شهریه دانشگاه های اروپا در سال 2021 -2022: مرور و مقایسه

آیا به دنبال یک دانشگاه درجه یک با هزینه تحصیل مناسب در اروپا هستید؟ سیستم دانشگاهی اروپا بیشتر بر اساس بودجه عمومی است، به همین دلیل است که دانشگاه های اروپایی مدرک تحصیلی با کیفیت عالی را با شهریه بسیار کم یا حتی گاهی بدون شهریه ارائه می دهند!

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

اروپا تعداد زیادی از برنامه های تحصیلی بین المللی را ارائه می دهد که می توانید برای آنها درخواست دهید. دانشجویان بین المللی در اروپا از استانداردهای زندگی عالی، شهرهای مملو از فرهنگ و زندگی اجتماعی فعال برخوردارند.

هزینه تحصیل برای دانشجویان EU/EEA و غیر EU/EEA متفاوت است
به طور کلی، دانشجویان اتحادیه اروپا هنگام مهاجرت به کشور دیگری از اتحادیه اروپا باید از حقوق یکسانی برخوردار باشند. آنها حتی می توانند برای کارت بیمه درمانی اروپا (EHIC) اقدام کنند و از همان نوع مراقبت های پزشکی که در کشور خود دریافت می کنند، برخوردار شوند.

همه چیز برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EEA پیچیده تر است، که معمولاً باید شهریه بیشتری بپردازند و برای بیمه درمانی خصوصی درخواست دهند.

شهروندان اتحادیه اروپا که در اتحادیه اروپا تحصیل می کنند
شهروندان اتحادیه اروپا به طور خودکار حق تحصیل در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند: آنها نباید شهریه بیشتری بپردازند و باید بتوانند مجوز اقامت دریافت کنند (به منظور دریافت حمایت مالی مانند سایر دانشجویان ملی).

معمولاً برای دانشجویان EEA و سوئیسی یکسان عمل می کند، اگرچه برخی شرایط در مورد وام های دانشجویی عمومی و اجازه اقامت ممکن است برای آنها متفاوت باشد.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که در اتحادیه اروپا تحصیل می کنند
موسسات آموزش عالی اروپا از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در اروپا استقبال می کنند. اگرچه آنها ملزم به پرداخت شهریه هستند، اما دانشجویان بین المللی می توانند تقریباً در همه جا برای بورسیه تحصیلی یا بودجه درخواست دهند. در کل اروپا بیش از 16 میلیارد یورو بورسیه تحصیلی در هر سال در اختیار دارد.

در زیر، اطلاعاتی در مورد شهریه دانشجویان بین المللی دانشگاه های کشورهای مختلف اروپا خواهید یافت.

شهریه دانشگاه در سراسر اروپا
شهریه در اروپا می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد، اما به طور کلی در مقایسه با آمریکای شمالی و استرالیا کمتر است. این بدان معنا نیست که کیفیت آموزش نیز پایین تر است.

بسیاری از دانشگاه های اروپایی از جمله بهترین دانشگاه های جهان در رتبه بندی های برتر مانند رتبه بندی دانشگاه های جهان بر اساس Times Higher Education، رتبه بندی QS توسط TopUniversities و رتبه دانشگاهی دانشگاه های جهان توسط دانشگاه شانگهای جیائو تونگ ذکر شده اند.

هزینه تحصیل در اروپا به طور کلی بین:
0 - 42،500 یورو/سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی
0 - 56،000 یورو/سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد

می توانید برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را با شهریه بالاتر پیدا کنید، اما آنها چندان زیاد نیستند و معمولاً توسط دانشگاه های خصوصی برای رشته هایی مانند تجارت و مدیریت یا پزشکی ارائه می شوند.

یکی از گرایش هایی که ما متوجه شده ایم این است که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EEA باید شهریه بیشتری نسبت به شهروندان اتحادیه اروپا/EEA و سوئیس پرداخت کنند. این بسته به کشور و دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید و خود برنامه تحصیلی متفاوت است.

به همین دلیل است که ما هزینه های متوسط ​​شهریه برای مقاصد تحصیلی محبوب در اروپا را لیست می کنیم، به خاطر داشته باشید که هر دانشگاه یا برنامه ممکن است دارای استثنائات یا شهریه های متفاوت باشد. همیشه صفحه برنامه را بررسی کنید تا ببینید آیا شهریه برای دانشجویان کشور شما اعمال می شود یا خیر.
 

مقالات مرتبط


توصیه های کارشناسان پذیرش در دانشگاه های خارجی برای یک اپلای موفق
نحوه درخواست به دانشگاه های جهان و نکاتی مهم برای اخذ پذیرش در سال 2021-2022
کشورها و دانشگاههایی که برای بورس و برنامه های پذیرش به آیلتس یا تافل نیازی ندارند


شهریه-دانشگاه-های-اروپا
هزینه تحصیل در اتریش

در اتریش، دانشگاه های دولتی برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا/EEA و سوئیس شهریه ندارند. دانشجویان کشورهای در حال توسعه نیز می توانند به صورت رایگان در بسیاری از دانشگاه های دولتی تحصیل کنند، اما باید بررسی کنند که آیا کشور آنها در لیستی که در وب سایت دانشگاه ارائه شده است وجود دارد یا خیر. به طور کلی از سایر شهروندان غیر اتحادیه اروپا/EEA درخواست می شود که در هر ترم 727 یورو پرداخت کنند.

دانشگاههای علوم کاربردی (UAS) مختارند تصمیم بگیرند که دانشجویان چقدر باید هزینه برنامه های دانشگاهی خود را بپردازند. برای دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA، شهریه معمولاً 363 یورو/ترم است. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EEA، هزینه ها از 727 یورو شروع می شود و برای دوره های خاص می تواند به 7500 یورو/ترم برسد.

در دانشگاه های خصوصی، همه دانشجویان بین المللی باید انتظار داشته باشند بین موارد زیر پرداخت کنند:
6000 - 15000 یورو/سال تحصیلی برای مدرک کارشناسی
3000 - 23،000 یورو/سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد

همه دانشجویانی که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در اتریش ثبت نام می کنند، باید مبلغ ترم 20 یورو را برای عضویت در اتحادیه دانشجویی اتریش بپردازند.

دانشگاه هایی که در اتریش توصیه می کنیم:
دانشگاه اروپای مرکزی (CEU)
دانشگاه علوم کاربردی اتریش علیا
WU (دانشگاه اقتصاد و تجارت وین)

هزینه تحصیل در دانمارک
تحصیلات دانشگاهی در دانمارک برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا/EEA و سوئیس رایگان است. برای سایر دانشجویان، هزینه های تحصیل بین 6000 تا 16000 یورو در سال تحصیلی برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانمارک متغیر است.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EEA همچنین باید برای اخذ اقامت برای تحصیل در دانمارک اقدام کنند. هزینه پردازش 255 یورو (1900 DKK) است.

دانشگاه هایی که در دانمارک توصیه می کنیم:
دانشگاه آلبورگ
دانشگاه آرهوس
دانشگاه روسکیلد

هزینه تحصیل در فنلاند
اگر از اتحادیه اروپا/EEA هستید، برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در فنلاند نیازی به پرداخت شهریه ندارید.

از آگوست 2017، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EEA باید هزینه تحصیل را برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی پرداخت کنند. دوره های تحصیلی به زبان فنلاندی یا سوئدی و دکترا بدون شهریه باقی می ماند.

هزینه های تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EEA به طور کلی بین موارد زیر متفاوت است:
5،000 - 13،000 یورو/سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی
8000 - 18000 یورو/سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد

دانشگاه هایی که در فنلاند توصیه می کنیم:
دانشگاه آلتو
دانشگاه LUT
دانشگاه تورکو
شهریه-دانشگاه-های-اروپا
هزینه تحصیل در فرانسه
با توجه به شهریه بسیار مقرون به صرفه، تعجب آور نیست که تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در فرانسه درخواست دهند. بسته به رشته و سطح تحصیلات (لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکترا)، دانشگاه های دولتی از دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا بین 170 تا 650 یورو در سال هزینه می گیرند.

هزینه تحصیل دانشگاه های خصوصی فرانسه بین:
5،000 - 30،000 یورو/سال تحصیلی برای برنامه های کارشناسی
1،500 - 35،000 یورو/سال تحصیلی برای برنامه های کارشناسی ارشد

دانشگاه هایی که در فرانسه توصیه می کنیم:
HEC پاریس
مدرسه بازرگانی KEDGE
دانشگاه لیون

شهریه در آلمان
اکثر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در آلمان در دانشگاه های دولتی برای همه دانشجویان فارغ از کشور مبدا رایگان است.

تنها استثنا ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ است که شهریه تحصیلی 3000 یورو/سال تحصیلی را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در پایان سال 2017 وضع کرد.

برای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری "غیر متوالی" (اگر تحصیلات قبلی شما در همان زمینه ای که در دانشگاه آلمان درخواست می کنید نباشد)، هزینه ای از شما دریافت می شود که می تواند تا 10،000 یورو منجر شود/ ترم یا حتی بیشتر.

هزینه دانشگاه های خصوصی آلمان بین:
6،500 - 26،000 یورو/سال تحصیلی برای برنامه های کارشناسی
1،000 - 40،000 یورو/سال تحصیلی برای برنامه های کارشناسی ارشد
همه دانشجویان بین المللی باید هزینه مدیریت 100 - 350 یورو/ترم را بپردازند. این هزینه بلیط حمل و نقل عمومی و سایر خدمات دانشجویی را پوشش می دهد.

اگر برای تحصیل در آلمان به ویزا احتیاج دارید، از شما خواسته می شود که ثابت کنید که می توانید هزینه تحصیل خود را تامین کنید. از ژانویه 2020، باید نشان دهید که 10236 یورو سرمایه دارید.

برای اطلاع از ویزای تحصیلی و بورسیه تحصیلی، به وب سایت DAAD مراجعه کنید.

دانشگاه هایی که در آلمان توصیه می کنیم:
دانشگاه بین المللی علوم کاربردی IU
دانشگاه کلن
دانشگاه لجستیک Kühne (KLU)
شهریه-دانشگاه-های-اروپا
هزینه تحصیل در ایتالیا
هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. به طور کلی، دانشگاه های دولتی مقرون به صرفه تر از دانشگاه های خصوصی هستند. برای کاهش هزینه های تحصیل، دانشجویان بین المللی می توانند برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند یا ثابت کنند که از یک خانواده کم درآمد هستند.

در دانشگاه های دولتی، شهریه سالانه معمولاً بین 0 تا 5،000 یورو برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد متغیر است.

شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا بیشتر است:
3000 - 20،000 یورو/سال تحصیلی برای مدرک کارشناسی
3000 - 35000 یورو/سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد

برای اطلاع از بورسیه های تحصیلی، به وب سایت UniversItaly مراجعه کنید.

دانشگاه هایی که در ایتالیا توصیه می کنیم:
Politecnico di Torino
دانشگاه پاویا
دانشگاه سیه نا

هزینه تحصیل در هلند
در صورت تحصیل در دانشگاه های دولتی، دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA از شهریه کمتری برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در هلند برخوردار می شوند. این هزینه های تحصیل معمولاً بین 700 - 2100 یورو در سال تحصیلی متفاوت است.

اگر از اتحادیه اروپا/EEA نیستید، می توانید بین 6000 - 15000 یورو در سال برای کارشناسی و بین 8000 - 20000 یورو برای کارشناسی ارشد پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی هلند بیشتر است:
7،500 - 19،000 یورو/سال تحصیلی برای مدرک کارشناسی
5000 - 30،000 یورو/سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه هایی که در هلند توصیه می کنیم:
دانشگاه آمستردام
دانشگاه علوم کاربردی بردا (BUAS)
دانشکده مدیریت ماستریخت

شهریه در نروژ
اگر تحصیل در دانشگاه های دولتی را انتخاب کنید، می توانید برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رایگان را در نروژ پیدا کنید. این برنامه های تحصیلی برای همه دانشجویان بین المللی بدون در نظر گرفتن کشور مبدا آنها رایگان است.

در دانشگاه های خصوصی، شهریه برای همه دانشجویان (ملی، اتحادیه اروپا/EEA، غیر اتحادیه اروپا/EEA) یکسان است:
7000 - 9000 یورو/سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی
9،000 - 19،000 یورو/سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد

همه دانشجویان باید هزینه ترم کمی را بپردازند که معمولاً 30 تا 60 یورو (300-600 NOK) هزینه دارد. در مقابل، آنها کارت دانشجویی دریافت می کنند که به آنها حق مراقبت های بهداشتی و حمل و نقل رایگان و همچنین تخفیف برای فعالیت ها و رویدادهای فرهنگی را می دهد.

دانشگاه هایی که در نروژ توصیه می کنیم:
BI Business School نروژ
دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU)
دانشگاه استاوانگر
شهریه-دانشگاه-های-اروپا
هزینه تحصیل در اسپانیا
شهریه برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در اسپانیا متفاوت است زیرا هر دولت منطقه ای هزینه ها و محدودیت های آموزشی خود را تعیین می کند. این محدودیت ها فقط برای مدارک رسمی است. همچنین مدارک خاص دانشگاه را خواهید یافت، که برای آن موسسات آموزش عالی می توانند هرگونه شهریه تعیین کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بین 150 تا 3500 یورو در سال است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا بستگی به تعداد واحدها دارد. هر اعتبار می تواند بین 22 تا 36 یورو هزینه داشته باشد. به طور متوسط ​​، شهریه برنامه های کارشناسی ارشد ارائه شده توسط موسسات دولتی بین 300 تا 3500 یورو در سال متغیر است.

در حالی که برخی از برنامه های تحصیلی هزینه تحصیل یکسان برای همه دانشجویان بین المللی دارند، برخی دیگر از شهروندان غیر اتحادیه اروپا شهریه بیشتری دریافت می کنند. تفاوت در دانشگاه یا برنامه تحصیلی به دانشگاه دیگر متفاوت است. در برخی موارد، دانشجویان بین المللی باید 1000 یورو بیشتر از دانشجویان اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا بپردازند. در موارد دیگر، هزینه تحصیل می تواند دو یا سه برابر بیشتر باشد.

در دانشگاه های خصوصی شهریه بالاتر است:
5،000 - 24،000 یورو/سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی
5000 - 30،000 یورو/سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد

برای یافتن بورسیه تحصیلی و سایر برنامه های کمک مالی موجود در اسپانیا می توانید از وب سایت هایی مانند Scholarshipportal.com و Gooverseas.com استفاده کنید.

دانشگاه هایی که در اسپانیا توصیه می کنیم:
مدرسه بازرگانی اتحادیه اروپا
ISDI - مدرسه تجارت دیجیتال
دانشگاه Deusto

هزینه تحصیل در سوئد
در صورت تحصیل در دانشگاه های دولتی، دانشجویانی از اتحادیه اروپا/EEA، دیگر کشورهای شمال اروپا و سوئیس از مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رایگان برخوردار می شوند. با دوره های دکترا که برای همه دانشجویان بین المللی رایگان است، شرایط متفاوت است.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا باید انتظار داشته باشند بین 7،500-25،500 یورو/سال تحصیلی برای یک برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد هزینه کنند. آنها همچنین باید هزینه درخواست 85 یورو را بپردازند.

همه دانشجویان بین المللی برای ثبت نام در اتحادیه های دانشجویی محلی باید بین 5 تا 33 یورو بپردازند.

همچنین تعداد زیادی بورسیه تحصیلی و برنامه های کمک مالی توسط دانشگاه ها و سازمان های دولتی ارائه می شود.

دانشگاه هایی که در سوئد توصیه می کنیم:
دانشگاه لیناینوس
دانشگاه یونکوپینگ
دانشگاه بوراس

هزینه تحصیل در سوئیس
شهریه دانشگاه های دولتی برای همه دانشجویان بین المللی بسیار پایین است. شما باید انتظار داشته باشید که بین 400 - 3،700 یورو در سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سوئیس هزینه کنید.

شهریه دانشگاه های خصوصی سوئیس بیشتر است:
8،000 - 42،000 یورو/سال تحصیلی برای برنامه های کارشناسی
7،500 - 43،000 یورو/سال تحصیلی برای برنامه های کارشناسی ارشد

همه دانشجویان ممکن است نیاز به تأمین هزینه های دیگر مانند هزینه ثبت نام، هزینه ترم، هزینه انجمن های دانشجویی و غیره داشته باشند.

دانشگاه هایی که در سوئیس توصیه می کنیم:
دانشگاه سنت گالن (HSG)
مدرسه بازرگانی ژنو
مدرسه مدیریت پایداری (SUMAS)

شهریه در انگلستان
نکته مهم: 2020 آخرین سالی است که دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA هزینه تحصیل مشابه با دانشجویان انگلستان را پرداخت می کنند. این بدان معناست که از 1 اوت 2021 به بعد، شهروندان اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا هزینه های بسیار بیشتری را پرداخت می کنند و نمی توانند برای وام های دانشجویی در انگلستان درخواست کنند. 

شما دو نوع شهریه برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در انگلستان خواهید یافت:
شهریه برای دانشجویان خانگی - شامل شهروندان انگلیس و اتحادیه اروپا (برای شهروندان اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا، سال 2020 آخرین سالی است که آنها از این مزایا برخوردار می شوند). اسکاتلند و ایرلند شمالی از این قاعده مستثنی هستند. در این کشورها، "دانشجویان خانگی" فقط به شهروندان اتحادیه اروپا و اسکاتلند/ایرلند شمالی اشاره می کنند و دانشگاه ها برای دانشجویان سایر نقاط انگلستان شهریه بیشتری دریافت می کنند.

شهریه برای دانشجویان بین المللی-همه شهروندان غیر اتحادیه اروپا (و از 1 آگوست 2021، شهروندان اتحادیه اروپا/EEA نیز).

در دانشگاه های دولتی انگلستان، هزینه تحصیل معمولاً برای دانشجویان خانگی کمتر است. در مقابل، موسسات خصوصی معمولاً این تفاوت را ایجاد نمی کنند و از همه دانشجویان شهریه یکسان می گیرند، که اغلب بیشتر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی:
در انگلستان، هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی که توسط دانشگاه های دولتی ارائه می شود، محدود به 10،725 یورو (9،250 پوند) در سال برای دانشجویان داخلی است.

در ولز، هزینه های تحصیل برای برنامه های کارشناسی که توسط دانشگاه های دولتی ارائه می شود، محدود به 10435 یورو (9000 پوند) در سال برای دانشجویان داخلی است.

در ایرلند شمالی، هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی که توسط دانشگاه های دولتی ارائه می شود، برای دانشجویان داخلی به 4672 یورو (4030 پوند) در سال محدود می شود. با این حال، دانشجویان سایر نقاط انگلستان می توانند تا سالانه 10،725 یورو (9،250 پوند) پرداخت کنند.

در اسکاتلند، دانشجویان محلی نیازی به پرداخت شهریه برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی ندارند زیرا تحت پوشش آژانس جوایز دانشجویی برای اسکاتلند (SAAS) هستند. دانشجویان انگلستان، ولز و ایرلند شمالی می توانند انتظار داشته باشند تا 10،725 یورو (9،250 پوند) در سال هزینه کنند.

دانش آموزان خانگی همچنین می توانند برنامه های تحصیلی متعددی را در بریتانیا پیدا کنند که مقرون به صرفه (کمتر از 5000 یورو در سال) یا حتی رایگان است.

در مورد دانشجویان بین المللی، آنها معمولاً انتظار دارند بین 7000 - 40،000 یورو در سال برای مدارک کارشناسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی انگلستان هزینه کنند.

تحصیلات تکمیلی:
برای دانشجویان داخلی و خارجی، هیچ محدودیتی برای هزینه های تحصیلات تکمیلی در انگلستان وجود ندارد. با این وجود، بسیاری از مدارک کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی گران تر است.

در حالی که دانشجویان داخلی می توانند برخی از برنامه های کارشناسی ارشد را زیر 5000 یورو در سال پیدا کنند، هزینه تحصیل به طور کلی بین 8000 تا 45000 یورو در سال برای همه دانش آموزان بدون در نظر گرفتن ملیت آنها متفاوت است. در برخی از دانشگاه ها، مدارک تجاری (به ویژه MBA) می تواند بیش از 50،000 یورو در سال هزینه داشته باشد.

ما می دانیم که تحصیل در بریتانیا ارزان نیست، اما راه هایی برای کاهش هزینه های تحصیل شما وجود دارد. می توانید همه بورسیه ها و برنامه های کمک مالی موجود در وب سایت ها را بررسی کنید یا در مورد وام های دانشجویی از خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج ها (UCAS) اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دانشگاه هایی که در انگلستان توصیه می کنیم:
کالج کینگ لندن
دانشگاه ولز جنوبی
دانشگاه پورتسموث
شهریه-دانشگاه-های-اروپا
اتحادیه اروپا به جذب بیشتر دانشجویان بین المللی اختصاص داده است
اتحادیه اروپا مسئول توسعه و پیاده سازی سیستم ها و زیرساخت های آموزشی در هر یک از کشورهای عضو نیست، اما فرصت های مالی متعددی و ابتکارات آموزشی مانند برنامه اراسموس+ را فراهم می کند.

با استفاده از Erasmus+، افراد در سنین مختلف می توانند برای تحصیل، آموزش، آموزش یا داوطلب شدن به خارج از کشور بروند. این تجربیات در زمینه تحرک افراد را قادر می سازد تا دانش و مهارت های خود را گسترش داده و با تشویق به آگاهی فرهنگی بیشتر و نگاه به مسائل از دیدگاه های مختلف تشویق شوند.

اتحادیه اروپا همچنین بر روی ابتکارات دیگری مانند:
شبکه ای از دانشگاه های اروپایی
تشخیص خودکار متقابل دیپلم ها
کارت دانشجویی اروپایی

این اولویت ها بخشی از برنامه ایجاد "منطقه آموزش اروپایی است که در آن حرکت آزاد زبان آموزان تضمین می شود" تا سال 2025.
 

در مورد شهریه و هزینه های زندگی و تحصیل در کشورهای مختلف بیشتر بدانید:


ارزانترین دانشگاههای انگلیس برای دانشجویان بین المللی
شهریه تحصیل در مقطع لیسانس در اروپا در سال 2021
دانشگاه هایی در کشورهای اسکاندیناوی با کمترین شهریه
هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در برترین کشورهای دنیا


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 روز پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
5 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
11 ماه پیش