اعتراض به سوالات کنکور ۱۴۰۰: اعلام کنند کدام سوال کنکور خارج از سرفصل بوده تا بررسی کنیم

به گزارش ویکی گرام، در پی اعتراض سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش پرورش به سختی سئوالات کنکور ۱۴۰۰ و اینکه برخی سئوالات آزمون سراسری در محتوای کتابهای درسی نبوده است، سخنگوی سازمان سجش آموزش کشور با رد این موارد اعلام کرد: سازمان مربوطه اعلام کند کدام سئوال خارج از هدف و سرفصل بوده تا بررسی کنیم.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

فاطمه زرین آمیزی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به اعتراضات روزهای اخیر به سئوالات کنکور اظهار کرد: هیچ کدام از سئوالات کنکور ۱۴۰۰ خارج از محتوای کتاب‌های درسی نبود و همه سئوالات از سرفصل‌های کتابهایی که وزارت آموزش و پرورش مصوب کرده و به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده بود، طراحی شدند.

وی در ادامه تاکید کرد: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش پرورش اعلام کند کدام سئوال کنکور ۱۴۰۰ خارج از اهداف تعیین شده و سرفصل اعلام شده طراحی شده است تا ما بتوانیم این موارد و مستندات را در سازمان سنجش آموزش کشور بررسی کنیم.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه سئوالات کنکور بر اساس سرفصل‌هایی که آموزش و پرورش به ما اعلام کرده است طراحی می‌شوند، اظهار کرد: تعداد کثیری از افرادی که در طراحی پرسش‌های آزمون سراسری با این سازمان همکاری می‌کنند، از بین معلمان هستند. مگر می‌شود معلم سوالی طراحی کند که آن سوال در کتاب درسی نباشد. بنابراین در کنکور ۱۴۰۰ هیچ مبحثی خارج از کتاب نبوده است.

وی تاکید کرد: اگر مشکلی در سئوالات کنکور باشد مستندات را ارائه دهند تا بعد از بازنگری، از طریق روش‌های سنجش و اندازه‌گیری که در مرحله اول نتایج انجام می‌شود، آن سئوالات حذف کنیم. تا اجحافی در حق داوطلب صورت نگیرد.

به گزارش ایسنا، روز گذشته رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با ارسال نامه ای به سازمان سنجش آموزش کشور خواستار تشکیل کارگروهی برای بررسی اعتراضات شرکت کنندگان آزمون سراسری امسال دانشگاه‌ها، شد.

در نامه دکتر حسن ملکی آمده است: "با توجه به گزارشات دریافتی و بررسی های انجام شده بر روی سوالات آزمون سراسری سال جاری با اینکه انتظار می رفت با عنایت به هماهنگی و مکاتبات قبلی به عمل آمده با آن سازمان در طراحی سوالات آزمون امسال شرایط خاص کرونایی در نظر گرفته شود تا از فشارهای روانی که در این دو سال به دانش آموزان و خانواده های آنان وارد شده؛ کاسته شود، متاسفانه نه تنها در برخی از دروس ( خاصه درس ریاضی) چنین چیزی رخ نداد بلکه شاهد عدم تطابق برخی از سوالات آزمون با رویکرد، اهداف و دامنه محتوایی کتاب های درسی بودیم، تاحدی که برخی از سوالات صراحتا ناظر به مفاهیمی بود که در کتاب های درسی هیچ اشاره ای بدان نشده است. هر چند سال های گذشته نیز کم و بیش چنین مواردی اتفاق افتاده بود و مورد اعتراض این سازمان نیز قرار گرفت لیکن سوالات آزمون سال جاری موید این امر می باشد که به اعتراضات توجه کافی نشده است."

سازمان پژوهش تاکید کرده است:"از آنجا که تخطی سوالات آزمون از برنامه های درسی رسمی کشور باعث از بین رفتن اعتماد جامعه به نظام آموزش رسمی کشور، تحت الشعاع قرار گرفتن اهداف برنامه درسی، ترویج کتب کمک آموزشی و جزوات غیر استاندارد و مراجعه دانش آموزان به موسسات کنکور را در پی خواهد داشت؛ لذا پیشنهاد می شود سریعا کار گروهی در آن سازمان تشکیل تا اعتراضات به عمل آمده در خصوص سوالات آزمون مزبور بررسی و نسبت به تصمیم گیری در خصوص حذف سوالات نامعتبر اقدام عاجل انجام پذیرد و نتیجه این اقدام از طریق رسانه های جمعی به اطلاع دانش آموزان و خانواده هایشان رسانده شود."

شایان ذکر است در این نامه، سازمان پژوهش اعلام آمادگی کرده است که کارشناسان این سازمان به عنوان تنها متولی برنامه‌های درسی نظام آموزش و پرورش کشور، همچون سنوات گذشته مصادیق دقیق عدم تطابق سوالات با رویکرد، اهداف و محتواهای کتاب های درسی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهند.

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش در مکاتبه دیگری از وزیر آموزش و پرورش خواست تا اقدام جبرانی لازم و کارشناسانه از سوی سازمان سنجش انجام پذیرد.

وی همچنین خواستار مشخص شدن راهکار قانونی دقیق و معین برای نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بر سؤالات کنکور سراسری در سال‌های آتی شده است.

➕ بیشتر بخوانید:
لغو دو آزمون استخدامي آموزش و پرورش
ورود دانشجویان به دانشگاه بدون مجوز ممنوع شد

پردرآمدترین، پرطرفدارترین و ناشناخته‌ترین رشته‌های علوم تجربی

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش