چالش هایی که به عنوان یک دانشجوی ایرانی در آلمان خواهید داشت

هر ساله هزاران دانشجوی ایرانی برای تحصیل در یک دانشگاه خارجی مهاجرت می کنند. اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را در خارج دنبال می کنند. در حالی که اکثر دانشجویان برای تحصیلات عالی به آمریکا و کانادا مهاجرت می کنند، کمتر دانشجویان ایرانی برای تحصیل به اروپا مهاجرت می کنند. اخیرا آلمان و فرانسه به دلیل هزینه پایین تحصیل به عنوان مقاصد محبوب برای دانشجویان ایرانی مطرح شده اند. 

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

در بین مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی، ۱۱ هزار و ۴۵۵ دانشجو در آمریکا، ۵ هزار و ۶۶۱ دانشجو در ترکیه، ۳ هزار و ۹۳۵ دانشجو در آلمان، ۳ هزار و ۷۳۵ دانشجو در کاناداو ۲ هزار و ۲۹۷ دانشجو در امارات مشغول به تحصیل هستند.

با این وجود، من ترم اول خود را در RWTH آخن به پایان رساندم و در اینجا برداشت من از چالش هایی است که دانشجویان ایرانی در حین تحصیل با آن مواجه بودند.

1. الگوی امتحان
برخلاف دانشگاه های ایران، هیچ امتحان میان ترم یا ارزیابی مستمر از طریق تکالیف در طول ترم وجود ندارد. در درس آمار پزشکی من، برای واجد شرایط بودن در امتحان نهایی، کسب 50٪ در تمام تکالیف اجباری بود، اما نمرات برای نمره نهایی شما به حساب نمی آمد. بنابراین، نمره نهایی شما فقط به عملکرد شما در یک امتحان بستگی دارد. شما 3 شانس برای قبولی در یک امتحان دارید. اگر از آمادگی آزمون اطمینان ندارید، می توانید 3 روز قبل از آزمون از ثبت نام خود خارج شوید و به این ترتیب، تلاش ناموفق محسوب نمی شود.

علاوه بر این، همه امتحانات کتبی نیستند. برخی از امتحانات "شفاهی" هستند. در برخی موارد در دانشگاه های ایران  ارزیابی طول ترم هست که 10٪ یا 20٪ از نمرات کلی را به خود اختصاص می دهد.

امتحانات آلمانی بر "یادگیری روتین" تمرکز نمی کنند. این بهترین بخش امتحانات دانشگاه های آلمان است.

 امتحانات کتبی معمولاً 1 تا 1.5 ساعت طول می کشد.سوالات مبتنی بر کاربرد و مفهومی هستند و لازم نیست در برگه امتحانی خود را پر کنید.علاوه بر این، چندین سؤال پاسخ های طولانی می طلبد یا باید اعدادی را حل کنید که صفحات را اشغال می کنند. اغلب، ممکن است حتی نیاز به استخراج یک معادله یا اثبات یک قضیه داشته باشید.

2. سیستم درجه بندی معکوس
سیستم نمره دهی در دانشگاه های آلمان در دوره کارشناسی ارشد
چالش هایی که  به عنوان یک دانشجوی ایرانی در آلمان خواهید داشت
 
سیستم درج بندی در آلمان آلمان از A، A-، B یا دیگر حروف یا درجه بندی استفاده نمی کند. در حالی که این یک چالش واقعی نیست، انتقال از مقیاس نسبی به مقیاس مطلق یک چالش است.

در حالی که سیستم درجه بندی ایالات متحده، بریتانیا از درجه پایین شروع می شود و به بالاترین درجه می رسد، سیستم درجه بندی آلمان برعکس آن است. بالاترین نمره 1.0 است در حالی که کمترین نمره 4.0 است که 5.0 به معنای شکست خوردن است.
 
تحصیل در آلمان: سوالات متداول
نحوه دریافت مجوز کار و اقامت بعد از تحصیل در آلمان

دوره های پر درآمد و قابل اشتغال در آلمان برای دانشجویان بین المللی
چالش-هایی-که-به-عنوان-یک-دانشجوی-ایرانی-در-آلمان-خواهید-داشت
3. زمان فارغ التحصیلی
من در مدت 3.5 سال با مدرک کارشناسی ارشد در مهندسی زیست پزشکی فارغ التحصیل شدم. من در ترم اول در "شیمی پلیمر" شکست خوردم که اتفاقاً پیش نیاز درس "زیست مواد" در ترم دوم است. درس "بیومواد" پیش نیاز درس " اندام های مصنوعی" در ترم سوم بود. علاوه بر این، بدون تمام کردن تمام دوره ها، حتی نمی توانم پایان نامه کارشناسی ارشد و دوره کارآموزی خود را شروع کنم. بنابراین، این زمان کلی فارغ‌التحصیلی من را به تاخیر انداخت.»

این فقط در RWTH آخن نیست. داستان تاخیر در فارغ التحصیلی در تمام دانشگاه های آلمان ادامه دارد. در حالی که مدرک لیسانس در دانشگاه های ایران 4 سال است، در آلمان به طور رسمی 3 سال است. با این حال، دانشجویان به طور متوسط ​​4 سال طول می کشند تا فارغ التحصیل شوند.

دانشگاه RWTH آخن یکی از بزرگترین دانشگاه های آلمان است که بیش از 42000 دانشجو دارد. تعداد بسیار بالای دانشجویان را می توان تا حدودی به تاخیر در زمان فارغ التحصیلی نسبت داد. از آنجایی که RWTH آخن شهریه دریافت نمی کند، زمانی که تعداد بیشتری از دانشجویان به موقع فارغ التحصیل نمی شوند، متوسط ​​بودجه به ازای هر دانشجو به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

Freshman، Sophomore، Junior و Senior کلماتی هستند که فقط در دانشگاه های دیگر کشورها می شنوید. این در مورد دانشگاه های آلمان صدق نمی کند. دانشجویان خود را بر اساس ترم هایی که در آن هستند شناسایی می کنند.

قبل از سال 2010، میانگین سنی فارغ التحصیلان 28 سال بود که می تواند رقمی ترسناک برای یک دانشجوی بین المللی باشد. در NRW، یک دانشجوی کارشناسی 8.64 ترم یا کمی بیش از چهار سال طول کشید تا فارغ التحصیل شود.

طبق آمار سال 2014، میانگین سنی دانشجویان در هنگام اخذ مدرک کارشناسی ارشد در آلمان 29 سال است. اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد ایرانی در آلمان معمولاً حدود 3 سال طول می کشد تا فارغ التحصیل شوند که محتمل ترین مورد آن 2.5 سال است.

4. بحران مسکن
بحران مسکن در آلمان، به ویژه در شهرهای بزرگتر مانند مونیخ و برلین، واقعی است. حتی پیدا کردن خانه در آخن برای من آسان نبود. من خانه ای را در مکانی در 10 کیلومتری Uniklinik پیدا کردم که در آن بیشتر در کلاس ها شرکت می کنم. به لطف بلیط ترم و وسایل حمل و نقل عمومی که در گوشه و کنار وجود دارد و زندگی را آسان تر می کند. اتوبوس های شهری در آخن وقت شناس هستند و اتوبوس ها یک شاهکار مهندسی آلمانی هستند.

این برخلاف ایران است که در آن دانشجویان محل اقامت خود را در دانشگاه دریافت می کنند. حتی دانشجویان محلی که در خوابگاه‌ها اقامت نمی‌کنند، خانه اجاره ای خود را دارند.

اگر قصد دارید تحصیل خود را در آلمان شروع کنید، حتماً حداقل ۷ تا ۸ ماه قبل از شروع ترم در سایت Studierendenwerk ثبت نام کنید. من به شما توصیه می کنم حتی قبل از ارسال درخواست خود در دانشگاه آلمان اقدام کنید.

5. مشاغل دانشجویی در طول تحصیل
اکثر دانشجویان بین‌المللی معمولاً در طول تحصیل به مشاغل دستیار پژوهشی (Hilfsenwissenschaftler) در دانشگاه‌ها یا مشاغل فنی در شرکت‌ها می‌پردازند. اگر دانشگاه شما در یک شهر کوچک واقع شده است، پیدا کردن شغل می تواند سخت باشد. شهری کوچکتر مانند آخن نسبت به مونیخ یا اشتوتگارت فرصت های کاری نسبتاً کمتری دارد. اگر شما در رشته مهندسی مکانیک هستید، ممکن است بدون تسلط به زبان آلمانی با مشکل مواجه شوید. تسلط بر زبان آلمانی B1 توصیه می‌شود زیرا اکثر ماشین‌های آزمایشگاه یا صنعت زبان آلمانی را به عنوان زبان پیش‌فرض خود دارند. در علوم کامپیوتر و مهندسی زیست پزشکی، فکر نمی‌کنم تقاضای زیادی برای مهارت‌های زبان آلمانی وجود داشته باشد. خوشبختانه، موفق شدم دو شغل دانشجویی به عنوان دستیار پژوهشی بدون مهارت زبان آلمانی پیدا کنم. اما من در حال یادگیری زبان هستم.

فراتر از دو شغلی که ذکر کردم، یافتن مشاغل غیر فنی مانند کار در یک فروشگاه مواد غذایی یا مشاغل تایپ کردن بسیار سخت است. رقابت سختی با مردم محلی وجود دارد و معمولاً کارفرمایان خواهان مهارت قابل توجهی در زبان آلمانی هستند.
 
آیا تحصیل در دانشگاه های آلمان واقعا رایگان است؟
آسان ترین دانشگاه ها برای اپلای و اخذ پذیرش در آلمان

چالش-هایی-که-به-عنوان-یک-دانشجوی-ایرانی-در-آلمان-خواهید-داشت
6. طرز لباس پوشیدن
اگر به ریش های بلند علاقه دارید، مراقب باشید که به درستی از آن نگهداری کنید تا مبادا به عنوان یک مرد بی خانمان اشتباه بگیرید.

در حالی که معمولاً در اکثر دانشگاه‌های ایران می‌توانید با صندل وارد کلاس شوید، من کسی را ندیده‌ام که در کلاس‌ها لباس غیر رسمی بپوشد. مردم حتی در خواربار فروشی لباس معمولی نمی پوشند. در حالی که می‌توانید افرادی را در ایران با لباس‌های مختلف در مکان‌های عمومی پیدا کنید، من به سختی چنین چیزی را در اروپا پیدا می‌کنم. مدهای اروپایی به راحتی با خطوط ساده و تمیزشان شناخته می شوند. در اروپا، مردم در رنگ‌های تک رنگ خنثی با پالت‌های رنگی محدود به مشکی، قهوه‌ای، خاکستری، قهوه‌ای، سفید با هایلایت‌های برجسته و روشن می‌پوشند.

بنابراین، به عنوان یک دانشجوی ایرانی در اروپا، باید از ظاهر خود در جمع آگاه باشید. مردم شما را با استایل و حس مد شما قضاوت می کنند.

7. زمان بندی بازار
ممکن است بیرون روشن و آفتابی باشد اما سوپرمارکت ها را می توان در یک روز کاری معمولی در آلمان تعطیل کرد. Lidl، Netto یا Edeka - همه سوپرمارکت‌ها تا ساعت 8 شب بسته می‌شوند. این یک تضاد کامل با ایران است، جایی که من اغلب بعد از ساعت 9 شب برای خرید بیرون می روم تا جمعیت کمتری در بازار پیدا کنم. شنبه ها و یکشنبه ها روزهای غیر کاری هستند و این فقط برای ادارات دولتی صدق نمی کند.

تعطیلات طولانی مانند کریسمس می تواند برای یک دانشجوی بین المللی وحشتناک باشد. شهرهای دانشجویی مانند آخن در تعطیلات طولانی تبدیل به شهر ارواح می شوند. چندین مغازه می توانند برای هفته ها بسته بمانند. بنابراین، به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید حداقل یک هفته منابع غذایی کافی را ذخیره کنید.

8. فرهنگ DIY
به عنوان یک دانشجو، استخدام نیروی کار برای کمک در کار خانه می تواند به قیمت دست و پاهای شما تمام شود. بنابراین، یا باید به دوستان خود تکیه کنید یا خودتان این کار را انجام دهید. یک توصیه برای دوستان ایرانی، برخی از غذاهای اروپایی فراتر از ماکارونی و غذاهای ایرانی را یاد بگیرید. منوهای جدیدی را برای جوانه های چشایی شما باز می کند.

9. خدمات آهسته
خدمات در آلمان بسیار کند است. واردات عینکم از ایران ارزانتر و سریعتر از انجام آن در آلمان بود. من از 6 فروشگاه اپتیکال در آخن بازدید کردم و هیچ کدام به من اطمینان ندادند که در کمتر از یک هفته عینک را تحویل خواهند داد. من حتی می توانستم عینک خود را از 39DollarGlasses از ایالات متحده آمریکا با کمتر از نصف قیمتی که توسط اپتیکال آلمانی نقل شده است وارد کنم.

آلمان به سختی فرهنگ تعمیر دارد. مردم اقلام قدیمی را دور می ریزند و اقلام جدید می خرند زیرا هزینه های سرویس و تعمیر بسیار زیاد است. برای تعویض فن لپ تاپم از مرکز تعمیرات لپ تاپ از من خواست 75 یورو بپردازم و بعد از یک هفته بیایم. من در نهایت خودم را تعمیر کردم زیرا کل فرآیند کمتر از 30 دقیقه طول می کشد. 

10. تنهایی
بر اساس نظرسنجی ARD-Deutschlandtrend، 68 درصد آلمانی ها احساس می کنند که تنهایی یک مشکل بزرگ است.

"تنهایی چیزی است که من یاد گرفتم اینجا با آن کنار بیایم. شما باید واقعاً خوش شانس باشید تا یک گروه خوب برای معاشرت پیدا کنید. در اینجا، از آنجایی که جامعه ایرانی ها کوچک است، باید واقعاً خوش شانس باشید که چنین دوست ایرانی را پیدا کنید. معاشرت با دوستان بین المللی سرگرم کننده است، اما این یکسان نیست. 

تماشای پیرزنانی که تنها با سگ هایشان روی سنگفرش راه می روند کافی است تا بفهمیم مردم آلمان چقدر تنها هستند. چندین گزارش در مورد بحران انزوا در میان سالمندان آلمانی وجود دارد. در واقع، در مقاله‌ای که اخیراً در یک روزنامه آلمانی منتشر شده است، دو سوم آلمانی‌ها احساس می‌کنند که این کشور مشکل تنهایی بزرگی دارد.

من شخصاً مشکلی برای دوستی با آلمانی ها نداشتم. من چند همکلاسی واقعا شگفت انگیز دارم که بارها و بارها به من کمک کرده اند. یکی از دوستان آلمانی من حتی مرا برای "نوشیدن" در کارنوال بیرون برد. با این حال، به طور کلی، دوستان ایرانی من در آخن، اشتوتگارت و مونیخ شکایت کرده‌اند که می‌توانند فقط با سایر دانشجویان بین‌المللی دوست باشند.

نکته: دانشجویان ایرانی که از نداشتن دوست آلمانی شکایت می‌کنند، اغلب در تلاش برای دوست‌یابی شکست می‌خورند. 

11. رویدادهای فانتزی و برنامه های فوق برنامه
دانشگاه های آمریکا و بریتانیا برای خدماتی که اصلا ضروری نیستند، مبلغ هنگفتی دریافت می کنند. تحصیل در دانشگاه نورث وسترن سالانه 70000 دلار و برای تحصیل در امپریال کالج لندن 52000 دلار هزینه دارد. آنها کالاهای دانشگاهی را به خوبی به بازار عرضه می کنند. سالن های ورزشی لوکسی وجود دارد که برای همه دانشجویان رایگان است. اساساً، شما قبلاً در حین پرداخت شهریه به صورت ناخودآگاه هزینه باشگاه را پرداخت کرده اید، حتی اگر از خدمات استفاده نکنید. هفته تحصیلی اول یک رویداد بزرگ است. باشگاه ها و انجمن های مختلفی برای فعالیت های فوق برنامه و برای دانشجویان همفکر وجود دارد.

دانشگاه های آلمان کمتر شیک هستند و خودشان را به روز نمی کنند. تقریباً هر نوع امکاناتی برای یک فرد مشتاق وجود دارد، اما کسی قرار نیست به شما قاشق غذا بدهد. این یکی از دلایل اصلی عدم پرداخت شهریه دانشگاه های آلمان (به جز بادم-ووتمبورگ) برای دانشجویان بین المللی است. 

12. صدای دانشجو
دانشجویان در کار روزانه دانشگاه های آلمان حرف زیادی برای گفتن ندارند. نمایندگان دانشجویان از هر کلاس وجود دارد، اما تقریباً تمام تصمیمات به هیئت اداری بستگی دارد. با این حال، بازخورد دانشجو در مورد استاد و برنامه درسی در نظر گرفته شده است، اما اقدام انجام شده قابل اعتماد نیست.

 پارلمان های دانشجویی وجود دارد و نمایندگان از طریق رای گیری توسط دانشجویان انتخاب می شوند. دانشجویان مسئولیت مستقیم غذای تهیه شده در آشفتگی، بهداشت خوابگاه‌ها، ایمنی و امنیت محوطه دانشگاه، نگهداری از کتابخانه و حتی تصمیمات دانشجویی را بر برنامه درسی دوره و مقررات امتحانات تأثیر می‌گذارند.

13. تدریس
سخنرانی ها معمولا یک بار در هفته برگزار می شود. مدت زمان کلاس ها 90 دقیقه می باشد. در ایالات متحده، بریتانیا و ایران معمولاً 2 یا 3 سخنرانی در هفته وجود دارد. معلمان زمان زیادی را صرف توضیح درست از اصول اولیه می کنند. به عنوان یک دانشجو در آلمان باید زحمت زیادی بکشد.

می‌توانید در ساعات اداری برای شفاف‌سازی مفاهیم به اتاق استادتان بروید. با این حال، در آلمان، شما باید از دانشجویان دکتری وقت بگیرید. دانشجویان برای شفاف سازی مفاهیم اگر آنها نتوانستند شک شما را برطرف کنند، می توانید با استاد تماس بگیرید.

14. ساختار دوره
تعداد دوره هایی که فرد برای فارغ التحصیلی (کارشناسی ارشد) باید بگذراند تقریباً 1.5 برابر در ایالات متحده و تقریباً 3 برابر در انگلستان است. در حالی که انتظار می رود در ایالات متحده 4 درس در هر ترم بگذرانید، در آلمان باید حداقل 6 درس در هر ترم بگذرانید.

نتیجه
رتبه بندی دانشگاه های آلمان بر اساس نظرسنجی کوچکی که انجام دادم.

"هزینه ها در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی کمتر است و بلیط ترم این امکان را به شما می دهد که بدون هیچ هزینه اضافی دیگری با قطارها و اتوبوس های منطقه ای به سراسر ایالت نوردراین وستفالیا (NRW) سفر کنید. 6 فرودگاه در NRW وجود دارد و به دلیل حمل و نقل رایگان در سراسر ایالت، برنامه ریزی تعطیلات کوتاه به کشورهای همسایه آسان است. 

من توانسته ام حدود 80 درصد چیزهایی را که از یک دانشگاه خارجی انتظار داشتم، انجام دهم. من هنگام شرکت در برخی سمینارهای راهنمایی شغلی به زبان آلمانی با مشکلاتی مواجه شدم. اگر اساتید تعامل بیشتری داشته باشند، می توان سخنرانی ها را بهبود بخشید. بسیاری از اساتید مفاهیم را تنها در صورتی توضیح می دهند که شما بپرسید یا قطع کنید. در غیر این صورت، آنها تصور می کنند که شما از قبل آنها را می شناسید. 

 مردم به علایق شما اهمیت می دهند و کارهایی را که دوست دارید به شما محول می کنند. آنها چیزهایی را تحمیل نمی کنند. تحقیقات انجام شده در دانشگاه های آلمان به ویژه دانشگاه های TU9 را می توان در زمره بهترین های دنیا به حساب آورد. وقتی عمق دوره ها را در نظر بگیرید، دانشگاه های آلمان هر روز همتایان آمریکایی یا اروپایی خود را کنار می گذارند.
 
همه آنچه که برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان نیاز دارید
سایت های جامع و کامل برای پیدا کردن دانشگاه و رشته مورد نظر شما در آلمان

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
11 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش