چه جاهایی میتوانیم مقاله خود را به چاپ برسانیم؟

مقالات علمی به طور کلی در ۴ پایگاه اطلاعاتی معتبر در جهان نمایه می شوند. 

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

این پایگاه های اطلاعاتی بر اساس رتبه و امتیاز مجلات نمایه شده در آنها، تحت عنوان پایگاه اطلاعاتی مجلاتISI ، SCOPUS ،PUBMED، ISC نامیده می شوند. هر کدام از این پایگاه های اطلاعاتی حاوی هزاران مجله و نشریه علمی می باشد که توسط ناشران مختلف به چاپ می رساند. 

در میان این مجلات، مجلات ISI از امتیاز و اعتبار بیشتری نسبت به مجلات دیگر برخوردارند. در واقع چاپ مقاله ISI بیشترین امتیاز پژوهشی را برای نویسنده مقاله به همراه دارد. 

البته مجلات ISI خود به دو دست مجلات ایمپکت دار و بدون ایمپکت تقسیم میشوند. 

مجلات ایمپکت دار که با نام مجلات JCR تیز نامیده می شوند، معتبرترین مجلات در جهان هستند که به دلیل داشتن داوری تخصصی، در پذیرش و چاپ مقاله بسیار سختگیرانه تر از مجلات ISI بدون ایمپکت عمل می کنند.

نوع دیگری از دسته بندی در میان مجلات علمی، بر اساس ساختار نگارش مقالات می باشد. بر این اساس مقالات به ۳ دسته، مقالات علمی پژوهشی ، مقالات علمی ترویجی و مقالات گزارشی تقسیم می شوند. 

هر کدام از این مقالات از لحاظ موضوع، نحوه پژوهشی و ساختار نگارشی با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین در ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد دارید چه نوع مقاله ای بنویسید. 

اگر می خواهید حاصل کار پژوهشی پایان نامه کارشناسی ارشد و یا دکترای خود را در قالب مقاله به چاپ برساتید، بایستی با ساختار مقالات علمی پژوهشی آشنا شوید. 

اما اگر می خواهید در خصوص یک موضوع خاصی به مطالعه کتابخانه  ای بپردازید و حاصل مطالعات خود را بصورت یک مقاله مروری به چاپ برساتید بایستی به سراغ  مجلات علمی ترویجی و یا همایشها بروید.

➕ بیشتر بخوانید:
دلایل علمی رد شدن مقالات ISI
مزایای نگارش مقالات در نشریات معتبر
چند نکته برای افزایش شانس چاپ مقاله در مجلات بین المللی (ISI)

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
2 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
6 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش