هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در برترین کشورهای دنیا

تحصیل در خارج از کشور در مقایسه با تحصیل در کشور گران است. یکی از مهمترین عواملی که دانشجویان بین المللی برای مقایسه تحصیل در خارج از کشور اعمال می کنند، هزینه تحصیل است. کشورهای مختلف دارای ساختار هزینه های مختلف، سیستم های آموزشی، ارزش پول و غیره هستند. بنابراین بهتر است ابتدا هزینه کل تحصیل را محاسبه کرده و سپس کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

عوامل قابل توجه هزینه برای تحصیل در خارج از کشور
هنگام محاسبه هزینه کلی تحصیل در خارج از کشور، باید عناصر زیادی را در نظر بگیرید. این عناصر در زیر ذکر شده است:

هزینه تحصیل:
اولین هزینه های اصلی تحصیل در خارج از کشور شهریه دانشگاه خارجی است. هزینه ها به دانشگاهی بستگی دارد که برای تحصیل در دوره مورد نظر خود انتخاب می کنید. دانشگاه های دولتی شهریه کمتری در مقایسه با دانشگاه های خصوصی دارند، زیرا دانشگاه های دولتی بودجه ای از دولت دریافت می کنند. با این وجود، کیفیت تحصیلات بسته به کشوری که انتخاب می کنید، ثابت است.

هزینه اقامت / مسکن:
بعد از در نظر گرفتن شهریه، قسمت عمده ای از کل هزینه تحصیل در یک کشور خارجی هزینه های اقامت شما است. هزینه های مسکن یا اسکان بیشترین نگرانی برای هر دانشجویی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارد. با این وجود، هر دانشجویی فرصت اقامت در دانشگاه را پیدا نمی کند. آنها باید مکانهای اجاره ای را برای اسکان انتخاب کنند.

هزینه زندگی:
این هزینه شامل وعده های غذایی، مواد غذایی، هزینه تلفن، قبض برق، هزینه اینترنت و غیره است. به طور خلاصه، هزینه های روزمره شما در آن لحاظ می شود. این به مکانی که برای اقامت انتخاب می کنید و شیوه زندگی شما بستگی دارد. بسیاری از دانشجویان بین المللی سعی می کنند هزینه های زندگی خود را با کار نیمه وقت و در هر زمان امکان همراه با تحصیل تأمین کنند. با این وجود، کار نیمه وقت برای کشورهای مختلف محدودیت هایی دارد.

هزینه های تحصیل:
برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، باید مقداری پول برای دوره و پروژه خود صرف کنید. شما به کتابهایی نیاز دارید که بعضی اوقات می توان آنها را از کتابخانه قرض گرفت یا دست دوم خریداری کرد. برای دوره های عملی شما نیاز به خرید مواد برای ایجاد پروژه ها دارید.

هزینه ویزا:
برای تحصیل در خارج از کشور برای ورود به کشور جدید نیاز به ویزای دانشجویی دارید. برای درخواست ویزای دانشجویی باید مقداری پول پرداخت کنید. هر کشور هزینه متقاضی ویزا متفاوتی را می گیرد. بنابراین هنگام محاسبه هزینه تحصیل در خارج از کشور، هزینه ویزای دانشجویی نیز باید لحاظ شود.

هزینه بیمه درمانی:
داشتن بیمه درمانی برای تحصیل در خارج از کشور اجباری است. حتی برای درخواست ویزا، باید مدارک بیمه درمانی خود را برای تأیید ارائه دهید. کشورهای مختلف هزینه های متفاوتی برای بیمه دارند. به عنوان مثال، هزینه تحصیل در اروپا 29.10 یورو در ماه، در ایالات متحده آمریکا 70.03 دلار و غیره..

حمل و نقل:
پس از شهریه و زندگی، حمل و نقل یکی از عمده ترین هزینه هایی است که دانشجویان باید هنگام برنامه ریزی برای هزینه های تحصیل در خارج از کشور انجام دهند. در کنار هزینه های پرواز، باید هزینه های سفر زندگی روزمره خود در یک کشور جدید را نیز در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در استرالیا 
ساختار شهریه دانشگاه ها در استرالیا به گونه ای است که دانش عملی دانش مناسبی را به دانشجویان می دهد و هزینه آن نیز ارزش دارد. تحصیل در استرالیا می تواند بسیار گران باشد اما مطمئناً تحصیلاتی خواهید داشت که در سراسر جهان ارزش دارد. به طور متوسط هزینه تحصیل می تواند:

Study level

Tuition fee

For Bachelor in Australia

$15,000 to $33,000 per year

For Masters degree in Australia

$20,000 to $37,000 per year

For a Doctoral degree in Australia

$14,000 to $37,000 per year

همراه با هزینه تحصیل، سایر هزینه های تحصیل در استرالیا با متوسط هزینه آنها در اینجا جدول بندی شده است:

Expenses Amount
Accommodation in Australia 500- 2,000 AUD per month
Food Cost in Australia 100-200 AUD for a week’s worth.
Transportation in Australia 30 to 70 AUD
Extra Costs 500-1,000 AUD in a year
Health insurance 25-30 AUD a month

برای اطلاعات بیشتر هزینه تحصیل در استرالیا  را بررسی کنید:


هزینه تحصیل در ایتالیا
ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور است. شهریه در ایتالیا نسبت به سایر کشورها در اروپا کمتر است.دانشگاه ها معمولاً میزان شهریه خود را تعیین می کنند. اما برای تحصیلات دانشگاهی، دولت ایتالیا حداقل و حداکثر محدودیت ساختار هزینه را تعیین می کند. موسسه خصوصی بسیار گرانتر از موسسه دولتی است. در اینجا متوسط شهریه ای است که می توانید انتظار تحصیل در ایتالیا را داشته باشید:
 

Universities

Tuition Fees

In Public Universities

900 to 4,000 € per year

In Private Universities

6,000 to 20,000 € per year.

ایتالیا یکی از ارزانترین کشورها برای تحصیل در خارج از اروپا است. هزینه های زندگی در طول تحصیل در ایتالیا به محل اقامت و سطح زندگی شما بستگی دارد. با این حال شما به طور متوسط می توانید انتظار داشته باشید:

Expenses

Amount

Accommodation in Italy

200 to 300 Euros per month

Cost of Food in Italy

Minimum 150 Euros per month

Transportation in Italy

25 and 35 Euros per month

Entertainment-related costs

30 or 40 Euros per week

Extra Costs

30 or 40 Euros.


اطلاعات بیشتر را در اینجا خواهید گرفت: هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در فرانسه
هزینه های تحصیل در فرانسه در مقایسه با سایر مقاصد برتر تحصیلی مانند ایالات متحده و انگلیس کمتر است. هزینه تحصیل در فرانسه با برنامه خاصی که انتخاب می کنید متفاوت است. هزینه دانشگاه در فرانسه برای یک موسسه خصوصی در مقایسه با موسسات دولتی بیشتر است. هزینه متوسط شهریه برای دوره های مختلف دوره عبارتند از:
 

Study level

Tuition fee

For Bachelor's (Licence) programmes

2,770 euros per year

For Master's programmes

3,770 euros per year

For Doctorate (PhD) programmes

380 euros per year

مقادیر فوق الذکر فقط  مربوط به دانشگاههای دولتی است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی می تواند بالاتر از این باشد. محدوده آنها از 3000 تا 20000 یورو در سال است.

مبلغی که شما برای زندگی هر ماه در فرانسه هزینه می کنید مستقیماً به سبک زندگی و مکانی که قصد دارید زندگی خود را در آن بپردازید بستگی دارد. برای سهولت کار شما، لیستی از هزینه هایی که شما باید هنگام محاسبه هزینه کلی تحصیل در فرانسه در نظر داشته باشید، تهیه کرده ایم.

Expenses

Amount

Student Accommodation in France

200 – 300 EUR per month.

Cost of Food in France

200-250 EUR per month

Transportation in France

17 and 33 EUR

Insurance for health care

20-50 EUR per month

Cost of Student Visa in France

99 Euros

برای تجزیه و تحلیل دقیق هزینه، این مورد را بررسی کنید: هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در اسپانیا 
هزینه های تحصیل در دانشگاه های اسپانیا توسط سیستم پرداخت به ازای رشته تحصیلی مشخص می شود. مجمع عمومی اسپانیا برای سیاست های دانشگاه، ساختار هزینه تمام دانشگاه ها را تنظیم می کند. نهاد حاکم بر اساس هر منطقه در سراسر کشور، حداقل و حداکثر هزینه ها را تعیین می کند. به طور متوسط هزینه تحصیل در اسپانیا:

Study level

Tuition fee

For bachelor degree programs

750 – 2,100 EUR per year

For Post Graduate and Masters programs

900 – 3300 EUR per year

اسپانیا به طور معمول یک کشور مقرون به صرفه است. این یکی از ارزانترین کشورها برای تحصیل در اروپا است. در اینجا متوسط هزینه ای است که برای تحصیل در اسپانیا به بودجه نیاز خواهید داشت:

Expenses

Amount

Accommodation in Spain

350- 800EUR per month

Cost of Food in Spain

200 EUR to 300 EUR per month.

Transportation in Spain

60 EUR per month

Extra Costs

200 EUR per month


هزینه تحصیل در آلمان 
شما ارزان ترین برنامه های تحصیل در خارج از کشور را در آلمان خواهید یافت، زیرا دانشگاه های دولتی شهریه ای دریافت نمی کنند. با این حال، دانشگاه های خصوصی از دانشجویان بین المللی شهریه می گیرند. در اینجا میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان وجود دارد:

Study level

Tuition fee

Bachelors 

€250 per semester for administration cost in Public university as it has no tuition fee.

26,000 EUR per year in Private universities

Masters

€20,000 per year at public universities

up to €30,000 at private German universities

PhD

€250 administration cost

در حالی که در آلمان تحصیل می کنید، به غیر از شهریه، هزینه های دیگری نیز باید پرداخت کنید. متوسط هزینه تحصیل در خارج از آلمان:

Expenses

Amount

For food and drink 

€168 

For clothes 

€42 

For transport 

€94 

For telephone, internet and TV license 

€31 

For work/study materials 

€20 

For leisure activities 

€61 


برای اطلاعات بیشتر می توانید این صفحه را بررسی کنید: هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا در بین کشورهای انگلیسی زبان مانند ایالات متحده، انگلستان یا استرالیا کمترین است. دانشگاه های کانادا حق تعیین هزینه های خود را دارند. هزینه های تحصیل به برنامه تحصیلی شما بستگی دارد و دانشجویان بین المللی بیش از دانشجویان داخلی هزینه دریافت می کنند. هزینه تحصیل ممکن است میانگین مبالغ زیر باشد.
 

Universities

Amount

Public universities in Canada

5000 CAD per year

Private Universities in Canada

C$20,000 to C$30,000 per year

هزینه زندگی با توجه به موقعیت مکانی متفاوت است. مناطق خاصی در کانادا از مناطق دیگر گران ترند. ونکوور موقعیت خود را به عنوان گران ترین شهر کانادا برای زندگی حفظ می کند در حالی که کبک، قیمت های قابل توجهی پایین تر است. ارقام متوسط هزینه های مختلف در کانادا عبارتند از:

Expenses

Amount


 

Accommodation in Canada 

In Toronto CAD 1080 to $2900 per year.

In smaller cities like St John’s, NewfouCAD 150D 710 per year. 

Montreal and some parts of Quebec can have CAD 550.

Groceries 

CAD 200 to 400

Miscellaneous (Electricity, Water, Heating, etc.)

Around CAD 150 per Month

Canada Student Visa Cost

CAD 150

International Student Health Insurance

CAD 600 to CAD 900

در اینجا راهنمای کامل برای شما آورده شده است: هزینه تحصیل در کانادا

ترتیب بودجه برای تأمین هزینه تحصیل در خارج از کشور
برای تحصیل در خارج از کشور شما به بودجه بیشتری نسبت به تحصیل در کشور خود نیاز خواهید داشت. می توانید به ترتیب زیر بودجه ترتیب دهید:

حمایت مالی - برای تأمین هزینه تحصیل در خارج از کشور می توانید با طرف های حامی در ارتباط باشید. شما باید خوب تحقیق کنید شاید نزدیکان یا دوستانتان بتوانند در این زمینه به شما کمک کنند. همچنین می توانید سازمانی برای آن پیدا کنید.

بورس تحصیلی - این بهترین راه برای تأمین هزینه های جزئی یا کل شما است. شما می توانید از بورسیه های مختلف تحصیلی در خارج از کشور استفاده کنید. شما می توانید بورس تحصیلی را در کشور خود و همچنین کشور تحصیل خود پیدا کنید. بورس های تحصیلی متعددی توسط دولت های کشور، دانشگاه های بین المللی و سازمان های خارجی ارائه شده است.

وام تحصیلات - این بهترین روش برای ترتیب بودجه برای تحصیل در خارج از کشور است. برای کل دوره پرداخت کامل خواهید داشت. شما فقط باید مقداری سود پرداخت کنید، آن هم پس از اتمام تحصیل. شما می توانید در کشور خود و همچنین تحصیل در خارج از کشور وام آموزش دریافت کنید. شما باید برخی تشریفات را برای آن انجام دهید.

نیمه وقت کار کنید - اگر در گرفتن بورس تحصیلی ناموفق هستید، می توانید هنگام تحصیل در خارج از کشور کار کنید. بسیاری از کشورها به دانشجویان بین المللی اجازه می دهند که همراه با تحصیلات خود به صورت پاره وقت نیز کار کنند، مگر اینکه تأثیری در تحصیل شما داشته باشد. با افراد جدید ارتباط برقرار خواهید کرد و چیزهای جدید یاد خواهید گرفت.

اگر توانایی تحصیل در کشورهای گران را ندارید، سعی کنید کشورهای کم هزینه برای تحصیل در خارج از کشور را پیدا کنید. 

بنابراین امیدواریم که در این مقاله پاسخ خود را برای هزینه تحصیل در خارج از کشور دریافت کرده باشید. قبل از اقدام به هر دانشگاه، هزینه های آن دوره خاص را بررسی کنید. اگر تصمیم خود را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور گرفته اید، عقب نمانید. بودجه خود را ترتیب دهید و رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید.


➕ بیشتر بخوانید:
نحوه درخواست به دانشگاه های جهان و نکاتی مهم برای اخذ پذیرش در سال 2021-2022
کشورها و دانشگاههایی که برای بورس و برنامه های پذیرش به آیلتس یا تافل نیازی ندارند

 

1 دیدگاه

 • مرتضی
  1400-07-07 19:44:14
  20 هزار یورو در سال برای دانشگاه های دولتی آلمان در مقطع ارشد؟ مطمعنید درسته؟
  • سحر اسفندیاری
   1400-07-07 21:09:34
   سلام. منم شک کردم چند سایت خارجی دیگه رو بررسی کردم همین مقدار رو زده بودن

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش