صندلی‌های خالی وزارت علوم متقاضی ندارند

به گزارش ویکی گرام، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که وزارت علوم صندلی‌های خالی زیادی دارد اما متقاضی ندارد، گفت: باید رشته تحصیلی دانشجویان با آینده شغلی آن‌ها مرتبط باشد چون هدف از تحصیل برای متخصص شدن و به تبع آن ورود به بازار کار است.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

دکتر منصور زراء‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص کاهش تعداد دانشجویان وزارت علوم در سال‌های اخیر، اظهار کرد: وزارت علوم صندلی‌های خالی زیادی دارد اما متقاضی ندارد و نه این‌که ظرفیت خود را کاهش داده است. در برخی از دانشگاه‌ها صندلی خالی وجود دارد یعنی متقاضی تحصیل وجود ندارد.

وی ادامه داد: وزارت به دنبال این است، متقاضیانی که شرایط لازم حداقلی را دارند، در دانشگاه بپذیرد؛ نزدیک ۵۰ درصد متقاضیانی که انتخاب رشته می‌کنند عمدتا ثبت نام نمی‌کنند که اصلی‌ترین دلایل آن اشتغال و مسائلی از این قبیل است.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به لزوم برقراری ارتباط بین رشته تحصیلی و شغل افراد، گفت: باید رشته تحصیلی دانشجویان با آینده شغلی آن‌ها مرتبط باشد، چون هدف از تحصیل برای متخصص شدن و به تبع آن ورود به بازار کار است. بسیاری از دانشجویان به دنبال مدرک گرفتن هستند تا بتوانند وارد بازار کار شوند. اگر بازار کار به رشته‌های تحصیلی ارتباطی نداشته باشد، این مساله معضلی لاینحل خواهد بود.

زراء‌نژاد در خصوص اهیمت تربیت دانشجوی دارای مهارت، افزود: بخشی از سرفصل‌های دروس دانشگاهی باید به روز، بومی و مهارتی باشند. البته الان هم در حال کار کردن روی این مساله هستند. دانشجویی که تربیت می‌کنیم باید شیوه و توانایی به‌کارگیری دانش خود را آموزش ببیند، نه این‌که وراد سازمانی شود و بعد کار را یاد بگیرند.

وی در پایان با بیان این‌که اخیرا کارگروه‌هایی در شورای برنامه‌ریزی آموزشی و شورای انقلاب فرهنگی در حال کار کردن بر به‌روزسازی و مهارتی کردن رشته‌ها هستند، خاطر نشان کرد: سرفصل‌های رشته‌هایی مانند اقتصاد، محیط زیست، جامعه شناسی و... باید قادر به حل مشکلات کشور باشند و نباید به صورت آکادمیک و تنها در کتب درسی تدریس شوند.                        
 

➕  بیشتر بخوانید:


مرکز آمار ایران: کاهش ۲۷.۷ درصدی دانشجویان در ایران
نکات مهم مغایرت معدل کارشناسی برای ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان ارشد در دانشگاه‌ها


 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش