تنها یک ساعت تا فرود/به صورت زنده فرود مریخ‌نورد ناسا را بر روی مریخ ببینید

کاوشگر جدید سازمان فضایی آمریکا قرار است روز پنجشنبه پس از گذشت هفت ماه از زمان پرتابش بر روی کره مریخ فرود بیاید.

محل فرود کاوشگر Perseverance بر روی سطح مریخ دشوارترین محلی است که تاکنون برای فرود بر روی این سیاره انتخاب شده است. از لحظات حساس فرود این کاوشگر که هفت دقیقه طول خواهد کشید به عنوان «هفت دقیقه وحشت» نام برده شده است. کاوشگر Perseverance در این بازه زمانی باید سرعت خود را از ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت به صفر برساند.


فرود کاوشگر Perseverance قرار است ساعت ۲۱:۵۵ به وقت اروپای مرکزی (۲۵ دقیقه پس از نیمه شب به وقت تهران) صورت گیرد. البته هنگامی که ناسا فرود کاوشگر Perseverance را بر روی کره مریخ تائيد کند با زمان واقعی فرود متفاوت خواهد بود. دلیل این امر تاخیری است که در انتقال داده ها از مریخ به کره زمین وجود دارد.

دانشمندان امیدوارند تا کاوشگر Perseverance پس از فرود خود بتواند مشخص کند که آیا حیات هرگز بر روی سطح مریخ وجود داشته است یا خیر. Perseverance پیشرفته ترین و بزرگترین کاوشگری است که ناسا تاکنون به کره مریخ فرستاده است. این کاوشگر شش چرخ در صورت فرود موفقیت آمیز نهمین حضور سازه ساخته بشر بر سطح مریخ را رقم خواهد زد.

به گفته دانشمندان زمان احتمالی حیات بر روی مریخ به سه تا چهار میلیارد سال پیش بر می گردد. در آن زمان آب همچنان بر روی سطح این سیاره روان بوده است.

نزدیک به سه میلیارد دلار خرج ماموریت Perseverance شده است. دانشمندان امیدوارند این کاوشگر با جمع آوری سنگ هایی از عمق دو متری مریخ بتواند به آنها در بررسی احتمال وجود پیشین حیات بر روی سطح این سیاره کمک کند. این سنگ ها قرار است در سال ۲۰۳۱ به کره زمین بازگردانده شود. تنها راه تائید یا رد فرضیه وجود حیات بر روی مریخ بررسی نمونه هایی از سنگ های مریخ در بهترین آزمایشگاههای کره زمین است.

از لینک‌های زیر میتونید به صورت زنده فرود مریخ‌نورداستقامت (Perseverance) ناسا را بر رویمریخ ببینید.
 
https://twitter.com/nasa
https://youtube.com/nasa
https://twitter.com/nasa


بیشتر بخوانید:
۱۰ حقیقت درباره سیاه چاله‌ ها که هوش از سرتان می برد
۵ روش مشاهده آنلاین فضا ، تماشا زنده زمین و دیدن پخش زنده ایستگاه فضایی ناسا

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش