تحصیل و تحقیقات در آلمان(قسمت پنجم)

 
درخواست برای پذیرش
 
ورود به دانشگاه های آلمان برای علاقه مندان از کشورهای مختلف، با مقدماتی همراه است. متقضیان ایرانی را می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد. گروه اول، افرادی هستند که در ایران علاوه بر دوران تحصیلات متوسطه در دانشگاه هم تحصیل کرده اند و گروه دوم را علاقه مندانی تشکیل می دهند که تنها مدرک دیپلم دارند.
آن دسته از متقاضیان ایرانی که تنها مدرک دیپلم دارند، بایستی در آزمون سراسری دانشگاه های دولتی، در دوره های روزانه و شبانه پذیرفته شوند. در این مورد، قبولی در آزمون دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور و جامع علمی-کاربردی کفایت نمی کند و منظور تنها قبولی در دوره های شبانه و روزانه دانشگاه های سراسری در مقطع لیسانس است. قبولی در دوره های کاردانی نیز مورد تایید نیست.

داوطلبان، مدرک قبولی در آزمون سراسری را پس از تایید وزارت علوم ایران، ترجمه میکنند و به همراه سایر مدارک تحصیلی و گواهی زبان، با درخواست پذیرش در کالج، به مرکز اونی اسیست در برلین ارسال میکنند. این در صورتی است که دانشگاه مورد نظر تحت پوشش اونی اسیست باشد، در غیر این صورت مدارک را بایستی مستقیم به دانشگاه ارسال کرد. دوران تحصیل این افراد، با دوره ای یک ساله در کالج آغاز خواهد شد. متقاضیان تحصیل در دانشگا ه های آلمان، پس از این دوره یک ساله و با توجه به نمراتی که از امتحان پایانی دریافت میکنند، می توانند برای پذیرش در رشته مورد علاقه شان اقدام کنند.
 
دسته دوم متقاضیانی هستند که در دانشگاه های ایران تحصیل کرده اند و مدرک دانشگاهی در حد لیسانس دارند. این افراد، چه در دانشگا ه های سراسری، از جمله غیرانتفاعی و پیام نور و چه در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل کرده، به شرط آنکه مدرک کارشناسی دریافت کرده باشند، میتوانند برای پذیرش در دانشگاه های آلمان اقدام کنند.

نکته ای که در مورد این افراد اهمیت دارد، نوع رشته تحصیلی آن ها است. این افراد در صورتی که بخواهند در رشته تحصیلیشان در ایران ادامه تحصیل دهند، امکان پذیرش تعدادی از واحدهای تحصیلی آ نها وجود دارد. در این مورد، فار غ التحصیلی از دانشگاه آزاد یا دولتی، تفاوتی ایجاد نمیکند. در اینگونه موارد، تنها دانشگاه و هیئت ارزشیابی مدارک تحصیلی تصمیم خواهد گرفت و اینکه چه تعداد واحد درسی پذیرفته می شود، در هر دانشگاهی متفاوت است. حتی این گروه از دانشجویان نیز شاید بنا به تشخیص هیات های ارزیابی مجبور باشند ابتدا دوره های کالج را سپری کنند.

نکته قابل توجه این است که در برخی از دانشگا ه های آلمان، در صورتی که داوطلب قصد ادامه تحصیل در همان رشته سابق را داشته باشد، می تواند در مقطع فوق لیسانس پذیرش دریافت کند. اما از آنجا که این تصمیم بیشتر جنبه ی سلیقه ای دارد، پیشنهاد میشود، برای پذیرش ابتدا در مقطع کارشناسی اقدام شود و پس از حضور در دانشگاه برای دوره کارشناسی ارشد و ارزشیابی مدارک اقدام شود. مسلما افرادی که قصد تحصیل در رشته های غیرمرتبط و متفاوت با رشته تحصیلیشان در ایران را دارند، بایستی از ترم اول و در دوره لیسانس شروع به تحصیل کنند. به طور معمول موارد زیر برای درخواست پذیرش ضروری می باشد. لطفا دقت داشته باشید برای دریافت اطلاعات بروز شده بویژه در خصوص پذیرش می بایست با اداره روابط بین الملل دانشگاه و یا در ایران با بخش فرهنگی سفارت آلمان تماس حاصل نمایید.
⏪ فرم درخواست
⏪ یک قطعه عکس
⏪ ترجمه نامه سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر قبولی در کنکور سراسری به وسیله یک مترجم رسمی (قبولی قطعی در دانشگاه دولتی ایران )
⏪ ترجمه تأیید شده از مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی مدارک تحصیلی
⏪ شرح حال مختصر شامل اطلاعات دقیقی درباره ی مقاطع تحصیلی، مدرسه هایی که در آنها درس خوانده اید، آزمون های مهمی که در این مسیر پشت سر گذاشته اید و اطلاعاتی از این قبیل.
⏪ مدارک دانشگاهی (در صورت وجود)
⏪ مدرک زبان آلمانی و انگلیسی (سطح مدرک بستگی به دانشگاه و رشته مورد نظر دارد)

 
قبولی در کنکور سراسری

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آلمان که در آزمون سراسری دانشگا ه های دولتی پذیرفته شده اند، بدون آنکه در ایران در دانشگاه تحصیل کرده باشند ، میتوانند اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان کنند. اما این افراد تحصیل خود را نه از دانشگاه ، بلکه با دوره ای یک ساله در کالج شروع خواهند کرد و با توجه به نمراتی که در پایان این دوره کسب میکنند، می توانند در رشته و دانشگاه مورد علاقه شان تحصیل کنند.
دانستن این نکته که حدنصاب قبولی در آزمون سراسری، مقطع کارشناسی است، برای آن دسته از افرادی که تنها با پذیرش در کنکور سراسری ایران، قصد تحصیل در آلمان را دارند، ضروری است. بنابراین قبولی در آزمون سراسری در مقطع کاردانی برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های آلمان کافی نیست. منظور از قبولی در آزمون سراسری، تنها آزمون دانشگاه های سراسری در نوبت های روزانه و شبانه است. با این حساب، قبولی تنها در آزمون سراسری دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور و جامع علمی کاربردی، مورد تایید دانشگا هها و مراکز آموزش عالی در آلمان نیست. البته این شرایط تنها در صورتی است که این افراد علاقه مند باشند، بدون تحصیل در دانشگاه های ایران و تنها با قبولی در آزمون سراسری اقدام به پذیرش کنند.
 
فار غ التحصیلان از دانشگاه آزاد اسلامی

در مورد دانش آموختگان دانشگاه آزاد و یا افرادی که در آزمون ورودی به این دانشگاه پذیرفته شده اند، شرایط متفاوت است. طبق قوانین فعلی تنها قبولی در آزمون سراسری دانشگاه آزاد، برای اقدام برای پذیرش کافی نیست. حدنصاب پذیرش، عموماً داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد است. این قاعده شامل فارغ التحصیلان از سایر دانشگا ه های دولتی به غیر از دوره های روزانه و شبانه نیز می شود. دانش آموختگان دانشگاه های غیرانتفاعی سراسری، پیام نور و هچنین دانشگاه جامع علمی کاربردی، تنها در صورت داشتن مدرک کارشناسی می توانند برای پذیرش از دانشگاه های آلمان اقدام کنند. فار غ التحصیلان این دانشگا هها و همچنین دانشگاه آزاد، معمولا مستقیما وارد دانشگاه خواهند شد و احتیاجی به گذراندن دوره یک ساله کالج نخواهند داشت. البته تصمیم نهایی با دانشگاه ها خواهد بود. فاراغ التحصیلان کارشناسی این دانشگاه ها می توانند برای مقطع ارشد در اکثر دانشگاه های آلمان نیز اقدام کنند. به شما پیشنهاد می کنیم جهت در یافت اطلاعات بروز شده در این خصوص به بخش فرهنگی سفارت آلمان مراجعه کنید.

ترجمه رسمی از مدارک و ریزنمرات تحصیلی و تایید مدارک توسط سفارت آلمان

دانشجویان قبل از ارسال مدارک برای دانشگاه برای گرفتن پذیرش می بایست ترجمه مدارک خود را به تایید سفارت برسانند. برای این کار اصل ترجمه رسمی مدارک که دارای مهر تایید وزارت امور خارجه به همراه اصل مدرک فارسی لازم می باشد.
تأ یید رسمی به تأیید برابر اصل بودن مثلاً فتوکپی یک مدرک تحصیلی گفته میشود. در ایران تنها سفارت جمهوری فدرال آلمان محق و مجاز برای تأیید مدارک است، سفارت می تواند بطور رسمی مدارک را تأیید و برابر اصل نمایند. تنها تعداد معدودی از اسناد و مدارک خارجی می توانند تأیید و برابر اصل شوند. مدارک باید به زبان آلمانی و در برخی موارد به زبان انگلیسی  به صورت ترجه از دارالترجمه های رسمی و تأیید شده  ارائه گردند.
 
 
مدرک زبان

کسی که در آلمان قصد تحصیل را دارد، می بایست زبان آلمانی را فرا گیرد. حتی شرکت کنندگان در دوره های تحصیلی بین المللی نیز بهتر است در کنار تحصیل به فراگیری زبان آلمانی بپردازند، چراکه برای تحصیل در اکثر موارد به دانش زبان آلمانی نیاز پیدا خواهند کرد. از همه اینها مهمتر شاید زندگی در آلمان و امکان ارتباط با آلمانی ها باشد، که با داشتن دانش زبان آلمانی این کار به شکلی بسیار خوب صورت خواهد گرفت. مؤسسات بسیار زیادی در سراسر دنیا هستند که به آموزش زبان آلمانی می پردازند از جمله مؤسسات گوته .Goethe

در ایران نیز در حال حاضر موسسه زبان آلمانی وابسته به سفارت آلمان کلاس های زبان آلمانی در همه سطوح و به شکلی منظم ارائه می کنند. برای ارزیابی سطح زبان آلمانی و دریافت مدرک مورد نظر آزمون های گوناکونی برگزار می شوند که داوطلب می تواند در یکی از آنها شرکت کند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند، در برخی دانشگاه ها می بایست حداقل به زبان آلمانی در حد مقدماتیB1  مسلط باشند. زبان تدریس اما در رشته های بی نالمللی انگلیسی است. البته بسیاری دیگر از رشته های تحصیلی در دانشگاه های مختلف وجود دارند که دانشجویان برای تحصیل در آنها به دانش زبان آلمانی نیازی ندارند. در این گونه موارد ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی همانند IELTS و TOEFLE الزامیست.
 
آلمانی

برای ورود به دانشگا ه های آلمان، دانستن زبان آلمانی در اکثر موارد الزامی است. سطح معلومات زبان آلمانی و مدارک لازم به هنگام پذیرش، در مورد افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند یا متقاضی تحصیل در مقطع دکترا هستند، متفاوت است. ارائه این مدرک به معنای تسلط مقدماتی داوطلب به زبان روزمره آلمانی است و ارتباطی با زبان دانشگاهی وی و همچنین مقطع تحصیلی ندارد. در ارتباط با دانشجویان دوره های دکترا هم که پس از موافقت استاد راهنما ، رساله خود را به زبان انگلیسی خواهند نوشت، داشتن این مدرک به هنگام پذیرش الزامی است. تسلط به زبان آلمانی و ارسال مدارک لازم و مرتبط، از جمله مراحل درخواست پذیرش دانشجویی برای تحصیل در دانشگا ه های آلمان است. سطح معلومات زبان برای متقاضیان تحصیل در آلمان، در مرحله اقدام به پذیرش حداقل  B1  و مدرک لازم برای ارائه به مرکز اونی اسیست  Uni assist  با ( Zertifikat Deutsch ) مخفف  ZD  است. این مدرک بایستی به همراه سایر مدارک تحصیلی، پس از آنکه به تایید رسمی سفارت آلمان رسید، به مرکز «اونی اسیست » ارسال شود.
زبانِ آموزش در آلمان قاعدتاً آلمانی است. پیش از شروع به تحصیل، دانشجوی خارجی ملزم به قبول شدن در یک امتحان زبان و یا ارائه یک مدرک زبان معادل این امتحان (مانند دوره عالی انستیتو گوته)می باشد. سطح کلاسهای ارائه شده نیز مانند حداقل میزان زبانی مورد نیاز برای ثبت نام دردوره های زبان ازیک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. اطلاعات دقیق تر در این مورد رااز دانشگاه مربوطه دریافت کنید.
TestDaf یک امتحان سراسری واستاندارد برای زبان خارجه آلمانی و بر اساس الگوی امریکایی آزمون تافل TOEFL می باشد. TestDaf این امکان را برای خارجی ها مهیا می سازد که در وطن خود امتحان زبان آلمانی را جهت ورود به دانشگاه پشت سر بگذارند. امتحان TestDaf را می توان در مدرسه زبان آلمانی در ایران DSIT انجام داد. اطلاعات مربوط به تاریخ برگزاری امتحانات زبان آلمانی و نمونه ای از سؤالات را می توانید با مراجعه به مؤسسه آموزش زبان آلمانی وابسته به سفارت بدست آورید.
امتحان سراسری زبان آلمانی انستیتو گوته ZD به عنوان مدرک پایانی دوره مقدماتی زبان آلمانی، امتحان سراسری دوره متوسطه زبان آلمانی ZMP به عنوان مدرک پایانی دوره متوسطه زبان آلمانی، امتحان سراسری دوره عالی زبان آلمانی ZOP، B1,B2 ,TestDaf برخی از مدارک زبانی هستند که دانشجویان بسته به مقطع و رشته تحصیلی خود در آلمان می بایست قبل از سفر به آلمان در ایران کسب کنند. علاقه مندان می توانند اطلاعات مربوط به تاریخ برگزاری و هزینه امتحان های مختلف در مؤسسه آموزش زبان وابسته به سفارت آلمان را از دفتر مدرسه زبان آلمانی DSIT تهیه نمایند.
 
انگلیسی

تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. دانشجویان متقاضی میبایست دارای مدرک زبان انگلیسی همچون IELTS و یا TOEFLE باشند. البته برخی از دانشگاه های آلمان علاوه بر زبان انگلیسی مدرک زبان آلمانی در سطح مقدماتی می خواهند. در بسیاری از موارد نیز خود دانشگاه برای دانشجویان قبل از شروع تحصیل و یا در حین تحصیل دوره های آموزش زبان آلمانی برگزار می کنند.
به طور کلی در برخی از مقاطع و رشته های تحصیلی در دانشگاه های آلمان تمامی کلاس ها ودروس به زبان انگلیسی تدریس و برگزار می شود. بنابراین یکی از شرایط گرفتن ویزا داشتن مدرک های معتبر زبان انگلیسی همانند IELTS یا TOEFL می باشد. با این وجود اکثر دانشگاه های آلمانی که این رشته های بین المللی را ارایه می دهند از دانشجویان داشتن حداقل دانش زبان آلمانی را نیز به عنوان یکی از شرایط گرفتن پذیرش طلب می کنند. بنابراین داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگا ه های آلمان به زبان انگلیسی و در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد را دارند، می بایست علاوه بر دانش نسبی زبان آلمانی در برخی از دانشگاه ها، تافل و یا آیلس نیز داشته باشند. تعیین حداقل نمره کل در هر یک از امتحانات نام برده برای موافقت با پذیرش داوطلب، بر عهده دانشگاه است. داوطلبان می توانند از طریق سایت دانشگاه مورد نظر اطلاعات لازم در این ارتباط را کسب کنند. نمره زبان برای مدرک IELTS معمولا از 5/5 به بالا و برای TOEFL بین 80 تا 120 می باشد.


این مطلب ادامه دارد...

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش