تحصیل در بلژیک: هزینه ها - محبوب ترین دوره های آموزشی

دانشجویانی که تمایل به تحصیل در خارج از کشور دارند باید بدانند که بلژیک محل استقرار دانشگاه های معتبر جهانی و مقر سازمان های بین المللی مانند اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

بلژیک هزینه های تحصیلی پایینی را ارائه می دهد که مقرون به صرفه تر از کشورهای همسایه فرانسه و آلمان است. قرار گرفتن در قلب اروپا مزایای خود را دارد، و همچنین ارتباط خوبی با شهرهایی مانند پاریس و کلن، آمستردام و لندن نیز با قطار کوتاهی فاصله دارند.

کسانی که جاه طلبی برای یادگیری زبان دوم دارند، فرصت های زیادی برای انجام این کار خواهند داشت. این کشور چند زبانه دارای سه زبان رسمی هلندی، فرانسوی و آلمانی است. با این حال، انگلیسی زبانان نیازی به نگرانی ندارند - اکثر مردم بلژیک می توانند به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند و مجموعه ای از موسسات دوره های آموزشی انگلیسی را ارائه می دهند.

در ساعات بدون مطالعه می‌توانید تاریخ غنی بلژیک را در شهرهایی مانند آنتورپ، بروژ، بروکسل و گنت تجربه کنید و از محیط‌های آرام روستایی لذت ببرید.

دانشگاه های بلژیک
سیستم آموزش عالی در بلژیک بر اساس زبان های اصلی این کشور به دو گروه فلاندری (هلندی) و فرانسوی تقسیم می شود.

هر دوی این جوامع دارای دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی هستند که بر روی ساختاری مشابه با ساختارهای بریتانیا کار می‌کنند. دانشگاه ها برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند، اما کالج های دانشگاهی مدرک دکترا ارائه نمی دهند. در حالی که هلندی و فرانسوی زبان های آموزشی استاندارد در هر یک از این جوامع هستند، برنامه های متنوعی نیز به زبان انگلیسی تدریس می شود. دانشجویان آلمانی زبان این کشور تمایل دارند در جامعه فرانسوی تحصیل کنند یا برای تحصیل در آنجا به آلمان سفر می کنند.

بلژیک دارای پنج دانشگاه هلندی است:
◾️KU Leuven
◾️دانشگاه آنتورپن
◾️دانشگاه جنت
◾️دانشگاه هاسلت
◾️دانشگاه Vrije بروکسل.

و شش دانشگاه فرانسوی در منطقه والونیا-بروکسل:
◾️Université Catholique de Louvain
◾️دانشگاه سنت لوئیس، بروکسل
◾️دانشگاه نامور
◾️دانشگاه آزاد بروکسل
◾️دانشگاه مونس
◾️دانشگاه لیژ.

همه دانشگاه ها از بودجه عمومی برخوردار هستند. بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2020، شش مؤسسه این کشور در بین 350 مؤسسه برتر جهانی قرار دارند.
 
معرفی چند سایت برای یافتن اسکالرشیپ در کشور بلژیک
کار در بلژیک: مشاغل مورد نیاز- کاریابی - ویزای کار

تحصیل-در-بلژیک-هزینه-ها-محبوب-ترین-دوره-های-آموزشی-.jpg
دوره های تحصیلی در بلژیک
دوره های کارشناسی در کشور به طور معمول به دو نوع تقسیم می شود:
لیسانس های حرفه ای
لیسانس های آکادمیک

مدارک حرفه ای در مقطع کارشناسی بیشتر ماهیت حرفه ای دارند و دانشجویان را برای دنیای کار آماده می کنند. آنها را می توان در کالج های دانشگاهی تحصیل کرد. لیسانس آکادمیک دانشجویان را برای ادامه تحصیل آماده می کند و معمولا در دانشگاه ها تحصیل می کنند.

دوره های کارشناسی سه سال طول می کشد و می توان در رشته های مختلف تحصیل کرد. متقاضیان باید دارای گواهی پایان دوره متوسطه معتبر باشند.

مقاطع کارشناسی ارشد
برنامه های کارشناسی ارشد را می توان به کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد پیشرفته طبقه بندی کرد.

دوره های کارشناسی ارشد تمام وقت دو سال طول می کشد - اگرچه برنامه های برخی از موضوعات مانند حقوق، پزشکی، روانشناسی و مهندسی ممکن است بیشتر طول بکشد. دوره ها معمولاً تدریس را با تحقیق ترکیب می کنند و در پایان نامه به اوج می رسند.

کارشناسی ارشد پیشرفته برای کسانی است که قبلاً دارای مدرک تحصیلات تکمیلی یا معادل آن هستند و تکمیل آن یک سال طول می کشد.

اکثر دوره ها به دو زبان هلندی یا فرانسوی (بسته به جایی که در آن تحصیل می کنید) تدریس می شوند، و برای پذیرش در یک دوره، باید مهارت زبان خود را نشان دهید. با این حال، تعداد فزاینده‌ای از برنامه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، اما اگر بخواهید به زبان انگلیسی بیاموزید، ممکن است گزینه‌های موضوع و موسسه شما محدود شود.

سال تحصیلی سپتامبر تا جولای است، اگرچه برخی از برنامه ها از ژانویه شروع می شوند.

متقاضیان معمولاً به مدرک لیسانس در یک زمینه نزدیک نیاز دارند، اما اساتید پذیرش ممکن است افراد غیر فارغ التحصیل با تجربه حرفه ای قابل توجه را نیز در نظر بگیرند. بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در بلژیک در مقطع دکترا ادامه تحصیل می دهند.

دکتری
برنامه های دکترا فقط توسط دانشگاه ها اعطا می شود، بالاترین سطح مدرک تحصیلی موجود است. دوره ها معمولا بین چهار تا شش سال طول می کشد و می توان در تعدادی از رشته های دانشگاهی مطالعه کرد.

برنامه ها بر اساس تحقیقات اصلی هستند و به پایان نامه ای ختم می شوند که باید از آن به طور عمومی دفاع کنید.

متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس، ارائه پیش نویس پایان نامه و یافتن استاد راهنما قبل از تکمیل فرآیند ثبت نام رسمی دانشگاه باشند.

هزینه های دوره
هزینه های تحصیل بسته به محل تحصیل، رشته تحصیلی و واجد شرایط بودن برای کمک مالی متفاوت است. به طور کلی، هزینه های دوره بلژیکی معمولاً برای دانشجویان اتحادیه اروپا کاملاً معقول است، مطمئناً کمتر از سایر کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان و بریتانیا.

به طور متوسط ​​دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند انتظار داشته باشند که 835 یورو در سال بپردازند و دانشجویان بین المللی به میزان قابل توجهی بیشتر پرداخت می کنند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی در بلژیک نیز باید هزینه درخواست را بپردازند. برای هزینه های دقیق، با مؤسسات فردی تماس بگیرید.

دانشجویان همچنین باید ثابت کنند که می‌توانند از پس هزینه‌های زندگی برآیند که میانگین آن بین 850 تا 950 یورو در ماه است. این شامل محل اقامت، غذا، تجهیزات دوره و هزینه های سفر می شود.
 
نحوه درخواست به دانشگاه های جهان و نکاتی مهم برای اخذ پذیرش در سال 2021-2022
کشورها و دانشگاههایی که برای بورس و برنامه های پذیرش به آیلتس یا تافل نیازی ندارند
تحصیل-در-بلژیک-هزینه-ها-محبوب-ترین-دوره-های-آموزشی.
تامین مالی برای تحصیل در بلژیک
در منطقه فلاندری (هلندی) تعدادی منتخب از دانشجویان بین المللی می توانند از بورسیه تحصیلی Master Mind بهره مند شوند. دانشجویان خارجی، اتحادیه اروپا نیز می توانند برای بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه درخواست دهند اگر:

◾️یکی از والدین در دو سال گذشته حداقل دوازده ماه در بلژیک کار کرده است
◾️حداقل دوازده ماه در بلژیک کار کرده باشید، در هر دوره معینی از دو سال متوالی در گذشته
◾️شما پنج سال متوالی در بلژیک زندگی می کنید.

طیف وسیعی از بورسیه ها و کمک های مالی در جامعه فرانسوی موجود است، برای اینکه ببینید چه چیزی ممکن است واجد شرایط دریافت آن باشید، به studyinbelgium.be - فرصت های بورسیه مراجعه کنید.

موسسات خصوصی ممکن است منابع مالی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کنند، با دانشگاه خود مشورت کنید تا ببینید گزینه های شما چیست.

برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، بورسیه تحصیلی از کشور خود محتمل ترین گزینه شماست - به خصوص که برخلاف دانشجویان اتحادیه اروپا، نمی توانید بدون مجوز کار کار پاره وقت انجام دهید.

همکاری توسعه بلژیک نیز از طریق چندین کانال کمک هزینه تحصیلی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، به وب‌سایت روابط خارجی، تجارت خارجی و همکاری توسعه بلژیک  Belgian Foreign Affairs, Foreign Trade and Development Cooperation  مراجعه کنید.

ویزای دانشجویی
شهروندان اتحادیه اروپا مجاز به زندگی در هر کشور اتحادیه اروپا در حین تحصیل هستند، تا زمانی که:
◾️در یک دانشگاه/موسسه آموزشی تایید شده ثبت نام کرده اند
◾️درآمد کافی (از هر منبعی) برای زندگی بدون نیاز به حمایت درآمد دارند
◾️دارای پوشش بیمه درمانی جامع
◾️اتباع اتحادیه اروپا همچنین ممکن است پوشش بیمه سلامت و تامین اجتماعی به کشور میزبان خود منتقل شوند و پس از سه سال اقامت در بلژیک می توانند برای اقامت دائم درخواست دهند.

اتباع غیر اتحادیه اروپا، برای تحصیل در بلژیک به ویزا نیاز دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر، با سفارت یا کنسولگری بلژیک در کشور خود تماس بگیرید، جزئیات آن را می توانید در آدرس سفارت ها و کنسولگری های بلژیک در خارج از کشور مشاهده کنید.

در نهایت، همه بازدیدکنندگان باید ظرف هشت روز پس از ورود، مقامات محلی خود را از حضور خود در بلژیک مطلع کنند. اگر بیش از سه ماه اقامت دارید، باید برای گواهی ثبت درخواست دهید.

چگونه درخواست شود
هر دانشگاه و دوره دارای شرایط ورودی متفاوتی هستند، اگرچه همه درخواست ها به صورت آنلاین به هر موسسه به زبان آموزشی دوره ارسال می شود.

شما معمولاً کپی پاسپورت، عکس پاسپورت، مدارک تحصیلی و ریز نمرات تحصیلی، ترجمه این مدارک به هلندی یا فرانسوی، مدرک مهارت زبان خود، نامه های توصیه و انگیزه نامه را ارائه می دهید. شما همچنین باید CV خود را ارائه دهید.

هزینه درخواست کمی معمولا قابل پرداخت است، و شما باید حداقل شش ماه قبل درخواست کنید.

پس از اینکه تیم پذیرش درخواست شما را تجزیه و تحلیل کرد، ممکن است مدارک اضافی بخواهد و/یا آن را به دپارتمانی که درخواست می دهید ارسال کند. قبولی در آزمون ورودی ممکن است برای دوره های هنر، پزشکی، دندانپزشکی، مدیریت و مهندسی لازم باشد. هزینه های تحصیل قبل از شروع دوره شما پرداخت می شود.

در صورت موفقیت، باید نامه پذیرش دریافت کنید، که هنگام درخواست ویزا، درخواست برای بورسیه تحصیلی یا هنگام ثبت نام/ثبت نام در دوره خود به آن نیاز خواهید داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند درخواست، با موسسه مورد نظر خود تماس بگیرید.

الزامات زبان
زبان آموزش تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا موسسه در جامعه فلاندری یا فرانسوی است. برنامه هایی که به این زبان ها ارائه می شوند ممکن است از شما نیاز به قبولی در آزمون مهارت زبانی داشته باشند. خوشبختانه، موسسات آموزش عالی اغلب دوره هایی را در طول تعطیلات یا در طول ترم برگزار می کنند و بسیاری از آنها یک مرکز زبان اختصاصی دارند.

با وجود این، تعدادی دوره وجود دارد - به ویژه مدارک تحصیلات تکمیلی در حقوق، اقتصاد، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، مدیریت، هنر، علوم کاربردی و علوم بهداشتی - که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شوند. چنین برنامه هایی به ویژه در بروکسل رایج است. اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، باید یک آزمون زبان انگلیسی پذیرفته شده را بگذرانید یا قبلاً قبول شده باشید.
 
مهمترین مدارک مورد نیاز برای اپلای
مهمترین مدارک مورد نیاز برای اپلای در مقطع دکتری
دوره Pre-Masters گامی بلند برای تحصیل در مقطع ارشد در آمریکا و کانادا

 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش