کجا می توانید در خارج از کشور به صورت رایگان تحصیل کنید؟

در حالی که هزینه های دانشگاه در بسیاری از مناطق جهان همچنان افزایش می یابد، ممکن است برخی از شما فکر کنید که گرفتن مدرک تحصیلی چه در کشور خود و چه در خارج از کشور، بدون داشتن بودجه چهار یا پنج رقمی یا بدون گرفتن بورس تحصیلی غیرممکن است.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

خوشحال می شوید که بشنوید این لزوماً اینگونه نیست. بسیاری از کشورها در سراسر جهان وجود دارند که دانشجویان می توانند در خارج از کشور به صورت رایگان یا با هزینه بسیار مقرون به صرفه تحصیل کنند. فقط باید بدانید که به کجا نگاه کنید.

در زیر مجموعه ای از کشورها را مشاهده می کنید که شهریه کم هزینه یا رایگان ارائه می دهند:

تحصیل در آلمان به صورت رایگان
به نظر می رسد علاقه به تحصیل در آلمان در حال افزایش است. این عمدتا به این دلیل است که در اکثر دانشگاه های دولتی آلمان هیچ هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی وجود ندارد و این صرفاً برای دانشجویان آلمانی و بین المللی، صرف نظر از ملیت است. فقط یک هزینه کم دانشگاه، برای تأمین هزینه های مدیریت، در حدود 150-250 یورو (170-280 دلار آمریکا) دریافت می شود.

استثنا ایالت بادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان است که هزینه های تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA را در پاییز 2017  را دریافت میکند. این دانشجویان باید 1500 یورو (1660 دلار 60 آمریکا) در یک ترم پرداخت کنند (3000 یورو یا 3،320 دلار آمریکا) در سال). دانشجویان دکترا و پناهندگان جز این موارد قرار نمی گیرند و هزینه های افرادی که تحصیلات خود را در مقطع دوم انجام می دهند (به 650 یورو (720 دلار یورو) در هر ترم، که 1300 یورو (1440 دلار) در سال است، کاهش می یابد. هزینه ها را دنبال می کند و مجدداً در آینده معرفی می کند، زیرا آنها به دنبال سرمایه گذاری در دانشگاه و بهبود آن هستند، بنابراین مراقب این امر باشید.

هزینه های پایین تحصیل در آلمان، همراه با اقتصاد قوی و سیستم عالی آموزش عالی، چشم انداز تحصیل در آلمان را برای دانشجویان و والدین آنها در سراسر جهان بسیار جذاب می کند. بیش از 40 دانشگاه آلمان در میان رهبران جهان در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS هستند که بالاترین رتبه متعلق به دانشگاه فنی مونیخ است.

اگر در یافتن دانشگاهی موفق باشید که بتوانید در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید، مطمئناً باید هزینه های زندگی را نیز تأمین کنید. اگر به ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارید، باید ثابت کنید که حدود 10،236 یورو (11330 دلار آمریکا) در سال برای هزینه های زندگی (با متوسط ​​هزینه دانشجویی 850 یورو (940 دلار) در ماه) دارید.

دو مورد از بهترین مقصد برای تحصیل در آلمان، مونیخ و برلین نیز در 30 شهر برتر مقرون به صرفه برای تحصیل در  رتبه بندی QS قرار گرفتند.

➕ بیشتر بخوانید:
نحوه دریافت مجوز کار و اقامت بعد از تحصیل در آلمان
همه آنچه که برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارید


تحصیل در فرانسه به صورت رایگان (یا با هزینه کم)
فرانسه ممکن است به اندازه آلمان برای تحصیلات عالی مقرون به صرفه کاملاً شناخته شده نباشد، اما دانشجویان بین المللی ممکن است از شنیدن اینکه می توانند فارغ از ملیت خود به صورت رایگان (یا با هزینه بسیار پایین) در فرانسه تحصیل کنند، متعجب شوند.

اگرچه هزینه های فنی دانشگاه در دانشگاه های دولتی فرانسه وجود دارد، اما آنها فقط مقدار هزینه ای هستند که در اکثر کشورها هزینه می شوند، و فقط 170 یورو (190 دلار آمریکا) در سال در مقطع کارشناسی برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس است.

با این حال، از سال تحصیلی 2019/20 دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA با پرداخت هزینه های بالاتر برای 2،770 یورو (3،065 دلار آمریکا) در سال برای دوره لیسانس، نرخ های بالاتری را پرداخت می کنند. با این حال، دولت فرانسه میزان بورسیه های دانشجویان بین المللی را از 7000 به 21000 برابر خواهد کرد.

برخی موارد اضافی می تواند هزینه های تحصیلات شما را افزایش دهد، به ویژه برای برنامه های تخصصی تر مانند پزشکی و مهندسی، اما نه به طور چشمگیری. اگر می خواهید در یک دوره عالی تحصیلات عالی تحصیل کنید، انتظار داشته باشید هزینه ها بسیار متفاوت باشد.

اکثر برنامه هایی که فرصت تحصیل رایگان در فرانسه را دارند به زبان مادری آموزش داده می شوند. با این وجود، تعداد بیشتری از فرصت ها برای تحصیل به زبان انگلیسی، به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی، وجود دارد. متناوباً، شما همچنین می توانید برای تکمیل مهارت های فرانسه قبل از شروع مدرک خود در یک مدرسه مقدماتی شرکت کنید، اما باید هزینه این کار را پرداخت کنید.

هزینه های زندگی در فرانسه نیز تقریباً مقرون به صرفه است و مبلغی در حدود 9،600 یورو (10،620 دلار آمریکا) در سال است، اگرچه اگر زندگی در پایتخت پاریس را انتخاب کنید باید انتظار پرداخت بیشتر را داشته باشید.

➕ بیشتر بخوانید:
در فرانسه بدون آیلتس تحصیل کنید
ارزانترین دانشگاههای فرانسه برای دانشجویان بین المللی
همه آنچه که باید درباره مراحل پذیرش تحصیلی در فرانسه بدانید


تحصیل در کشورهای شمال اروپا به صورت رایگان
ملت های شمال اروپا (معروف به کشورهای شمال اروپا) که به دلیل کیفیت بالای زندگی، طبیعت خیره کننده و سیاست لیبرال خود شناخته می شوند، از برخی از قوی ترین سیستم های آموزش عالی در جهان نیز برخوردار هستند. کشورهای اسکاندیناوی دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد همه فرصت تحصیل رایگان یا با هزینه کم را ارائه می دهند:

تحصیلات دانشگاهی در نروژ، فارغ از سطح تحصیلات و ملیت، برای همه دانشجویان بصورت رایگان در دسترس است. مانند آلمان، شما فقط نیاز به پرداخت هزینه ترم دارید، در این مورد حدود 300-600 NOK (33-66 دلار آمریکا). اکثر برنامه های کارشناسی فقط به زبان نروژی تدریس می شود و دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این سطح نیاز به اثبات مهارت در زبان نروژی دارند. در سطح کارشناسی ارشد و دکترا، برنامه های زبان انگلیسی بسیار رایج تر است و هنوز شهریه رایگان اعمال می شود.

در ایسلند، هیچ هزینه تحصیل در چهار دانشگاه دولتی کشور دریافت نمی شود، فقط هزینه ثبت نام حدود 75000 ISK (600 دلار ~ آمریکا) در سال.

دانمارک، سوئد و اخیراً فنلاند فقط امتیازات تحصیلات عالی رایگان خود را به دانشجویان داخل اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس ارائه می دهند، به این معنی که دانشجویان خارج از این مناطق باید هزینه های تحصیل برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را پرداخت کنند. با این حال، برنامه های دکترا در این کشورها کاملاً تأمین می شود و به داوطلبان استثنایی دکتری این فرصت را می دهد تا بدون پرداخت هزینه، مدرک خود را دریافت کنند و حقوق دریافت کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA همچنین اگر به دو زبان سوئدی یا فنلاندی تحصیل کنند، می توانند در فنلاند به صورت رایگان تحصیل کنند.

هزینه های بین المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانمارک، سوئد و فنلاند متفاوت است. در دانمارک، هزینه های دانشگاه بین 45000 تا 120،000 DKK (سالانه 6،670-17،800 دلار آمریکا) متغیر است، در حالی که در سوئد برای بیشتر دوره ها بین 80،000 تا 145،000 کرون (8،200-14،870 دلار آمریکا) کاهش می یابد. در فنلاند، شهریه هایی که اخیراً معرفی شده در حال حاضر حداقل 1500 یورو (1700 دلار آمریکا) در سال است، اگرچه بیشتر دانشجویان سالانه 6000 تا 18000 یورو (6،640-19،900 دلار آمریکا) پرداخت می کنند.

اما هزینه های زندگی چطور؟ هزینه های زندگی در شمال اروپا از بالاترین هزینه ها در این قاره است. این بیشتر به دلیل اقتصاد سالم منطقه و قدرت ارزهای شمال اروپا است، بنابراین پرداخت هزینه بیشتر برای زندگی در این کشورها شاید بد نباشد. چهار پایتخت شمال اروپا در میان برترین شهرهای دانشجویی جهان رتبه بندی شده اند: کپنهاگ، هلسینکی، اسلو و استکهلم.

 تعدادی از کشورهای اروپایی وجود دارند که دانشگاه های ارزان قیمت و رایگان ارائه می دهند، بدون اینکه نیازی به فدای کیفیت باشند. برای مثالهای بیشتر به زیر مراجعه کنید.

اتریش
کشور دیگری که دانشجویان می توانند در اروپا به صورت رایگان (یا با هزینه بسیار کم) در آن تحصیل کنند، اتریش است. دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA از حقوق مشابه اتریشی ها در مورد هزینه تحصیلات عالی برخوردار می شوند و می توانند در هر مقطع تحصیلی به صورت رایگان تحصیل کنند. پس از این مدت، دانشجویان هر ترم فقط 363 یورو هزینه پرداخت می کنند. دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا / EEA باید هزینه های کمی بالاتر را در حدود 726 یورو (803 دلار آمریکا) در هر ترم انتظار داشته باشند. هزینه های زندگی باعث می شود که همه دانشجویان حدوداً 11400 یورو (12،600 دلار آمریکا) در سال پس بگیرند. وین، پایتخت اتریش، در رتبه سیزدهم در QS Best Student Cities 2019 قرار گرفت.

مقالات مربوط:
هزینه زندگی و تحصیل در کشور اتریش
لیست دانشگاه های اتریش با بسیار شهریه کم در سال 2021


بلژیک
در بلژیک دو جامعه زبان اصلی وجود دارد که هر یک موضع خاص خود را در مورد هزینه های دانشگاه دارند. با این وجود دانشجویان اتحادیه اروپا حداکثر فقط 906 یورو در سال پرداخت خواهند کرد. و در حالی که فقط دانشجویان اتحادیه اروپا هستند که می توانند از مزایای اصلی تحصیل در اروپا به صورت رایگان برخوردار شوند، هزینه ها برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا هنوز هم تقریباً مقرون به صرفه است و حدود 4175 یورو (4620 دلار آمریکا) در سال است. شما می توانید با بودجه ای در حدود 11،400 یورو (12600 دلار آمریکا) در بلژیک زندگی کنید. بروکسل، پایتخت این کشور، در رتبه چهاردهم مشترک QS بهترین شهرهای دانشجویی قرار گرفت.

جمهوری چک
دانشجویانی که به زبان چکی صحبت می کنند می توانند در هر دانشگاه دولتی در خارج از کشور در جمهوری چک به صورت رایگان تحصیل کنند. دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان انگلیسی هستند نیز می توانند نسبتاً ارزان و با حدود 4000-12000 یورو (4،425-13،275 دلار آمریکا) در سال تحصیل کنند. هزینه های زندگی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپای غربی با قیمت تقریبی 9000 دلار در سال مقرون به صرفه است. پایتخت چک، پراگ، در رده سی و پنجم شهرهای QS بهترین دانشجو قرار دارد.

یونان
همه دانشجویان از داخل اتحادیه اروپا / EEA می توانند در خارج از کشور در یونان در دانشگاه ها و کالج های دولتی تحصیل کنند، به استثنای برخی از برنامه های کارشناسی ارشد. دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا نیز با هزینه تقریبی 1500 یورو (1660 دلار آمریکا) در سال واجد شرایط تحصیلات عالی هستند. یونان یکی از کمترین هزینه های زندگی در اتحادیه اروپا را ارائه می دهد.

ایتالیا
اگرچه می توان دانشگاه های خصوصی در ایتالیا را شهریه نسبتاً بالایی دانست، دانشگاه های دولتی در ایتالیا به طور قابل توجهی ارزان تر هستند و برای برنامه های کارشناسی سالانه 900 تا 4000 یورو (995-4420 دلار آمریکا) هزینه می گیرند. دانشجویان اتحادیه اروپا دارای فرصت های مالی مشابه دانشجویان ایتالیایی هستند، از جمله وام، کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و معافیت از هزینه. میلان در جدیدترین شهرهای دانشجویی QS در رتبه چهلم قرار دارد، در حالی که پایتخت رم در 70 ام قرار دارد.
 
برترین دوره های برای تحصیل در ایتالیا
نحوه درخواست و اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا


اسپانیا
دانشجویان اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت هزینه های تحصیلات عالی در اسپانیا نیستند، در حالی که دانشجویان بین المللی می توانند سالانه بین 750 تا 2500 یورو (830-2760 دلار آمریکا) در موسسات دولتی تحصیل کنند. هزینه ها براساس اعتبار دریافت می شود و می تواند در مقطع تحصیلات تکمیلی بالاتر باشد. برای زندگی در اسپانیا باید انتظار داشته باشید که سالیانه 10،800 تا 13،200 یورو (11،940 - 14،600 دلار آمریکا) در سال هزینه کنید. مادرید، بارسلونا و والنسیا همه در QS بهترین شهرهای دانشجویی حضور دارند و بارسلونا در بیست و یکم بالاترین رتبه را دارد.

سایر مکان ها برای تحصیل در خارج از کشور به صورت رایگان (یا با هزینه کم)

آرژانتین
در حالی که دانشجویان آرژانتینی همه از دسترسی به دانشگاه های رایگان برخوردار هستند، دانشجویان بین المللی باید انتظار داشته باشند که برای ثبت نام در دانشگاه های دولتی این کشور هزینه کمی پرداخت کنند. از طرف دیگر، موسسات خصوصی در آرژانتین می توانند سالانه 5000 دلار به بالا دریافت کنند. در رتبه بندی QS بهترین شهرهای دانشجویی پایتخت آرژانتین بوینس آیرس سی و یکمین است.

هند
در هند، دانشجویان بین المللی معمولاً شهریه ای بالاتر از 7،300 دلار در سال پرداخت نمی کنند، گرچه هزینه های دانشگاه خصوصی و تحصیلات تکمیلی گران تر است. هزینه های زندگی در هند، برای اکثر دانشجویان، بسیار جذاب خواهد بود - به گفته Numbeo، قیمت های مصرف کننده 163 درصد ارزان تر از انگلیس است، در حالی که قیمت اجاره 391 درصد ارزان تر است. به طور کلی، شما باید بتوانید با هزینه ای معادل 4300 دلار در سال راحت زندگی کنید. با این حال، لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی در طول تحصیل مجاز به کار در هند نیستند.

تایوان
هزینه های تحصیل در تایوان با داشتن دانشگاه های برتر خود برنامه های مقرون به صرفه زیادی دارد. به عنوان مثال، دانشگاه ملی تایوان (NTU)، دانشگاه پیشرو در مکان 69 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، در سال 2017/18 از دانشجویان مقطع کارشناسی فقط 100920-124،200 دلار TW (3،200-3،965 دلار آمریکا) سالانه هزینه دریافت می کند. در رتبه بندی QS بهترین شهرهای دانشجویی 2019، تایپه در رده هفدهم جهان و چهاردهم در زمینه مقرون به صرفه قرار گرفت.
 

➕ بیشتر بخوانید:


صفر تا صد هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در کانادا
نحوه درخواست به دانشگاه های جهان و نکاتی مهم برای اخذ پذیرش در سال 2021-2022
کشورها و دانشگاههایی که برای بورس و برنامه های پذیرش به آیلتس یا تافل نیازی ندارند


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
8 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش