صفر تا صد نحوه درخواست آوسبیلدونگ Ausbildung در آلمان در سال 2022

Ausbildung که به عنوان آموزش حرفه ای یا کارآموزی نیز شناخته می شود، یک مسیر آموزشی و حرفه ای رایج در آلمان است. این آموزش های مرتبط با حرفه است که شما را به سمت شغل خاصی سوق می دهد. آلمان بیش از 300 شغل حرفه ای دارد. هر برنامه ای نیازمندی های متفاوتی دارد، اما می توان آموزش هایی با تقریباً هر پیشینه تحصیلی پیدا کرد!

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

الزامات Ausbildung در آلمان در سال 2021-2022:
دانش کافی زبان آلمانی (حداقل سطح B1)
گواهی پایان تحصیل که معادل آلمانی باشد (حداقل 9 سال تحصیلی)
Ausbildung یا کارآموزی یک راه عالی برای تحصیل حرفه ای بدون پرداخت هیچ شهریه است. علاوه بر این، کارآموزان در طول کل برنامه حقوق دریافت می کنند. خوب به نظر می رسد؟ در این مقاله بخوانید که شهروندان خارجی هنگام درخواست برای Ausbildung در آلمان چه شرایطی را باید داشته باشند.

الزامات Ausbildung (آموزش حرفه ای) در آلمان 2021-2022
در حال حاضر، بسیاری از کسب و کارها در آلمان برای یافتن متخصصان تجاری با شرایط خاص مشکل دارند، در نتیجه شما شانس بسیار خوبی برای دریافت مکان Ausbildung دارید.

با این وجود، برخی از الزامات اساسی وجود دارد که خارجی ها (و افراد محلی) باید انجام دهند. خوشبختانه برنامه های کارآموزی در آلمان برخلاف برنامه های آموزش عالی، شرایط پذیرش بسیار کمی دارند.

نگاهی به الزامات آموزش حرفه ای (Ausbildung):
دانش کافی زبان آلمانی (حداقل سطح B1)
گواهی پایان تحصیل که معادل آلمانی باشد (حداقل 9 سال تحصیلی)
اولین و مهمتر از همه، برای درخواست و تکمیل دوره کارآموزی در آلمان، به سطح خوبی از زبان آلمانی نیاز دارید. دروس به زبان آلمانی ارائه می شود و کار به زبان آلمانی نیز انجام می شود. تاکنون هیچ برنامه انگلیسی Ausbildung در آلمان موجود نیست.
محدودیت سنی وجود ندارد، اما حداقل سن 17 سال است.

شرایط لازم برای ویزای Ausbildung
اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، باید از سفارت آلمان در کشور خود یا در اداره مهاجرت اگر در آلمان هستید برای ویزا درخواست دهید. برای اعطای ویزای کارآموزی، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

یک محل آموزش حرفه ای در یک شرکت آلمانی داشته باشید
مدارک مالی برای پوشش هزینه های زندگی در آلمان را داشته باشید
دریافت تاییدیه آژانس کار فدرال آلمان*
 
سایت های مهم برای یافتن پوزیشن های آوسبیلدونگ در آلمان
معرفی دوره های آوسبیلدونگ (فنی حرفه‌ای) آینده دار و پر درآمد در آلمان

/صفر-تا-صد-نحوه-درخواست-آوسبیلدونگ-ausbildung-در-آلمان-در-سال-2021-2022
Ausbildung حرفه ای (دوگانه) در مقابل مدرسه محور

آلمان دو نوع برنامه اصلی Ausbildung دارد، حرفه ای و مدرسه محور.

Ausbildung حرفه ای (دوگانه).
نوع حرفه ای Ausbildung در یک شرکت اتفاق می افتد. در طول آموزش تئوری، شرکت کنندگان در مدرسه حرفه ای شرکت می کنند. این به شما دانش نظری و عملی در مورد حرفه خود می دهد.

مشاغل حرفه ای (دوگانه) در آلمان:
مشاغل تجاری رایج در آلمان شامل صنایع دستی، پرستاری، نانوایی، تجار مختلف، برق کاران، کارگران آمبولانس، لوله کش، سنگ تراشی، نقاش، آرایشگری و غیره می باشد.

الزامات برنامه:
برای سوابق تحصیلی، گواهی پایان دوره دبیرستان (Realschule) و دبیرستان (Hauptschule) پذیرفته می شود. همچنین فارغ التحصیلان دبیرستان می توانند برای آموزش حرفه ای حرفه ای اقدام کنند.

قبل از شروع آموزش، یک قرارداد آموزشی با شرکت آموزشی آینده خود امضا می کنید. این قرارداد به طور کتبی به عنوان مثال کمک هزینه آموزشی، روزهای تعطیل، ساعات کاری و مدت زمان آموزش شما را مشخص می کند.

برای Ausbildung در آلمان، متقاضیان برای شروع یک برنامه آموزشی حرفه ای به مدرک پایان تحصیلی خاصی نیاز ندارند. به طور کلی اکثر سوابق تحصیلی پذیرفته می شوند.

علاوه بر این، این شرکت ها همچنین می توانند تعیین کنند که چه مدارک تحصیلی را از کارآموزان آینده خود نیاز دارند. به عنوان یک قاعده، حداقل گواهی پایان تحصیلات متوسطه مورد انتظار است.

حتی شروع بدون مدرک تحصیلی ممکن است اما آسان نیست.

بخش تئوری در طول آموزش حرفه ای:
کلاس ها در مدرسه حرفه ای یا به طور منظم یک یا دو بار در هفته یا به صورت یک بلوک چند هفته ای برگزار می شود.
در طول مرحله نظری، دانش فنی و همچنین مهارت های لازم برای حرفه آینده خود را به دست خواهید آورد.

بخش عملی در طول آموزش حرفه ای:
مرحله عملی آموزش دوگانه در شرکتی که شما در آن مشغول به کار هستید انجام می شود. بسته به اندازه شرکت، کارآموزان معمولاً از بخش‌های مختلف برای کسب تجربه می‌گذرند.
این به آنها بینشی جامع از نحوه عملکرد شرکت و مسئولیت های مختلف شغلی می دهد.

مدت زمان Ausbildung حرفه ای:
مدت چنین آموزش در آلمان بین 2 تا 3.5 سال است. بسته به گواهی پایان تحصیل شما، مدت زمان نیز می تواند کاهش یابد.

حقوق در طول آموزش حرفه ای:
کارآموزان در طول دوره حرفه ای Ausbildung حقوق دریافت می کنند. مقدار بسته به شغل متفاوت است. به عنوان مثال، پرستاران بین 800 تا 1000 یورو در ماه حقوق می گیرند.

با این حال، به طور متوسط، یک کارآموز در آلمان 908 یورو در ماه درآمد دارد.

Ausbildung مستقر مدرسه محور:
Ausbildung مستقر در مدرسه با حرفه ای متفاوت است. در طول آموزش مبتنی بر مدرسه، کلاس های تمام وقت و علاوه بر این چندین دوره کارآموزی خواهید داشت.

این برنامه های آموزشی از نظر تئوری سنگین تر هستند زیرا دانش آموزان برای شغل آینده خود به دانش نظری بیشتری نیاز دارند. آنها در مدارس حرفه ای، دانشکده های حرفه ای، آکادمی های فنی و سایر مدارس برگزار می شوند.

کارآموزی می تواند در روزهای خاصی در هفته یا به صورت بلوک در مدت زمان طولانی تری انجام شود. به عنوان مثال، در طول آموزش برای تبدیل شدن به یک دستیار فناوری غذایی، مدتی را در آزمایشگاه ها می گذرانید تا تجربه عملی کسب کنید.

مشاغل مبتنی بر مدرسه در آلمان:
Ausbildung مستقر در مدرسه شامل بسیاری از مشاغل جالب است. آنها می توانند تجاری، اجتماعی یا فنی باشند.
شما می توانید یک فیزیوتراپیست در بخش مراقبت های بهداشتی یا یک دستیار فناوری اطلاعات در زمینه فنی شوید. علاوه بر این، حرفه های خلاق نیز در دسترس هستند، مانند طراحی یا رسانه.

الزامات برنامه:
مدارس تعیین خواهند کرد که چه شرایطی برای کارآموزان آینده اعمال می شود. آنها همچنین بسته به ایالت فدرال و شغل متفاوت هستند.
معمولاً شخص نیاز به تکمیل دبیرستان (Realschule) دارد. با این حال، برخی از برنامه ها ممکن است فقط با گواهی پایان تحصیلات متوسطه (Hauptschule) در دسترس باشند.
اکثر مدارس فنی حرفه ای حداقل شرط سنی دارند که معمولاً بین 16 تا 18 سال است.

مدت زمان Ausbildung مبتنی بر مدرسه:
آموزش مبتنی بر مدرسه معمولا بین یک تا چهار سال طول می کشد. مدت زمان بستگی به شغل مربوطه و سابقه تحصیلی شما دارد.

حقوق در طول آموزش مبتنی بر مدرسه:
برخلاف آموزش حرفه ای، کارآموزان در طول دوره آموزشگاهی Ausbildung درآمدی دریافت نمی کنند. اگر تصمیم دارید در آموزشگاه خصوصی خصوصی تحصیل کنید، ممکن است حتی شهریه بپردازید.

گواهی پایان تحصیل برای Ausbildung:
هنگام درخواست برای Ausbildung در آلمان، گواهی پایان مدرسه شرط اصلی است.

برای اینکه بدانید آیا شرایط لازم برای یک برنامه آموزش حرفه ای خاص را دارید، باید گواهی پایان تحصیل خود را در آلمان به رسمیت بشناسید.

از این رو، اگر مدرسه خارجی را در یک کشور غیر اتحادیه اروپا به پایان رسانده اید، باید در آن یک مدرک دریافت کنید تا بتواند در آلمان به رسمیت شناخته شود. پس از گرفتن مدرک، متقاضی باید گواهی مدرسه را به سازمان تشخیص محلی در آلمان ارسال کند.
فرآیند شناسایی پیچیده نیست، شما فقط اسناد ترجمه شده خود را به مقامات مسئول در آلمان ارسال کنید.

سایر مدارک تحصیلی (EU) باید فقط به زبان آلمانی ترجمه شوند.

Hauptschulabschluss (دبیرستان)
گواهی پایان تحصیلات متوسطه پایین ترین گواهینامه ای است که می توانید در آلمان و سایر کشورها دریافت کنید. برای دریافت گواهینامه 9 سال تحصیل در مدرسه طول می کشد.

با داشتن دیپلم دبیرستان، می توانید برای Ausbildung در آلمان، از جمله برنامه های تجاری و فنی، درخواست دهید.

Realschulabschluss (دبیرستان راهنمایی)
"Real Schule" دومین مرحله از سیستم مدرسه در آلمان است. فرد پس از اتمام 10 سال تحصیل، یک Realschulabschluss دریافت می کند. درخواست با Realschulabschluss (دبیرستان راهنمایی) تقریباً در هر صنعتی پذیرفته می شود.

از صنعت خودرو گرفته تا غذا و تجارت و حوزه اجتماعی - شما در آلمان امکانات زیادی دارید.

(فنی) دیپلم دبیرستان
مدارک دبیرستان در آلمان به دو دسته عادی (عمومی) و فنی تقسیم می شود. هر دوی آنها اهمیت یکسانی برای آموزش حرفه ای دارند.

با داشتن دیپلم دبیرستان، تمام برنامه های Ausbildung برای شما در دسترس است. علاوه بر این، می توانید برای دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی آلمان درخواست دهید.

با این حال، مزایای Ausbildung نسبت به تحصیل در دانشگاه واضح است: شما به جای پرداخت شهریه در حین تحصیل، حقوق خوبی دریافت خواهید کرد.

اثبات مالی برای Ausbildung
اگر در طول برنامه Ausbildung در آلمان حقوق دریافت نکنید، باید در هنگام درخواست ویزا یا اجازه اقامت، مدرک مالی را ارائه دهید.

می تواند به روش های مختلف ارائه شود:
قرارداد کاری در صورت دریافت حقوق یا حقوق
وجوه موجود در حساب بانکی حداقل 600-700 یورو در ماه *12 (برای یک سال)
 
کار در خارج از کشور: 5 وب سایت عالی برای یافتن شغل در خارج از کشور
اوسبیلدونگ راهی عالی برای شروع کار در آلمان: آیا می توان به عنوان یک ایرانی اقدام کنیم؟
صفر-تا-صد-نحوه-درخواست-آوسبیلدونگ-ausbildung-
مدرک زبان برای Ausbildung در آلمان
آخرین شرط متقاضیان خارجی، توانایی صحبت و نوشتن به زبان آلمانی است زیرا هیچ دوره کارآموزی انگلیسی در آلمان وجود ندارد.

هیچ الزام قانونی برای مدرک زبان خاصی وجود ندارد. شرکت یا مدرسه تعیین خواهد کرد که چه چیزی می خواهند ببینند. اما به عنوان یک قاعده کلی، این گواهینامه ها به طور گسترده در آلمان پذیرفته شده اند:

مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1: گوته، telC، TestDaF، آزمون زبان آلمانی برای پذیرش دانشگاه.
ابتدا زبان آلمانی را با بهترین کلاس های آنلاین در وب بیاموزید.

روند درخواست برای Ausbildung
به عنوان یک خارجی، هنگام درخواست برای Ausbildung در آلمان باید از قبل برنامه ریزی کنید. برخی از شرکت ها به دنبال کارآموزان از یک سال قبل از شروع برنامه هستند.

برای دریافت یک جایگاه در یک مدرسه حرفه ای، باید درخواست کنید و شرایط خاصی را برآورده کنید (نه خیلی).

درخواست شما باید قانع کننده باشد، به زبان آلمانی نوشته شده و به مدرسه خاص ارسال شود. شرکت ها اغلب یک سال قبل از شروع برنامه شروع به جستجوی کارآموزان می کنند. پس در اسرع وقت اقدام کنید.

درخواست شما باید شامل یک CV، انگیزه نامه، مدرسه و گواهینامه های آلمانی باشد. انگیزه نامه بسیار مهم است و باید تاکید کند که چرا می خواهید این حرفه را دنبال کنید، چرا در این مدرسه و کارفرمای خاص.

مدارک درخواست خود را آماده کنید
از آنجایی که مدرک پایان تحصیلی متفاوتی دارید و به زبان دیگری است، باید آن را به رسمیت بشناسید و به زبان آلمانی ترجمه کنید.

فرآیند شناسایی در آلمان اتفاق می‌افتد، از شما خواسته می‌شود مدارک خود را به یکی از بخش‌های منطقه‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید ارسال کنید. اطلاعات بیشتر در مورد آن را اینجا بخوانید.

مکان Ausbildung را پیدا کنید و برای آن درخواست دهید
دو راه اصلی برای یافتن مکانی برای Ausbildung در آلمان وجود دارد.

برای درخواست از کشور خود و گذراندن مصاحبه ها از طریق اسکایپ
یا برای جستجوی Ausbildung و یافتن مکان مطلوب با ویزای ویژه به آلمان بیایید.

مصاحبه
اگر بخش منابع انسانی نمایه شما را بپذیرد، شما را به مصاحبه، حضوری یا از طریق اسکایپ/تلفن دعوت می کند. ممکن است شرکت از شما بخواهد که برای یک دوره آزمایشی کار کنید یا یک دوره کارآموزی کوتاه را تکمیل کنید. در این صورت می توانید برای ویزای جستجوی کار برای آمدن به آلمان اقدام کنید.

برای ویزای Ausbildung اقدام کنید
پس از دریافت قرارداد با مدرسه/کارفرما، می توانید برای دریافت ویزا در سفارت آلمان در کشور خود یا در آلمان اگر قبلاً آنجا هستید، درخواست دهید. هزینه ویزا 60 یورو است.

Ausbildung چیست؟
Ausbildung یک آموزش حرفه ای دوگانه (کارآموزی) برای حرفه های غیر آکادمیک است که در آن شرکت کنندگان مهارت ها و دانش لازم را برای فعالیت حرفه ای خود دریافت می کنند.

سیستم دوگانه به این معنی است که شرکت کنندگان حدود 50 تا 70 درصد از زمان خود را در شرکت ها و بقیه را در مدارس ویژه می گذرانند. به این ترتیب آنها آموزش حین کار و تجربه کاری دارند.

آموزش حرفه ای یک راه محبوب برای شروع کار بلافاصله بعد از مدرسه است.
آنها همزمان با دریافت حقوق ماهانه در کل برنامه، کار و تحصیل می کنند.

بسته به حرفه، کارآموزان ممکن است سه تا چهار روز در هفته در شرکت/کارخانه/شرکت/فروشگاه کار کنند و بخشی دیگر صرف یادگیری در Berufsschule (مدرسه حرفه ای) خواهد شد.

این امر معمولاً برای مشاغل تجاری و صنایع دستی صادق است. سایر مشاغل مانند پرستاران دارای سیستم بلوک هستند: 1-2 ماه مدرسه و به دنبال آن همان میزان تمرین.

برنامه های معمولی معمولا بین 2 تا 3 سال طول می کشد. پس از اتمام، می توانید به عنوان یک متخصص در شرکت به کار خود ادامه دهید، مدارک بیشتری کسب کنید (مثلاً استادکار یا حتی تحصیل در دانشگاه)، خوداشتغال شوید، یا به کشور خود بازگردید تا با مدرک خارجی در اینجا کار کنید.

 Ausbildung در پرستاری تقاضای بالایی در آلمان دارد و یکی از مشاغل مورد تقاضا در حال حاضر محسوب می شود.
 
پنج دوره فنی و حرفه ای (آوسبیلدونگ) پرتقاضا و موردنیاز آلمان
صفر-تا-صد-نحوه-درخواست-آوسبیلدونگ-ausbildung-
برای پیدا کردن یک مکان Ausbildung به آلمان بیایید
اگر در حال حاضر در خارج از کشور هستید و می خواهید Ausbildung را در آلمان تکمیل کنید، می توانید برای یافتن مکان برای ویزای ویژه درخواست دهید.

از این رو، می توانید شخصاً با کارفرما و مدرسه آینده خود آشنا شوید. علاوه بر این، شما مجاز به کار تا 10 ساعت در هفته هستید.

شرایط ویزای کارآموزی:
گواهی پایان تحصیل
زبان آلمانی سطح B1
حداکثر سن 25
اثبات مالی 600 یورو - 700 یورو برای یک ماه
بیمه سلامت آلمان
اقامتگاه در آلمان

با ویزای جستجوی Ausbildung، شما اجازه دارید تا 6 ماه در آلمان بمانید، به دنبال آموزش های حرفه ای باشید و در صورت نیاز، دوره های کارآموزی را در شرکت های بالقوه استخدام انجام دهید.

پس از اینکه با موفقیت مکانی در شرکت پیدا کردید، می توانید برای ویزای Ausbildung در آلمان درخواست دهید.

برای ویزای Ausbildung اقدام کنید
پس از دریافت مکانی برای آموزش حرفه ای، برای آمدن به آلمان و انجام آموزش های خود باید برای ویزا درخواست دهید.

با این حال، شهروندان استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، کره جنوبی، نیوزلند و ایالات متحده آمریکا می توانند بدون ویزا به آلمان سفر کرده و پس از ورود برای اقامت درخواست دهند.

شما باید درخواست خود را با تمام مدارک مورد نیاز ارسال کنید. شامل:
گذرنامه
قرارداد Ausbildung
اثبات مالی: حقوق در طول دوره Ausbildung، یا وجوه در حساب بانکی یا تعهدنامه از یک مقیم آلمان
*گواهی زبان برای پرستاران
هزینه ویزا 100 یورو است.

یک کارفرما مسئول بررسی سطح زبان شماست، برای ویزای Ausbildung هیچ نیازی به زبان وجود ندارد.

با این وجود، متقاضیان پرستاری Ausbildung موظف به داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی B2 هستند.

*این قانون در 1 ژانویه 2020 معرفی شد و از مارس 2020 اجرا شد. همه خارجی هایی که می خواهند در زمینه مراقبت های بهداشتی آموزش حرفه ای انجام دهند، برای دریافت ویزا باید مهارت های زبان خود را ثابت کنند.

➕ بیشتر بخوانید:
فرصت های شغلی مورد نیاز در آلمان بعد از کرونا
راحت ترین مشاغلی که می توانید در آلمان پیدا کنید
آلمان: پردرآمدترین مشاغل در سال های آینده کدام خواهد بود؟

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
9 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
1 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش