مهمترین مدارک مورد نیاز برای اپلای

برای قبولی در مقاطع مختلف رشته های دانشگاهی در دانشگاه های آنسوی مرز، چه دانشگاه مقصد، آزمون ورودی داشته باشد چه نداشته باشد، چه به زبان انگلیسی باشد چه نباشد، چه رایگان باشد چه نباشد، چه مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت ایران باشد یا نباشد، نیازمند ارائه مدارک عمومی هستید که از داوطلبان درخواست می شود. این مدارک عبارتند از:

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

SOP یا Statement of Purpose
اگر شما بخواهید در یک دانشگاه خارجی تحصیل کنید از شما میخواهند انگیزه و هدف خودتان را برای تحصیل در آن دانشگاه ارائه دهید. انگیزه نامه یکی از مهمترین مدارکی است که متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی و کاری بایستی بنویسند. از آنجایی که اکثر دانشگاه ها، موسسات و مدارس برجسته مدیریت و کسب و کار، از متقاضیان درخواست چندین نامه ی شخصی می کنند، که در این بین یک نامه ای در محدوده 500 الی 2000 کلمه با عنوان انگیزه نامه (SOP) یا بیانیه شخصی (Personal Statement) را درخواست می نمایند. از این رو، انگیزه نامه یا بیانیه هدف (SOP) مهم ترین بخش یا عنصر درخواست پذیرش (Application شما) به شمار می آید. و میتوان گفت 30درصد پذیرش شما به این نامه بستگی دارد و شما میتوانید تاثیر مستقیمی بر کمیته پذیرش بگذارید که درخواست شما را بپذیرند.

نام رایج دیگر انگیزه نامه Motivation Letter  هست . اگر در سایت دانشگاه به این اصطلاح برخوردید همان انگیزه نامه هست و این موارد با هم فرقی ندارند

اهمیت نگارش انگیزه نامه بدین دلیل است که یک SOP استاندارد توانایی‌ها، تجربیات و انگیزه شما برای تحصیل در رشته و همچنین دانشگاه مورد نظر شما را نشان می دهد. بنابراین یک نوشتن SOP استاندارد و مناسب با یک متن منطقی و درست نکات مهم و ضروری را به کمیته پذیرش باید توضیح بدهد.

CV- Resume
 مهمترین فاکتور برای اخذ پذیرش CV- Resume است.رزومه مجموعه‌ای از قابلیت‌ها، توانمندی ها، تجربه‌ها و افتخارات تحصیلی شما را در قالبی بسیار شکیل و مناسب نمایش دهد در تعداد کمی از دانشگاه‌ها، CV و رزومه با هم متفاوت هستند، اما برای تعداد بی‌شماری از دانشگاه ها رزومه و سی وی به یک عنوان به کار می‌روند و حتی شیوه‌های نگارش آنها نیز شبیه هم است. هر CV- Resume از سه بخش اصلی تشکیل شده که شامل مشخصات فردی، سوابق تحصیلی و کاری و بخش سوم ذکر مهارت‌ها، قابلیت‌ها، افتخارات و تجارب مهم است.

Recommendation letter
توصیه نامه یا همان ریکامندیشن لتر Recommendation letter، نامه ای است که توسط استاد شما و یا اساتیدی که شما را بخوبی می شناسند، نوشته میشود تا مهارت ها، دستاوردها، نگرش و شخصیت شما را برای دانشگاه مورد نظر، مورد تائید قرار دهند.

در خارج از کشور توصیه نامه ها توسط اساتید نوشته میشود. یعنی شما هنگامی که Application Form را پر میکنید از شما می خواهند که ایمیل اساتیدتان را وارد کنید بعد برای استاد شما از طرف دانشگاه ایمیلی ارسال می شود که از او میخواهند راجب شما متن توصیه نامه بنویسد و ارسال کند. در خارج خود اساتید این متن را مینویسند اما در ایران چون اساتید مشغله زیادی دارند و ی حوصله این کا را ندارند از دانشجو میخواهند خودش متن را آماده کند و استاد آن متن را برای دانشگاه ارسال کند.

Transcript
انواع بسیاری از مدارک وجود دارند که در مسیر اپلای لازم می شوند که یکی از انها Transcript یا ریز نمرات تحصیلی می باشد. ریز نمرات تحصیلی به نوعی یک گواهی از تحصیل شما است. زیرا ثبت دقیقی از کلیه مواردی است که شما با نمرات مخصوص به آن در یک موسسه تحصیل کرده اید. علاوه بر این واژه، نام دیگری تحت عنوان Transcript of Record یا (ToR) نیز در دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و صرفاً نام دیگری از ریزنمرات آکادمیک است و هیچ تفاوتی بین این دو یا هر یک از نام های ذکر شده در زیر وجود ندارد.

Degree
گواهی پایان دوره تحصیلی ( دانشنامه ) :جهت ادامه تحصیل در مقاطع عالی اعم از Master و Phd نیاز به ارائه دانشنامه رسمی فارغ التحصیلی می باشد که بسته به شرایط دانشگاه زمان دریافت آن پس از فارغ التحصیلی متفاوت می باشد اما در صورت اشتغال به تحصیل برای Apply به علت در دست نداشتن دانشنامه ، می توان با آخرین ریزنمرات تحصیلی رسمی قابل ترجمه اقدام کرد و هنگام ثبت نام مدرک دانشنامه را ارائه نمود.

Test Scores
در رزومه و CV شما یک سری موارد هستند که بسیار تاثیر گذارند و از آنها به عنوان Test Score بیان می شوند. Test Scoreها تقریبا همان نمرات زبان شما محسوب می شوند.

اگر شما بخواهید از یک دانشگاه خارجی پذیرش بگیرید در 90 درصد موارد شما به مدرک TOEFL یا IELTS نیاز دارید. در برخی موارد شما میتوانید مدرک زبانتان را دیرتر ارائه دهید ولی در هر صورت شما به مدرک زبان نیاز دارید.

در برخی موارد برای اپلای دکتری و پست دکتری از شما مدرک زبان نمیخواهند ولی باید مهارت خود را در زبان اثبات کنید. برخی کشور ها نیز مثل استرالیا بجز TOEFL-IELTS  مدرک PTE  را هم قبول می کنند.
در برخی از رشته ها بجز مدرک زبان TOEFL-IELTS مدارک دیگری هم از شما درخواست میکنند مانند GRE یا  GMATکه آزمونی است شامل سوالات ریاضی هوش و.. که برای اثبات توانایی شما برای تحصیل در یک رشته خاص است.

برخی آزمون های زبان دیگر هم مانند SAT یا  ACT  که برای مقطع کارشناسی هستند یا آزمون IMAT که برای پزشکی ایتالیا غالبا استفاده می شود.

GPA
به طور کلی اکثر دانشگاه ها برای پذیرش یک حداقل معدل (GPA: Grade Point Average) را در نظر می گیرند که اگر معدل دانشجو از آن مقدار کمتر باشد اصلا پرونده دانشجو مورد بررسی قرار نمی گیرد. از آنجایی که معدل در کشور ما بر مبنای 20 و در برخی کشورها بر مبنای 4 می باشد، تبدیل این معدل ها به یکدیگر در فرایند اپلای مفید خواهد بود.
“سرویس آموزش جهانی (WES) استانداردی تهیه کرده است که می تواند تمام معدلهای موجود در سرتاسر دنیا با سیستم های آموزشی مختلف را به یک سیستم معدل یکسان معادل کرده تا با استفاده از آن دانشجویان کشورهای مختلف بتوانند واجد شرایط بودن یا نبودن خود را برای تحصیل در دانشگاههای مختلف در کشورهای مختلف تشخیص دهند.


➕ بیشتر بخوانید:


صفر تا صد هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در کانادا
نحوه درخواست به دانشگاه های جهان و نکاتی مهم برای اخذ پذیرش در سال 2021-2022
کشورها و دانشگاههایی که برای بورس و برنامه های پذیرش به آیلتس یا تافل نیازی ندارند


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش