مقدمات حضوری شدن آموزش‌ها

به گزارش ویکی گرام، در اولین اقدام برای حضوری شدن وزارت علوم در نامه‌ای به دانشگاه‌ها اعلام کرد که حتی‌الامکان امتحانات این ترم به‌صورت حضوری برگزار شود. در این نامه یادآوری شده دانشگاه‌هایی که در مناطق قرمز نیستند یا اینکه از نظر تعداد کلاس‌ها و امتحانات و مسئله خوابگاه امکانات ندارند، می‌توانند محدودتر آموزش حضوری را شروع کنند و تأکید شده که ترجیحاً امتحانات حضوری برگزار شود.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

به گفته علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم؛ «دانشگاه‌های دیگر به‌تدریج آموزش حضوری را شروع می‌کنند و با توجه به اینکه در مناطق مختلف کشور شرایط از نظر رنگ‌بندی کرونایی متفاوت است شرایط دانشگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است.»

به گفته خاکی صدیق؛ «دانشگاه‌ها می‌توانند به‌جای ۲ هفته تا یک ماه (۴ هفته) بازه زمانی برگزاری امتحانات را افزایش دهند تا بتوانند شرایط را مدیریت کرده و مشکلی پیش نیاید.»

بر این مبنا؛ برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و دانشگاه پیام‌نور که عمده دانشجویان آن‌ها بومی هستند، اعلام کرده‌اند که امتحانات پایان‌ترم خود را به‌صورت حضوری برگزار می‌کنند. اما دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تهران و یا دانشگاه صنعتی شریف که درصدی از دانشجویان آن‌ها غیربومی هستند، از نظر خوابگاهی مشکل دارند و به همین دلیل این دانشگاه‌ها هنوز تصمیم قطعی برای امتحانات نگرفته‌اند و قرار است که به‌زودی در این باره اطلاع‌رسانی کنند.

در این میان مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی نیز از ابتدای سال تحصیلی جاری اعلام کردند که قصد دارند امتحانات را حضوری برگزار کنند. در این زمینه دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرده بود: «اگر کلاس‌ها مجازی باقی بماند امتحانات همه مقاطع حضوری برگزار می‌شود.»

وضعیت کرونایی کشور سبب شده که تعدادی از دانشگاه‌ها تصمیم بگیرند که به‌صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلاس‌ها را حضوری برگزار کنند. به گفته خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم؛ «کلاس‌هایی به‌صورت محدود در برخی از دانشگاه‌ها که امکان آن را دارند آغاز شده است.»

دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز می‌گوید: «کلاس‌ها در مناطق آبی حضوری است، در مناطق زرد و نارنجی ۴۰ درصد کلاس‌ها مجازی و ۶۰ درصد کلاس‌ها حضوری خواهد بود. بر مبنای اعلام دکتر طهرانچی؛ تا نیمه آذرماه در همه مناطق غیر از شهرهای قرمز روند حضوری شدن با جدیت پیگیری می‌شود.»

به نظر می‌رسد که دانشجویان معترض به میزان زیادی به آموزش مجازی عادت کرده‌اند و نمی‌خواهند تغییر رویکرد دهند در حالی که در ابتدای کرونا نیز عده‌ای معترض بودند که دانشگاه‌ها باید تعطیل بماند و حتی آموزش مجازی راه‌اندازی شود بنابراین همواره عده‌ای با تغییرات مخالفند. قطعا نمی‌توان همه امور را تعطیل کرد، بسیاری از پزشکان و کارشناسان معتقدند که با واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توان شیوع بیماری را مدیریت کرد. به نظر می‌رسد با پیگیری همین رویکرد بتوان هم جلوی بیماری را گرفت و هم امور حضوری را در دستور کار قرار داد.
 
مهلت ثبت نام جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها تمدید شد
جدیدترین خبرها از آموزش حضوری در دانشگاه های بزرگ کشور

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش