اینسایت؛ آماده نگاه به درون مریخ

با توجه به جمعیت کاوشگرهای مریخ به نظر می‌آید مریخ از این پس شلوغ شود. اما چرا یک مریخ‌نشین دیگر به این سیاره ارسال می‌شود؟
جیمز تاتل کین تصویرگر و پژوهشگر سیارات ما را به درون سیاره سرخ مریخ می‌برد تا توضیح دهد چرا ماموریت اینسایت منحصر به فرد است.
👈 کاوشگر اینسایت قرار است در ایلیزیوم پلنتیا فرود آید، درست در شمال مرز ارتفاعات جنوبی قدیمی‌تر با دشت‌های هموار شمالی. در همسایگی محل فرود، نه چندان دور از جنوب، گودال گیل (Gale) است که مریخ‌نورد کروسیتی اکنون در آنجا در حال کاوش است.
کاوشگر اینسایت وقتی فرود آمد دو ماه وقت لازم دارد تا تجهیزاتش را بر سطح سیاره مستقر کند.
 
یک بازوی روبوتی به ‌آرامی روی سطح سیاره قرارمی‌گیرد تا لرزش سطح مریخ را بسنجد.
👈 دستگاه سنجش لرزه می‌تواند سیگنال‌های خفیف ناشی از برخورد شهاب سنگی در نزدیکی‌اش را تشخیص دهد. این لرزه‌ها اطلاعاتی درباره ساختار درونی مریخ از پوسته تا هسته آن را به‌دست می‌دهد. همچنین مریخ لرزه‌ها را زیر نظر خواهد اشت تا ببیند آیا این سیاره از نظر زمین‌شناختی فعال است یا نه.
در حال حاضر، دانشمندان نمی‌دانند آیا اعماق مریخ شبیه زمین با هسته سفت درونی و هسته سیال بیرونی است.کشف این موضوع یکی از اهداف کلیدی اینسایت است.
لرزه‌شناسی پیش از این برای کشف ساختار درونی ماه و زمین مورد استفاده قرار گرفته؛ فضانوردان آپولو هم "ماه‌لرزه‌ها" را اندازه‌گیری ‌کرده بودند.

◼️ راهنمای کائنات برای مبتدیان؛ امواج گرانشی
◼️ راهنمای کائنات برای مبتدیان؛ برون‌سیارات

◼️ راهنمای کائنات برای مبتدیان؛ سیاهچاله‌ها
 
دانشمندان می‌خواهند بدانند آیا هسته مریخ تقریبا مذاب است یا جامد

کاوشگر حرارتی اینسایت (HP3) تا عمق پنج متری از سطح سیاره را نقب خواهد زد و انرژی آزادشده در اعماق مریخ را اندازه‌گیری خواهد کرد. اندازه‌گیری این جریان حرارتی روشن خواهد کرد آیا مریخ از همان مواد زمین و ماه تشکیل شده است و اصلا این سیاره چگونه شکل گرفته است. علاوه بر این سیستم رایز (Rise) دانشمندان را قادر خواهد کرد که به‌طور دقیق محل اینسایت را ردگیری کنند.
 


با رد و بدل کردن سیگنال‌هایی بین زمین و فضاپیمای مستقر در مریخ، محققان خواهند توانست با استفاده از اثر داپلر، تعیین کنند که وقتی مریخ دور خورشید می‌چرخد چه مقدار قطب شمال سیاره جا به جا می‌شود.
⏪ "پدیده یا اثر داپلر" معادل آژیر ماشین پلیس است؛ وقتی نزدیک می‌شود صدایش زیرتر (فرکانس بالاتر) و وقتی دور می شود صدایش بم‌تر (فرکانس پایین‌تر) می‌شود.
با جابجا شدن محور چرخش مریخ، دانشمندان از اندازه هسته مطلع می‌شوند و اینکه آیا هسته تقریبا مذاب یا جامد است.
انتظار می‌رود اینسایت در ماموریتش که ۷۰۸ روز مریخی معادل ۷۲۸ روز زمینی طول می‌کشد، سابقه نزدیک‌ترین همسایه ما را در منظومه شمسی از زمان شکل‌گیریش یعنی حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش روشن کند.

⏪ فضاپیمای 'اینسایت' راهی مریخ شد
⏪ ناسا برای اولین بار به مطالعه ساختار درونی «مریخ» می‌پردازد

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش