برخی دانشگاه‌ها بدون داشتن هیئت علمی دانشجو می‌گیرند

به گزارش ویکی گرام، غلامحسین رحیمی شعرباف معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های کشور، گفت:  تعدادی از موسسات دولتی روزانه وابسته به وزارت علوم باید نسبت استاد به دانشجو را ترمیم کنند. هم اکنون در برخی موسسات این نسبت بالای ۵۰ نفر است یعنی به ازای هر یک استاد ۵۰ دانشجو داریم.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

معاون وزیر علوم اظهار کرد: معتقدیم اگر این نسبت بیش از ۲۰ دانشجو به ازای یک استاد باشد آن موسسه باید پیگیر این باید که وضعیت خود را ترمیم کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: یکی از دلایلی که ایجاب کرد ساماندهی موسسه‌های آموزش عالی را پیگیر شویم همین نسبت استاد به دانشجو است. موسساتی را داشتیم و داریم که یا هیئت علمی ندارند و یا هیئت علمی آن‌ها بسیار کم است.

نحوه برخورد با دانشگاه‌هایی که هیئت علمی ندارند

او درباره نحوه برخورد با دانشگاه‌هایی که هیئت علمی ندارند، گفت: به دلیل اینکه با سیاست‌های آمایش آموزش عالی همسان نیست پذیرش دانشجو در دانشگاه‌هایی که این شرایط را داشته باشند، متوقف می‌کنیم.

رحیمی توضیح داد: وقتی رشته‌ای در دانشگاهی وجود داشته باشد که در جهت مزیت شهر و استان نباشد و اصلا هیئت علمی نداشته باشد نه تنها پدیرش دانشجو را متوقف می‌کنیم حتی ممکن است آن رشته را در دانشگاه لغو کنیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم توضیح داد: وقتی رشته‌هایی هیئت علمی ندارند، اما دانشجو دارند و آن رشته در جهت مزیت نسبی منطقه باشد جذب دانشجو در این منطقه متوقف می‌شود تا زمانی که هیئت علمی برای آن پذیرفته شود، ولی رشته را حذف نمی‌کنیم، زیرا با مزیت نسبی منطقه همسان است.

معاون وزیر علوم افزود: در صورتی که رشته‌ای در چارچوب مزیت نسبی منطقه نباشد رشته لغو مجوز می‌شود.  

رحیمی از موسساتی خبر داد که هیچ هیئت علمی ندارند و گفت: مثلا در یکی از استان‌ها رشته صنایع غذایی را راه اندازی کرده‌اند، اما یک هیئت علمی ندارند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: اگر این کار را به صورت جدی انجام دهیم نسبت استاد به دانشجو به زودی ترمیم خواهد شد و به نسبت استاندارد مورد نظر وزارت علوم خواهیم رسید.

بیشتر بخوانید:
دستورالعمل جذب سرباز معلم در سال۱۴۰۰ ابلاغ شد
ظرفیت کافی برای جذب فارغ التحصیلان دکتری دردانشگاه ها نداریم
عذرخواهی وزارت بهداشت از داوطلبان آزمون دستیاری/اعلام زمان نهایی آزمون تا پایان امروز

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش