راهنمای دریافت بورس تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور در سال 2021-2022

قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید؟ شما می دانید که شهریه و هزینه های زندگی می توانند بودجه زیادی را برای تحصیلات شما صرف کنند. خوشبختانه بورس های تحصیلی حمایت مالی اساسی را که بسیاری از دانشجویان به آن نیاز دارند فراهم می کند.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

برای تحصیل در خارج از کشور بورس تحصیلی پیدا کنید

در این مقاله پاسخ سوالات زیر را پیدا خواهید کرد:
بورس تحصیلی چیست و تفاوت آن با کمک های بلاعوض و وام دانشجویی چیست؟
چه کسی می تواند برای بورس تحصیلی اقدام کند؟
چگونه می توان برای بورس تحصیلی اقدام کرد؟
چگونه می توان بورسیه تحصیلی در خارج از کشور را پیدا کرد؟
چه نوع بورسیه های تحصیلی وجود دارد؟
بورس تحصیلی چیست؟

طبق دیکشنری کمبریج، بورس تحصیلی مبلغی است که توسط یک مدرسه، کالج، دانشگاه یا سازمان دیگر برای پرداخت هزینه تحصیل در یک فرد با توانایی زیاد اما پول اندک داده می شود. برخی از بورس های تحصیلی انعطاف پذیرتر هستند و به همه دانشجویان اجازه می دهد بدون توجه به توانایی های علمی یا مالی خود اقدام کنند.

تفاوت بین بورس و کمک هزینه تحصیلی
بورس و کمک هزینه تحصیلی هر دو نوع کمک هدیه است، به این معنی که دانشجویان نیازی به پس دادن پول ندارند. اما کمک هزینه ها معمولاً مبتنی بر نیاز است و غالباً به جوانانی تعلق می گیرد که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل خود را ندارند. در مقابل، اکثر بورسیه ها بر اساس توانایی های دانشگاهی، ورزشی یا هنری تعلق می گیرد.

تفاوت بورسیه و وام های دانشجویی
برخلاف بورسیه تحصیلی، وام های دانشجویی نوعی کمک مالی است که باید بعضاً با بهره پرداخت شود. وام های دانشجویی می تواند هم یک برکت باشد و هم یک نفرین. به عنوان مثال، در ایالات متحده، بدهی وام دانشجویی در سال 2020 به 1.5 تریلیون دلار رسیده است.

چه کسی می تواند برای بورس تحصیلی اقدام کند؟
هر کسی که شرایط برنامه را داشته باشد می تواند درخواست دهد. این یک پاسخ واضح است، اما انواع مختلف بورس تحصیلی دانشجویان مختلف را هدف قرار می دهد. همیشه بررسی کنید که آیا می توانید اقدام کنید، آیا مهلت برنامه بورسیه به روز است و آیا بورس تحصیلی برای دانشجویان ملی، دانشجویان بین المللی یا هر دو باز است.

موارد زیر برخی از رایج ترین الزامات درخواست برای بورس تحصیلی است:

فرم ثبت نام یا درخواست
انگیزه نامه یا مقاله شخصی
توصیه نامه
نامه پذیرش از یک موسسه دانشگاهی
اثبات صورت های مالی رسمی با درآمد کم
اثبات موفقیت علمی یا ورزشی فوق العاده

چگونه می توان برای بورس تحصیلی اقدام کرد؟
پس از یافتن بورس تحصیلی در خارج از کشور که می توانید برای آن درخواست دهید، آماده سازی اسناد خود را شروع کنید. روند معمول درخواست به این شکل است:

معمولاً با تکمیل فرم درخواست آنلاین، برای بورس تحصیلی ثبت نام کنید.

صندوق ورودی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید ایمیل تأیید را دریافت کرده اید.

انگیزه نامه یا مقاله شخصی بنویسید. مدل های کافی در اینترنت وجود دارد اما به یاد داشته باشید که اصیل باشید و از طریق تجربیات و ایده های منحصر به فرد خود تحت تأثیر قرار بگیرید.

مدارک رسمی موفقیت های تحصیلی، ورزشی یا هنری خود را دریافت کنید. در صورت لزوم اسناد را ترجمه کنید - معمولاً همین طور است.

یا مدارک رسمی هویتی یا تابعیت خود را دریافت کنید (برای بورسیه های منطقه ای). باز هم ترجمه ممکن است لازم باشد.

تمام اسناد را تصحیح کرده و برای ارائه دهنده بورس تحصیلی ارسال کنید.

نامه پذیرش از دانشگاه (یا یک سند رسمی از دانشگاه که ثابت کند شما پذیرفته شده اید) را ارسال کنید. بدون تأیید اینکه در واقع تحصیل را شروع می کنید، بورس تحصیلی دریافت نخواهید کرد.

منتظر نتایج باشید در صورت انتخاب، تبریک می گویم، شما یک برنده هستید! دانشگاه یا کالج معمولاً برای پوشش شهریه شما (یا بخشی از آن) پول را مستقیماً دریافت می کنند.

چگونه می توان بورسیه تحصیلی در خارج از کشور را پیدا کرد؟
وب سایت های رسمی دانشگاه های مورد علاقه شما بهترین مکان برای شروع جستجو برای بورس تحصیلی است. اگر مورد مرتبطی پیدا نکردید، از طریق ایمیل یا گپ با یک استاد تماس بگیرید و ببینید آیا آنها می توانند به شما کمک کنند.

مرحله بعدی جستجوی کمک مالی در مکان های دیگر در اینترنت است. اما یافتن اطلاعات قابل اعتماد همیشه آسان نیست و همه وب سایت ها دارای محتوای به روز نیستند. در اینجا چند منبع وجود دارد که می تواند به شما در یافتن برنامه بورس تحصیلی مناسب کمک کند:

Scholarshipportal.com - پایگاه داده خود ما که در آن بیش از 5000 فرصت بورس تحصیلی را لیست می کنیم

Scholarships for Development- وب سایت ارائه دهنده برنامه های کمک مالی به ویژه بر دانشجویان کشورهای در حال توسعه تمرکز دارد

Official EU scholarship page- لیست بورس های تحصیلی موجود برای تحصیل در اروپا

Scholarships.com - پایگاه داده با بیش از 3.5 میلیون بورس و کمک هزینه تحصیلی
 
صفحات رسمی تحصیل در خارج از کشور،official study abroad pages of individual countries همچنین اطلاعات مربوط به بورس تحصیلی را ارائه می دهد:

https://www.wikigeram.com/scholarships  پوزیشن ها و بورس های تحصیلی  سراسر جهان

اطلاعات رسمی در مورد بورس تحصیلی در اتریش  scholarships in Austria
اطلاعات رسمی در مورد بورس تحصیلی در دانمارک  scholarships in Denmark
اطلاعات رسمی در مورد بورسیه های تحصیلی در فرانسه scholarships in France
اطلاعات رسمی در مورد بورسیه های تحصیلی در آلمان scholarships in Germany
اطلاعات رسمی در مورد بورسیه تحصیلی در سوئد scholarships in Sweden
اطلاعات رسمی در مورد بورسیه تحصیلی در هلند  scholarships in the Netherlands
اطلاعات رسمی در مورد بورسیه های تحصیلی در انگلستان scholarships in the UK

چه نوع بورسیه های تحصیلی وجود دارد؟
در زیر متداول ترین بورسیه هایی است که می توانید برای تحصیل در خارج از کشور درخواست کنید:

بورس تحصیلی برای نتایج عالی علمی (بورس تحصیلی شایسته نیز نامیده می شود)
بورس تحصیلی برای دستاوردهای تحقیقاتی، هنری یا ورزشی
بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با درآمد پایین
بورس تحصیلی برای گروه های کم نماینده (به عنوان مثال زنان، دانشجویان اسپانیایی تبار و آفریقایی-آمریکایی، شهروندان کشورهای در حال توسعه)
بورس تحصیلی برای همه دانشجویان بین المللی (به عنوان مثال بورس تحصیلی Studyportals: International Distinction Awards)
بورس تحصیلی برای نتایج عالی علمی

برای درخواست این نوع بورسیه ها باید دانشجوی برتر باشید. دانشگاه ها و کالج ها متداول ترین سازمان هایی هستند که برای تعالی علمی بورسیه ارائه می دهند، اما تنها آنها نیستند. برای اطلاع از اینکه دانشگاه چنین نوع کمک مالی را ارائه می دهد یا خیر، صفحه "costs and funding" را در وب سایت رسمی دانشگاه بررسی کنید.

بورس تحصیلی برای دستاوردهای تحقیقاتی، هنری یا ورزشی
اگر اهل تحقیق، ورزش یا هنر هستید، این گروه بورس تحصیلی برای شما مناسب است. بورسیه های تعالی ورزشی به ویژه در ایالات متحده محبوب هستند، اما شما می توانید آنها را در کشورهای دیگر نیز پیدا کنید. برای دریافت کمک مالی، باید مهارت های خود را به نمایش بگذارید. 

بورسیه برای دانشجویان با درآمد پایین
این نوع بورسیه ها بسیار شبیه بورس تحصیلی است. هدف حمایت از دانشجویانی است که می خواهند تحصیل کنند اما توانایی پرداخت شهریه کامل یا هزینه های زندگی را ندارند. دانشگاه ها و سازمان های دیگر با بورس های تحصیلی مبتنی بر نیاز بسیار عالی سرمایه گذاری می کنند زیرا فارغ التحصیلان آینده اغلب به جامعه خود باز می گردند و سعی می کنند به دیگران که با همان مبارزات روبرو هستند کمک کنند.

بورس تحصیلی برای گروه های کم نماینده
هدف حمایت و تشویق افراد گروه های کم نماینده به دنبال تحصیل بدون نگرانی در مورد هزینه ها است. در اینجا چند نمونه هستند:

زنان
امریکایی های اصیل
آفریقایی-آمریکایی
اسپانیایی-لاتین
دانشجویان کشورهای در حال توسعه

بورس تحصیلی برای همه دانشجویان بین المللی
همه بورسیه ها این یا آن گروه از دانشجویان را هدف قرار نمی دهند. برخی از موسسات خصوصی یا سازمانهای غیردولتی (NGO) به سادگی می خواهند در آموزش عالی سهیم باشند و به دانشجویان بین المللی اجازه می دهند که برای بورس تحصیلی خود اقدام کنند. این دانشجویان هنوز هم باید شرایط را برآورده کنند، اما این موارد بسیار کلی و گسترده هستند، و در یک منطقه، اقلیت یا توانایی خاص متمرکز نیستند.

 مهمترین نکات
بورس تحصیلی نوعی کمک هدیه است - پولی که مجبور به بازپرداخت آن نیستید. آنها بسیار شبیه به کمک های بلاعوض (بیشتر مبتنی بر نیاز) هستند، اما متفاوت از وام های دانشجویی (نیاز به پرداخت بسته، اغلب با بهره) دارند.

بسته به نوع آنها، بورس تحصیلی می تواند برای دانشجویان محلی، دانشجویان بین المللی، همه دانشجویان، دانشجویان اقلیت ها یا مناطق خاص و غیره باشد.

مراحل درخواست بورس تحصیلی شامل ثبت نام، نوشتن مقاله یا نامه شخصی، ترجمه و ارسال اسناد رسمی تحصیل و اثبات ثبت نام و غیره است.

برای یافتن بورسیه های تحصیلی در خارج از کشور می توانید از منابع مختلفی استفاده کنید: وب سایت های دانشگاه، پایگاه داده آنلاین بورس تحصیلی، صفحات رسمی تحصیل در خارج از کشور برای کشورهای خاص و غیره.

متداول ترین انواع بورس های تحصیلی آکادمیک یا شایسته محور، نیاز محور، ورزش محور، منطقه ای یا اقلیت محور و غیره است.

➕ بیشتر بخوانید:
نحوه درخواست به دانشگاه های جهان و نکاتی مهم برای اخذ پذیرش در سال 2021-2022
کشورها و دانشگاههایی که برای بورس و برنامه های پذیرش به آیلتس یا تافل نیازی ندارند

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش