حضور ۱۱ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی ۲۰۲۱ شانگهای

نتایج رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۲۱ اعلام شد و جمهوری اسلامی ایران صدر نشین دانشگاهها در جهان اسلام شده است.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست (ISC) گفت: رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می شود.

وی افزود: رتبه‌بندی شانگهای برای اولین بار در سال ۲۰۰۳، در سطح بین‌المللی منتشر شد و از آن سال به بعد به‌طور سالانه به روز می‌شود.

دهقانی اظهار داشت: در رتبه بندی منتشر شده در سال ۲۰۲۱ شانگهای، ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده اند که دانشگاه های هاروارد و استنفورد از ایالات متحده و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه های اول تا سوم را از آن خود کرده اند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی با افزایش تعداد دانشگاه ها به ۱۱ عدد، صدرنشین کشورهای اسلامی است. کشور ترکیه با ۸ دانشگاه در جایگاه دوم و کشورهای عربستان و مصر با ۶ دانشگاه در جایگاه سوم قرار دارند. حضور دانشگاه های ایران در این نظام رتبه بندی اولین بار با یک دانشگاه (دانشگاه تهران) درسال ۲۰۱۴ بوده است.

سرپرست موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) گفت: نتایج منتشر شده در این نظام رتبه بندی نشان می دهد که در رتبه بندی سال ۲۰۲۱، دانشگاه تهران مشابه رتبه بندی سال ۲۰۲۰ با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته و میان دانشگاه های جهان اسلام در رتبه دوم قرار گیرد.

وی گفت: دانشگاه های صنعتی شریف، تربیت مدرس و علوم پزشکی تهران در بازه رتبه ای ۶۰۰-۵۰۱ قرار گرفته اند.

دهقانی اظهار داشت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بازه رتبه ای ۷۰۰-۶۰۱ ، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه شیراز در بازه رتبه ای ۸۰۰-۷۰۱، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه تبریز در بازه رتبه ای ۹۰۰-۸۰۱ و دانشگاه های فردوسی مشهد و علوم پزشکی ایران در بازه رتبه ای ۱۰۰۰-۹۰۱ قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: نتایج مقایسه ای نشان می دهد که در سال ۲۰۲۱ به لحاظ کیفی علم و صنعت ایران ارتقا رتبه داشته به طوری که دانشگاه علم و صنعت ایران با ۱۰۰ پله ارتقا از بازه ۱۰۰۰-۹۰۱ به بازه ۹۰۰-۸۰۱ رسیده است. در این بین، دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز برای اولین بار در این رتبه بندی حضور پیدا کرده است.

جایگاه دانشگاه های ایران در نظام رتبه بندی شانگهای در سال های مختلف

حضور-۱۱-دانشگاه-ایرانی-در-رتبه-بندی-۲۰۲۱-شانگهای
سرپرست (ISC) گفت: در رتبه بندی جهانی شانگهای سال ۲۰۲۱، ایران با ۱۱ دانشگاه، ترکیه با ۸ دانشگاه، عربستان و مصر با ۶ دانشگاه، مالزی و پاکستان با ۵ دانشگاه و کشورهای تونس، لبنان، قطر، نیجریه و عمان با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور داشتند. براساس تعداد حضور، ایران رتبه اول را در میان کشورهای اسلامی دارد.

حضور-۱۱-دانشگاه-ایرانی-در-رتبه-بندی-۲۰۲۱-شانگهای
وی افزود: به لحاظ بهترین رتبه دانشگاهی، عربستان با بازه رتبه ای ۱۵۰-۱۰۱ در رتبه اول و ایران و مالزی با بازه رتبه ای ۴۰۰-۳۰۱ به صورت مشترک در رتبه دوم قرار دارند. جدول زیر عملکرد دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۱ را نشان می دهد.

عملکرد دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۱
عملکرد دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۱
روش شناسی رتبه بندی شانگهای
شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه بندی در سطح بین المللی است. کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیئت علمی، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه، چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه بندی شانگهای است که توسط شش شاخص زیر ارزیابی می شوند. این نظام رتبه‌بندی از شش شاخص در قالب چهار معیار جهت رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بهره می گیرد.

این ۶ شاخص عبارتند از: تعداد فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد اعضای هیئت علمی برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد محققان پراستناد در ۲۱ حیطه موضوعی، تعداد مقالات منتشر شده در دو مجله Nature و Science، تعداد مقالات نمایه شده در نمایه‌نامه‌های توسعه یافته علوم و علوم اجتماعی و عملکرد دانشگاهی با توجه به اندازه سازمان.

معیار: کیفیت آموزش؛ شاخص: فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز؛ وزن: ۱۰ درصد

معیار: کیفیت اعضای هیأت علمی؛ شاخص ها: اعضای هیأت علمی برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز؛ وزن: ۲۰ درصد و پژوهشگران پراستناد در ۲۱ حوزه موضوعی؛ وزن: ۲۰ درصد

معیار: برونداد پژوهشی؛ شاخص ها: مقالات منتشر شده در مجلات ساینس و نیچر ؛ وزن: ۲۰ درصد و مقالات نمایه شده در نمایه استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی؛ وزن: ۲۰ درصد

معیار: عملکرد سرانه؛ شاخص: سرانه عملکرد علمی هر دانشگاه؛ وزن: ۱۰ درصد

منابع گردآوری داده در این رتبه بندی شامل وب سایت های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه¬ های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها نیز از پایگاه استنادی WOS استخراج می شود.

بیشتر بخوانید:
10 دانشگاه های برتر کانادا 2022
دانشگاه های برتر استرالیا در سال 2022
10 دانشگاه های برتر انگلستان در سال 2022 معرفی شدند
رتبه بندی سال ۲۰۲۲ کیو اس اعلام شد/ حضور ۶ دانشگاه ایرانی در میان برترین ها

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 روز پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش