آمار اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌های کشور

به گزارش ویکی گرام، آخرین آمارهای سال ۹۹ موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری، نشان می‌دهد که ۵۸.۹ درصد اعضای هیأت علمی معادل ۵۰ هزار و ۷۹۷ نفر در دانشگاه‌های دولتی و ۴۱.۱ درصد معادل ۳۵ هزار و ۴۶۲ نفر در دانشگاه‌های غیردولتی تدریس می‌کنند.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گزارش ایرنا، موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طبق روال هر سال کتاب آمار آموزش عالی ایران را در سال ۹۹ منتشر کرد.

آمارهای ارایه شده در این کتاب شامل آمار و اطلاعات مربوط به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و موسسات آموزش عالی غیردولتی-غیرانتفاعی همچنین موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی کشور در سال ۹۸-۱۳۹۷ است.

در ادامه به جدیدترین آمار آموزش عالی ایران بر اساس این سال تحصیلی اشاره می شود. جامعه آماری این طرح ملی شامل موسسات آموزش عالی و مورد تایید شورای گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است که در سطح بالاتر از دیپلم متوسطه دانشجو دارند و به دانش‌آموختگان خود مدرک دانشگاهی مورد قبول مراجع ذیصلاح اعطا می‌کنند. به دلیل ارسال نشدن آمار آموزشگران دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷، اطلاعات مربوط به سال ۹۶-۱۳۹۵ است.

تعداد اعضای هیأت علمی
بر اساس آمارهای این موسسه، در سال تحصیلی یاد شده، ۲۵۴ هزار و ۱۲۸ نفر در موسسات آموزشی عالی کشور به تدریس اشتغال داشته اند.

در این میان، ۶ هزار و ۳۲۸ استاد تمام با احتساب دانشگاه های غیردولتی و آزاد اسلامی، ۱۳ هزار و ۲۱ دانشیار، ۴۳ هزار و ۹۱۱ استادیار و ۲۰۶ مربی در دانشگاه ها فعال هستند که به صورت تمام وقت فعالیت دارند و جمع آنها به ۸۶ هزار و ۹۳۲ نفر رسیده است.

همچنین با احتساب اعضای هیأت علمی پاره وقت در دانشگاه ها، ۶ هزار و ۸۰۷ استاد تمام، ۱۳ هزار و ۷۴۲ دانشیار، ۴۷ هزار و ۱۳۵ استادیار، ۳۳ هزار و ۷۱۷ مربی، ۷۱۴ مربی آموزشیار، ۱۵۲ هزار و ۱۳ نفر در بخش سایر مشغول به فعالیت هستند که جمع شان به ۲۵۴ هزار و ۱۲۸ نفر می رسد.

توزیع جمعیت اعضای هیأت علمی نشان می دهد از مجموع این افراد، ۳۳.۴ درصد معادل ۸۴ هزار و ۸۰۵ نفر زن و ۶۶.۶ درصد معادل ۱۶۹ هزار و ۳۲۳ نفر مرد هستند.

دولتی ها دارای بیشترین استاد
آمار دیگری نشان می دهد ۵۸.۹ درصد اعضای هیأت علمی معادل ۵۰ هزار و ۷۹۷ در دانشگاه های دولتی و ۴۱.۱ درصد معادل ۳۵ هزار و ۴۶۲ نفر در دانشگاه های غیردولتی تدریس می کنند.

توزیع اعضای هیأت علمی نشان می دهد ۴۱ هزار و ۳۵۲ نفر در دانشگاه های دولتی و ۷۹۵ نفر در دانشگاه فرهنگیان تدریس می کنند که به ترتیب بیشترین و کمترین تعداد عضو هیأت علمی را نشان می دهد. در بخش غیردولتی، دانشگاه آزاد با تعداد ۷۳ هزار و ۳۶۹ نفر بیشترین هیأت علمی را دارد.

سایر آمارهای موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم حاکی از آن است که دانشگاه پیام نور ۲۸ هزار و ۶۴۳، دانشگاه علمی کاربردی ۳۷ هزار و ۳۸۲ نفر، دانشگاه فنی و حرفه ای ۲۵ هزار و ۷۴۶ نفر، دانشگاه های وزارت بهداشت ۱۷ هزار و ۹۵۴ نفر و سایر دستگاه های اجرایی هزار و ۸۷۲ عضو هیأت علمی دارند.

1 دیدگاه

  • ناشناس
    1400-06-10 15:31:19
    آمار دیگری نشان می دهد ۵۸.۹ درصد اعضای هیأت علمی معادل ۵۰ هزار و ۷۹۷ در دانشگاه های دولتی و ۴۱.۱ درصد معادل «««۳۵ هزار و ۴۶۲ نفر»»» در «««دانشگاه‌های غیردولتی»»» تدریس می کنند. در بخش «««غیردولتی، دانشگاه آزاد»»» با تعداد «««۷۳ هزار و ۳۶۹ نفر»»» بیشترین هیأت علمی را دارد. از ۳۵ هزار نفر هیأت علمی بخش غیر دولتی، ۷۳ هزار نفرش شاغل دانشگاه‌های آزادن. بقیه‌شون تو کدوم دانشگاه‌های غیر دولتی شاغلن؟!!!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش