق همه مشاغل و فعالیت های فوق برنامه شما ندارند ، اگرچه شما باید حتما آنها را وارد کنید. آنها می خواهند ببینند که چگونه تجربه شما با برنامه ای که می خواهید مطالعه کنید مطابقت دارد یا علاقه شما را نشان می دهد.

به همین دلیل ، شما باید بر روی درج مقالات دانشگاهی منتشر شده در CV خود ، و کار (با حقوق یا پرداخت نشده) در گروه های دانشگاهی ، تشکرهای مربوطه و غیره تمرکز کنید.

به عنوان مثال ، اگر متقاضی دریافت مدرک روانشناسی هستید ، اگر دوره کارآموزی را در بیمارستان ها گذرانده اید ، یا اگر مطالعه ای را در یک مجله معتبر منتشر کرده اید ، کمیسیون را تحت تأثیر قرار می دهید.

در عین حال ، اگر متقاضی یک استاد حرفه ای تر یا استاد STEM هستید ، باید تجربه کاری مربوطه را در صنعت خود بگنجانید. به عنوان مثال ، اگر متقاضی کارشناسی ارشد امور مالی هستید ، بسیار جالب است اگر در یک بانک یا هر موسسه مالی دیگری کار کرده باشید.

اکنون همه چیز آماده است! شما می توانید یک برنامه کامل برای مدرک کارشناسی ارشد خود تهیه کنید و شانس پذیرش در دانشگاه رویایی خود را در خارج از کشور افزایش دهید. 

 ➕ بیشتر بخوانید:
نکاتی مهم برای اپلای با معدل پایین
تاثیر مدرک دانشگاه دولتی و آزاد در فرآیند اپلای
چطور برای اپلای استاد راهنما پيدا كنيم و به آنها ایميل بزنيم؟

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش