تحصیل دکترا به صورت رایگان: کشورهایی که برای مقطع دکترا بسیار کم (یا هیچ) هزینه می گیرند

با وجود چالش های فعلی پیش روی تحصیلات بین المللی، هنوز انگیزه های زیادی برای تحصیل دکترا در خارج از کشور وجود دارد. بسیاری از کشورها دوره های دکترا را به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم ارائه می دهند و ارزش بررسی آنها را دارد.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

دلایل زیادی برای تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور وجود دارد - دسترسی به فرصت های منحصر به فرد تحقیقاتی، تحصیل در دانشگاه های مشهور جهانی، گسترش افق دید خود و داشتن تجربیات جدید - اما شانس پرداخت هزینه کم برای تحصیل یکی از آنها است.

در واقع، ممکن است شنیده باشید که بعضی جاها به دانشجویان دکترا اجازه تحصیل رایگان می دهند. آیا این واقعیت دارد؟  به نوعی چندین کشور وجود دارد که هیچ گونه "شهریه" از دانشجویان دکتری دریافت نمی کند و ما قصد دارم مجموعه ای از آنها را در این مطلب به شما معرفی کنیم.

قبل از این، مهم است که درک کنیم که "بدون هزینه" یا کاملا "رایگان" نیست. علاوه بر هزینه های دانشگاه، هزینه های دیگری نیز در رابطه با دکترا وجود دارد، از جمله هزینه حمایت از خود در طول سه سال (یا بیشتر) تحقیقات تحصیلات تکمیلی.

همچنین ممکن است متوجه شوید که در طول دوره دکترا برای سفرهای تحقیقاتی یا مواد لازم است که هزینه بپردازید و برخی از دانشگاه ها نیز برای ثبت نام یا عضویت در اتحادیه دانشجویی مبلغ کمی را دریافت می کنند. نتیجه نهایی این است که شما ممکن است هنوز هم به مقداری بودجه نیاز داشته باشید، حتی اگر دکترای خود "رایگان" باشد.

 بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از کشورهایی که می توانید این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید:
بورسیه های تحصیلی آمریکا در سال 2021-2022 برای دانشجویان بین المللی
10دانشگاه آمریکا که بیشترین کمک مالی را به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند

اتریش
اتریش هیچ هزینه دکترا را در دانشگاه های تحقیقاتی دولتی دریافت نمی کند. با این حال، این شرایط فقط در مورد دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA اعمال می شود که دکترای خود را به موقع به پایان می رسانند (هزینه ترم های اضافی هر کدام 363.36 یورو است). دانشجویان بین المللی هزینه های خود را در طول دوره های خود پرداخت می کنند، اما حداکثر هزینه توسط دولت اتریش با 726،72 یورو در هر ترم محدود می شود.

دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA برای تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی اتریش هزینه می پردازند و همه دانشجویان اتحادیه مبلغ کمتری را پرداخت می کنند.

آلمان
آلمان یکی از مقرون به صرفه ترین مکان ها برای تحصیل در مقطع دکترا در اروپا است. دانشگاه های دولتی آلمان هیچ هزینه ای برای دکترا دریافت نمی کنند (این با مقاطع کارشناسی ارشد متفاوت است، که در برخی موارد هزینه های دانشجویان بین المللی را دریافت می کند).

توجه داشته باشید که دانشجویان مقطع دکترا مجبور به پرداخت شهریه ناچیزی از 150-200 یورو در هر ترم هستند. اگر دوره دکترا بیش از سه سال باشد ممکن است هزینه هایی را نیز متحمل شوید.

جمهوری چک
جمهوری چک محل زندگی برخی از تاریخی ترین دانشگاههای اروپا است و موسسات دولتی آن هیچ هزینه ای برای دانشجویان دکترا دریافت نمی کنند. هرچند یک مشکل وجود دارد: شما باید دکترای خود را به زبان این کشور تکمیل کنید. برنامه های انگلیسی زبان در دسترس هستند، اما به طور کلی هزینه های اضافی دریافت می کنند.

دانمارک
دانمارک یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که هیچ گونه هزینه دکتری برای دانشجویان اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس در دانشگاه های دولتی دریافت نمی کند. با این وجود دانشجویان بین المللی هزینه های نسبتاً بالایی پرداخت می کنند.

فنلاند
دانشگاه های دولتی فنلاند، فارغ از ملیت، به هیچ دانشجویی هیچ هزینه دکترا نمی پردازند. این برنامه با برنامه های کارشناسی ارشد فنلاند که برای دانشجویان بین المللی هزینه می گیرد متفاوت است.

نروژ
نروژ یکی دیگر از کشورهای اسکاندیناوی است که در دانشگاه های دولتی خود (از جمله دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و EEA) از دانشجویان هیچ هزینه ای دریافت نمی کند. با این وجود، هنگام تحصیل باید هزینه ترم کمی بپردازید.

عربستان سعودی
عربستان سعودی رویکردی کاملاً منحصر به فرد در زمینه تأمین بودجه دکترا دارد. تمام هزینه های دانشجویان به طور خودکار تحت پوشش بورسیه تحصیلی قرار می گیرد (که این امر به تأمین هزینه های زندگی نیز کمک می کند). اصولاً اگر در دانشگاهی قبول شوید، بودجه شما نیز تأمین می شود.

سوئد
سوئد کشوری اسکاندیناوی که هزینه دکترا را در دانشگاه های دولتی دریافت نمی کند. سوئد نیز کمی جلوتر می رود و برای کمک به تأمین هزینه های زندگی به برخی از دانشجویان دکترا کمک هزینه تحصیل می دهد.

همچنین چند کشور وجود دارد که تحصیل در مقطع دکترا به طور خودکار "رایگان" نیست اما هزینه های دریافتی بسیار کم است یا ممکن است برخی از دانشجویان از پرداخت آنها معاف شوند.

برزیل
تحصیل در مقطع دکترا در برزیل برای دانشجویان داخلی در دانشگاه های دولتی رایگان است، اما بسیاری از موسسات این پیشنهاد را برای تحصیلات تکمیلی بین المللی نیز ارائه می دهند.

فرانسه
تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه رایگان نیست، اما بسیار ارزان است. همه دانشجویان سالانه 380 یورو در دانشگاه های دولتی پرداخت می کنند. این با درجه کارشناسی ارشد متفاوت است که نرخ بالاتری را برای دانشجویان بین المللی دریافت می کند.

مجارستان
دانشگاه های مجارستان تعداد محدودی از مکان های دکترا را با بودجه دولتی به دانشجویان اتحادیه اروپا، EEA و دانشجویان سوئیس ارائه می دهند. اگر در یکی از این موارد قبول شوید، هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید و همچنین کمک هزینه نگهداری دریافت می کنید.

اسرائيل
هزینه دکترا در اسرائیل متفاوت است، اما در واقع بسیار معمول است که دانشگاه ها از دانشجویانی که می پذیرند از هزینه های دکترا چشم پوشی کنند.

هلند
دانشجویانی که در مقطع دکترا در هلند پذیرفته می شوند، اغلب در دوره دکترا به عنوان کارمندان دانشگاه طبقه بندی می شوند. اگر این مورد در مورد شما باشد، شما هزینه های دکتری سنتی را پرداخت نمی کنید و همچنین ممکن است حقوق و یا مزایای دیگری دریافت کنید.

نیوزلند
دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکترا در نیوزیلند هزینه پرداخت می کنند. با این حال، نرخ بالاتری برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد، که این کشور را به گزینه ای نسبتاً مقرون به صرفه برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل می کند (و همچنین گزینه ای بسیار جذاب و هیجان انگیز!).

همانطور که در ابتدای این پست گفتم، تحصیل در مقطع دکترا به صورت رایگان بیشتر از  تحصیل با هزینه کم است. به استثنای چند مورد، بیشتر کشورهای فوق، انتظار دارند که دانشجویان از زندگی خود حمایت کنند و این اغلب به معنای یافتن بودجه دکتری اضافی برای هزینه های اقامت و زندگی است.

➕ بیشتر بخوانید:
نحوه درخواست به دانشگاه های جهان و نکاتی مهم برای اخذ پذیرش در سال 2021-2022
کشورها و دانشگاههایی که برای بورس و برنامه های پذیرش به آیلتس یا تافل نیازی ندارند

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش