تحصیل در دانشگاه های اسکاندیناوی با پرداخت کمترین هزینه

کشورهای اسکاندیناوی به شدت در میان دانشجویان بین المللی محبوب هستند، زیرا این منطقه شهرت و اعتبار آکادمیک و کیفیت زندگی بسیار بالایی دارد. در واقع، براساس گزارش جهانی، شادترین کشورهای جهان، نروژ، دانمارک و ایسلند هستند.
متاسفانه، تحصیل در چنین بهشتی پر هزینه است. تحصیل در اکثر کشورهای نوردیک (شمال اروپا) تنها برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا رایگان است، بنابراین اگر اهل کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و بدنبال تحصیل در اسکاندیناوی هستید، ممکن است شرایط برایتان کمی سخت باشد. با این حال، بدون داشتن ثروت زیاد نیز راه هایی برای مهاجرت و ادامه تحصیل در این کشورها وجود دارد. در قسمت راهنما، لیست دانشگاه هایی با کمترین هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی ارائه شده است، که به شما این امکان را می دهد تا در یک دانشگاه عالی در کشورهای اسکاندیناوی بدون صرف هزینه بالا تحصیل کنید.

⚫️ نروژ (Norway) 

این موضوع شاید کمی غیرواقعی یا نوعی تقلب به نظر برسد، زیرا همه دانشجویان، بدون در نظر گرفتن ملیت، می توانند در دانشگاه های دولتی نروژ و در تمام مقاطع به صورت رایگان تحصیل کنند. با این حال، باید هزینه کمی برای هر ترم بپردازید، که معمولا فقط NOK 300 تا600 یا کرون نروژ (در حدود 38 تا 76 دلار آمریکا) است. البته، ممکن است برای برخی از برنامه های تخصصی تحصیلات تکمیلی ملزم به پرداخت هزینه باشید.
چهار دانشگاه برتر نروژ بر اساس رتبه بندی جهانی دانشگاه ها کیو اس QS World University Rankings® جز دانشگاه های دولتی هستند، که در این رتبه بندی دانشگاه اوسلو University of Oslo بالاترین جایگاه را دارد (و به طور پیوسته در لیست 150 دانشگاه برتر سطح جهان قرار می گیرد). زبان آموزش به طور معمول زبان نروژی است، اما تعداد زیادی از برنامه های آموزشی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد.


⚫️ فنلاند (Finland)

تا همین اواخر، تحصیل در فنلاند نیز برای همه دانشجویان رایگان بود، اما در حال حاضر از دانشجویانی که اهل اتحادیه اروپا نیستند، هزینه تحصیل دریافت می کند. در حالی که دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس می توانند در فنلاند به صورت رایگان تحصیل کنند، دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا باید سالانه حداقل 1500 یورو (حدود 1840 دلار آمریکا) بپردازند. با این حال، بیشتر دانشجویان باید، بسته به نوع رشته تحصیلی، مبلغی بین 4000 تا 20000 یورو (در حدود 4900 تا 24500 دلار آمریکا) بپردازند. شما می توانید لینک های هزینه های تحصیل مربوط به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا را پیدا و در این صفحه this page، وب سایت رسمی تحصیل در فنلاند، درباره کمک هزینه های تحصیلی اطلاعات کسب کنید.


دانشگاه های فنلاند با کمترین هزینه تحصیل:

⏪ دانشگاه علمی کاربردی متروپوليا (Metropolia University of Applied Sciences): 1500 یورو در سال براي تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ساخت و ساز و مديريت املاك

⏪ VAMK - دانشگاه علوم کاربردی واسا (VAMK - Vaasa University of Applied Sciences): 4000 یورو (حدود 4900 دلار آمریکا) در سال برای مقطع کارشناسی، 5000 یورو (حدود 6100 دلار آمریکا) در سال برای مدرک کارشناسی ارشد

⏪ دانشگاه هنر هلسینکی (University of the Arts Helsinki): 5000 یورو در سال

⏪ دانشگاه علوم کاربردی کارلیا (Karelia University of Applied Sciences): 5500 یورو (حدود 6735 دلار آمریکا) در سال

⏪ دانشگاه علوم کاربردی سایما (Saimaa University of Applied Sciences): 4300 یورو (حدود 5260 دلار آمریکا) برای مدرک کارشناسی،  5100 یورو (حدود 6240 دلار آمریکا) برای مدرک کارشناسی ارشد، یا 1500 یورو در سال برای دو مدرک همزمان 

با این حال، اخبار خوب هم وجود دارند، مبنی بر اینکه دانشجویان مقطع دکتری و ساکن خارج از اتحادیه اروپا می توانند به صورت رایگان در فنلاند ادامه تحصیل بدهند. همچنین افرادی که در زبان فنلاندی یا سوئدی تخصص و مهارت دارند می توانند به صورت رایگان در تمام مقاطع به این زبان ها تحصیل کنندstudy in Finnish . برای کسب مهارت کافی در زبان، پیش از شروع تحصیل در زمینه اصلی، می توانید با ویزای کوتاه مدت به فنلاند سفر و در دوره زبان شرکت کنید.

⚫️ دانمارک (Denmark)

دانشجویان متقاضی تحصیل در دانمارک نیز همانند دانشجویان متقاضی تحصیل در فنلاند اگر ساکن کشورهای اتحادیه اروپا / سوئد / سوئیس باشند از پرداخت هزینه معاف هستند، بنابراین اگر اهل کشورهای غیر از اتحادیه اروپا باشید باید سالانه در حدود 6000 تا 16000 یورو برای تحصیل بپردازید (حدود 7350 تا 19600 دلار آمریکا). دانشگاه جنوبی دانمارک University of Southern Denmark یکی از دانشگاه های کم هزینه دانمارک است، که هزینه تحصیل در رشته کسب و کار  یا علوم اجتماعی در  مقطع کارشناسی این دانشگاه سالانه 6500 یورو (حدود 8000 دلار آمریکا)، و در مقطع کارشناسی ارشد 8500 یورو (حدود 10400 دلار آمریکا) است. در دانشگاه کپنهاگ University of Copenhagen، که بالاترین رتبه را در میان دانشگاه های دانمارک دارد، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی از DKK 40000 یا کرون دانمارک (حدود 6600 دلار آمریکا) در سال شروع می شود (به عنوان مثال برای مدرک کارشناسی ارشد در رشته جغرافیا و ژئو انفورماتیک).


⚫️سوئد (Sweden)

دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس نیز می توانند در سوئد به صورت رایگان تحصیل کنند، در حالی که دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا باید، بسته به رشته تحصیلی، هزینه ای در حدود 80000 تا SEK 140000 یا کرون سوئد (حدود 9950 تا 17400 دلار آمریکا) بپردازند. همانطور که در بیشتر دانشگاه های سراسر جهان معمول است، تحصیل در رشته های علوم پزشکی بسیار گران است. هزینه تحصیل در دانشگاه معتبر کارولینسکا Karolinska Institutet از SEK 165000 (حدود 20600 دلار آمریکا) در هر سال شروع می شود. تحصیل در دانشگاه لوند Lund University، برترین دانشگاه سوئد، نسبتا ارزان تر است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته مطالعات توسعه یا تجارت بین الملل در این دانشگاه سالانه SEK 100000 (حدود 12500 دلار آمریکا) است. شما می توانید تحصیل در دانشگاه استکهلم Stockholm University را انتخاب کنید، که در آن دانشجویان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشکده کسب و کار باید در هر سال علاوه بر هزینه اپلیکیشن مبلغ SEK 90000 نیز (حدود 11200 دلار آمریکا) بپردازند.


⚫️ ایسلند (Iceland)

ایسلند از نظر جغرافیایی مشابه سایر کشورهای اسکاندیناوی نیست اما از نظر فرهنگی قطعا به آنها شباهت دارد. ارزان ترین راه برای تحصیل در ایسلند، تحصیل در یکی از چهار دانشگاه دولتی این کشور است: دانشگاه ایسلند University of Iceland، دانشگاه کشاورزی ایسلند، کالج دانشگاه هولار و دانشگاه آکوریری. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه ها نباید هیچ مبلغی بپردازند، اما باید هزینه ثبت نام سالانه ISK 75000 یا کرون ایسلند (حدود 730 دلار آمریکا) را پرداخت کنند. اگر شما اهل کشورهای خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستید، باید هزینه اندکی برای اپلیکیشن بپردازید. برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید هزینه پرداخت کنید و این هزینه برای دانشجویان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی بیشتر است. 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش