چگونه در مصاحبه موفق شویم: 5 اشتباه مهم در مصاحبه شغلی

وقتی صحبت از مصاحبه های شغلی به میان می آید، اولین برداشت ها واقعا مهم است، بنابراین مطمئن شوید که از قبل برنامه ریزی کرده اید تا از انجام این اشتباهات رایج در مصاحبه جلوگیری کنید.

کانال تلگرامی اخبار مهاجرت و روشهای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاههای جهان

ضروری است از این فرصت برای نشان دادن بهترین ویژگی های خود استفاده کنید و مطمئن شوید که به دلایل درست به یاد ماندنی هستید. اعصاب نقش خود را در فرآیند مصاحبه ایفا می کنند و هرکسی زمینه هایی دارد که می تواند آنها را بهبود بخشد. با این حال، اغلب این اشتباهات قابل پیشگیری هستند که به قیمت کار شما تمام می شوند.

1. آماده نبودن
آمادگی برای مصاحبه برای رسیدن به روحیه ای مطمئن و احساس آمادگی برای رسیدگی به سوالات مصاحبه کننده بسیار مهم است. پیشینه شرکت، جایگاه آن در بازار و رقبای آن را بخوانید و با اعضای اصلی آن آشنا شوید. مطمئن شوید که نقش پیشنهادی را کاملاً درک کرده اید. عدم انجام این کار باعث می شود تنبل و بی علاقه به نظر برسید.

آماده بودن همچنین به این معنی است که بفهمید چگونه می‌خواهید به مصاحبه خود برسید، مسیر خود را برنامه‌ریزی کنید و هر تاخیری را که ممکن است با آن مواجه شوید در نظر بگیرید. هیچ بهانه ای برای تاخیر در مصاحبه های شغلی وجود ندارد، پس با حضور به موقع، اشتیاق خود را نشان دهید.

گاهی اوقات تأخیر اجتناب ناپذیر است و تا زمانی که شرایط از کنترل شما خارج است نباید شما را از دویدن خارج کند. جزئیات تماس مصاحبه خود را با خود همراه داشته باشید تا اگر در مسیر خود با مشکلی مواجه شدید بتوانید به آنها اطلاع دهید.

برای مصاحبه های مجازی مطمئن شوید که تمام فناوری شما کار می کند و به درستی تنظیم شده است، هر گونه ورود به سیستم را در اختیار داشته باشید و مطمئن شوید که همه عوامل حواس پرتی حذف شده اند.

2. لباس پوشیدن نامناسب
ارائه خوب الزامی است، بنابراین لباس خود را با دقت انتخاب کنید. لباس ها باید تمیز و تازه اتو شده باشند. ظاهر شدن با شلوار جین پاره و یک جفت ترنی به سختی تصور حرفه ای را ایجاد می کند.

دانستن نوع شرکتی که برای آن درخواست داده اید باید سرنخی از کد لباس به شما بدهد. به عنوان مثال، در شرکت های حقوقی یا تجاری، لباس معمولا رسمی تر است، در حالی که در شرکت های خلاق یا IT کد لباس راحت تر است. با این حال، اگر شک دارید، همیشه در مورد احتیاط اشتباه کنید. بهتر است بیش از حد رسمی بروید تا اینکه به اندازه کافی رسمی نباشید.

اگر لباس یکسان یا مشابه را در یک شب یا در آخر هفته می پوشید، ممکن است بخواهید در انتخاب خود تجدید نظر کنید. شما باید مطمئن شوید که به بخش نگاه می کنید و همچنان احساس اعتماد به نفس دارید.

3. زیاد صحبت کردن یا ناکافی کردن
یادگیری ایجاد تعادل بین زیاد صحبت کردن و کم صحبت کردن می تواند یک چالش باشد. شرکت در مصاحبه های عملی با خدمات مشاغل دانشگاهی شما واقعاً می تواند به اطمینان از ارائه مقدار مناسب اطلاعات کمک کند.

وافل کردن یک اشتباه رایج در مصاحبه است و معمولاً نتیجه اعصاب است، اما از صحبت کردن در مورد همه چیز به یکباره خودداری کنید. مهم است که مهارت و تجربه خود را بدون سر و صدا ارائه دهید. هنگامی که مصاحبه کننده سؤالی می پرسد، چند ثانیه مکث کنید، نفس بکشید و قبل از پاسخ دادن افکار خود را جمع آوری کنید. اگر بیش از حد یا خیلی سریع صحبت می کنید، خطر صحبت کردن با مصاحبه کننده یا قطع صحبت کردن با او نیز وجود دارد.

عدم ارائه اطلاعات کافی و فراموش کردن ذکر نکات مهم می تواند به اندازه وافل مضر باشد. برای اطمینان از اینکه این اتفاق نمی افتد، از قبل پاسخ سوالات رایج مصاحبه را تمرین کنید و مطمئن شوید که تعدادی مثال از تحصیلات و تجربه کاری قبلی خود دارید که می توانید از آنها استفاده کنید.

کارفرمایان می دانند که اعصاب در این فرآیند نقش دارند، بنابراین، اگر ذهن شما کاملاً خالی است، مؤدبانه چند ثانیه بخواهید تا افکار خود را جمع آوری کنید یا بپرسید که آیا خوب است که در پایان به سؤال بازگردید.
 
نحوه ی نگارش رزومه شغلی برای کاریابی در خارج
چگونه-در-مصاحبه-موفق-شویم-5-اشتباه-مهم-در-مصاحبه-شغلی
4. انتقاد از کارفرمایان یا همکاران قبلی
شکایت از همکاران، جلب توجه به جنبه‌های منفی شغل قبلی یا فعلی‌تان یا ناله کردن درباره مافوق‌تان، همگی احتمال موفقیت شما را از بین می‌برند.

این باعث می شود کارفرمایان تصور اشتباهی از شما داشته باشند و آنها را زیر سوال ببرند که در شرایط مشابه در مورد آنها چه می گویید.

صرف نظر از دلیل ترک شغل قبلی یا فعلی خود، همیشه دیپلماتیک باشید. شما نمی خواهید کارفرمایان بالقوه شما را بی وفا یا شاکی بدانند.

به جای برجسته کردن اشتباهات دیگران، بر گام های مثبتی که برای غلبه بر آنها برداشته اید تأکید کنید. این نشان می دهد که چقدر می توانید فعال باشید.

5. سئوال نکردن
با نزدیک شدن به پایان مصاحبه، استخدام کننده از شما می پرسد که آیا سؤالی دارید که می خواهید از آنها بپرسید. نه گفتن هرگز ایده خوبی نیست. این فرصت شما برای دریافت پاسخ به سوالات خود در مورد نقش و شرکت است، بنابراین آن را هدر ندهید. پرسیدن چند سوال مرتبط نشان دهنده علاقه شما به نقش است. می توانید در مورد پروژه های فعلی تیم بالقوه شما، فرصت های پیشرفت یا جایی که شرکت خود را در پنج سال آینده می بیند بپرسید.

از پرسیدن اینکه شرکت چه کاری انجام می دهد (شما باید تحقیق می کردید)، چه مقدار مرخصی با حقوق حق دریافت دارید یا اینکه آیا این شغل را دارید خودداری کنید. همچنین در صورتی که پاسخ در طول مصاحبه قبلا پوشش داده شده است از پرسیدن سوال خودداری کنید. در صورت امکان سعی کنید دو یا سه سوال را آماده کنید - به این ترتیب همیشه یک نسخه پشتیبان دریافت می کنید.

چگونه در مصاحبه موفق شویم
دانستن اینکه در مصاحبه چه کاری را نباید انجام دهید خوب و خوب است، اما اگر ندانید برای برنده شدن در شغل چه کاری باید انجام دهید، فایده چندانی ندارد.

اگر می‌خواهید احساس اعتماد به نفس ایجاد کنید، یادگیری غلبه بر استرس‌های مصاحبه شغلی مهم است. سعی کنید آرامش داشته باشید و شخصیت طبیعی خود را نشان دهید - کارفرما احساس بسیار بهتری از نحوه قرار گرفتن شما در تیم آنها خواهد داشت. از این واقعیت راحت باشید که اگر با شما مصاحبه می شود، استخدام کننده قبلاً تحت تأثیر آنچه که شما برای ارائه دارید تحت تأثیر قرار گرفته است، و پس از بررسی برنامه های بی شماری، آنها به دنبال انجام کارهای خوب شما هستند.

اشتیاق و نگرش مثبت نیز راه طولانی را طی می کند و بلافاصله نامزد جذاب تری می سازد. در طول مصاحبه، شواهد و انگیزه خود را برای نقش و شرکت تکرار کنید. کارفرمایان فارغ التحصیلان آینده نگر را دوست دارند که می توانند متعهد شوند که واقعاً خود را بالاتر از رقیب قرار دهند، در مورد آینده شرکت و نقش شما در آن صحبت کنند.

نکته خوب دیگر رعایت اصول اولیه است. دست کم گرفتن قدرت اخلاق خوب، تماس چشمی منظم، دست دادن محکم یا لبخند می تواند آسان باشد. با همه کسانی که با آنها در تماس هستید مودب باشید زیرا هرگز نمی دانید چه کسی ممکن است در پانل انتخاب باشد.

➕ بیشتر بخوانید:
چگونه می توان برای ویزای کار امارات اقدام کرد؟
چگونه می توانم از ایران ویزای کار استرالیا بگیرم؟
صفر تا صد دریافت اجازه و ویزای کار کانادا از ایران
نحوه درخواست ویزای کار و مشاغل مورد نیاز بلژیک 

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
1 سال پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
2 سال پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
2 سال پیش