بلعیدن کهکشان ها در کیهان

کهکشان‌های بزرگ با بلیعدن کهکشان‌های کوچک رشد می کنند. حتی کهکشان ما کهکشان خواری کیهانی را تجربه کرده است، یعنی کهکشان‌های کوچکی که خیلی نزدیک شده‌اند و در گرانش ِ کهکشان راه شیری گیر افتاده‌اند، را بلعیده است.
در واقع، این شیوه در کیهان رایج است و در این نما جفت کهکشان‌‎های خارق‌العاده‌ای را مشاهده می کنید که در صورت فلکی جنوبی جوی واقع شده‌اند. کهکشان NGC 1532 مارپیچی و منحرف شدۀ بزرگ بیش از ۵۰ میلیون سال نوری با زمین فاصله دارند و در یک مبارزۀ گرانشی با کهکشان کوتوله NGC 1531 (سمت راست مرکز) قفل شده است؛ مبارزه‌ای که در آن، کهکشان کوچکتر در نهایت شکست می خورد. کهکشان NGC 1532 مارپیچی که از لبه دیده می شود، تقریبا ۱۰۰ هزار سال نوری گستردگی دارد. جفت دیگر با نام NGC 1532/1531 به نظر شبیه سیستم کهکشانی M51 است که یک همدم کوچک دارد.
 apod

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
3 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
8 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش