نحوه نوشتن یک نامه انگیزنامه موفق برای پذیرش دریک دانشگاه بین المللی

بخش مهمی از روند درخواست برای تحصیل در یک دانشگاه بین المللی انگیزه نامه (cover letter) است که شما باید بنویسید. اما چگونه می توان بهترین انگیزه نامه را نوشت؟ و به هر حال چرا اینقدر مهم است؟

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

یک نامه کاملاً مکتوب می تواند عاملی تعیین کننده در تضمین جایگاه شما در برنامه مورد نظر باشد. این احتمالاً شخصی ترین سند برنامه شما است. بنابراین، نوشتن یک انگیزه نامه اصلی برای استاد شما وظیفه ای است که نباید به راحتی آن را تصور کرد.

این مقاله به چند نکته اساسی برگرفته از تجربیات شخصی متمرکز است، و امیدوارم در کمک به شما برای نوشتن یک نامه خوب، مفید باشد. 

مقالات مرتبط:
مهمترین مدارک مورد نیاز برای اپلای
مهمترین مدارک مورد نیاز برای اپلای در مقطع دکتری
انگیزه نامه برای درخواست دانشگاه چیست؟
انگیزه نامه روشی است برای شما در توضیح این که چرا برای برنامه و دانشگاهی که متقاضی هستید مناسب هستید. این فرصتی است که شما می توانید انگیزه خود را برای استفاده و تجربه ای که شما را به این تصمیم سوق داده است، به روشی شخصی توصیف کنید.

نحوه نوشتن انگیزه نامه شما ممکن است تفاوت بین پذیرفته شدن یا رد شدن را ایجاد کند، خصوصاً برای دانشگاههایی که دارای استانداردهای بالا هستند.

برای تحصیل در خارج انگیزه نامه خوبی بنویسید
نوشتن انگیزه نامه فقط یک تشریفات نیست. کمیته های پذیرش cover letter را بسیار جدی می گیرند، زیرا این امر نشان دهنده تعهد و اهداف متقاضی است. کیفیت نامه شما شخصیت، اهداف شما را تأیید می کند.

با نیاز به یک انگیزه نامه، کمیته جذب این فرصت را به شما می دهد تا با یک سند کوتاه که قرار است در آن بینش های مرتبط و جالب در مورد خود ارائه دهید، خود را ثابت کنید.

نوشتن انگیزه نامه ای برای پذیرش در دانشگاه می تواند برای برخی از متقاضیان گاهی اوقات مشکل و چالش برانگیز باشد، که اغلب فکر می کنند این نامه چگونه باید باشد، شامل چه نامه ای باشد و چگونه متقاعدکنندگان را برای داشتن متقاعد کننده های مناسب متقاعد کند. برای برنامه انتخاب شده است.

دانشجویان ممکن است با روش های مختلف نوشتن انگیزه نامه گیج شوند. بنابراین، خوب است بدانید که انواع مختلف نامه ها را مشخص کنید، بنابراین  اشتباه نکنید شما یک انگیزه نامه می نویسید و نه چیز دیگری.

تفاوت بین انگیزه نامه، بیانیه هدف و رزومه چیست؟
در حالی که از انگیزه نامه و cover letter به جای یکدیگر استفاده می شود، اما معمولاً این نامه به نامه ای گفته می شود که هنگام درخواست کار برای کارفرما می نویسید. انگیزه نامه معمولاً به نامه ای تقاضا می کند که در هنگام درخواست دانشگاه می نویسید.

statement of purpose دقیقاً همان انگیزه نامه است. در واقع فقط یک روش فانتزی برای گفتن همان حرف است. به احتمال زیاد شما می توانید دانشگاه ها و کارفرمایانی را مشاهده کنید که به این نامه ها به یکی یا چند روش ذکر شده در بالا مراجعه می کنند.

همچنین ممکن است انگیزه نامه ها برای برنامه های دانشگاه را بیانیه های شخصی بنامید. اما انگیزه نامه همان بیانیه شخصی نیست. تفاوت در مدت زمان قرار گرفتن نامه و قصد آن است.

معمولاً personal statements بیشتر شخصی است و به گذشته اشاره دارد، در حالی که انگیزه نامه دارای عناصر شخصی هستند، اما معطوف به برنامه های آینده هستند. با یک انگیزه نامه شما فقط به عنوان اثبات تعهد خود نسبت به اهداف آینده خود به دستاوردهای گذشته اشاره می کنید.

قبل از اینکه انگیزه نامه خود را بنویسید
اول، از آنجا که انگیزه نامه سند مهمی در درخواست شما است، باید مطمئن شوید که نوشتن آن را زود شروع کرده و زمان کافی را برای تکمیل آن ذخیره کرده اید. این مقاله ای نیست که شما طی دو روز عجله کنید.

قبل از شروع به نوشتن انگیزه نامه درخواست خود، بهتر است تا آنجا که ممکن است در مورد دانشگاه ارائه دهنده برنامه و در مورد خود برنامه اطلاعاتی کسب کنید.

معمولاً، وب سایت دانشگاه ها در مورد نیازها، انتظارات و اینکه می خواهند نامزدهای آنها از چه صلاحیت و کیفیتی برخوردار باشند، کاملاً روشن و آموزنده است. همچنین می توانید مشخصات دانشگاه را در Mastersportal جستجو کرده و تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در یک مکان پیدا کنید.

دانستن اندکی درمورد نیازهای آنها، در مورد پروژه های اصلی آنها، فعالیت ها، فلسفه شخصی و علایق آنها به شما کمک می کند تا از آنچه انگیزه نامه شما باید حاوی ایده باشد، ایده بگیرید. ارتباط با فعالیتهای اصلی و علایق دانشگاه قطعاً به شروع یک همکاری مثبت کمک خواهد کرد.

مقالات مرتبط
توصیه های کارشناسان پذیرش در دانشگاه های خارجی برای یک اپلای موفق
چگونه نامه انگیزشی خود را شروع کنیم
ابتدا اگر می دانید چه کسی آن را می خواند، نامه را به آن شخص خطاب کنید. در غیر این صورت، فقط با "Dear Sir or Madam" شروع کنید.

هنگام شروع انگیزه نامه خود اطمینان حاصل کنید که توجه خواننده را از پاراگراف آغازین جلب کرده و دقیقاً همان چیزی را که باید از ابتدا بدانند به او بگویید. بهتر است به طور خلاصه بیان کنید که در چه برنامه ای می خواهید شرکت کنید و چرا. شما می توانید بیشتر در مورد "چرا" در ادامه نامه توضیح دهید.

اطمینان حاصل کنید که از ابتدا نامه را شخصی جلوه می دهید. آن را خیلی عمومی یا کلیشه ای نکنید. آیا به نظر می رسد که یک انسان واقعی آن را نوشته است؟ همچنین، سعی کنید خواننده را درگیر کنید. 

بهتر است ابتدا نوشتن متن نامه را شروع کرده و مقدمه را بنویسید، درصورتی که ایده روشنی در مورد آنچه در آن نامه وجود دارد، نوشتید. این کار باعث می شود نامه شما راحت تر بتواند یک نکته را بیان کند و یک ساختار منطقی داشته باشد.

چگونه انگیزه نامه خود را بنویسیم
اطمینان حاصل کنید که تمام نکات زیر را برای تهیه یک انگیزه نامه جذاب پوشش داده اید:

◾️برخی از ایده های اصلی که می خواهید وارد کنید، نکات مهمی را که می خواهید در انگیزه نامه خود بیان کنید، بنویسید و بعداً پیرامون آنها بسازید، سپس محتوای آنها را غنی کنید.
◾️هدف خود را روشن کنید: پیش نمایش کوتاهی از بقیه نامه ارائه دهید
◾️به نظر شما چرا دانشگاه و این دوره  برای شما جالب و مناسب است؟
◾️بر برخی از قوی ترین مدارک، تجربیات گذشته (تجربیات بین المللی همیشه مرتبط هستند) و ویژگی های خود تمرکز کنید. پاراگرافهای میانی را از نظر صلاحیتهایی که مربوط به برنامه است، حداقل تنظیم کنید و همچنین می توانید برای جزئیات بیشتر به CV خود مراجعه کنید.
◾️زیاد ننویس بیشتر انگیزه نامه ها نیم صفحه هستند و هرگز بیش از 1 صفحه نیستند!
◾️شما می توانید از بین یک ساختار 3 پاراگرافی (مقدمه، بدنه، نتیجه) یا یک ساختار 5 پاراگرافی (جایی که بدنه شامل 3 پاراگراف جداگانه است) را انتخاب کنید.
◾️به منابع الهام بخش زندگی خود مراجعه کنید - مواردی که شما را در مسیر فعلی خود قرار می دهند. اما آن را مجبور نکنید و مقدار زیادی از نامه را برای آن خرج نکنید.
◾️در اینجا همان جایی است که ممکن است ذکر برخی موارد با اهمیت کمتر را نیز در نظر بگیرید. این به تمرکز نامه کمک می کند و خواندن آن را آسان تر می کند.

چگونه انگیزه نامه خود را پایان دهید
فقط نکات اصلی را که بیان کردید خلاصه کنید و هدف اصلی خود را در نامه ذکر کنید - برای پذیرفته شدن در برنامه. با بیان مجدد علاقه خود نتیجه گیری کنید و از شانس اثبات خود در نامه ابراز قدردانی کنید (در بعضی موارد می توانید مصاحبه شخصی بخواهید). شاید همچنین دوباره ذکر کنید که چرا شما یک دانشجوی ارزشمند برای برنامه هستید. طبق معمول آن را حفظ کنید.

فراموش نکنید که نام خود را واضح بنویسید و نامه را امضا کنید.
شخصی و اصیل باشید
به خوانندگان خود به عنوان یک فرد، اطلاعاتی درباره خود بدهید. به یاد داشته باشید این یک سند شخصی است که در آن انتظار می رود ثابت کنید که شما با بقیه متقاضیان متفاوت هستید و ویژگی ها، مهارت ها و مدارک شما را برای شرکت در برنامه کارشناسی ارشد مناسب می کند.

اگرچه داشتن برخی از نمونه های انگیزه نامه دیگر گاهی اوقات مفید خواهد بود، اما نامه های دیگری را که دیده اید کپی نکنید و سعی کنید اصل باشد زیرا کمک زیادی به شما می کند! همچنین از زیاد لاف زدن در مورد خود خودداری کنید. از شما انتظار نمی رود که خود را به عنوان یک ابرقهرمان معرفی کنید بلکه عینی و واقع بین باشید.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که هنگام نوشتن نامه خود ناامید به نظر نرسید، یا سعی نکنید زیاد مورد پسند واقع شوید. این باید واضح باشد: هیچ اطلاعات غلطی در نامه خود وارد نکنید! کمیته های پذیرش انگیزه نامه های زیادی را می خوانند و به راحتی می توانند این تلاش ها را تشخیص دهند.

حرفه ای و ثابت قدم باشید
 نحوه سازماندهی و ساختار آن در پاراگراف ها، اندازه قلم، طول نامه یا پاراگراف اول، اولین برداشت همیشه مهم است!

نامه خود را در قالب، سبک و دستور زبان حرفه ای ارائه دهید (به عنوان مثال از همان قلم، اختصارات یکسان در سراسر نامه و غیره استفاده کنید). اشتباهاتی را که می یابید بررسی کنید. این مرحله بسیار مهم است زیرا جزئیات کوچک تفاوت ایجاد می کند.

جملات خود را خیلی طولانی نکنید، زیرا این امر خواندن نامه را دشوارتر می کند. همچنین سعی کنید از جمله های معمول استفاده کنید و نه از عبارت های پیچیده و گنگ.

قبل از ارسال انگیزه نامه خود بازخورد بگیرید
همیشه بهتر است از دوستان خود، یک معلم یا کسی که قبلاً چنین برنامه ای را انجام داده است، برای مشاوره استفاده کنید. معمولاً می توانید با دانشجویانی که قبلاً در مقطع و برنامه مورد نظر شما مشغول تحصیل هستند در ارتباط باشید و آنها می توانند توصیه های خوبی ارائه دهند.

همه این نکات کلیدی می تواند در کمک به شما برای نوشتن یک انگیزه نامه موفق موثر واقع شود، اما در پایان، دانش شخصی شما مهم است و تفاوت را ایجاد می کند.

اگر متقاضی واقعاً علاقه مند و مایل به بدست آوردن مکان مورد نظر در برنامه مورد نظر خود باشد، همیشه یک انگیزه نامه خوب موفقیت آمیز خواهد بود. آنچه واقعاً نیاز دارید این است که به خود اعتماد کرده و آن را امتحان کنید. و اگر اولین بار موفق نشدید، به تلاش خود ادامه دهید، زیرا این کار را خواهید کرد!

مقالات مرتبط
از کدامیک از اساتید توصیه نامه بگیریم؟
اهمیت توصیه نامه یا ریکامندیشن در فرایند اپلای
مهمترین جنبه‌های و مراحل اپلای و گرفتن ویزای دانشجویی
بهترین رشته های تحصیلی برای اپلای در تمام کشورها

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش