تحصیل و تحقیقات در آلمان(قسمت چهارم)

هزینه برای بیمه

هزینه بعدی که راهی برای فرار از آن وجود ندارد، هزینه بیمه دانشجویی است. دانشجویان بدون گواهی بیمه در دانشگاه ثبت نام نمی شوند. جهت ثبت نام در دانشگاه ارايه بيمه درماني الزاميست و بيمه درماني براي هر شش ماه حدود 300 يورو در نظر گرفته ميشود اصولا هر شخصی در آلمان باید دارای بیمه باشد. دانشجویان نیز باید از طریق شرکت های دولتی و یا خصوصی بیمه باشند. بسته به نوع اقامت و سن دانشجویان هزینه بیمه متغیر است. البته هزینه بیمه برای دانشجویان کمتر از افراد شاغل است. با توجه به شرکت طرف قرارداد، مبلغی بین 70 تا 80 یورو در هر ماه برای بیمه دانشجویی باید در نظر گرفته شود.
 
اقامت و هزینه های شخص

اما مهم ترین هزینه ی غیرتحصیلی مربوط به خانه دانشجویی است. در این مورد دو انتخاب وجود دارد. انتخاب اول، خانه های تحت پوشش دانشگاه که ارزان تر و از امکانات بیشتری برخوردارند (به طور نمونه استفاده رایگان از اینترنت). انتخاب دوم خانه های دانشجویی خصوصی است. طبیعتا در شهرهای کوچک هزینه های مسکن ارزان تر و در شهرهای بزرگ گران تر است. با این حال چه در خانه های خصوصی و چه در خانه های دانشجویی تحت پوشش دانشگاه، بایستی مبلغی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ماه برای مسکن در نظر گرفت. نکته قابل ذکر دیگر در مورد خانه های دانشجویی خصوصی و وابسته به دانشگاه در این است که در مورد دوم هزینه هایی همچون آب، برق، شارژ ماهانه، بر روی اجاره بها است، در حالی که در خانه خصوصی علاوه بر مبلغ اجاره، هزینه موارد ذکر شده را نیز جداگانه باید پرداخت.

 
خوابگاه های دانشجویی در آلمان از محبوبیت بسیار بالایی نسبت به سایر موقعیت ها در آلمان برخوردار هستند. این خوابگاه ها در اغلب موارد در نزدیکی دانشگاه قرار داشته و در آنجا دانشجویان به راحتی و به سرعت با همدیگر آشنا می شوند. از لحاظ قیمت نیز به صرفه ترین راه حل اسکان محسوب می شوند. )به طور میانگین حدود 180 یورو در ماه(. خوابگاه ها توسط اداره امور دانشجویی و شورای صنفی) Studentenwerken ( در اختیار دانشجویان قرار می گیرند، البته گرفتن آنها به علت تقاضای زیاد دشوار است. بنابراین توصیه می شود برای این کار به موقع درخواست خود را بدهید. اداره امور دانشجویی علاوه بر این سرویس های دیگری همچون ارائه اتاق در سطح شهر و یا بیمه را ارائه می دهند. در هر حال گزینه های دیگری نیز برای دانشجویان وجود دارد، همچون اجاره اتاق و یا واحد مسکونی که می بایست روی حداقل 300 یورو در ماه حساب کرد. یک گزینه خوب اسکان گروهی (Wohnungsgemeinschaft) می باشد که درآن می توانند هر کدام سهمی از اجاره را متقبل شوند.
 
برگزاری کلاس ها و سمینارها

در دانشگا ههای آلمان دو نوع متفاوت از کلاس های درسی در قالب سمینار و کنفرانس وجود دارد. یکی از تفاوت های موجود میان دانشگاه های آلمان و ایران در بیشتر دانشگاه ها در نوع برگزاری کلا سهای درس در دانشگاه است. در دانشگا ههای آلمان کلا سها بر دو نوع هستند. یک نوع برگزاری کلاس در قالب سمینار( Seminar) که قابل مقایسه با کلاس های درسی در دانشگا ههای ایران است و نوع دیگر کلاس های درسی که در قالب کنفرانس (Vorlesung) برگزار می شوند.

👈 تفاوت اصلی در میان این دو نوع کلاس این است که در کنفرانس تنها استاد است که در مورد موضوعی از پیش تعیین شده صحبت می کند. در پایان کنفرانس دانشجویان نیز فرصتی برای طرح پرسش ها و نظرات خود خواهند داشت.
👈 از تفاو تهای دیگر میان سمینار و کنفرانس تعداد شرکت کنندگان در این کلاسها است. تعداد دانشجویان شرکت کننده در کنفرانس محدود نیست و این نوع کلاس ها غالبا در سالن های اجتماعات برگزار میشوند. از سوی دیگر سمینارها میتوانند محل کلاس های حل تمرین، پرسش و پاسخ و سایر فعالیتهایی باشند که استاد و دانشجو به طور مشترک در آن سهیم هستند.
به بیانی دیگر در سمینار، برخلاف کنفرانس، استاد تنها سخنران نیست و دانشجویان نیز در روند برگزاری کلاس سهیم هستند. (Audimax) عنوان سالن بزرگی است که از آن برای برگزاری اجتماعات دانشجویی و گاهی برگزاری سمینارها استفاده می شود. این سالن که نام کامل آن Auditorium Maximum است، در هر دانشگاهی یافت می شود و محل اصلی برگزاری جلسات اساتید نیز می باشد. سمینارها و کلاسهای درسی در دانشگا هها غالبا به صورت هفتگی برگزار می شود.
 
ارگان های دانشگاهی

برخی از نهادها و گروه های دانشجویی برای ورودیان جدید به دانشگاه و به ویژه دانشجویان خارجی دانشگاه های آلمان ناآشنا هستند. این نهادها غالبا در جهت رفع مشکلات دانشجویان و ارائه برنامه ریزی تحصیلی برای آنان فعالیت دارند. دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در آلمان از بخشها و نهادهای مختلفی تشکیل شده است. یکی از این نهادهای دانشجویی، اداره امور صنفی دانشجویان است. این نهاد دانشجویی نمایندگی دانشجویان را در دانشگاه برعهده دارد. اعضای استا توسط پارلمان دانشجویی و به مدت یک سال انتخاب میشوند. این دانشجویان غالبا به احزاب سیاسی آلمان گرایش دارند و وظیفه شان دخالت در سیاست گذاری های دانشگاه است. البته این نهاد دانشجویی ارتباط مستقیمی نیز با دانشجویان دارد و علاوه بر ساعات ملاقات مشخص در طول هفته، به دانشجویان خارجی نیز برای پیش برد برنامه های تحصیلی و تامین مخارج زندگی شان مشاوره می دهد. علاوه بر این دانشجویان می توانند، اطلاعات مربوط به شرکت ها و موسساتی که به دنبال جذب نیروی جدید برای اشتغال هستند را نیز از استا دریافت کنند. اطلاع رسانی در زمینه شغل های پاره وقت دانشجویی نیز یکی از زمینه های فعالیت اداره امور صنفی دانشجویان محسوب می شود.
 
اداره امور دانشجویان خارجی(Akademisches Auslandsamt)

در امور مربوط به اقامت برای تحصيل دانشگاهی در خارج، بورس تحصيلی مربوطه ، مشاوره برای پذيرش دروس گذرانده شده در خارج و نمرات اخذ شده پس از بازگشت و همچنين در امور مربوط به دانشجويان خارجی برای مسائل مربوط به تحصيل در دانشگاههای آلمان می بایست به اداره امور دانشجویان خارجی مراجعه کرد. دانشجویان خارجی که یا از ابتدا در آلمان به تحصیلات دانشگاهی مشغول شده اند و یا مدرک دانشگاهی خود را از کشور محل زندگی شان پیش از سفر به آلمان دریافت کرده اند، بایستی برای اموری که در بالا ذکر شد به اداره ای مشابه ای با نام اداره ی امور دانشجویان خارجی Akademisches Auslandsamtمراجعه کنند.  در برخی از دانشگا هها اداره ی ذکر شده را دفتر بین المللی امور دانشجوییInternational Office نیز می نامند. بخش روابط بین الملل درهر دانشگاهی مسئول ارزیابی مدارک و شرایط متقاضی برای صدور پذیرش تحصیلی است.
نهاد دیگری که دانشجویان بیش از هر جای دیگری با آن سر و کار دارند، ادار ه ی امور دانشجویی  Studierendensekretariat  است. این اداره رسیدگی به تمامی امور مربوط به ثبت نام، پذیرش دانشجویی، صدور مدارک تحصیلی و بررسی درخواستهای تحصیلی را برعهده دارد. البته این اداره برای دانشجویانی است که یا تابعیت آلمان را دارند و یا یکی از مقاطع تحصیلی خود را در دانشگاهی در آلمان به اتمام رسانده اند.
 
اداره ی امور صنفی و فوق برنامه ی دانشجویی Studentenwerk

نهاد مستقل که مسئولیت اداره ی سالن های غذاخوری و کافه تریاها و توزیع و ادار ه ی خوابگاه های دانشجویی را در مراکز آموزش عالی به عهده دارد. افزون بر آن، این نهاد مشاوره های روانی درمانی هم به دانشجویان ارائه میدهد.
 
پذیرش

اصولاً راه تحصیل در مراکز آموزشی آلمان بر روی تمام خارجیها گشود هاست به شرط این که متقاضی شرایط لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی را داشته باشد. بخش روابط بین الملل Akademisches Auslandsamt درهر دانشگاهی مسئول ارزیابی مدارک و شرایط متقاضی برای صدور پذیرش تحصیلی است. متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی شان در آلمان به رسمیت شناخته نمی شود، این امکان را دارند که با گذراندن دوره ی کالج سطح علمی خود را به سطح متقاضیان ورود به دانشگاه برسانند. متقاضی تحصیل در آلمان می تواند برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز پیرامون تحصیل در آلمان، رشته های تحصیلی ومیزان معلومات لازم در زبان آلمانی به موسسه ی تبادلات دانشگاهی آلمان  DAADدر کشور خود مراجعه نماید. دانشجویان می بایست مدرک زبان معتبری ارائه دهند که برای صدور پذیرش دانشجویی ضروری است. برای ارزیابی سطح زبان آلمانی و دریافت مدرک مورد نظر آزمون های گوناکونی برگزار می شوند که داوطلب می تواند در یکی از آنها شرکت کند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند، معمولا می بایست حداقل به زبان آلمانی در حد مقدماتی B1 مسلط باشند. زبان تدریس اما در رشته های بین المللی انگلیسی است. البته در برخی رشته های خاص و بین المللی تنها با داشتن مدرک زبان انگلیسی می توان تحصیل کرد.

پذیرش تحصیلی تنها برای کسانی صادر میشود که دارای همه ی شرایط لازم برای ادامه ی تحصیل در آلمان باشند. متقاضیانی که سطح علم یشان برای تحصیل در آلمان کافی است، می توانند با داشتن دیگر شرایط لازم، برای دریافت پذیرش دانشجویی اقدام کنند. اگر سطح علمی داوطلب پایین تر از سطح علمی مورد نیاز برای تحصیل در مراکز آموزش عالی آلمان باشد، داوطلب می بایست در آزمونی نهایی شرکت کند که به Feststellungsprüfung معروف است. معیارهای تعیین سطح علمی داوطلب در ایالت های گوناگون، متفاوت است.
چگونگی برگزاری این آزمون ها و پذیرش داوطلبان برای شرکت در این آزمون ها به عهده ی کالج هایی است که با دانشگاه ها همکاری تنگاتنگ دارند. بسیاری از دانشگاه های آلمان برای دانشجویان خارجی پذیرش مشروطBedingte Zulassung   صادر می کنند. دانشجویان برای ورود به دانشگاه می بایست در دوره های زبان ارائه شده در دانشگاه مربوطه شرکت کنند و یا امتحان تعیین سطح را قبول شوند. تنها در این صورت آنها قادر خواهند بود به صورت نهایی در دانشگاه ثبت نام کنند.

مراحل درخواست پذیرش از دانشگاه های آلمان

⏪  جمع آوری اطلاعات لازم در مورد دانشگاه و رشته مناسب
توجه: پذیرش از آلمان معمولاً در رشته تحصیلی شما در ایران یا رشته ای مشابه صادر میشود. تغییر رشته فقط در چهارچوبی محدود امکان پذیر است.
 
⏪ برقراری ارتباط با دانشگاه های مختلف
جهت کسب اطلاعات در مورد دانشگاه و رشته مورد نظر خود در آلمان نامه ای کوتاه به آلمانی یا انگلیسی از طریق پست یا ایمیل به آدرس دفتر بین الملل دانشگاه مورد نظرتان ارسال نمایید و درخواست کنید تا بروشورهای اطلاعاتی و فرم های درخواست پذیرش را برایتان بفرستند. در وب سایت دانشگاه نیز معمولا تمامی اطلاعات لازم برای رشته های مختلف و نحوه پذیرش آنها گنجانده شده است.
درخواست پذیرش
درخواست پذیرش معمولاً از طریق  uni assist  و یا مستقیماً به دفتر روابط بین الملل دانشگاه مربوط صورت می گیرد. در این زمینه در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.


این مطلب ادامه دارد...
 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش