بهتر است قبل از تعریف رشته‌های دانشگاهی، بازار کار را بسنجیم

به گزارش ویکی گرام، یک فعال حوزه کار معتقد است قبل از گنجاندن رشته های دانشگاهی در دفترچه ها بهتر است بازار کار مناطق مختلف را بررسی و بر اساس نیازسنجی بازار آن مناطق رشته ها را تعریف کنیم.

کانال تلگرامی آخرین رویداد های علمی،فرهنگی،دانشگاه

فتح اله بیات در گفت وگو با ایسنا، درباره همکاری وزارت کار و وزارت علوم در خصوص متناسب سازی رشته های دانشگاهی اظهار کرد:این طرح خوب است هرچند که باید سالها قبل به این سمت حرکت می کردیم ولی باز هم جای امیدواری دارد و انتظار می رود همکاری دستگاههای مربوطه به آمایش سرزمینی رشته های دانشگاهی کمک کند.

وی افزود: در مورد گنجاندن رشته های دانشگاهی در دفترچه ها معتقدم که ابتدا باید تحقیق کنیم و ببینیم بازار کار در مناطق مختلف کشور چه چیزی را می طلبد سپس بر اساس نیازهای بازار آن مناطق رشته های دانشگاهی را تعریف کنیم.

این فعال حوزه کار متذکر شد: در هر استان و منطقه یکسری محصولات بازار کار دارند که ما باید نسبت به کشش مناطق در مورد رشته‌های بازار کار برنامه ریزی و این رشته ها را در آنها بومی سازی کنیم.

بیات گفت: کشور ما چهار فصل است و یکی از مزیتهای خوبی که دارد این است که می توانیم در تابستان میوه زمستان و در زمستان میوه تابستانی را تولید و برداشت کنیم لذا باید مناطقی که این قابلیت را دارند شناسایی و رشته های کشاورزی را متناسب با این مناطق تعریف کنیم.

به گفته این فعال حوزه کار در حال حاضر برخی استانها با مشکل آب مواجه هستند در حالی که سالهای سال است در این استانها صنایع آب بر تاسیس شده است.

وی افزود: دوب آهن به آب فراوان نیاز دارد و طبق گفته متخصصان بهتر است این گونه صنایع که نیاز مبرم به آب دارند در مناطق آب خیز راه اندازی شوند. چه لزومی دارد در مراکز کویری یا استانهایی که منابع آبی وجود ندارد، کارخانه ذوب آهن ایجاد شود و آب مورد نیاز آن از شهرهای دیگر تامین شود و زندگی مردم آن مناطق را دچار مشکل کند؟

بیات خاطرنشان کرد: ما باید محصولات کشاورزی و صیفی را بر اساس شرایط اقلیمی و جغرافیایی کشور در مناطقی پرورش بدهیم که بهتر محصول می دهد و منابع آبی کم نیاز دارد.

این فعال حوزه کار در پایان بر لزوم استفاده از تجربه کشورهای دیگر در بحث تعیین رشته های دانشگاهی و بررسی شرایط این کشورها تاکید کرد.
 
۴۰ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند
جزئیات پانزدهمین دوره پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس اعلام شد

0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این پست درج نشده است!

سوال یا دیدگاه شما (پاسخ از کاربران و کارشناسان ویکی گرام )

captcha

آخرین توئیت ها

#مهاجرت 
سلام
اگه مدرک لیسانس و ارشدمون غیرمرتبط باشه میتونم واسه دکتری فاند بگیریم؟
7 ماه پیش

سلام ارشد ریاضی محض ازدانشگاه فردوسی دارم و سنم۳۴سال هست، میخام بدونم که بامعدل ارشد۱۵/۵و اینکه بدون داشتن مقاله میتونم ازکشوری برای دکتری بورسیه بگیرم؟ممنونم میشم راهنمایی فرمایید.
12 ماه پیش

سلام بنده دارای مدرک دکترا در رشته مدیریت مهندسی پروژه از دانشگاه برکم اسپانیا بوده و دارای 32 سال سابقه کار در شرکت ملی نفت هستم. می خواستم ببینم که چگونه می توانم از قانون جدید تخصیص ویزای طلایی اقامت امارات به دارندگان مدرک دکترا استفاده نموده و تقاضا بدهم و اینکه توصیه خاصی برای بنده دارید یا خیر؟ با تشکر
1 سال پیش