نکاتی مهم برای ارتقای CV

سی وی CV مدرکی است که برای ارائه صلاحیت ها و دستاوردهای تحصیلی و علمی یک فرد و همین طور برای درخواست استخدام شغل های دانشگاهی و آکادمیک مورد استفاده قرار می گیرد. در اکثر مواقع سی وی CV همانند یک نمونه رزومه رفتار می کند و برای نمایش اطلاعات دقیق و مفصل از سوابق تحصیلی و شغلی مورد استفاده قرار می گیرد. Curriculum Vitae که اغلب با عنوان اختصاری سی وی CV شناخته می شود، مفصل تر و جامع تر از یک رزومه معمولی است و در نتیجه طول آن و تعداد صفحاتش به نسبت یک رزومه کاری بیشتر خواهد بود.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

برای نوشتن یک سی وی CV محدودیتی در تعداد صفحات ندارید اما این سند تنها باید شامل اطلاعات ضروری و موردنیاز سوابق آکادمیک و تجارب حرفه ای و سابقه های زندگی شغلی شما باشد. دقت داشته باشید که صرفا طولانی تر شدن رزومه کاری تاثیر چندانی در موفقیت شغلی و تحصیلی شما ندارد و فرم رزومه طولانی که با اطلاعات قدیمی و بی ارزش و غیرمرتبط پرشده باشد هیچ برتری نسبت به یک نمونه رزومه کوتاه تر ندارد.

شخص متقاضی کار که می خواهد برای یک شغل آکادمیک اقدام کند، به عنوان مثال در یک دانشگاه یا کالج مشغول به کارشود و تدریس انجام دهد یا این که به عنوان پژوهشگر به کار گرفته شود باید حتماً از یک سی وی CV استفاده کند. زمانی که می خواهید برای  کار در یک کشور خارجی رزومه انگلیسی بنویسید نیز می توانید از سی وی CV استفاده کنید.

اما اگر زمانی برای کاریابی چه در خارج و چه در داخل کشور خود، برای استفاده از فایل رزومه شک داشتید و نمی دانستید چه زمانی از دانلود فایل رزومه در قالب word یا PDF و چه زمانی از سی وی CV استفاده کنید، بهتر است به آگهی استخدامی که شرکت مورد نظر منتشر کرده است، مراجعه کنید وبرای تشخیص این مسئله از آن آگهی کمک بگیرید. معمولاً شرکت ها نوع رزومه شرکتی که باید برای آن ها ارسال کنید را در آگهی تبلیغاتی مشخص می کنند.

نکاتی مهم برای ارتقای CV
1. بر روی تجارب اخیر و مرتبط خود تاکید بیشتری کنید.
◾️ بر روی فعالیتهای آکادمیک خود توجه بیشتری کنید تا فعالیتهای حرفه ای. سعی کنید تا این تجارت مهارتهای لازم برای مقاطع بالای تحصیلی را نشان دهند، مانند: تعهد کاری، سرسختی در به اتمام رساندن پروژه ها، توانایی انجام یک پروژه به تنهایی.

◾️ تجارب خود را به ترتیب از جدیدیترین آنها به قدیمی ترین در رزومه ی خود وارد کنید.

◾️ اگر به تازگی مدرک ارشد و یا کارشناسی خود را گرفته اید، می توانید تا سه نکته برای آن اختصاص دهید مانند: عنوان پایان نامه، دروسی که گذرانده اید، پروژه ای که در این مقطع بر آن کار کرده اید و ... . برای مقاطع تحصیلی قبلی تنها به یک نکته اکتفا کنید.

2. سوابق مرتبط به هم را در یک گروه دسته بندی کنید. می توانید از دسته بندی زیر برای CV خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که این دسته بندی به ترتیب اهمیت آورده شده است.
◾️ Research Experience
◾️ Teaching Experience
◾️ Administrative Experience
◾️ Professional Experience

3. از یک فرمت خوب استفاده کنید. فرمت مناسب کلید طلایی برای نگه داشتن توجه خواننده هست. برای این قسمت می توانید از نکات زیر استفاده کنید:
فونت:
◾️ Sans Serfi for Heading
◾️ Serif for the the Body

بخش هایی که می بایست Bold شوند:
◾️ Section Headings
◾️ Academic Degree and Majors
◾️ Position Titles

از نوشته های Italic برای تاکید و جداسازی استفاده کنید.

فاصله ها:
◾️ 3 Spaces in between  section content
◾️ 1.5 Spaces in between lines within sections.

 4. در نهایت رزومه ی خود را بازبینی کنید.
 نکته ی مهم: اشتباهات گرامری، املایی و تایپی می توانند به ریجکت شدن شما منجر شوند.

➕ بیشتر بخوانید:
چطور یک کاورلتر بنویسیم؟
تفاوت‌های بین رزومه و CV

نحوه تکمیل فرم اپلیکیشن آنلاین برای اپلای از دانشگاه های خارجی

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
10 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش