دانشگاه‌ها ملزم به استعلام آنلاین مدارک تحصیلی هنگام ثبت‌نام شدند

به گزارش ویکی گرام، مدیرکل اداره کل تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت علوم گفت: دانشگاه‌ها برای ثبت‌نام دانشجویان در مهرماه ۱۴۰۰ باید به صورت الکترونیکی اقدام به استعلام مدرک تحصیلی آنان کنند.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

مقصود عباسپور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره استعلام آنلاین مدارک تحصیلی توسط دانشگاه‌ها در ثبت نام مهر ۱۴۰۰ اظهار داشت: دانشگاه‌های سراسر کشور برای ثبت‌نام دانشجویان پذیرش شده خود در مهرماه ۱۴۰۰ تا جایی که امکان دارد نباید از آنان مدرک تحصیلی کاغذی دریافت کنند؛ بلکه باید به صورت الکترونیکی اقدام به استعلام مدرک تحصیلی دیپلم آنان و دریافت ریز نمراتشان کنند.

وی ادامه داد: امکان استعلام الکترونیکی و آنلاین مدارک تحصیلی از سال گذشته فراهم شده و وزارت علوم این خدمات را سال گذشته هم در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده بود، منتهی تمام سامانه‌های دانشگاه‌ها برای استفاده از این خدمات مجهز نبودند که باید برای سال تحصیلی جدید مجهز شوند.

مدیرکل اداره کل تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت علوم افزود: شورای اجرایی فناوری اطلاعات، وزارت علوم را موظف کرده تا به‌گونه‌ای عمل کنند که برای ثبت‌نام دانشجویان در دانشگاه‌ها در مهرماه ۱۴۰۰ دیگر نیازی به ارائه مدارک کاغذی نباشد.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها را تشویق کرده‌ایم که به صورت الکترونیکی اقدام به استعلام مدرک تحصیلی دانشجویان کنند، همه دانشگاه‌ها نیز خود متقاضی استفاده از این روش هستند ولی همان طور که گفتم، بیشتر مشکل پیاده سازی در سامانه‌های دانشگاهی وجود دارد.

عباسپور افزود: این استعلام با اجازه دانشجو صورت می‌گیرد، دانشجو در زمان ثبت نام از سامانه استعلام مدارک، کد دریافت می‌کند، و در سامانه ثبت نام دانشگاه کد مذکور و کد ملی خود را وارد می‌کند و دانشگاه می‌تواند استعلام بگیرد.

وی به مزایای استفاده از استعلام الکترونیکی مدارک تحصیلی اشاره کرد و گفت: مزیت این کار این است که این اطلاعات از دانشگاه‌ها تهیه می‌شود هر چقدر دانشگاه‌ها دقت‌شان بالاتر باشد اطلاعاتی که بقیه دریافت می‌کنند دقیق‌تر است و چون بدون واسطه است، دستکاری در آن انجام نمی‌شود و نیاز به نامه نگاری برای تأیید مدرک نیست.

وی افزود: استعلام آنلاین مدارک تحصیلی امکان جعل مدارک را هم به شدت کاهش می‌دهد و ما در حال کار بر روی سایر روش‌ها مانند امضای دیجیتال اطلاعات نیز هستیم که اصلاً دستکاری ایجاد نشود.

عباسپور تاکید کرد: خدماتی که سال گذشته به دانشگاه‌ها ارائه داده‌ایم در سال تحصیلی جدید نیز ارائه می‌کنیم که شامل استعلام مدرک تحصیلی دیپلم، استعلام آنلاین مدارک تحصیلی و بررسی اطلاعات هویتی دانشجو با ثبت احوال می‌شود.

➕ بیشتر بخوانید:
پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از رشته های غیر مرتبط لغو شد
سازمان سنجش آموزش کشور شرایط شرکت در رشته های غیر مرتبط کنکور کارشناسی ارشد را اعلام کرد

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش