صندوق رفاه وزارت علوم مبالغ وام های دانشجویی را اعلام کرد

به گزارش ویکی گرام، معاون امور دانشجویان صندوق رفاه وزارت علوم مبالغ وام های دانشجویی را اعلام کرد و گفت: وام تحصیلی دانشجویان متاهل در سال تحصیلی جدید دو برابر دانشجویان مجرد افزایش یافت.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

صمد حاج جباری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وام های دانشجویی و مبالغ آن در سال تحصیلی جدید گفت: در حال حاضر پنج نوع وام شامل وام شهریه، ودیعه مسکن، ضروری، تحصیلی و وام ویژه دکتری به دانشجویان ارائه می شود که با مصوبه هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان برای سال تحصیلی جدید (۱۴۰۰-۱۴۰۱) مبالغ تمام این وام ها به جز وام ویژه دکتری تا سقف ۳۰ درصد افزایش یافت.

وی با اشاره به مبالغ وام‌هایی که برای سال تحصیلی جدید افزایش یافته اند، ادامه داد: مبلغ «وام تحصیلی» برای دانشجویان مجرد در همه مقاطع تحصیلی در سال تحصیلی گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر نیمسال بود که با مصوبه جدید به ۱ملیون و ۹۵۰ هزار تومان و برای دانشجویان متأهل (دو برابر دانشجویان مجرد) به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

وی افزود: همچنین «وام ودیعه مسکن متاهلی» که برای همه مقاطع تحصیلی یک بار در طول هر مقطع تحصیلی پرداخت می شود، در شهر تهران ۲۵ میلیون تومان، در کلان شهرها ۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود که این مبالغ نیز با ۳۰ درصد افزایش به ترتیب در تهران به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در کلان شهرها به ۲۶ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

حاج جباری ادامه داد: در سال تحصیلی جدید «وام شهریه» برای دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه‌های مختلف دولتی، پیام نور، آزاد اسلامی، غیرانتفاعی، و جامع علمی کاربردی در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته به مبلغ ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و دکتری ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی افزود: همچنین وام ویژه دکتری ماهانه یک میلیون تومان در نظر گرفته شده که هر شش ماه یک‌بار پرداخت می‌شود.

حاج جباری افزود: ثبت نام وام های دانشجویی از چهارم آبان ماه آغاز شده و تا یکم دی ماه سال جاری فرآیند ثبت نام ادامه خواهد یافت. دانشجویان دوماه برای ثبت نام وام های دانشجویی فرصت دارند.
 

جدول میزان افزایش وام های دانشجویی

ردیف عنوان وام مقاطع تحصیلی مبالغ وام های دانشجویی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ مبالغ وام های دانشجویی با ۳۰ درصد افزایش در نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰
۱ وام تحصیلی همه مقاطع تحصیلی یک میلیون و ۵۰۰ تا دو میلیون تومان هزارتومان در هر نیمسال

*یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان برای دانشجویان مجرد

* ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برای دانشجویان متاهل

۲ وام شهریه همه مقاطع تخصیلی

کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته یک میلیون تومان

کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکترای حرفه‌ای دو میلیون تومان

دکتری پیوسته دو میلیون تومان

دکتری تخصصی ناپیوسته ۵ میلیون تومان

*کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته به مبلغ ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان.

*کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته پیوسته ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان.

*دکتری ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان.

۳ وام مسکن برای همه مقاطع تحصیلی (یک بار پرداخت در طول هر مقطع)

۲۵ میلیون تومان در شهر تهران.

۲۰ میلیون تومان در کلان شهرها.

۱۵ میلیون تومان در سایر شهرها.

* ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در شهر تهران
*۲۶ میلیون تومان در کلان شهرها

*در سایر شهرها ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

۴ وام ضروری همه مقاطع تحصیلی که به تفکیک مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است

تولد فرزند دانشجوی متأهل ۳ میلیون تومان، فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند دانشجو ۳ میلیون تومان، دانشجویان حادثه دیده در سوانح و تصادفات تا ۵ میلیون تومان، دانشجویان مبتلا به بیماری‌های خاص و پرهزینه تا ۵ میلیون تومان، بیماری خاص و پر هزینه یکی از اعضا تحت تکفل دانشجو تا ۴ میلیون تومان سایر موارد مشابه به تشخیص رئیس صندوق تا ۵ میلیون تومان.

*مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تا سقف ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان،

*مقطع کارشناسی پیوسته و دکتری تخصصی ناپیوسته غیر بورسیه حداکثر تا سقف ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

*مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری پیوسته و دکتری حرفه‌ای حداکثر تا سقف ۱۳ میلیون تومان

۵ وام ویژه دکتری دکتری ۷۰۰ هزارتومان به صورت ماهیانه یک میلیون تومان به صورت ماهانه

به گزارش مهر، پیش از این درباره افزایش مبلغ «وام ضروری» برای سال تحصیلی جدید عنوان شده بود این وام در رویدادهای مختلف مانند تولد فرزند دانشجوی متأهل، فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند دانشجو، دانشجویان حادثه دیده در سوانح و تصادفات و دانشجویان مبتلا به بیماری‌های خاص پرداخت می‌شود و به تفکیک مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است که بر این اساس، در مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تا سقف ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، در مقطع کارشناسی پیوسته و دکتری تخصصی ناپیوسته غیر بورسیه حداکثر تا سقف ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری پیوسته و دکتری حرفه‌ای حداکثر تا سقف ۱۳ میلیون تومان افزایش یافته است.

➕  بیشتر بخوانید:


مرکز آمار ایران: کاهش ۲۷.۷ درصدی دانشجویان در ایران
نکات مهم مغایرت معدل کارشناسی برای ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان ارشد در دانشگاه‌ها


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش