رتبه بندی تایمز: مشهورترین دانشگاه های جهان معرفی شدند

رده‌بندی جهانی اعتبار و شهرت دانشگاه‌های جهان از سال ۲۰۱۸ براساس نظرسنجی از دانشگاهیان به عنوان یکی از بزرگترین دعوت‌های جهانی از سوی نظام رتبه بندی تایمز منتشر شده است.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

رتبه‌بندی شهرت جهانی آموزش عالی تایمز در سال ۲۰۲۱ بر اساس بزرگترین نظرسنجی دانشگاهیان ارشد منتشر شده است. روش این رتبه بندی نیز با انجام پرسشنامه از پژوهشگرانی صورت می گیرد که دیدگاه‌های خود را در زمینه برتری در تحقیقات و آموزش در میان رشته‌ها و موسساتی که با آن‌ آشنا هستند، ارائه می‌دهند.

این رتبه بندی از ۱۶ زبان دنیا و داده‌های سازمان ملل متحد به عنوان یک راهنمایی و برای اطمینان از اینکه پاسخ دهنده‌ها در سراسر دنیا و در رشته‌های دانشگاهی مختلف هستند، استفاده می‌کند.

در رتبه بندی ۲۰۲۱، دانشگاه هاروارد برای یازدهمین سال متوالی در صدر این رتبه بندی قرار دارد و ایالات متحده با ۵۷ مؤسسه (در مقایسه با ۶۰ مؤسسه سال گذشته) دارای بیشترین نمایندگی است.

دانشگاه شینهوا (Tsinghua) چین با سه پله صعود به اولین موسسه چینی تبدیل شده است که به ۱۰ دانشگاه برتر پیوسته و دانشگاه آکسفورد با دو پله صعود از دانشگاه کمبریج دیگر نماینده بریتانیا پیشی گرفته است.

بریتانیا همچنان دارای ۲۵ نماینده در رتبه بندی است که مشابه سال گذشته است. چین با ۱۷ مؤسسه (در مقایسه با ۱۳ مؤسسه سال گذشته) در حال حاضر سومین کشوری است که نسبت به سال گذشته رتبه چهارم را کسب کرده است. به طور کلی، دانشگاه ها از ۲۹ کشور در این رتبه بندی گنجانده شده اند.

متخصصان رشته‌های بالینی و سلامت (با ۱۶.۳ درصد از پاسخ ها) و پس از آن مهندسی (۱۵.۸ درصد)، علوم زیستی (۱۴.۹ درصد) و علوم پایه (۱۴.۲ درصد) بود. همچنین علوم کامپیوتر (۹.۸ درصد)، تجارت و اقتصاد (۸.۲ درصد)، هنر و علوم انسانی (۷.۷ درصد) و علوم اجتماعی (۷.۵ درصد) بیشترین پاسخ ها را به پرسش‌ها داده اند.

سایر پاسخ ها از روانشناسی (۲.۸ درصد)، آموزش (۲.۲ درصد) و حقوق (۰.۶ درصد) بوده است.

پاسخ دهندگان از نقاط مختلف دنیا بودند و در مجموع ۳۹.۱ درصد پاسخ‌ها از منطقه آسیا و اقیانوس آرام و بقیه پاسخ دهندگان اروپای غربی ۲۴.۳ درصد، آمریکای شمالی ۲۱.۷ درصد، اروپای شرقی ۶.۳ درصد، آمریکای لاتین با ۴.۲ درصد، خاورمیانه با ۲.۴ درصد و آفریقا ۲ درصد بودند.
 

فهرست ۲۰ دانشگاه مشهور دنیا در رتبه بندی ۲۰۲۱ تایمز

رتبه دانشگاه کشور
۱ دانشگاه هاروارد آمریکا
۲ انستیتو تحقیقات فناوری ماساچوست MIT آمریکا
۳ دانشگاه آکسفورد انگلستان
۴ دانشگاه استانفورد آمریکا
۵ دانشگاه کمبریج انگلستان
۶ دانشگاه برکلی کالیفرنیا آمریکا
۷ دانشگاه پرینستون آمریکا
۸ دانشگاه یل آمریکا
۹ دانشگاه لس انجلس کالیفرنیا آمریکا
۱۰ دانشگاه شینهوا چین
۱۱ دانشگاه شیکاگو آمریکا
۱۲ دانشگاه کلمبیا آمریکا
۱۳ دانشگاه توکیو ژاپن
۱۴ انستیتو فناوری کالیفرنیا آمریکا
۱۵ دانشگاه پکن چین
۱۶ دانشگاه آن آربور میشیگان آمریکا
۱۷ کالج دانشگاهی لندن (UCL) انگلستان
۱۸ انستیتو فناوری زوریخ (ETH) سوئیس
۱۹ دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا
۲۰ دانشگاه جان هاپکینز آمریکا

تعداد ۲۹ کشور در فهرست ۲۰۲ دانشگاه مشهور دنیا در سال ۲۰۲۱ قرار گرفته‌اند.


بیشتر بخوانید:


10 دانشگاه های برتر کانادا 2022
دانشگاه های برتر استرالیا در سال 2022
10 دانشگاه های برتر انگلستان در سال 2022 معرفی شدند
رتبه بندی سال ۲۰۲۲ کیو اس اعلام شد/ حضور ۶ دانشگاه ایرانی در میان برترین ها


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش