تصمیم سازمان سنجش برای اصلاح حدنصاب آزمون دوره دکتری

به گزارش خبرگزاری آنا، این روزها که مقدمات برگزاری آزمون دوره دکتری در حال فراهم شدن است بسیاری از داوطلبان درباره تغییرات احتمالی در روند پذیرش می‌پرسند.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

موضوع حدنصاب آزمون دوره دکتری همواره بحث‌برانگیز و حاشیه‌ساز بوده است. بر اساس اعلام احسان جمالی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور؛ در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مصوب شد که پس از تصویب لایحه حدنصاب دکتری برای سال ۱۴۰۰، وزارت علوم موظف شود لایحه سنجش پذیرش مربوط به تحصیلات تکمیلی را به شورای انقلاب فرهنگی ارائه کند، بحث‌های کارشناسی این لایحه نیز در حال انجام است.

کلیت لایحه مذکور به این صورت است که در ابتدا برای پذیرش دکتری، یک آزمون اولیه توسط سازمان سنجش انجام و حدنصاب‌ها توسط دانشگاه‌ها مشخص می‌شود. در مرحله بعد، بنا به نظر دانشگاه، سوابق علمی و عملی داوطلبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد یا آزمون ثانویه‌ای برگزار می‌شود. نهایتاً پذیرش توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود. در واقع هر داوطلب با نظر گروه و استادی که قرار است بعداً راهنمایی وی را بپذیرد، گزینش می‌شوند و فقط نمره ملاک پذیرش نخواهد بود.

به گفته معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور؛ این طرح قوانین و مقررات دست‌وپا گیری که باعث ایجاد نگرانی در قشری خاص شده، اصلاح می‌کند. جمالی ادامه می‌دهد: این طرح را می‌توان گام‌به‌گام شروع کرد و در فاز عملی قدم‌به‌قدم آن را بررسی کرد و ارتقا داد.

البته هنوز این لایحه نهایی نشده و اگر تا زمان اعلام نتایج اولیه نهایی شود دانشگاه‌ها می‌توانند دانشجویان سال آینده خود را این‌گونه پذیرش کنند و اگر تصویب نشود به گزینش دانشجو در سال ۱۴۰۰ نمی‌رسد.

سهمیه‌های آزمون دکتری
برای پذیرش در آزمون دوره دکتری سهمیه ایثارگران همانند سایر آزمون‌ها اجرایی می‌شود. بر این اساس جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همچنین همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند. مجموعا ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش به این سهمیه اختصاص می‌یابد.

بر اساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت ۲۵ درصدی یا ۵ درصدی) حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل است.

سهمیه مربیان دیگر سهمیه مختص آزمون دوره دکتری است. بر این اساس ۱۰ درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت (حداقل یک نفر) در هر کدرشته محل به مربیان رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی) دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی  اختصاص می‌یابد. متقاضیان این سهیمه به‌شرط کسب حداقل ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در گزینش آزاد پذیرش می‌شوند.

آزمون دوره دکتری سال ۱۴۰۰ با حضور ۱۸۴ هزار و ۲۱۳ نفر در روز جمعه ۱۵ اسفندماه برگزار می‌شود. قرار است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش تعداد حوزه‌ها حتی در شهرهای قرمز کرونایی نیز برگزار شود. این آزمون در ۵ گروه آزمایشی علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و زبان‌های خارجه برگزار می‌شود. داوطلبان در زمان ورود به حوزه‌های امتحانی باید ماسک سه‌لایه بدون فیلتر به همراه داشته باشند.

بیشتر بخوانید:
کمیته همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی تشکیل می شود
جدیدترین تصمیمات سازمان سنجش برای برگزاری کنکور دکتری اعلام شد
شرایط و جزئیات ثبت نام پذیرش بدون آزمون دکتری استعدادهای درخشان اعلام شد

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش