روند کلی دریافت ویزای دانشجویی

هنگامی ما از پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود را دریافت کردیم و اکنون باید مراحل دریافت ویزا سفر واقعی به آن کشور برای اقامت و تحصیل را بررسی کنیم. در حالی که قوانین و مقررات مربوط به کشورهای مختلف متفاوت است، اما همه آنها به مواردی نیاز دارند که در بین همه آنها رایج است.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

اولین و مهمترین چیزی که لازم است گذرنامه شماست. طبق قوانین بعضی از کشورها باید حداکثر 12 ماه پس از بازگشت به کشور خود باید پاسپورت شما اعتبار داشته باشد. اگر گذرنامه ندارید، باید توجه داشته باشید که مراحل درخواست گذرنامه معمولاً حدود 4-6 هفته طول می کشد تا تکمیل شود. با این حال، یک فرآیند تسریع شده نیز وجود دارد که در ازای پرداخت هزینه در دسترس است.

با این حال، برخی کشورها از شما می خواهند گذرنامه خود را خیلی زود (حداکثر یک ماه قبل از تاریخ ویزا) ارائه کنید. بنابراین درست این است که فرد فعالیت های خود را بر این اساس برنامه ریزی کند. همچنین، باید به یاد داشته باشید که اگر گذرنامه خود را تحویل دهید، بر سفرهای شخصی و مسافرتهای اوقات فراغت تأثیر می گذارد و بنابراین فعالیت ها باید بر اساس آن برنامه ریزی شوند.

➕ بیشتر بخوانید:
مهمترین مدارک مورد نیاز برای اپلای
6 اشتباه عجیب و غریب که هنگام اپلای باید از آن اجتناب کنید


همه ویزا ها با پرداخت هزینه در دسترس هستند، بنابراین به انبوهی از مدارک نیاز دارند. همچنین به همراه خود یک عکس به اندازه پاسپورت نیز داشته باشید. برای برخی از کشورها، توافق نامه هایی برای برنامه های ورود بدون ویزا وجود دارد. با این حال، اینها به طور معمول برای دانشجویانی که مایل به تحصیل هستند قابل استفاده نیست. تنها استثنا در این برنامه پیگیری دوره هایی است که مدرکی ارائه نمی دهند یا به اعتبارات شما اضافه نمی شوند. در حالی که برخی از کشورها بصورت اجباری مصاحبه ویزا می کنند، برخی دیگر این کار را به صورت رندومی انجام می دهند. بنابراین برای آن نیز آماده باشید.

شما همچنین به نامه پذیرش دانشکده نیاز دارید. در حالی که برخی از کشورها از شما می خواهند اصل را ارائه دهید، بعضی از آنها فقط به کپی همان نسخه اکتفا می کنند. برخی از کشورهای اروپایی درخواست بورس تحصیلی یا بودجه می کنند. اگر دانشکده بخشی از هزینه تحصیل شما را به طور کامل تأمین می کند، ممکن است در سربرگ رسمی دانشکده نیز به بیانیه ای برای تأمین بودجه (مانند شهریه، خوابگاه و غیره) نیاز داشته باشید. همین امر برای هر سازمان دیگری که بودجه اقامت شما را در آنجا تأمین کند، صدق می کند.

کشورهایی مانند انگلستان، سنگاپور، نروژ و غیره نیز از شما نامه ای از بانکتان می خواهند (البته در سربرگ رسمی آنها) با ذکر اعتبار شما و تأیید اینکه مقدار مشخصی از حداقل موجودی برای نامزد در دسترس است. انگلستان نیز بعضاً از شما برای اثبات توانایی پرداخت شهریه نیز مدارکی را درخواست میکند. هر سند یا تأییدی که لازم است از هرجایی اخذ شود، باید همیشه روی سربرگ رسمی باشد. این امر به ویژه برای کشورهایی مانند انگلستان که ویزا به صورت امتیاز اختصاص می یابد، بسیار مهم است. 40 امتیاز برای واجد شرایط بودن بدون ویزا لازم است.

برای سایر کشورها، میزان دوستی بین کشور و دوره ای که شما تصمیم گرفته اید دنبال کنید نیز در تصمیم گیری در مورد اختصاص ویزا یا عدم تأثیر آن تأثیر دارد. برای بعضی ها، قصد شما برای بازگشت به خانه بعد از دوره شما نیز مهم است. برای کشورهای انگلیسی زبان، اثبات مهارت در زبان انگلیسی یکی دیگر از الزامات است. اگر نحوه آموزش در دبیرستان یا فارغ التحصیلی به زبان انگلیسی باشد، از سطح رضایت بخشی برخوردار است، شما واجد شرایط هستید. در غیر این صورت، برخی از گواهی های معتبر ارزیابی مهارت شما در زبان انگلیسی مورد نیاز است.

جنبه های مربوط به کار نیز از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. دانشجویان عموماً مجاز به کار بیش از 20 ساعت در هفته هسنتد اگرچه ممکن است در ویزای آموزشی گفته شده کمتر یا بیشتر باشد. در حالی که به نظر می رسد این مقررات غیرواقعی و بی جهت است، اما هدف اصلی این است که دانشجویان خود را در معرض استرس مالی قرار ندهند، و از کالج های جعلی برای جلب دانشجویان نابغه جلوگیری کنند. برخی کشورها همچنین از شما نیاز به داشتن مجوز پلیس دارند تا اطمینان حاصل شود که سابقه کیفری ندارید که بتواند بر اقامت شما در اینجا تأثیر بگذارد.

قسمت مهم بعدی که باید در نظر گرفته شود زمان واقعی پردازش ویزا است. ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد. بسیار مهم است که کاملاً در این باره بخوانید و از قبل خیلی درخواست دهید تا در انتظار سفر ویزا نمانیم. گزینه دیگری که معمولاً فرد اعمال می کند، گرفتن ویزای توریستی است و سپس در هنگام حضور در کشور، آن را به ویزای دانشجویی تغییر دهید. برای جزئیات بیشتر در مورد روش انجام این کار، به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید. وب سایت دانشگاه بهترین جایی است که شما نیز برنامه تحصیلی خود را پیدا خواهید کرد.
در صورتی که دانشجویی با ویزای خود روبرو است، باید مستقیماً با کنسولگری تماس بگیرد. اگر با این وجود هنوز مشكلی برطرف نشد، مشاور آموزش دانشگاه می تواند از طریق تماس با كنسولگری تا طرح موضوع در كمیته فرعی، به طور مناسب در این امر كمك كند.

➕ بیشتر بخوانید:
نحوه درخواست به دانشگاه های جهان و نکاتی مهم برای اخذ پذیرش در سال 2021-2022
کشورها و دانشگاههایی که برای بورس و برنامه های پذیرش به آیلتس یا تافل نیازی ندارند

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
12 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش