اوسبیلدونگ راهی عالی برای شروع کار در آلمان: آیا می توان به عنوان یک ایرانی اقدام کنیم؟

اوسبیلدونگ Ausbildung  به عنوان آموزش حرفه ای یا کارآموزی شناخته می شود، راهی عالی برای شروع کار خود در آلمان است. این یک آموزش مرتبط با حرفه است که شامل تئوری و عمل همزمان است. آلمان بیش از 300 موقعیت شغلی دارد و برای هر یک از اینها می توان یک برنامه آموزشی پیدا کرد. سوال این است که، آیا یک شهروند غیر اتحادیه اروپا یا ایرانی می تواند برای اوسبیلدونگ  در آلمان درخواست کند؟

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

پاسخ مثبت است، همه ملیت ها مجاز به درخواست اوسبیلدونگ در آلمان هستند. اگرچه برخی از مشاغل نیاز به گذراندن مراحل تأیید آژانس استخدام فدرال (Vorranprüfung) دارند، اما تصمیم آنها تعیین می کند که آیا یک کاندیدای خارجی ویزا دریافت می کند یا خیر.

بنابراین، به عنوان یک ایرانی، بهتر است حرفه ای را انتخاب کنید که نیازی به چنین تأیید ندارد. این شانس دریافت ویزا برای آموزش حرفه ای در آلمان را افزایش می دهد. در این پست، شما خواهید آموخت که کدام برنامه های  Ausbildung در این لیست وجود دارد و چگونه می توانید برای یکی از آنها درخواست دهید.

اوسبیلدونگ Ausbildung در آلمان برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا
اوسبیلدونگ Ausbildung یک آموزش حرفه ای دوتایی است، ترکیبی از تئوری و عمل. این یک روش معمول برای دریافت مدرک تحصیلی در آلمان بدون حضور در دانشگاه است، با این حال، مشاغل معمولاً تجارت و صنایع دستی را دنبال می کنند.

این برنامه برای همه ملیت ها، اعم از آلمانی، اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا و حتی ایرانیان در دسترس است. اروپایی ها و آلمانی ها در اولویت کارفرمایان آلمانی و به ویژه دولت قرار دارند زیرا آنها آزادی حرکت دارند و می توانند بدون محدودیت کار خود را انجام دهند.

شما به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا یا ایرانی فقط به یک مدرک دیپلم تحصیلی و مهارت های زبان آلمانی نیاز خواهید داشت. هیچ شرط قانونی برای مدارک خاص زبان و گواهینامه های زبان وجود ندارد، شرکت و نه ایالت، تصمیم می گیرد که آیا سوابق تحصیلی و زبان شما برای یک برنامه کافی است.

بسیاری از مشاغل در آلمان در یافتن متخصصان تجارت با شرایط خاص مشکل دارند، در نتیجه، شما شانس بسیار خوبی برای دریافت مکان  Ausbildung دارید.

کدام مشاغل از کمبود نیرو رنج می برند؟ پرستاری در این میان است، این رشته ای است که تقاضا بسیار بیشتر از در دسترس بودن است و فرصت خوبی است که حتی شهروندان غیر اتحادیه اروپا از آن استفاده کنند. برخی از برنامه ها حتی در ابتدا افراد با آلمانی نسبتاً ضعیف و متمرکز و مهارت های زبانی آنها را نیز به همراه خواهد داشت.

آلمان همچنین به بسیاری از کارگران صنایع دستی نیاز دارد، می توانید لیست کامل را در اینجا ببینید. بنابراین، با انتخاب یکی از این مشاغل برای برنامه اوسبیلدونگ، بهترین فرصت ها را در آلمان و شانس بالایی برای گرفتن ویزا خواهید داشت.

برنامه های دیگر ممکن است مدارک بالاتری را طلب کنند و شما آلمانی بسیار خوبی داشته باشید، به ویژه مشاغل اداری و سایر مشاغل مشتری مدار.

با این حال، توصیه می شود قبل از شروع آموزش حرفه ای به زبان محلی اطمینان داشته باشید، زیرا ممکن است در مدرسه حرفه ای به دلیل نداشتن مهارت لازم در زبان آلمانی با مشکل روبرو شوید.

هیچ برنامه اوسبیلدونگی بدون مهارت زبان آلمانی وجود ندارد. B1 سطح خوبی برای شروع است اما مطمئناً با گذشت زمان آن را بهبود خواهید بخشید.

در پایان برنامه، کارآموزان در امتحان نهایی قبول می شوند و گواهی دریافت می کنند که به آنها امکان می دهد فقط در شغل خاصی که برای آن آموزش دیده اند کار کنند. این گواهینامه در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا نیز شناخته شده است، بنابراین شما محدود به آلمان نخواهید شد.

اوسبیلدونگ Ausbildung آلمان به خارجی های کشورهای غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا یک آموزش حرفه ای با کیفیت بالا کسب کنند، که به آنها امکان کار در سطح بین المللی را می دهد.

 شما مصمم هستید که در آلمان دوره های حرفه ای را بگذرانید؟ برای این کار چه کاری باید انجام دهید؟
اولاً خبر خوب، پس از تغییر در قوانین مهاجرت آلمان در مارس 2020، افراد از کشورهای غیر اتحادیه اروپا اگر می خواهند اوسبیلدونگ Ausbildung را تکمیل کنند، شانس بیشتری در آلمان دارند.

خارجی ها از تمام کشورهای جهان می توانند آموزش های حرفه ای را در آلمان آغاز کنند. فارغ التحصیلان اوسبیلدونگ بر اساس قانون فعلی فرصت های شغلی بسیار خوبی در آلمان دارند: پس از آموزش حرفه ای، خارجی ها می توانند برای کار در این حرفه در آلمان بمانند.

پس از 2 سال کار، آنها می توانند اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

➕ بیشتر بخوانید:
سایت های مهم برای یافتن پوزیشن های آوسبیلدونگ در آلمان
پنج دوره فنی و حرفه ای (آوسبیلدونگ) پرتقاضا و موردنیاز آلمان

مراحل درخواست برای اوسبیلدونگ Ausbildung در آلمان
شما به عنوان یک خارجی باید در هنگام درخواست اوسبیلدونگ Ausbildung در آلمان برنامه ریزی کنید. برخی از شرکت ها به دنبال کارآموزان یک سال قبل از شروع برنامه هستند.

اسناد و مدارک خود را برای درخواست آماده کنید:
از آنجا که مدرک دیپلم در کشورها متفاوت است، باید اعتبار آن را بررسی و به زبان آلمانی ترجمه کنید.

مکان اوسبیلدونگ را پیدا کنید و درخواست دهید:
دو راه اصلی برای یافتن مکانی برای اوسبیلدونگ Ausbildung در آلمان وجود دارد.

برای درخواست از کشور خود و مصاحبه ها از طریق اسکایپ:
یا برای جستجوی اوسبیلدونگ Ausbildung و یافتن مکان مورد نظر درخواست خود را ارائه دهید.

برای ویزای اوسبیلدونگ اقدام کنید:
آخرین مرحله این است که بالاخره برای ویزای خود برای آموزش حرفه ای اقدام کنید. اگر در حال حاضر در کشور آلمان هستید، می توانید این کار را از نزدیکترین سفارت آلمان یا سفارت کشور آلمان در کشور خود انجام دهید. هزینه ویزا 60 یورو است.

ویزا برای جستجوی اوسبیلدونگ در آلمان
لازم نیست به دنبال یک مکان آموزشی از کشور خود باشید. اگر می خواهید برای یافتن اوسبیلدونگ Ausbildung به آلمان بیایید، می توانید این کار را انجام دهید و دنبال آموزش مورد نظر خود باشید.

شرایط ویزای کارآموزی:
دیپلم تحصیلی
سطح زبان آلمانی B2
حداکثر سن 35 سال
اثبات مالی 600-700 یورو برای یک ماه
بیمه سلامت
اثبات محل اقامت

اگر در آلمان اقامت دارید، ارائه مدارک مهارت زبان آلمانی ضروری نیست. این یک الزام برای برنامه اوسبیلدونگ  نیست اما ممکن است یک نیاز برای ویزای اوسبیلدونگ  باشد.

با ویزای Ausbildung، شما می توانید تا 6 ماه در آلمان بمانید، به دنبال آموزش حرفه ای بگردید، و در صورت لزوم برای کارآموزی در شرکت های بالقوه استخدام. اگرچه، این مجوز متقاضیان خارجی را برای انجام هرگونه کار منع می کند.

پس از موفقیت در یافتن جایگاهی در آموزشگاه حرفه ای، می توانید برای ویزای اوسبیلدونگ از آلمان اقدام کنید.

➕ بیشتر بخوانید:
فرصت های شغلی مورد نیاز در آلمان بعد از کرونا
کار در خارج از کشور: 5 وب سایت عالی برای یافتن شغل در خارج از کشور

برای ویزای اوسبیلدونگ Ausbildung اقدام کنید
بعد از اینکه مکانی برای آموزش حرفه ای دریافت کردید، برای اینکه بتوانید به آلمان بیایید و آموزش خود را انجام دهید، باید برای ویزا اقدام کنید.

اما شهروندان استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، کره جنوبی، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا می توانند بدون ویزا به آلمان سفر کرده و پس از ورود درخواست اقامت کنند.

درخواست ویزا یا اجازه اقامت می تواند از کشور خود یا از آلمان انجام شود اگر متقاضی در آلمان اقامت داشته باشد. بنابراین شما باید علاوه بر ویزای توریستی، ویزای آلمان را نیز داشته باشید. این می تواند انواع ویزا (اجازه اقامت) باشد، به استثنای فقط اهداف گردشگری و یادگیری اهداف آلمانی.

شما باید درخواست خود را با تمام مدارک مورد نیاز ارسال کنید:
گذرنامه
قرارداد اوسبیلدونگ Ausbildung
گواهی زبان برای پرستاران

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردم یک کارفرمای که مسئول بررسی مهرت زبان شما است، برای ویزای اوسبیلدونگ نیازی به مدرک زبان نیست. با این وجود متقاضیان پرستاری اوسبیلدونگ موظف به داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B2 هستند.

این قانون در تاریخ 1 ژانویه 2020 معرفی شد و از مارس 2020 اجرا شد. تمام خارجیانی که می خواهند در زمینه مراقبت های بهداشتی آموزش حرفه ای ببینند، برای دریافت ویزا باید مهارت های زبان خود را ثابت کنند.

همچنین شرایطی وجود دارد که هنگام درخواست ویزای اوسبیلدونگ  باید رعایت شود، برخی از آنها مشابه ویزای Ausbildung است:

عقد قرارداد امضا شده با هنرستان یا کارفرما
برای ارائه مدرک مالی: حقوق و دستمزد در طول اوسبیلدونگ Ausbildung، یا وجوه موجود در حساب بانکی یا تعهد نامه از یک مقیم آلمان
هزینه ویزا 100 یورو است.

با اجازه اقامت برای کارآموزان خارجی اوسبیلدونگ می توانند 10 ساعت در هفته اضافی کار کنند، این می تواند یک کار نیمه وقت دانشجویی یا موارد دیگر باشد.

اگرچه شهروندان غیر اتحادیه اروپا هنگام درخواست ویزای آلمان برای اوسبیلدونگ  با مانع دیگری روبرو می شوند. متقاضیان برخی مشاغل / برنامه ها از طریق آژانس استخدام فدرال کار می کنند. اگر آنها آن را تأیید نکنند، ویزا دریافت نمی کند.

تصویب آژانس استخدام فدرال
قبل از اعطای تأیید، آژانس استخدام فدرال بررسی می کند که آیا مکان Ausbilding نامزدهای بالقوه دیگری از آلمان و اتحادیه اروپا دارد یا خیر. در آلمان به آن Vorranprüfung می گویند. در نتیجه، افراد اتحادیه اروپا نیازی به چنین تأییدیه ای ندارند و همچنین نیازی به ویزا ندارند.

با این حال، اثبات فقط برای برنامه های اوسبیلدونگ  دوگانه لازم است و نه برنامه آموزشی. در طول اوسبیلدونگ دو، یک دانشجو حقوق می گیرد و در دوره دوم نه.

برنامه های دوگانه شامل بیشتر مشاغل از جمله شخص فروش، تکنسین مکاترونیک، کارمند، کارمند صنعتی است. برنامه های آموزشی همه مشاغل پزشکی از جمله پرستار، مربی، گفتار درمانگر، فیزیوتراپیست و همچنین اپراتورهای ماشین، دستیارهای فنی علوم کامپیوتر و سایر موارد هستند.

گرچه پرستاران و مراقبت از سالمندان به برنامه های آموزشی Ausbildung تعلق دارند، اما این موارد مستثنی هستند، اما چنین مشاغلی نیاز به اثبات آژانس استخدام فدرال ندارند.

دلیل این امر آنها در یک لیست مثبت از مشاغل مورد تقاضا و کمبود در آلمان قرار می گیرند. می توانید لیست کامل مشاغلی را که می توانید برای آنها ویزا بدون تأیید آژانس استخدام فدرال دریافت کنید، در اینجا مشاهده کنید.

برای فارغ التحصیلان مدارس آلمان در خارج از کشور، که مایل به گذراندن دوره اوسبیلدونگ Ausbildung هستند، یک استثنا نیز وجود دارد. بدون تأیید آژانس استخدام فدرال ممکن است اجازه اقامت به آنها داده شود.

آیا شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند پس از اوسبیلدونگ Ausbildung کار کنند؟
بله آنها میتوانند در آلمان بمانند تا در زمینه تخصص خود کار کند. پس از اتمام موفقیت آمیز دوره شغلی، می توانید اجازه اقامت خود را برای یافتن شغل مناسب در آلمان برای یک سال دیگر تمدید کنید. در طول این سال می توانید برای تأمین هزینه زندگی خود به صورت تمام وقت کار کنید.

پس از دریافت پیشنهاد شغلی، اجازه اقامت برای اهداف کار را می توان دریافت کرد، به شما این امکان را می دهد که مدت طولانی در آلمان بمانید و کار کنید. فارغ التحصیلان اوسبیلدونگ Ausbildung همچنین پس از فقط 2 سال کار و داشتن اجازه اقامت برای استخدام واجد شرایط دریافت اقامت دائم هستند.

➕ بیشتر بخوانید:
هزینه زندگی و تحصیل در کشور آلمان

1 دیدگاه

  • Hossein
    1400-08-04 22:15:19
    دوستان، دوره‌های اوسبیلدونگ محدودیت سنی نداره، اون محدودیت زیر ۲۵ واسه ویزای جستجوی کاره برید تو سایت اصلیش همه چیو توضیح داده https://en.life-in-germany.de/apprenticeship-germany-visa-application/

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش