چگونه می توان برای ویزای کار آلمان اقدام کرد؟

آلمان دارای اقتصادی با رشد سریع، طیف وسیعی از فرصتهای شغلی در بخشهای مختلف و حقوق رقابتی است. این امر آن را به گزینه ای جذاب برای متقاضیان کار در خارج از کشور تبدیل می کند.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

 از طرف دیگر این کشور به دنبال کارگران ماهر در بخشهای مختلف است و همچنین برای کسانی که مایل به کار دراین کشور هستند حقوق رقابتی ارائه می دهد.

گزینه های مختلف ویزا برای شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا وجود دارد که می توانند در آلمان کار کنند.

ویزای کاری
قبل از اینکه برای کار به آلمان بیایید، باید برای اجازه کار و اقامت اقدام کنید. برای این کار شما باید یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای آلمانی داشته باشید. می توانید برای اجازه کار و اقامت خود در سفارت آلمان یا کنسولگری کشور خود درخواست دهید.

برنامه شما باید شامل موارد زیر باشد:
نامه پیشنهاد کار از شرکت در آلمان
پاسپورت معتبر
ضمیمه اجازه کار
گواهینامه های صلاحیت علمی
گواهینامه های سابقه کار
نامه تصویب آژانس استخدام فدرال

اگر قصد دارید خانواده خود را با خود به آلمان بیاورید، شرایط زیر اعمال می شود:
فرزندان شما باید زیر 18 سال باشند.
درآمد شما باید کفاف زندگی شما و خانواده تان را بدهد.
شما باید بتوانید مسکن خانواده خود را تأمین کنید.

شرایط دریافت مجوز کار برای آلمان
به رسمیت شناختن صلاحیت خود از مقامات آلمانی: هنگامی که متقاضی شغل در آلمان هستید، نه تنها باید مدرک حرفه ای خود را ارائه دهید

و مدارک تحصیلی را نیز کسب کنید و همچنین مهارت های حرفه ای خود را از مقامات آلمانی دریافت کنید. این مورد برای مشاغل تنظیم شده مانند پزشکان، پرستاران و معلمان مورد نیاز است. دولت آلمان پورتالی دارد که می توانید برای احراز صلاحیت های حرفه ای خود از آن استفاده کنید.

دانش زبان آلمانی: درجاتی از مهارت در زبان آلمانی شما را نسبت به سایر متقاضیان کار که هیچ دانشی ندارند برتری می بخشد. اگر صلاحیت تحصیلی، سابقه کار و دانش اولیه آلمانی (سطح B2 یا C1) را داشته باشید، چشم انداز خوبی برای یافتن شغل در آلمان دارید. اما برای مشاغل تخصصی مانند تحقیق و توسعه، دانش زبان آلمانی لازم نیست.

➕ بیشتر بخوانید:
برترین سایت‌های کاریابی در آلمان
کار در خارج از کشور: 5 وب سایت عالی برای یافتن شغل در خارج از کشور

کارت آبی اتحادیه اروپا
اگر دارای مدرک فارغ التحصیلی کارشناسی از دانشگاه شناخته شده هستید و با شغلی که حقوق مورد نظر در سال را پرداخت می کند،  واجد شرایط دریافت کارت سفید هستید.

اگر شما از دانشگاه آلمان فارغ التحصیل شده اید یا دانشجوی بسیار واجد شرایطی در زمینه ریاضیات، IT، علوم زندگی یا مهندسی هستید یا یک متخصص پزشکی هستید، می توانید کارت آبی EU را دریافت کنید. حقوق شما باید با کارگران آلمانی برابر باشد.

ویزای خود اشتغالی
اگر به دنبال فرصت های خود اشتغالی در این کشور هستید، پس برای شروع کار خود باید درخواست اجازه اقامت و اجازه دهید. اگر به طور موقت و برای اهداف تجاری به آلمان می آیید، این ویزا لازم است.

قبل از تأیید ویزای شما، مقامات امکان عملی بودن ایده تجاری شما را بررسی می کنند، برنامه کسب و کار شما و تجربه قبلی شما در تجارت را بررسی می کنند.

آنها بررسی می کنند که آیا شما سرمایه شروع کار خود را دارید و آیا تجارت شما توانایی تأمین نیازهای اقتصادی یا منطقه ای در آلمان را دارد. و تجارت شما باید برای اقتصاد آلمان مفید باشد.

ویزای جستجوی کار(job seeker) 
ویزای جستجوی کار برای حل مشکل کمبود مهارت در چندین زمینه معرفی شد. با استفاده از این ویزا می توانید بیایید و شش ماه در آلمان بمانید و به دنبال کار باشید.

شرایط واجد شرایط بودن برای ویزای جستجوی کار
حداقل پنج سال سابقه کار در شغل مربوط به مدرک تحصیل شما
اثبات اینکه شما 15 سال تحصیل منظم دارید.
اثبات اینکه بودجه کافی برای یک اقامت شش ماهه در آلمان دارید.
اثبات اینکه شما برای شش ماه اقامت در کشور اقامت دارید.

مزایای ویزای جویای کار
ویزای جستجوی کار فرصتی منحصر به فرد برای رفتن به آلمان را به شما می دهد و شش ماه به شما فرصت می دهد تا در این کشور شغل پیدا کنید. اگر در این شش ماه کاری پیدا کردید، می توانید ویزا را به مجوز کار تغییر دهید. با این حال، اگر در یک دوره شش ماهه شغلی پیدا نکردید، باید کشور را ترک کنید.

شرایط زبان برای مجوزهای کار
خبر خوب این است که آیلتس برای دریافت ویزای کار آلمان الزامی نیست.

با این حال، الزامات زبان انگلیسی بسته به نوع شغل مورد نظر شما ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر شغل نیاز به سفر به کشورهای دیگر داشته باشد، سطح خاصی از مهارت انگلیسی لازم است.

با این حال، دانش اولیه زبان آلمانی چشم انداز شما برای یافتن کار در اینجا را بهبود می بخشد.

گزینه های ویزای کار
اگر قبلاً در آلمان پیشنهاد شغلی داشته اید و فارغ التحصیل یا تحصیلات تکمیلی هستید، می توانید قبل از انتقال به کشور برای کارت آبی EU اقدام کنید. اما ساده ترین راه برای گرفتن ویزای کار در آلمان درخواست ویزای جستجوی کار است.

درخواست ویزای جستجوی کار
مراحل درخواست ویزای جستجوی کار آلمان:
مرحله 1: تمام اسناد مورد نیاز را جمع آوری کنید - شما باید لیست اسناد مورد نیاز را به همراه درخواست خود ارائه دهید.

مرحله 2: از سفارت وقت بگیرید - یک ماه قبل از تاریخی که قصد دارید برای ویزا اقدام کنید از سفارت وقت بگیرید.

مرحله 3: درخواست آنلاین را ارسال کنید - فرم درخواست آنلاین را پر کنید و آن را با مدارک مورد نیاز ارسال کنید.

مرحله 4: در مصاحبه ویزا شرکت کنید - در زمان تعیین شده در سفارت یا کنسولگری در مصاحبه ویزا شرکت کنید.

مرحله 5: هزینه های ویزا را پرداخت کنید.

مرحله 6: منتظر پردازش ویزا باشید - درخواست ویزا شما توسط یک افسر ویزا یا دفتر خانه در آلمان بررسی می شود. زمان انتظار می تواند بین یک تا دو ماه باشد تا اینکه از نتیجه درخواست خود مطلع شوید.

ویژگی های ویزای جستجوی کار آلمان
برای درخواست این ویزا نیازی به پیشنهاد کار از شرکتی در آلمان ندارید.
اعتبار ویزا شش ماه است.
اگر در این شش ماه می توانید در آلمان کار پیدا کنید، می توانید ویزا را به مجوز کار تغییر دهید.
اگر در این شش ماه کاری پیدا نکردید، باید آلمان را ترک کنید.

آلمان قوانین جدید مهاجرت را در مارس 2020 اجرا کرد، این برخی از پیامدهای آن در ویزای جستجوی کار بود:

عدم نیاز به تحصیلات رسمی: با این تغییر، فارغ التحصیلان دارای مدرک حرفه ای یا حرفه ای تا زمانی که بتوانند در سطح متوسط ​​آلمانی صحبت کنند، می توانند در آلمان کار پیدا کنند.

نیاز به زبان آلمانی: دولت در اینجا به این نکته پی برده است که داشتن دانش حداقل سطح متوسط ​​زبان آلمانی برای کارگران خارجی مهم است.

این بدان دلیل است که کارفرمایان آلمانی به دنبال استخدام افرادی هستند که می توانند آلمانی صحبت کنند زیرا مشاغل محلی آلمان برخلاف شرکت های بزرگ چند ملیتی که از زبان انگلیسی استفاده می کنند، تجارت خود را به زبان آلمانی انجام می دهند.

مهارت های مورد نیاز در آلمان در زمینه های فنی و حرفه ای است که به بازار محلی پاسخ می دهند. اگر متقاضیان کار خارجی می خواهند در این بخشها استخدام شوند، برای موفقیت باید زبان آلمانی را در سطح متوسط ​​بدانند.

با رعایت شرایط واجد شرایط بودن و آخرین قوانین مهاجرت، متقاضیان JSV که هیچ دانش زبان آلمانی ندارند، کمتر موفق می شوند. متقاضیانی که فارغ التحصیل نیستند اما به دنبال مشاغل حرفه ای هستند، برای موفقیت در این زمینه نیز باید مدارک و تجربیات لازم را داشته باشند.

جدا از این، متقاضیان JSV باید بودجه کافی برای ادامه اقامت خود در کشور را برای شش ماه داشته باشند و نمی توانند بلافاصله خانواده خود را با خود بیاورند.

➕ بیشتر بخوانید:
مهاجرت به آلمان
مشاغل مورد نیاز در آلمان

دوره‌های فنی و حرفه ای (آوسبیلدونگ) در آلمان
فرصت های شغلی مورد نیاز در آلمان بعد از کرونا

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش