تحصیل در آلمان: سوالات متداول

1. آیا می توانم در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنم؟
ستثنا ایالت بادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان است که هزینه های تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA را در پاییز 2017  را دریافت میکند. این دانشجویان باید 1500 یورو (1660 دلار 60 آمریکا) در یک ترم پرداخت کنند (3000 یورو یا 3،320 دلار آمریکا) در سال). دانشجویان دکترا و پناهندگان جز این موارد قرار نمی گیرند و هزینه های افرادی که تحصیلات خود را در مقطع دوم انجام می دهند (به 650 یورو (720 دلار یورو) در هر ترم، که 1300 یورو (1440 دلار) در سال است، کاهش می یابد. هزینه ها را دنبال می کند و مجدداً در آینده معرفی می کند، زیرا آنها به دنبال سرمایه گذاری در دانشگاه و بهبود آن هستند، بنابراین مراقب این امر باشید.

این هزینه ها در هر ترم 1500 یورو تعیین می شود - بنابراین به 3000 یورو در سال می رسد (3440 دلار آمریکا). دانشجویانی که درجه دوم را دریافت می کنند نرخ تراز 650 یورو در هر ترم یا 1300 یورو در سال (1500 دلار آمریکا) را پرداخت می کنند. دانشجویان کشورهای عضو اراسموس از این هزینه ها معاف هستند. 

این امکان وجود دارد که شهریه های غیر اتحادیه اروپا / EEA در سال های آینده به سایر ایالت ها بازگردد، اما در حال حاضر، شهریه در مقطع کارشناسی در تمام دانشگاه های دولتی دیگر آلمان برای همه دانشجویان، چه در داخل و چه در خارج از کشور، رایگان است. اتحادیه اروپا با این حال، شما باید هزینه مدیریتدر هر ترم را بپردازید، که معمولاً بیش از 250 یورو (225 دلار آمریکا) نیست.

برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، هنوز شهریه وجود دارد. اگر قبلاً در چند سال گذشته از یک دوره کارشناسی در آلمان فارغ التحصیل شده اید، ممکن است از این هزینه ها اجتناب شود (یا به طور چشمگیری کاهش یابد). اگر در یک کشور دیگر در مقطع کارشناسی تحصیل کرده اید، به عنوان یک دانشجوی غیر متوالی طبقه بندی می شوید و باید شهریه بپردازید که بین دانشگاه ها و دوره ها متفاوت خواهد بود.

2. دانشگاه های آلمان چه مدارکی را ارائه می دهند؟
طبق اصلاحات بولونیا، همه دانشگاه های آلمان مدارک معتبر بین المللی را ارائه می دهند. برای اتمام دوره BA یا BSc (لیسانس هنر / لیسانس علوم) معمولاً شش ترم طول می کشد (سه سال) و اینها رایج ترین مدارک کارشناسی هستند. برای تحصیلات تکمیلی، یک کارشناسی ارشد یا کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد هنر / کارشناسی ارشد علوم) دو یا چهار ترم (یک یا دو سال) و یک دکترا (دکترای فلسفه) چهار شش ترم (دو تا سه سال) طول خواهد کشید. مدارک تخصصی تری نیز در دانشگاه های خاص آلمان موجود است.

3. چگونه می توانم در آلمان پزشکی بخوانم؟
شما می توانید در هر دانشگاه دولتی در آلمان به صورت رایگان پزشکی بخوانید، اما لازم است که دانش کافی از هر دو زبان آلمانی و انگلیسی را داشته باشید. برنامه های آموزش پزشکی در آلمان به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقسیم نمی شوند و انجام آن حداقل شش سال و سه ماه طول خواهد کشید. فضاها بسیار رقابتی هستند و تعداد متقاضیان آنها بسیار بیشتر از دیگر مکان هاست.
4. شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
برای تحصیل در خارج از کشور آلمان باید مدرک ورود به تحصیلات عالی یا Hochschulzugangsberechtigung (HZB) را داشته باشید. این مدرک تحصیلی می تواند در قالب های مختلفی وجود داشته باشد، خصوصاً برای دانشجویان بین المللی که مدارک تحصیلی در کشوری دیگر را کسب کرده اند.

برای دانشجویان احتمالی دوره کارشناسی، یک مدرک دیپلم دبیرستان، گواهی اتمام تحصیل یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه معمولاً کافی است. برای برنامه های تحصیلات تکمیلی، دانشجویان باید گواهی مدرک کارشناسی ارائه دهند. معمولاً اگر صلاحیت شما اجازه ورود به تحصیلات عالیه در کشور خود را می دهد، برای درخواست ورود به دانشگاه های آلمان نیز کافی خواهد بود.

اگر متوجه شدید که صلاحیت شما به رسمیت شناخته نشده است، می توانید قبل از شرکت در آزمون ارزیابی اجباری معروف به Feststellungprüfung، یک دوره مقدماتی را نیز در Studienkolleg بگذرانید. این ارزیابی شامل مناطقی می شود که مربوط به برنامه مورد نظر شما برای تحصیل هستند و شما را برای دانشگاه آماده می کنند.

اگر می خواهید برنامه ای را که به زبان آلمانی تدریس می شود (زبان تدریس اکثر برنامه های کارشناسی در آلمان) انجام دهید، باید مهارت آلمانی خود را نیز اثبات کنید (برای اطلاعات بیشتر به سوال پنج زیر مراجعه کنید).

علاوه بر تسلط به زبان آلمانی و یک مدرک، ممکن است لازم باشد شرایط ورود به سیستم برنامه دانشگاه خود را نیز داشته باشید. این الزامات به اعتبار مدرسه و برنامه بستگی دارد و با مشاهده اطلاعات برنامه در دفترچه دانشگاه یا به صورت آنلاین می توان آن را یافت.

5- آیا لازم است آلمانی صحبت کنم؟
زبان تدریس در اکثر دانشگاههای آلمان آلمانی است. همه دانشجویانی که در یک دوره آموزش آلمانی شرکت می کنند، باید بتوانند دانش محکم در مورد زبان را نشان دهند، یا با استفاده از نتیجه آزمون زبان یا با گذراندن دوره مقدماتی. آزمون های مهارت پذیرفته شده عبارتند از DSH (آزمون ورودی دانشگاه زبان آلمانی برای متقاضیان بین المللی)، TestDaF (آزمون آلمانی به عنوان یک زبان خارجی)، GDS (دیپلم زبان آلمانی موسسه گوته) و DSD (دیپلم زبان آلمانی کنفرانس دائمی وزیر آموزش و امور فرهنگی، سطح II). اگر فقط یک یا دو ترم در آلمان تحصیل می کنید، نیازی به ارائه این مدارک ندارید.

اگر دانش محدودی از زبان آلمانی داشته باشید، می توانید یک برنامه انگلیسی زبان را انتخاب کنید. تعداد بیشتری از برنامه های آموزش انگلیسی به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های آلمان وجود دارد. اگر انگلیسی زبان غیر بومی شماست، ممکن است لازم باشد مدارک مهارت انگلیسی زبان خود را با نتیجه TOEFL یا IELTS ارائه دهید. اگر مدرسه انتخابی شما به این نیاز داشته باشد، آنها مدرک مهارت انگلیسی زبان را به عنوان یک شرط ورود به سیستم ذکر می کنند.

با این حال، حتی اگر در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل می کنید، توصیه می شود اصول زبان آلمانی را بیاموزید تا بتوانید با ساکنان محلی ارتباط موثرتری برقرار کنید.
6. چگونه می توانم برای دانشگاه های آلمان اقدام کنم؟
مراحل پذیرش بین موسسات متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که اطلاعات داده شده توسط دانشگاه انتخابی خود را قبل از درخواست بررسی کنید. اگر نمی توانید شرایط ورود به برنامه ای را که می خواهید برای آن درخواست کنید پیدا کنید یا از نحوه درخواست مطمئن نیستید، به دفتر بین المللی دانشگاه (Akademisches Auslandsamt) مراجعه کنید و یا اطلاعات ارائه شده را به صورت آنلاین بخوانید یا مستقیماً با دفتر تماس بگیرید . برای ارائه پشتیبانی و مشاوره در مورد هر موضوع مربوط به برنامه های دانشجویان بین المللی، باید کارکنان موجود باشند.

به طور کلی، از شما خواسته می شود که اسناد زیر را با برنامه خود ارائه دهید:

◾️یک کپی تأیید شده از صلاحیت ورودی تحصیلات عالی (مثلاً دیپلم دبیرستان) و سایر مدارک مرتبط به زبان اصلی
◾️یک نمای کلی ترجمه شده از موضوعات و نمرات مدارک شما
◾️عکس پاسپورت
◾️یک کپی از گذرنامه (اطلاعات شخصی و شناسه عکس)
◾️اثبات مهارت زبان (گواهی آزمون یا معادل آنلاین)

برای اکثر دانشگاه های دولتی آلمان، دوره درخواست ترم زمستان از اوایل ماه مه آغاز می شود و اواسط ژوئیه پایان می یابد. برای ددلاین تابستان، دوره درخواست بین اوایل دسامبر و اواسط ژانویه است. شما باید انتظار داشته باشید که تقریباً یک یا دو ماه پس از پایان مهلت قانونی، پذیرش رسمی دریافت کنید.

برای اطمینان از بهترین شانس قبولی، مراقب باشید که تمام اسناد درخواستی را ارائه دهید، مطمئن شوید که تمام اسناد خود را تأیید کرده اید (کپی اسناد نیز توسط مدرسه اعطای گواهینامه تأیید می شود) و بررسی کنید که تمام اطلاعات خود را پر کرده باشید قبل از ارسال درخواست خود به درستی.

7. آیا برای تحصیل در آلمان نیاز به ویزای دانشجویی آلمان دارم؟
اینکه شما به ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارید که به کشور مبدا شما بستگی دارد. اگر اهل کشوری در داخل اتحادیه اروپا یا EEA یا سوئیس، نروژ، ایسلند یا لیختن اشتاین هستید، نیازی به ویزای دانشجویی ندارید. اگر اهل ایالات متحده، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، اسرائیل، ژاپن یا کره جنوبی هستید، هنوز به ویزای دانشجویی نیازی ندارید، اما باید هنگام ورود به آلمان برای اجازه اقامت ثبت نام کنید. اگر اهل آندورا، برزیل، السالوادور، هندوراس، موناکو، سان مارینو یا تایوان هستید، فقط اگر قصد کار در آلمان قبل یا بعد از تحصیل را دارید، نیاز به ویزا دارید. اگر کشور اصلی شما در بالا ذکر نشده باشد، لازم است حداقل سه ماه قبل از سفر برای ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنید.

8- کجا می توانم در آلمان تحصیل کنم؟
در حال حاضر 45 دانشگاه آلمان در رتبه بندی QS World University Ranking feature حضور دارند، به این معنی که شما یک انتخاب عالی از دانشگاه های پیشرو در جهان برای انتخاب دارید. اگر می خواهید در یک شهر دانشجویی مشهور در جهان تحصیل کنید، ممکن است مونیخ یا برلین را در نظر بگیرید، هر دو در فهرست 10 شهر برتر جهان برای دانشجویان در شاخص QS Best Student Student ها قرار دارند.

با این حال، مناطق زیادی از آلمان وجود دارد که می توانند از جمله شمال راین-وستفالن (خانه شهرهایی مانند دوسلدورف و کلن)، بادن-وورتمبرگ (خانه اشتوتگارت)، بایرن (خانه مونیخ)، هسن (خانه Frankfurt am Main)، نیدرزاکسن (خانه هانوفر)، زاکسن (خانه درسدن) و هامبورگ (ایالتی که یک شهر نیز هست).
9. چه تفاوتی بین دانشگاه و fachhochschulen وجود دارد؟
در حالی که تمام برنامه های تحصیلی در آلمان منجر به مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد (یا معادل آلمانی) می شود، برخی موسسات به نام fachhochschulen وجود دارد که بیشتر به یادگیری عملی می پردازند. Fachhochschulen یا دانشگاه های علمی کاربردی، به طور معمول در رشته هایی مانند مهندسی، علوم طبیعی و مدیریت بازرگانی درجه می دهند. حضور در دانشگاه علمی کاربردی می تواند ارتباط نزدیکتری با ارتباطات صنعت ایجاد کند و فرصت بیشتری برای یادگیری عملی از جمله دوره های کارآموزی فراهم کند. از طرف دیگر، اگر می خواهید یک حرفه آکادمیک را دنبال کنید، ممکن است fachhochschulen بهترین گزینه نباشد، زیرا تمرکز کمتری روی کارهای نظری وجود دارد و آنها دکترا نمی دهند.

10. آیا بورسیه تحصیلی برای تأمین هزینه های زندگی در دسترس است؟
اگرچه هزینه های تحصیل در آلمان در دانشگاه های دولتی وجود ندارد، شما هنوز هم باید نحوه تأمین هزینه های زندگی خود را در نظر بگیرید. اگر اسپانسر یا عضوی از خانواده حامی مالی ندارید، فرصت های بی شماری برای دریافت بورسیه تحصیلی برای تأمین این هزینه ها وجود دارد.

بورس تحصیلی برای تحصیل در آلمان از چند طریق قابل دریافت است. دولت آلمان از طریق DAAD یا برنامه Erasmus + کمیسیون اروپا مقداری بودجه به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد، اما بسیاری از فرصت ها به طور مستقل توسط دانشگاه های آلمان یا نهادهای مالی خارجی ارائه می شود. گزینه های بودجه را در وب سایت دانشگاه منتخب خود مرور کنید تا ببینید آیا بورس تحصیلی بین المللی ارائه می دهند یا خیر - این غالباً براساس لیاقت، موضوع تحصیل و / یا کشور مبدا تعلق می گیرد.

11. در طول تحصیل کجا زندگی خواهم کرد؟
متأسفانه، بیشتر دانشگاههای آلمان به دانشجویان ثبت نام محل اقامت ارائه نمی دهند. این بدان معناست که یافتن محل اقامت به شما بستگی دارد. با کم و بدون هزینه تحصیل در آلمان، اجاره بها بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود و این بسته به اینکه در کدام قسمت از کشور زندگی می کنید متفاوت خواهد بود. در شهرهای بزرگ آلمان غربی (مانند دوسلدورف، کلن و غیره) و کوچکتر، شهرهای دانشجویی مانند هایدلبرگ و فرایبورگ، باید انتظار داشته باشید که اندکی بیشتر از هزینه زندگی در شرق آلمان (یعنی برلین) بپردازید.

هنگام جستجوی محل اقامت در آلمان، باید اقامتگاه های دانشجویی، محل اقامت مشترک یا آپارتمان را در نظر بگیرید. آپارتمان غیر اشتراکی گرانترین انتخاب است و هزینه آن معمولاً در منطقه 357 یورو (320 دلار آمریکا) در ماه خواهد بود. محل اقامت مشترک در حدود 280 یورو (250 دلار آمریکا) در ماه ارزان تر خواهد بود، در حالی که اقامت دانشجویان با 234 یورو (210 دلار آمریکا) در ماه ارزان تر است.

اگر با یافتن محل اقامت دست و پنجه نرم می کنید، می توانید به دنبال مکانی موقت باشید تا چند روز یا هفته های اول خود را در این کشور پوشش دهید. در این موارد، مسکن اضطراری ممکن است توسط دانشگاه تأمین شود یا شما می توانید اقامت در یک خوابگاه یا هتل را امتحان کنید.

12. آیا می توانم در طول تحصیل در آلمان کار کنم؟
اگر دانشجوی تمام وقت اتحادیه اروپا یا EEA هستید (یا اهل ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس هستید) می توانید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. اگر دانشجوی تمام وقت خارج از اتحادیه اروپا باشید، قبل از اینکه مجوز کار را درخواست کنید، حداکثر تا 120 روز کامل یا 240 نیم روز در سال کار خواهید کرد. پس از کسب کار با حقوق در آلمان، باید با دفتر کار آلمان تماس بگیرید تا از شرایط قانونی مطلع شوید.

13- آیا می توانم با اتمام تحصیل در آلمان بمانم؟
پس از اتمام تحصیلات خود در آلمان به عنوان دانشجوی بین المللی، می توانید برای اقامت در این کشور درخواست کنید و برای یک دوره اضافی 18 ماهه به دنبال کار باشید. اگر در این مدت کار در آلمان به دست آوردید، باید اطمینان حاصل کنید که ویزا، اقامت یا اجازه کار خود را برای اطمینان از زندگی قانونی در این کشور تمدید می کنید.

بیشتر بخوانید:
نحوه دریافت مجوز کار و اقامت بعد از تحصیل در آلمان
همه آنچه که برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارید

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش