اعتراض گسترده به سوالات کنکور سراسری 1400

به گزارش ویکی گرام، در حالی که سازمان سنجش آموزش کشور مدعی است سوالات کنکور سراسری از متن کتاب‌های درسی طراحی شده و داوطلبان با مطالعه این کتاب‌ها قادر به پاسخگویی به تمام سوالات خواهند بود، اما سوالات کنکور سراسری واقعیت دیگری را تصویر می‌کنند.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

 به گزارش تسنیم، عدم رعایت چارچوب محتوای کتاب‌های درسی در طرح سوالات کنکور سراسری موجب اعتبارزدایی از معلم و کتاب درسی و همچنین جایگزینی آن با مدرس کنکور و کتاب کمک درسی در مقطع متوسطه دوم شده است چرا که داوطلبان مطالب ارائه شده توسط معلمان خود و کتاب درسی را ناقص و بی فایده می‌دانند.

با توجه به اعتراض معلمان و داوطلبان کنکور سراسری 1400 به طرح برخی سوالات دروس ریاضی و فیزیک در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و علوم تجربی موضوع نظارت قانونی وزارت آموزش و پرورش بر سوالات کنکور سراسری را از محمدرضا سیدصالحی سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی پیگیری کردیم؛ وی در پاسخ به این پرسش که آیا سوالات  درس ریاضی کنکور 1400 در چارچوب محتوای کتاب درسی و تمریناتش بوده است؟ اظهار کرد: برخی سوالات کنکور در درس ریاضی دارای اشکالاتی است و حتماً در این باره گزارشی تهیه خواهیم کرد.

اعتراض گسترده معلمان به سوالات کنکور سراسری
سیدصالحی افزود: سازمان سنجش متولی طراحی سوالات کنکور است و منابع آزمون را کتاب‌های درسی معرفی می‌کند، اما هم‌اکنون ده‌ها نامه از سراسر کشور از سوی معلمان، کارشناسان و مولفان کتاب‌‌های درسی برای بنده ارسال شده است که نسبت به طراحی سوالات درس ریاضی معترض هستند و این پرسش را مطرح می‌کنند، چرا محوریت کتاب‌های درسی به عنوان منابع طراحی سوالات رعایت نشده است. سازمان سنجش باید به این پرسش پاسخ دهد که آیا سوالات را از کتاب‌های درسی طراحی کرده است یا خیر؟ در برخی مواقع ممکن است اهداف و رویکرد کتاب‌های درسی و حدود و صغور آن رعایت نشود، اما امسال ماجرا فراتر از این است و از مفاهیمی که در کتاب درسی وجود ندارد، سوال طراحی کرده‌اند.

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری ریاضیات سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در پاسخ به این پرسش که گزارش مکتوب بررسی سوالات کنکور سراسری امسال چه زمانی تهیه و منتشر می‌شود؟ گفت: همیشه گزارش تهیه می‌کنیم اما گزارش برای چه کسی؟ به نامه‌ها و تذکرات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی توجهی نمی‌کنند، راهکار قانونی برای این موضوع باید طراحی شود تا سازمان سنجش براساس آن مکلف به رعایت طراحی سوالات از محتوای کتاب‌های درسی باشد. امسال از مباحثی که در کتاب درسی نیست سوال طراحی کرده‌اند، راهکار قانونی برای نظارت چیست؟ سازمان سنجش باید پاسخگو باشد آیا منابع درسی را رعایت کرده است یا خیر.

سال گذشته بعد از کنکور به سازمان سنجش نامه ارسال کردیم، اما امسال نحوه طراحی سوالات را مشاهده می‌کنید. سازمان سنجش در خصوص رعایت اهداف کتاب های درسی و استاندارد بودن سوالات با ما همکاری ندارد.

همچنین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس اسبق سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه کتاب‌های درسی باید محل طراحی سوالات کنکور باشد و اگر به این موضوع توجه نشود اهداف برنامه درسی تحت الشعاع قرار می‌گیرد، گفت: این روند سبب خواهد شد  دانش آموزان به جای مراجعه به کتاب‌های درسی، به مؤسسات کنکور و کتاب‌های کمک آموزشی روی بیاورند.

وی با طرح این پرسش که آیا طراحان سوالات کنکور می‌خواهند با دانش آموزان زورآزمایی بکنند؟ بیان کرد: نمی‌توان کنکور را به ابزار فشار بر روی دانش آموز و مدرسه تبدیل و سوالات به گونه‌ای طراحی شود که دانش آموزان کتاب‌های درسی را کنار گذاشته به کلاس‌های کنکور روی بیاورند.
 

➕ بیشتر بخوانید:


اطلاعیه جذب محقق پسادکتری صنعتی
برگزاری حضوری کلاس‌های دانشگاه ها از نیم سال دوم تحصیلی


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش