وضعیت همانندجویی پایان نامه ها و رساله ها

گزارش ایرانداک از وضعیت عضویت دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در سامانه همانندجو نشان می دهد که بیشترین درخواست همانندجویی پایان نامه ها و رساله های علمی مربوط به دانشگاههای وزارت علوم است.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، عملکرد تبصره ۹ قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۹ منتشر شد. بر اساس این گزارش عملکرد، ۶۱۱ دانشگاه‌، پژوهشگاه و مؤسسه آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی عضو سامانه همانندجو هستند.

طبق تبصره ۹ «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی و آئین‌نامه اجرایی مصوب ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ هیئت وزیران، همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، و فناوری دولتی و غیردولتی باید تمام‌متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که طبقه‌بندی ندارند، در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) همانندجویی و تمام‌متن پیشنهاده‌ها (پروپوزال‌ها)، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌های (پارساهای) خود را ثبت کنند.

گزارش عملکرد دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی در پیروی از این قانون در ۶ ماهه دوم سال ۹۹ نشان می‌دهد که همانندجویی پارسا، پیشنهاده و مقاله در سامانه «همانندجو» با پشتوانه روزافزون تمام‌متن بیش از ۳۷۰ هزار پارسا، ۸۸ هزار پیشنهاده و ۲۶۵ هزار مقاله و روی هم با بیش از ۷۵ میلیون برگ در نشانی TIK.IRANDOC.AC.IR انجام می‌شود.

این سامانه با کاوش خودکار در این آثار، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد.

در این بازه زمانی نزدیک به ۳۴ هزار استاد و ۱۴۹ هزار دانشجوی عضو سامانه همانندجو از ۶۱۱ مؤسسه، نزدیک به ۱۰۵ هزار درخواست همانندجویی داشته‌اند.

در همین حال عملکرد دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی در همانندجویی پارسا و پیشنهاده، طبق وابستگی سازمانی آن‌ها در جدول زیر آمده است.

همچنین ثبت پایان‌نامه و رساله و پیشنهاده در سامانه «ثبت» در نشانی SABT.IRANDOC.AC.IR انجام می‌شود.

در این سامانه، دانشجویان پس از تصویب پیشنهاده، داده‌ها و تمام‌متن آن‌ها را درون‌دهی و شناسه ره‌گیری دریافت می‌کنند. پارسا نیز پس از درون‌دهی داده‌ها و بارگذاری فایل تمام‌متن و تأیید ایرانداک، آماده بررسی مؤسسه می‌شود. با پذیرش مؤسسه، فرآیند ثبت پارسا به پایان می‌رسد.

در ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۹ در مجموع ۳۹۹ مؤسسه، بیش از ۳۶ هزار پارسا و ۳۱۲ مؤسسه، بیش از ۲۳ هزار پیشنهاده را در سامانه ثبت کرده‌اند.

عملکرد دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی در ثبت پارسا و پیشنهاده طبق وابستگی سازمانی آن‌ها نیز به شرح زیر است.

ریز گزارش همانندجویی و ثبت پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها، و پیشنهاده‌ها در نشانی irandoc.ac.ir/about/report در دسترس است.
 

➕ بیشتر بخوانید:


آمار اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌های کشور
زمان ثبت نام و مصاحبه دکتری دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 روز پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش